Prijeđi na sadržaj

Joseph Black

Izvor: Wikipedija
Joseph Black

Rođenje 16. travnja1728.
Bordeaux,Francuska
Smrt 6. prosinca1799.
Edinburgh,Škotska
Državljanstvo Škotska
Polje Fizika,kemijaimedicina
Alma mater Sveučilište u Glasgowu,Sveučilište u Edinburghu
Akademski mentor William Cullen
Istaknuti studenti James Edward Smith
Poznat po Latentna toplina
toplinski kapacitet
otkrićeugljikovog dioksida
Portal o životopisima

Joseph Black(Bordeaux,16. travnja 1728. –Edinburgh,6. prosinca 1799.) ješkotskifizičarikemičar.Otkrio je ugljikov dioksid. Uveo je razlikovanje fizikalnih veličinatoplineitemperature,te uveo fizikalne veličinetoplinski kapacitetilatentnu toplinu,pa se smatra osnivačemkalorimetrije.Blackovu spoznaju o većojenergijivodene pareu odnosu na energiju jednake mase tekućevodepri istoj temperaturi primijenio jeJames Wattpri razvoju svojegaparnog stroja.[1]

Životopis

[uredi|uredi kôd]

Joseph Black se rodio uFrancuskojjer su njegov otac i majka bavili se trgovinomvinom.Joseph je imao 12 braće i sestara.[2]Pohađao je gimnaziju uBelfastu,da bi 1746. upisao se naSveučilište u Glasgowu,gdje je proveo 4 godine, da bi nakon toga proveo još 4 godine naSveučilištu u Edinburghu.

Analitička vaga

[uredi|uredi kôd]

Oko 1750. razvio jeanalitičku vaga,koja se zasnivala na vrlo laganoj gredi (nosaču) koja se dovodila u ravnotežu sklinastompolugom,a bila je daleko najtočnija mjernavagau to doba. Analitička vaga jemjerni instrumentza vrlo točno određivanjemasekemijske tvari. Analitička vaga osjetljiv je i skup instrument, a o njezinoj ispravnosti i preciznosti ovisi točnost rezultatakemijske analize.Najraširenija vrsta analitičke vage jest vaga nosivosti 100gramai osjetljivosti 0.1miligrama.

Prvi svjetski ledenikalorimetar,koji se počeo upotrebljavati 1782., a napravili su gaAntoine Laurent de LavoisieriPierre-Simon Laplace,da bi odredili količinutoplinekoja prati određene kemijske procese, akonstrukcijase zasniva na prethodnim proračunima Josepha Blacka kada je otkriolatentnu toplinu.

Latentna toplina

[uredi|uredi kôd]

Latentna toplinajetoplinakoju nekamasatvari mora predati ili primiti iz okoline kako bi promijenilaagregatno stanje(oznaka:L) po jedinici te mase (pokilogramutvari). Jednakost koja vrijedi je:

gdje je:L- specifična latentna toplina po jedinici mase te tvari (J/kg),QL- toplina koju neka masa tvari mora predati ili primiti iz okoline kako bi promijenila agregatno stanje (J),m- masa tvari (kg). Mjerna je jedinica latentne topline džul po kilogramu (J/kg). Iz te jednakosti dobiva se iznos latentne topline:

Za svakukemijsku tvarrazlikuju se specifična latentna toplinaisparavanjaLi(specifična toplina koju neka masa tvari oslobađa prilikomkondenzacijeili koju upija prilikomisparavanjaili vrenja ilitoplina isparivanja) i specifična latentna toplina taljenjaLt(specifična toplina koju neka masa tvari oslobađa prilikom skrutnjavanja ili koju upija prilikom taljenja ilitoplina taljenja).[3]

Otkriće ugljikovog dioksida

[uredi|uredi kôd]

Joseph Black je pročavao svojstva novogplinakoji se pojavljivao u raznim kemijskim reakcijama. Pronašao je da ako grijevapnenacili mu dodajekiseline,nastaje plin koji ne podržavagorenjeniti omogućuju životinjamadisanje.Taj plin je gušći od zraka. Otkrio je ako segašeno vapnospaja s tim plinom, opet nastaje vapnenac. Na kraju je saznao da se ugljikov dioksid dobiva kao proizvod disanja ivrenjamikroorganizama.

  1. Black, Joseph,[1]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2014.
  2. Philipp Lenard: “Great Men of Science”, G. Bell and Sons, London, str. 129, (prevedeno drugo njemačko izdanje), 1950.
  3. latentna toplina,[2]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2014.