Prijeđi na sadržaj

Lamija

Izvor: Wikipedija
Herbert Draper:Lamija,1909.
John William Waterhouse:Lamija i vojnik,1905.

Lamija(grč.Λάμια,Lámia) iliSibarida(Σύϐαρις,Súbaris) ugrčkoj mitologijibila je čudovište izHadovapodzemnog carstva, poluženai poluzmija,Posejdonovakći,[1]koja je noću izlazila na površinu zemlje, krala majkama djecu, ubijala ih i pila njihovu krv. U novije vrijeme Lamija se smatra bezopasnim strašilom koje plaši djecu i naivneljude.[2]

PremaAristofanu,[3]njezinogrčkoimedolazi od riječilaimos= "ždrijelo" jer je proždirala ljudsku djecu.

Karakteristike

[uredi|uredi kôd]

Lamijin je gornji diotijelabilo ljudski, a donjizmijski.Imala jekanibalskitek za djecu koji se mogao protumačiti kaoerotskitek zamuškarce.

PremaDiodoru Sicilskom,[4]Lamija je kćiPosejdonai Libije,personifikacijeistoimenezemlje,koju jeZeusvolio.Heraju je ili pretvorila u čudovište, ako već nije bilaHekatinpotomak, ili je Hera ubila svu Lamijinu djecu osimSkile[5]pa ju je tuga pretvorila u čudovište. Smatralo[6]je se i majkomSibile Herofile,delfijskeproročice.

Na Lamiju je ljubomornaHerabacila kletvu - nije mogla zatvoritiočitako da je uvijek bila opsjednuta prizorom svoje mrtve djece.Zeusjoj je dao dar da može izvaditi svoje oči da bi se odmorila, a potom ih poslije vratiti. Lamija je bila ljubomorna na ostale majke te je pojela njihovu djecu.

U modernojgrčkojnarodnoj tradiciji,[7]Lamija živi sa svojimatributima.Suvremena grčka izrekaτης Λάμιας τα σαρώματα= "Lamija mete" označava neurednost, aό παιδί τό 'πνιξε η Λάμια= "Lamija je zadavila dijete" objašanjava iznenadnusmrtmlade djece.

U modernim grčkim pričama slična jeBabi Jagi.Živi u udaljenoj kući ili tornju, a hrani seljudskimmesom te imamagičnemoći, posjeduje magične predmete ili zna podatke nužne junaku priče na putovanju. Junak je mora izbjeći, prevariti ili steći njezinu naklonost da bi dobio ono što treba. U nekim pričama Lamija ima kćer koja je također čarobnica i pomaže junaku te se na posljetku u nj zaljubi.

Ubugarskojibaskijskojtradiciji te ugrčkoj,Lamija se povezuje spećinamai vlažnim, tamnim mjestima.

  1. Pauzanije:Opis Grčke(X./12.1)
  2. Zamaroyski, Vojtech, str. 177.
  3. Aristofan:Ose(1177.)
  4. Diodor Sicilski:Biblioteka povijesti(XX./41.)
  5. EustatijeoHomerovojOdiseji(1714.)
  6. Pauzanije:Opis Grčke(X./12.2)
  7. Megas, Colaclides 1970.

Literatura

[uredi|uredi kôd]
  • Graves, Robert, Grčki mitovi, CID, Zagreb, 2003.
  • Kerényi, Károly, The Gods of the Greeks,Thames & Hudson, New York/London, 1951.
  • Megas, Georgios i Colaclides, Helen, Folktales of Greece, Folktales of the World, University of Chicago Press, Chicago, 1970.
  • Zamaroyski, Vojtech, Junaci antičkih mitova, Školska knjiga, Zagreb, 1973.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiLamija