Prijeđi na sadržaj

Leukemija

Izvor: Wikipedija
Klasifikacija i vanjske poveznice
MKB-10-CM C95.90, C95, C95.9Uredi na Wikipodatcima
MeSH D007938Uredi na Wikipodatcima

Leukemijailileukozaje zloćudna bolest krvotvornih organa, uglavnomkoštane srži.

Bolest se očituje u promjenama, najčešće bijelih krvnih stanica (povećanim brojem nezrelihleukocitau krvi) koji imaju smanjenu sposobnost obrane organizma od bolesti.

Ne znaju se točni uzroci ovebolesti,ali danas je poznato da se može pojaviti zboggenetskihčimbenika, izloženosti kemikalijama iradijacijiili je može uzrokovati bakterija ili virus. Bolest može godinama biti prisutna u organizmu, a da se ne zna za nju. U velikom broju slučajeva dijagnosticira se slučajno.

Simptomi

[uredi|uredi kôd]

Simptomi leukemije su čest umor, gubitak apetita i tjelesne mase, povišena tjelesna temperatura, učestala znojenja, sklonost krvarenju i pojavljivanju modrica (koje su ili nisu izazvane udarcima, a posljedica su znatno smanjenog brojatrombocita), bol ukostima... Simptomi variraju od osobe do osobe.

Četiri su osnovna tipa leukemije (ALL, AML, CLL i CML), dok je podtipova puno više. Ovisno o tome kako brzo se bolest razvija djelimo ih na akutne i kronične, a i u zavisnosti koji tipkrvnih stanicaje zahvaćen bolešću.

Najčešće su: - ALL-akutna limfatična leukemija - AML-akutna mijeloidna leukemija - CLL-kronična limfocitna leukemija - CML-kronična mijeloidna leukemija - akutna nediferencirana leukemija - akutna miješana leukemija - akutna bifenotipska leukemija - juvenilna mijelomonocitna leukemija

Liječenje

[uredi|uredi kôd]

Ne postoji univerzalni lijek za sve pacijente. Terapija ovisi o tipu leukemije, dobi pacijenta, stupnju bolesti i općem stanju organizma. Akutne leukemije je potrebno početi liječiti čim prije, dok kronične ne zahtijevaju brz postupak liječenja, ali je izlječenje jako rijetko. U većini slučajeva oboljele se podvrgavakemoterapiji,zračenju središnjegživčanog sustava,a ponekad i presađivanju koštane srži. Osnovni lijekovi: kortikosteroidi i citostatici- primjenjuju se peroralno, intravenski, intratekalno. Daju se krvni derivati.

Nedovršeni članakLeukemijakoji govori o bolesti ili poremećaju treba dopuniti.Dopunite gapremapravilima Wikipedije.
Molimo pročitajteupozorenje o korištenju medicinskih informacija.
Ne provodite liječenje bez savjetovanja s liječnikom!