Prijeđi na sadržaj

Keltski jezici

Izvor: Wikipedija

Keltski jezicisu jezici potekli odproto keltskogiliobičnog keltskog,jedne grane veće zajedniceindoeuropskih jezika.Tijekom 1. tisućljeća pr. Krista, keltske se jezike govorilo diljemEurope,od Biskajskog zaljeva i Sjevernog mora, sve do Rajne i niz Dunav do Crnoga mora i gornjega dijela Balkanskog poluotoka pa i u Maloj Aziji (Galacija). Danas, keltski su jezici ograničeni na nekoliko dijelovaBritanskog otočja,istočnuKanadu,Patagoniju,raštrkane grupe uSAD-uiAustralijii na poluotokuBretanjiuFrancuskoj.Na popisu je 7 jezika.[1]

Proto-keltski je naoko podijeljen u četiri manje porodice:

Znanstvena obrada keltskih jezika bila je relativno argumentirana zbog manjku primarnog izvora informacija. Neki učenjaci dijele kontinentalni i otočni keltski, dokazivajući da se razlika među goidelskim i britonskim jezicima pojavila nakon razdijele tih jezika od kontinentalnih keltskh jezika. Drugi učenjaci razlučuju P-keltski od Q-keltskog, stavljajući većinu kontinentalnih keltskig jezika u prvu grupu (osim keltiberskog, koji je Q-keltski).

Bretonski jezik je britonski, ne galski. Kada su seanglo-saksoncipreselili uVeliku Britanijuneki od starosjedilačkihBritonacailiVelšana(od germanske riječi za strance) utekli su preko kanalaLa Manchei dostigli uBretanju.Donijeli su svoj britonski jezik zajedno sa sobom, koji je evoluirao u bretonski jezik - koji je još uvijek djelomice razumljiv modernom velškom i korničkom.

Podijela keltskog jezika u ove manje jezične obitelji vjerojatno se dogodila oko 1000.g.pr. Krista. Rani kelti su uobičajeno vežu za arheološke kulture: kultureUrnfield,HallstattiLa Tène.

Razvrstavanje

[uredi|uredi kôd]
Šest državadomovina modernih keltskih jezika

Postoje dvije suprotstavljene sheme kategorizacije. Jedna postavka, koju dokazuje Schmidt (1988) među ostalome, povezuje galski s britonskim jezicima uP-keltskičvor, ostavljajući goidelske kaoQ-keltski.Razlika između P i Q keltskog je obradaproto-keltskog*kw,koji je postao *p u P-keltskim jezicima, ali *k u goidelskim. Primjer je proto-keltski korijen glagola*kwrinkupiti, koji je u velškom postaopryn,a u staroirskomecren.

Druga postavka, koju brani na primjer McCone (1996), povezuje goidelski i britonski u granuotočnih keltskih jezika,dok su galski i keltiberski određeni kaokontinentalni keltski jezici.Sukladno s ovom teorijom, promjena zvuka [kw] u [p], u P-keltskim jezicima dogodila se samostalno ili prostorno. Predlagači otočno keltske postavke ukazuju na ostale zajedničke inovacije među otočnim keltskim jezicima, uključujući flektirane prepozicije, VSO poredak riječi i leniciju međusamoglasnički *m u *β̃, nazalizirani zvučni bilabijalni frikativ (iznimno rijedak glas). Doduše ne postoji nikakva pretpostavka da kontinentalni keltski jezici potječu od zajedničkogkontinentalnoga prakeltskogpretka. Radije, otočno/kontinentalna pretpostavka obično smatra keltiberski jezik prvom granom koja se odvojila od zajedničkog proto-keltskog, a preostala bi se grupa tek kasnije bila podijelila na galski i otočno keltski.

Postoje znanstveni argumenti u koriste obiju,otočno keltske pretpostavkeiP-keltske/Q-keltskepretpostavke. Predlagači svake sheme osporavaju ispravnost i korisnost tuđih kategorija. Od 1970. kada se shvatilo da je keltiberski bio Q-keltski jezik, podjela na otočne i kontinentalne keltske je postalo rasprostranjenije mišljenje.

Kada se govori o modernim keltskim jezicima, jer nijedan kontinentalni keltski jezik nema zivuće nasljednike,Q-keltskijednak jegoidelskom,aP-keltskijednak jebritonskom.

Unutar indoeuropske jezične porodice, keltski su jezici nekada bili smješetni zajedno s italskim jezicima u zajedničku italokeltsku podobitelj, ta pretpostavka danas je većinom odbačena u korist nagađanja o dodiru govora među pretkeltskim i preditalskim zajednicama. Prihvaćajući otočno/kontinentalnu pretpostavku, rodoslovno stablo keltskih jezika bilo bi:

Prihvaćajući P-keltsku/Q-keltsku pretpostavku, keltska jezična porodica bila bi organizirana ovako:

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]