Prijeđi na sadržaj

Mongoloidi

Izvor: Wikipedija
Azijski mongoloidi.

Mongoloidisu prema nekadašnjoj, a danas uglavnom napuštenoj rasnoj podjeli,[1]jedna od triljudske raseu koje se još ubrajaju ieuropeidnaili kavkaska (bijelci, kavkazoidi) inegridnarasa (crnci). Mongolidna ili mongolska rasa, prema takvoj podjeli, opisuje ljude sjeverne i istočne Azije, a ime dobiva premaMongolima,narodu koji je u 13. stoljeću osvojio veliki dioEuroazijei osnovaoMongolsko Carstvo.

Podjela ljudskih rasa prema biblijskim poligenistima, koji je dijele na bijelu koja je porijeklom od Adama i eve, i neadamitske koja obuhvaća sve ostale, crnu i mongolsku s američkom indijanidnom.

Termin mongolska rasa prvi koristi njemački filozofChristoph Meinerskoji podržava teoriju o poligenizmu, u svojoj 'binarnoj rasnoj shemi o dvije rase'. Od Meinersa ovaj termin posuđujeJohann Blumenbachda opiše Mongolima slične narode nastanjenih u spomenutim azijskim predjelima.

Mongoloidne podrase

[uredi|uredi kôd]

Francuski prirodoslovac i antropologJoseph Denikerkoji je živio s prijelaza iz 2. polovice 19. u 20. stoljeće, mongolsku rasu dijelio je na dvije osnovne skupine, to su sjevernomongolska ili tunguska i južnomongolska.[2]Do sredine 20 stoljeća uobičajena je podjela Mongoloida po jezičnim skupinama, i toa)uralsku;b)altajsku koja pripada tunguskoj, mongolskoj i turskoj jezičnoj skupini;c)sinotibetska;d)tajska;e)austroazijska;f)paleosibirska;g)eskimska; ih)američka indijanska rasa (indijanidi).

Georges Cuviertakođer koristi termin mogolski kao rasnu kalsifikaciju kojoj je pridodao i američke Indijance (indijanide), kao podrasu Mongoloida. Njega slijedi iThomas Huxleykoji joj pridodaje i arktičke Eskime s obala Sjeverne Amerike i azijske Čukče. Za Čukče kaže da su identičniEskimima(Esquimaux) i Grenlanđanima. Karakterizira ih dolihocefalnost, kao i boja kože i kose. Mongoloidna obilježja vidi u obje Amerike, izdvajajući id dolihocefalnih Indijanaca brahikefalne lubanje starihMound Buildersa(graditelja humaka)iPatagonce.[3]

Povezani članak

[uredi|uredi kôd]
  1. Jennifer K. Wagner, Joon‐Ho Yu, Jayne O. Ifekwunigwe, Tanya M. Harrell, Michael J. Bamshad, Charmaine D. Royal. Veljača 2017.Anthropologists' views on race, ancestry, and genetics.American Journal of Physical Anthropology.162(2): 318–327. 10.1002/ajpa.23120.Pristupljeno 15. siječnja 2021.CS1 održavanje: više imena: authors list (link)
  2. Joseph Deniker, The races of man: an outline of anthropology and ethnography
  3. On the Geographical Distribution of the Chief Modifications of Mankind

Galerija

[uredi|uredi kôd]