Prijeđi na sadržaj

Hrvatski nacionalni simboli

Izvor: Wikipedija

Hrvatski nacionalni simbolipredstavljajuzastavu,grbi himnu Hrvatske, te razne kulturološke izričaje koji su karakteristični zaHrvatskuihrvatsku kulturu.

Zastava

[uredi|uredi kôd]

Zastava Republike Hrvatskejedan je od državnih simbolaRepublike Hrvatske,službeno usvojena21. prosinca1990.godine. Sastoji se od triju jednako širokih vodoravnih prugacrvene,bijeleiplaveboje sgrbom Republike Hrvatskeu sredini.

Grb Republike Hrvatskepovijesni je hrvatskigrb,koji se nalazi nahrvatskoj zastavi.Ima oblik štita te je dvostruko podijeljen vodoravno i okomito u dvadeset pet crvenih i bijelih (srebrnih) polja, tako da je prvo polje u gornjem lijevom kutu štita crvene boje. Iznad glavnog štita nalazi se kruna s pet manjih štitova, koja se u blagom luku spaja s lijevim i desnim gornjim dijelom štita.
Lijepa naša domovino(Lijepa naša) je himna Republike Hrvatske. Njezine početne riječi čest su metonim za Hrvatsku (Lijepa Naša).

Zagrebački pravnikAntun Mihanović,jedan od pjesnika hrvatskog narodnog preporoda, napisao je domoljubnu pjesmuHorvatzka domovinakoja je postala temelj današnje himne.

Nije posve sigurno ni tko je skladatelj, ali se u drugoj polovici 19. stoljeća uvriježilo mišljenje da je to Josip Runjanin.

Svetac zaštitnik

[uredi|uredi kôd]
Hrvatski saborje na svom zasjedanju 9. i 10. lipnja 1687. godine proglasio svetog Josipa zaštitnikom hrvatskog kraljevstva. Točnije, u saborskom protokolu od tih dana, na latinskom jeziku piše: "Sveti Josip,KristaSpasitelja vjerni branitelj,Djevice Bogorodicedjevičanski zaručnik, za posebnog zaštitnika Kraljevine Hrvatske u Državnom saboru godine 1687. od redova i staleža jednoglasno je odabran. "

Nacionalni cvijet

[uredi|uredi kôd]
Na prijedlogHrvatske akademije znanosti i umjetnosti,hrvatska perunikaproglašena jehrvatskimnacionalnimcvijetomza vrijeme trajanjasvjetskeizložbe cvijećaJapanFlora2000. godine.

Neslužbeni simboli

[uredi|uredi kôd]

Inačica nove zastave Republike Hrvatske, prvi je put službeno istaknuta 30. svibnja 1990. na trgu bana Jelačića i jedna je od inačica službeno isticanih od 25. srpnja 1990. na trgu svetoga Marka u Zagrebu. Tek je Zakonom o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske te zastavi i lenti predsjednika Republike Hrvatske od 21. prosinca 1990. crveno polje jasno određeno kao početno na grbu. Inačica s početnim bijelim poljem grba, danas je često korištena među Hrvatima izvan Hrvatske, ali i u nekim dijelovima hrvatskoga društva.
25. srpnja 1990. Hrvatski sabor donosi Amandman LXVI na Ustav Socijalističke Republike Hrvatske u kojem se kaže: „Grb Republike Hrvatske je povijesni hrvatski grb, osnovica kojeg se sastoji od 25 crvenih i bijelih polja. “Ovakav osnovni povijesni grb bio je u uporabi do donošenja Zakona o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske, te zastavi i lenti Predsjednika Republike Hrvatske, 21. prosinca 1990. (NN 55/90). Inačica s početnim bijelim poljem grba, danas je često korištena među Hrvatima izvan Hrvatske, ali i drugim domoljubnim dijelovima hrvatskoga društva.
Starohrvatska kruna(Tomislavova krunailiZvonimirova kruna) pojam je koji, osim fizičke krune, označava i virtualnu krunu iHrvatsko Kraljevstvou državnopravnom smislu. Osobito se počeo koristiti u19. stoljećuza buđenja hrvatske nacionalne svijesti.
Hrvatski trolist(često i pod nazivomZvonimirovkriž) bio je česta oznaka međuhrvatskim domobranimauPrvomi službena oznakaDomobranstvauDrugom svjetskom ratu.Nalazi se naordenureda hrvatskog trolistaivelereda kraljice Jelene s lentom i Danicom.Zbog upotrebehrvatskog trolistauNezavisnoj Državi Hrvatskoj,Savez antifašističkih boraca Hrvatskesmatra gafašističkimsimbolom.
Hrvatski pleter,znan i kao troplet je geometrijski ukras svojstvenstarohrvatskoj kulturi.Starohrvatske pletere nalazimo gotovo posvuda gdje jehrvatskakulturaimala veći ili manji utjecaj, uglavnom u i na crkvama koje su građenepredromaničkim hrvatskim slogomu razdoblju od9.-12. st.te u i na ranohrvatskimsamostanimaiz istog razdoblja.
Hrvatska ćirilica(arvatica, bosančica, hrvatkica) je hrvatska redakcija ćirilice. Morfološka je, grafijska i ortografijska inačica ćiriličnog pisma.
Glagoljicajestaroslavenskopismonastalo sredinom9. stoljećakoje se uhrvatskimkrajevima zadržalo sve do19. stoljeća.Već početkom 16. stoljeća sve je više potiskujelatinica.