Prijeđi na sadržaj

Oannes

Izvor: Wikipedija

Oannesje premamezapotamijskimlegendamabilo biće polučovjekpoluribakoje je izašlo izmorai dalo ljudima razna napredna znanja izgraditeljstva,agrokulture,pismai nekih ostalih poljaznanosti.Oannes je kasnije postalo štovano kaobožanstvo.U današnje doba neki znanstvenici gledaju na Oannesa kao neko vanzemaljsko biće i susret s njim kao paleokontakt, dok drugi na to sve gledaju kao legendu.

Babilonskisvećenik bogaMarduka,astronomipovjesničarBerosu prvom svesku svoje Babilonske Povijesti, napisane nagrčkom jezikuu 3. stoljeću pr. Kr., donosisumersko-akadskupredaju o utemeljenju prve visokorazvijene kulture u južnoj Mezopotamiji prije više od 400 tisuća godina, kada je uEridu,najstarijem sumerskom svetomgradu,"sišlo prvo kraljevstvo s Neba".

U drevnoj mezopotamskojmitologiji,koja je u Berosovo doba bila zabilježenaklinastim pismomna glinenim pločicama brižno pohranjenim u velikoj biblioteci babilonskog hrama, spominje se neko vodozemno (amfibijsko) biće obdarenorazumom,imenom Oannes, ili kraće Oe. Ono je prije mnogo tisućljeća, zajedno sa svojim drugovima, jednog dana izašlo iz Eritrejskog mora (današnjeArapsko more) nakopno.Ono je izgledom bilo pola-čovjek pola-riba i bilo je vođa "ljudi-riba". To je neobično inteligentno vodozemno biće govorilo čistim i razgovijetnim ljudskim glasom. Sudeći po tom slikovitom opisu to bi mogao biti nekiizvanzemaljacreptilske rase čije je tijelo, umjesto kožom, prekriveno ljuskama poput ribljeg tijela. Prema izvornom Berosovu zapisu, koji je još davno izgubljen, ali ga je, srećom, u svome povijesnom djelu djelomično naveo grčki erudit i pisac PovijestiAleksandar Polihistor,Oannes je opisan ovako:

Wikicitati»Prve se godine pojavila, iz onog dijela Eritrejskog mora koji graniči s Bauonijom, neka životinja obdarena razumom koja se zvala Oannes. Prema Apolodorovu izvještaju, cijelo jetijelote životinje nalikovalo na riblje tijelo; Pod ribljom je glavom imalo još jednu (ljudsku)glavu,a i noge, slične čovječjima, dodane ribljem repu. Osim toga,glasigovorbili su joj razgovijetni i čovječji; njena se slika sačuvala do dana današnjeg. To je biće danju razgovaralo s ljudima, ali nije u tom razdoblju ništa jelo. Dalo im je osnovnoznanje,nauke i sve vrsteumjetnosti;naučilo ih je graditi osnivati hramove, sastavljatizakone,i objasnilo im je načelageometrije.Tumačilo im je kako se može razlikovati zemaljsko sjemenje i pokazalo kako se beru plodovi. Ukratko, poučilo ih je svemu što je moglo ublažiti načinživotai humanizirati ljudski rod. Njegove su pouke bile tako univerzalne da od tada nije dodano nikakvo bitno poboljšanje. Kad bi zašlosunce,to bi biće opet uronilo u more i provelo cijelu noć u dubini, jer je bilo vodozemno. Nakon toga su se pojavile i druge životinje poput Oannesa; Beros obećava da će izvijestiti o njima kad prijeđe na povijest kraljeva.«

Tijekom čitave svoje neobično duge prošlosti drevni narodi Mezopotamije štovali su kao bogove inteligentna vodozemna bića predvođena Oannesom, koja su smatrali osnivačimababilonskekultureicivilizacije,i podizali su im u znak zahvalnosti brojne hramove ukrašene golemimkipovima.U Starom zavjetu legendarni Oannes spominje se čak tri puta kao filistejsko-semitski poganski bog Dagon (Dagan) koji je u sinagogi u Dura-Europusu prikazan kipom čovjeka s ribljim repom.

Bog Dagon je legendarniizumiteljpluga i otac boga Baala. Štovanje njegovakultadatira iz sredine trećeg tisućljeća pr. Kr. Dagon kasnije postaje bogom-zaštitnikom vegetacije i poljodjelstva, jer je izronio iz slatkih voda što se kriju u utrobi Majke Zemlje te potiču i podržavaju rast vegetacije.

Valja istaći da se ta drevna sumerska predaja o Oannesu, u pogledu njegova opisa i misionarskog djelovanja, začuđujuće dobro podudara u više elemenata sa sličnom predajom tisućama kilometara udaljenog zapadnoafričkog narodaDogonkoji u svojoj neobično bogatoj mitologiji također spominje neka inteligentna vodozemna bića - "svemirske nadziratelje" -predvođena Nommouom. Ta su bića prije više tisućljeća velikom nebeskomarkomprispjela izsvemirskihdubina kako bi naZemlji,opustošenoj kataklizmomAtlantidei općim potopom, ponovo utemeljili civilizaciju.

Svjetski poznati američki znanstvenik i publicist dr.Carl E. Sagan(1934. – 1996.) drži da su drevne predaje o Oannesu i Nommouu po svome značenju znatno više od puke maštarije drevnih naroda. S tim u vezi on je kazao sljedeće:

Wikicitati»Priče poput Legende o Oannesu zaslužuju da se mnogo kritičnije ispitaju nego što je to do sada bilo učinjeno.«

U popularnoj kulturi

[uredi|uredi kôd]

U jednoj epizodiznanstveno fantastičneserijeSG-1u epizodi "Fire and Water" (1. sezona, 13. epizoda) tim znanstvenika odlazi na vodeni planet Oannes na kojemu živi drevni vanzemaljac koji je bio u rodu s nekadašnjim bićem koje je bilo na Zemlji da pomogne Zemljanima u borbi protivGoa'ulda.