Prijeđi na sadržaj

Karlo Baumann

Izvor: Wikipedija

Karlo Baumann,(1914.–1954.), diplomirani inženjer, hrvatskijedriličari ronilac. Prvi hrvatski jedriličar koji je nastupio na OI (1936.) te prvi hrvatski jedriličar koji je nastupio na OI u dvije različite klase.[1]

Prvi "labudaš" na Europskom tronu i Olimpijskim igrama

[uredi|uredi kôd]

Kao prvi naš jedriličar osigurao je prvo mjesto na Europskom prvenstvu iOlimpijskim igrama.To mu je pošlo za rukom u rujnu1935.godine na međunarodnojregatiza Prvenstvo Europe u jedrilicama "OK dinghy",tada najmanjoj priznatoj klasi jedrilica od straneInternational Yacht Racing Uniona,naBlatnom jezeruuMađarskoj.Ostvario je pet pobjeda u pet uzastopnih regata i time osigurao nastup naOlimpijskim igrama u Berlinu 1936.godine. Na Olimpijadi 1936. godine jedrio je u klasi O-Jolle i zauzeo je 11. mjesto u konkurenciji 26 posada. Osim jedrenja bavio se i unapređivanjem tog sporta uSplitu,te je preveo knjigu "Regatta Taktik" njemačkog autora dr.Manfreda Currya,te ju je djelomično uvrstio u svoju knjigu "Tumač regatnih pravila".

Ukolovozu1938.godine sudjeluje kao državni predstavnik na Prvenstvu Europe na jezeruChiemseekodMünchenai zauzima 5. mjesto u konkurenciji jedriličara iz 9 zemalja.

PoslijeDrugog svjetskog ratabio je jedan od vođa najboljihronilaca"Brodospasa",koji su vadili potopljene brodove dužJadranskeobale. Organizirao je ronilačke tečajeve na kojima je predavao, te otkrivao tajne struke novim, potencijalnim roniocima s kojima su se stvarale i kasnije popunjavale "Brodospasove" ronilačke ekipe. Bio je pionir profesionalnog ronjenja na našoj strani Jadrana slakom ronilačkom opremom(samostalna opskrba zrakom).

Tvrtka"Pirelli"napravila je za njega posebno ronilačko odjelo i opremu. Istraživao je podmorje i testirao aparate tipa"Frogman","Draeger"i" Pireli ".

Sudjelovao je u mnogim pothvatima vađenja i spašavanja brodova na morskim dubinama preko 50 metara (Karlo VI, Prestolonasljednik Petar, Karađorđe, Argo, Vuk Karadžić).

Godine1952.sudjelovao je naOlimpijadi u Helsinkiju,gdje je jedrio u tada tek uvedenojklasi finni zauzeo je 23. mjesto. Time je postao prvi hrvatski jedriličar koji je na Olimpijskim igrama nastupio u dvije različite klase.

Samo dvije godine poslije u svojoj 40. godini tragično je završio u splitskoj luci pri zaronu i pokušaju pomoći u osposobljavanju broda "Žumberak" da isplovi iz gradske luke u Splitu. Zaronio je u lakoj ronilačkoj opremi i nije više isplivao. Na mjestu udesa u znak sjećanja na njega i njegov doprinos postavljena je spomen-ploča.

Na njegovom ispraćaju jedriličari su kružili punim jedrima po splitskoj gradskoj luci, a jedna mala jedrilica "jola" imenom "Rose Marie" jedrila je sama, bez kormilara.

  1. Arhivirana kopija.Inačicaizvorne stranicearhivirana 2. listopada 2013.Pristupljeno 28. travnja 2018.journal zahtijeva|journal=(pomoć)CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
  • Karlo BaumannHrvatska tehnička enciklopedija, portal hrvatske tehničke baštine.LZMK