Prijeđi na sadržaj

Kriket

Izvor: Wikipedija
Utakmica kriketa.
Olimpijski piktogram za kriket.

Kriketjesportu kojem se loptica udara palicom ili batom, sličanbejzbolu.Globalno gledano, kriket je drugi najveći šport na svijetu.

Igra se na većem travnjaku (najmanje 60 m × 80 m) s ucrtanim poljem (približno 20 m × 3 m), bez vremenskog ograničenja.[1]

Kriket je najpopularniji u zemljama bivšegBritanskog Carstva,tj.Ujedinjenom Kraljevstvui članicamaCommonwealtha.[1]Prvi kriket klub osnovan je1666.u engleskom gradićuSt. Albansu.[2]Najuspješnija reprezentacija međunarodnog kriketa je Australija koja je osvojila sedam jednodnevnih međunarodnih trofeja, uključujući pet Svjetskih prvanstava, više od bilo koje druge zemlje i bila je najviše ocijenjena Test strana više od bilo koje druge zemlje.

Postoje različiti formati u rasponu od Twenty20, koji se igra nekoliko sati s tim da se svako kolo sastoji od 20serija,doTest utakmica,koji se igraju pet dana s neograničenim preokretima, a momčadi svaka udarajući po dva kola neograničene dužine.

Pravila

[uredi|uredi kôd]
Korištena bijela lopta
Korištena crvena lopta
Dva tipakriket lopteiste veličine:

I) Korištena bijela lopta. Bijele lopte se uglavnom koriste ukriketu s ograničenim brojem serija,posebno u utakmicama koje se igraju noću, ispodreflektora(lijevo).

II) Korištena crvena lopta. Crvene lopte se koristeTest kriketu,prvorazrednom kriketui u još nekim drugim formama (desno).

Kriket je igra koju igraju dvije jedanaesteročlane momčadi. Momčadi se smjenjuju u uloziudaračai čuvara polja. Tijekom svakogkolaudaračka strana nastoji osvojiti bodove trčanjem između vrata; čuvari polja nastoje srušiti vrata.Koliko puta pretrče udaljenost između vrata, toliko bodova osvajaju za svoju ekipu. Nakon što je svih 11 igrača jedne ekipe sudjelovalo u igri kao udarači, uloge ekipa se mijenjaju.[2][3]

Svi ostali igrači iz udaračke ekipe se u kolu nalaze izvan terena i ulaze u igru tek kad jedan od udarača „ispadne “.

Bacač ekipe u polju baca ukupno šest lopti (to se zove serija) s jedne strane terena udaraču koji se nalazi na drugoj strani trkališta. Iza njega i njegovih vrata stoji čuvar vrata koji kao jedini iz svoje momčadi ima pravo nositi rukavice za hvatanje. Ostalih devet igrača tima u polju su raspoređeni po cijelom igralištu.

Na kraju trkališta na kojem se baca lopta stoji jedan od dvoje sudaca; drugi se nalazi u blizini udarača, ali udaljen otprilike 20 metara.

Nakon svake serije dolazi do promjene bacača i lopta se baca s druge strane terena.

Utakmica se sastoji od jednog ili dva kola za svaku stranu. Igra se isključivo ljeti i to po suhim vremenskim uvjetima.

Rezultat

[uredi|uredi kôd]
Test utakmicaizmeđuRepublike Južne AfrikeiEngleskeu siječnju2005.Muškarci u crnim hlačama susuci.Momčadi u na ovoj utakmici nose bijele uniforme.

Kriket ima posebnost da igra može završiti na četiri različita načina, a rezultat igre može se navesti na dva načina. Rezultat u igri kriketa može biti "pobjeda" za jednu od dvije momčadi koja igraju, "remi" ili "neodlučeno".

Kriket u Hrvatskoj

[uredi|uredi kôd]

Kriket su na Visu igrali engleski vojnici prije gotovo dvije stotine godina, a prije stotinjak godina pokušao ga je udomaćitiFranjo Bučar,ali se igra tada održala samo nekoliko godina. U Hrvatskoj postoje 3 kriket kluba (u Zagrebu, Splitu i naVisu).[1]Od2004.postoji iHrvatski kriket savez.Hrvatska kriket reprezentacijadjeluje od2000.

Igrači po tradiciji nose bijele ili svijetle košulje, hlače i đemper. Odjeća u boji nosi se na nekim jednodnevnim utakmicama.

Povijest

[uredi|uredi kôd]

Kriket se počeo igrati u Engleskoj u 16.st. Izvorno se zvao creckett.1900.se igrao na Ljetnim Olimpijskim igrama u Parizu. Međunarodno Kriket Vijeće je osnovano1909.Kriket je ušao u novu eru1963.kada su engleske grofovije uvele varijantu kriketa s ograničenim brojem overa, a u21. stoljeću,novi je ograničeni oblik,Twenty20,odmah postao popularan.

Poveznice

[uredi|uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiKriket
  1. abckriket | Hrvatska enciklopedija.Pristupljeno 2. svibnja 2020.journal zahtijeva|journal=(pomoć)
  2. abkriket | Proleksis enciklopedija.Pristupljeno 8. svibnja 2020.journal zahtijeva|journal=(pomoć)
  3. KRIKET.Pristupljeno 2. svibnja 2020.journal zahtijeva|journal=(pomoć)