Prijeđi na sadržaj

Nabukodonosor II.

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sNabukodonozor II.)
Dodaj infookvir "monarh".
(Primjeri uporabe predloška)
Pečat u okuMardukovogkipa uBabilonu,koji se često tumači kao prikaz Nabukodonosora II.
Semiramidini viseći vrtovi,umjetnička rekonstrukcija iz20. stoljeća

Nabukodonosor II.(akad.Nabû-kudurri-uṣur,630.561. pr. Kr.) je bio najveći vladarNovobabilonskog Carstva.[1]Karijeru je započeo kao vojni časnik, a na prijestolje je došao605. pr. Kr.[2]nakon smrti svog ocaNabopolasara.[2]Nabukodonosor II. je pokrenuo pohod naJudeju,osvojioJeruzalem,te poslaoŽidoveu egzil. Poznat je i po gradnjiSemiramidinih visećih vrtovauBabilonukoje je dao izgraditi za svoju ženuAmitis od Medijekoja je čeznula za svojom domovinomMedijom(Iran),[3]te koji spadaju usedam svjetskih čuda.U svoje vrijeme bio je poznat i kao Nabukodonosor Veliki, iako je kasnije međukršćanimaiŽidovimastekao negativnu reputaciju zbog babilonskog ropstva. U20. stoljećuarapskiodnosnoiračkinacionalisti su ga prigrlili kao svog heroja.

Životopis

[uredi|uredi kôd]

Nabukodonosor II. je bio drugi sinNabopolasara,babilonskog kralja koji jeBabilonijuoslobodio odasirskogropstva,a612. pr. Kr.uništioNovoasirsko Carstvou savezu smedijskimkraljemKijaksarom.Kako bi se taj savez učvrstio, Nabukodonosor II. se oženio zamedijskuprincezuAmitis od Medije.

NestanakNovoasirskog Carstvastvorio je politički vakuum koga je pokušao ispunitiEgipatna čelu sfaraonomNekom II.,zbog čega je Nabopolasar bio prisiljen voditi borbe promjenljivog ishoda uSiriji,da bi na kraju zapovjedništvo nad vojskom prepustio svom sinu Nabukodonosoru II. On je605. pr. Kr.izvojevao odlučujuću pobjedu nad Egipćanima ubitci kod Karkemišanakon čega je uspostavljena babilonska vlast nadLevantom.Iste je godineNabopolasarumro, a Nabukodonosor II. postao novibabilonskikralj.

Prve godine vladavine Nabukodonosor II. proveo je u uspješnim pohodima protivSkitai Kimerijaca. S obzirom na to da mu je brak smedijskomprincezom osigurao savezništvo s moćnim susjedom na istoku, Nabukodonosor se uglavnom mogao orijentirati na prijetnje sa zapada. Godine601. pr. Kr.propao je njegov pokušaj osvajanjaEgipta,zbog čega je597. pr. Kr.morao ugušiti pobunu uJudeji,odnosno opsjesti i osvojitiJeruzalem.[1]Isti se grad ponovno pobunio deset godina kasnije, nakon čega je Nabukodonosor razorio grad i njegove stanovnike odveo u babilonsko ropstvo.[2]

Kasniji pokušajiegipatskihfaraonada iskoriste babilonsku slabost nisu imali uspjeha. Nabukodonosor se tako umjesto ratovima mogao prepustiti građevinskim projektima.[4]UzViseće vrtove[2]je sagradio i obnovio nizhramovauBabilonu,[2]podigao obrambeniMedijski zid[1]i luke uPerzijskom zaljevu.

Godine567. pr. Kr.pokrenuo je posljednji pohod naEgipat,koji je završio neuspjehom. Babilonska tradicija tvrdi da je nakon toga pao u melankoliju i počeo proricati propast svog carstva. Nabukodonosor II. je važan lik uBibliji,odnosno uknjizi o Danielu[2]iknjizi o Juditi

Poveznice

[uredi|uredi kôd]
  1. abcNabukodonosor II. (MSN Encarta).Inačicaizvorne stranicearhivirana 21. kolovoza 2009.Pristupljeno 13. rujna 2009.journal zahtijeva|journal=(pomoć)
  2. abcdefNabukodonosor II. (enciklopedija Britannica)
  3. Karen Polinger Foster: Rajski vrtovi: Flota i fauna na drevnom Bliskom istoku (Gardens of Eden: Flora and Fauna in the Ancient Near East), New Haven, Yale University, 1998., str. 320.-329. (PDF format)(PDF).Inačicaizvorne stranice(PDF)arhivirana 28. kolovoza 2006.Pristupljeno 14. rujna 2009.journal zahtijeva|journal=(pomoć)
  4. Nabukodonosor II. (BritishMuseum.org)

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiNabukodonosor II.