Prijeđi na sadržaj

Kiklop

Izvor: Wikipedija
Ovo je glavno značenje pojmaKiklop.Za druga značenja pogledajteKiklop (razdvojba).
Odilon Redon:Kiklop,1914.

Kiklop(grč.Κύκλωψ,Kýklôps) ugrčkoj mitologijiime jeplemenadivovakoji imaju samo jednooko.Najpoznatiji jePolifem.

KiklopovoimeΚύκλωψizvedenica je odgrčkihriječi"kotač" (κύκλος) i "oko" (ωψ). Moguće je i da je imalo značenje "kradljivac stoke" (odie.korijena za stoku i grčkog korijenaklep-za lopova i krađu).

Erasmus Francisci:Kiklop,1680.

HezioduTeogoniji[1]spominje tri Kiklopa:Bronta,SteropaiArga,UranoveiGejinesinove. Prema Heziodu, imali su jednooko,bijahu snažni, tvrdoglavi i žestokihemocija.S vremenom su postalisinonimza snagu i moć, pa ih se poslije smatralo kovačima jakih, moćnihoružja.

Uranse bojao njihove snage i zatvorio ih je uTartarodakle ih je poslije oslobodioKron.No, nakon što je Kron svrgnuo svoga oca, vratio ih je u Tartar gdje ih je čuvalaKampa,zmajolikoškorpionsko,žensko čudovište. Na posljetku ih je oslobodioZeus,[2]a oni su mu iskovali njegovemunjekoje su mu pomogle da svrgne Krona i ostaleTitane.Arg je munjama dodaosvjetlost,Brontgrom,a Sterop munju.

Ovi su Kiklopi također iskovaliPosejdonovtrozub,Artemidinluk istrijeleteHadovukacigu koju je daoPerzejuda uništiMeduzu.PremaKalimahu,[3]bili suHefestovipomoćnici u njegovoj kovačnici.

Jedna inačicamitagovori da ih je ubioApolonnakon što jeZeusubio njegova sinaAsklepijemunjom koju su Kiklopi iskovali.

HomeruOdisejigovori o KiklopuPolifemu,sinuTozeiPosejdona,[4]ali i o rasi Kiklopa.[5]

Odisej[6]je sa svojim ljudima stigao na kiklopski teritorij te su naišli na velikupećinu.Ušli su u nju i napravili gozbu jer su pronašli svakojaku hranu. Nisu znali da je pećina dom KiklopaPolifema,jednookog diva koji se uskoro vratio. Polifem ih je zatočio u pećini blokirajući izlaz velikimkamenomkojismrtnicinisu mogli pomaknuti. Svakog je dana jeo par muškaraca, ali ubrzo je Odisej smislio kako će pobjeći.

Odisejmu je dao nerazrijeđenavinada ga napije. Kad ga jePolifempitao kako se zove, Odisej je rekao - Nitko. Da bi mu zahvalio na vinu, Polifem je rekao da će ga posljednjega pojesti. Kad je div pijan zaspao, Odisej i njegovi ljudi pretvorili su bor u veliko koplje, koje su pripremili dok je Polifem vani čuvao svoje stado, i oslijepili ga. Polifem je jecao i zapomagao, a ostali su ga Kiklopi čuli i pitali tko mu je probo oko. On je uzvratio - Nitko. Kiklopi su otišli misleći da je poludio ili je žrtvabogova.

PolifemnalaziGalatejuiAkida,luksemburškafontana

Ujutro jePolifemmaknuo kamen s ulaza da bi pustioovcena ispašu. Budući da je bio slijep, nije mogao vidjetiOdisejai njegove ljude, ali opipao je vrhove ovaca, da ih slučajno nisu zajahali. Međutim, oni su se privezali ispod ovaca i tako pobjegli i uskočili u svoje brodovlje.

Kad su odmakli,Odisejje viknuoPolifemusvojeimei pobjedonosno uzviknuo. Gnjevni je Polifem bacio ogromnu stijenu na njih, ali promašio je jer ih nije mogao vidjeti. Potom se pomolio svome ocuPosejdonuda ne dopusti Odiseju da se vrati na rodnuItakuili da samo on stigne u stranome brodu a da mu cijela posada umre.

PremaOvidiju,[7]Galatejaje bila morskanimfaNereida(kći morskogbogaNereja) u koju se zaljubiosicilskiKiklopPolifem,sin bogaPosejdona.No, ona je bila zaljubljena usicilskogamladićaAkida.Ljubomorni ga je Polifem ubio gromadom u bijesu, a Galateja je njegovukrvpretvorila u istoimenurijekuna Siciliji.

Druga inačica priče govori da jePolifemna njih poslao krdokonjaod čijeg se topota treslazemljai uzburkalomore.Prestravljeni Akid i Galateja bacili su se u more i pretvorili uribeda bi otišli na sigurno. Da se ne bi izgubili, povezali su se dugomplavomvrpcom. Vidjevši njihovu neizmjernuljubav,bogovisu se sažalili i pretvorili ih uzviježđena nebu -Ribe.

Kiklopske zidine

[uredi|uredi kôd]
Mikena- kiklopske zidine

Uhelenističkodoba divilo semikenskomzidarstvu te se vjerovalo da su građevine poput Mikene ili Tirina naCipruzahtijevali toliku vještinu i snagu da su ih mogli sagraditi samo Kiklopi, stoga se nazivaju "kiklopskim zidinama".

Izvori mita

[uredi|uredi kôd]

Walter Burkert[8]objašnjava porijeklo mita o Kiklopima iz kovačkih udruženja, kad su kovači nosili povez zaokoda bi spriječili iskre da im oslijepe oba oka. Kiklopi uHomerovojOdisejidrukčiji su od onih uHeziodovojTeogonijite su vjerojatno kasniji dodacigrčkome panteonui nisu povezani s umijećem kovanja. Moguće je da jePolifemizvorno bio čudovište ili slično strašno mitološko stvorenje.

PaleontologOthenio Abel(1914.)[9]pretpostavlja da je legenda nastala na temeljuprapovijesnihpatuljastihslonovskihlubanja,dvostruko većih odljudskih,a moglo ih se pronaći uGrčkojnaKretiiliSiciliji.Moguće je da je velika središnja nosna šupljina na slonovoj lubanji interpretirana kao jedina očna duplja.

Literatura

[uredi|uredi kôd]
  1. Heziod:Teogonija(139.)
  2. Heziod:Teogonija(501.)
  3. Kalimah:HimnaArtemidi(46.)
  4. Homer:Odiseja(I./68.)
  5. Homer:Odiseja(VI./603., VII./204.)
  6. Homer:Odiseja(IX./187. - 542.)
  7. Ovidije:Metamorfoze(XIII./728. -)
  8. Burkert, Walter:Greek Religion(III./3.2)
  9. Mayor, Adrienne:The First Fossil Hunters: Paleontology in Greek and Roman Times
  • Burkert, Walter(1985):Greek Religion.Cambridge: Harvard University Press.
  • Mayor, Adrienne(2000):The First Fossil Hunters: Paleontology in Greek and Roman Times.Princeton University Press.
  • Mondi, Robert(1983):The Homeric Cyclopes: Folktale, Tradition, and Theme,Transactions of the American Philological Association: 113 (§ 17. – 38.)

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiKiklop