Olib
Olib | |
---|---|
Otok | |
Položaj | |
Koordinate | 44°22′33″N14°46′53″E/ 44.37594°N 14.78141°E |
Smještaj | Jadransko more |
Država | Hrvatska |
Fizikalne osobine | |
Površina | 26,14[1]km2 |
Duljina obale | 33,34[1]km |
Stanovništvo | |
Glavno naselje | Olib |
Broj stanovnika | 113 (2021.) |
OlibjeotokuJadranskom moru,nahrvatskomdijelu Jadrana.
Otok Olib se nalazi na graničnom područjuDalmacijeiKvarnera.Pripada sjevernodalmatinskoj skupini otoka, točnijezadarskojskupini. Lokalno se ponekad određuje kao dio tzv.Silbanske skupine otokakoju čineSilbakao najnapućeniji, Olib kao najveći,Premudate više manjih nenastanjenih otočića.
Nalazi se između otokaPagana istoku, od kojeg ga dijeliPohlipski kanal,i Silbe na zapadu, od koje ga dijeliOlipski kanal.Bliži od Paga su mu otociMauniŠkrda.Sjeverno jeKvarnerić,a južnoVirsko morete otociIstiMolat.Vir,na jugoistoku, je udaljeniji.
Od manjih otočića, blizu Oliba suKurjak,SipiMorovnikna sjeverozapadu,Planik,PlaničićiPohlib,te hridFučinu Pohlipskom kanalu tj. na istoku.
Nanjemačkomse jeziku Olib naziva Lüb,talijanskomeUlbo.
Olib je površinom od 26,14 km2osamnaesti po veličini hrvatski otok.[1]Obale duge 33,34 km ukazuju da je Olib razveden otok.
Izdužen je u smjeru sjever-jug čime malo odstupa od dinarskog pravca pružanja sjeverozapad-jugoistok. Dug je 9,5 km, a najveća širina je 5,8 km. U središnjem dijelu je sužen, 1,4 km, i tu se smjestilo jedino naselje na otoku,Olib.
RtGarmina je najsjevernija točka, rt Tale najzapadnija, rt Ploče najjužnija,a rt Kvoško najistočnija. Još se ističu rt Šip na sjeverozapadu u nastavku kojeg je i otočićŠipi rt Arat na sjeveroistoku.
Obale su pretežno pjeskovite i plitke. Brojne suhridiiplićine:plićine Žubinin i Grišni muli na jugu, hrid Fučin na sjeveroistoku, hrid Kurjak na zapadu.
Otok je zaravnjen i vrlo nizak s najvišim vrhom Kalac sa samo 74 mnm.
Olib je građen većinom odgornjokrednihi dijelom odeocenskihvapnenaca.Vapnenačka građa rezultirala je pojavom brojnihkrškihoblika (ponikve,klanci,jame,kamenjari...). Najveća ponikva je Cukrov dolac koja je omeđena masivnimsuhozidimai s brojnim stubištima poputamfiteatra.
Mjestimice se javljaju idolomitnisastojci. Središnjim dijelom otoka proteže setektonskirasjed.
Nema velikih obradivih površina, ali je u vrijeme najintenzivnije poljoprivredne obrađenosti kultivirana bila čak 1/3 otočne površine. Prevladavacrvenica.
Klima je tipičnasredozemnas blagim i kišnim zimskim periodom godine te toplim i sušnim ljetima.
Takva klima pogodovala je razvoju mediteranske biljne zajednice i uzgoju mediteranskih poljoprivrednih kultura. Međutim, sušna ljeta, uz nepostojanje sustava navodnjavanja, ograničavajući su čimbenik intenzivnog razvitka poljoprivrede.
Zbog vapnenačke građe, na otoku nema većih površinskih voda, ali su brojnelokve,izvoriizdenci.Lokve služe prvenstveno za natapanje obrađenih površina i napajanje stoke. Nekada ih je bilo oko 50, ali je padom poljoprivredne aktivnosti na otoku, njihov broj bitno smanjen. Na sjeveru otoka teče povremeni potočić Vodotok.
Otok Olib najčešće posjećujunautičaripretežno zbog njegovih uvala i pješćanihplaža.Najznačajnije uvale na Olibu su:
- luka (porat) Olib - sigurna od sjeveroistočnog (bura), istočnog i vjetrova južnih smjerova. Jedina opasnost prijeti odneverai zapadnih vjetrova. U luci jelukobrans vezovima s vanjske i unutarnje strane lukobrana (dubina 2–4 m) smurinzima.Tamo gdje je veća dubina i sigurniji vez, na glavi i unutarnji dio uz glavu lukobrana, koriste putničkibrodovi.S obje strane lukobrana suboveza privez kao i jugozapadno od luke. Ispred luke je dopuštenosidrenje,a pješčano dno dobro drži.
- uvala Banve - u uvali su ostaci naselja izrimskog doba,trobrodne crkve Sv.Pavla isamostanapustinjaka koji je napušten krajem12. st.
- uvala Slatinica - najljepša pješčana plaža na otoku, otvorena na istočne vjetrove, plitka pa se mora sidriti daleko od obale. Nije pogodna za dulji boravak.
- uvala Sveti Nikola - pod crkvicom Sv. Nikole zaklonjena od svih osim južnih vjetrova koji stvaraju velike valove. Pogodna je za sidrenje, a moguć je i privez na kopno gdje ima nekoliko zidanihbitvi.
Već u prvim godinama nove erepovjesničarantičke GrčkeStrabonspominje današnji Olib odnosno naseljeAloip.Prvobitno naselje Aloip se nalazilo na uzvisini Gradina. I položaj i naziv lokaliteta Gradina upućuju da je to naselje postojalo još u dobaIliratj.Liburna,pretpovijesne kulture željeznog doba. Osim toga, na naseljenost otoka Liburnima upućuju i drugitoponimi(Gradina Petrova, Zagradina), grobni humci (Garkova gomila) te niztumulusana lokalitetu Sambore i Pasje gomile. Očito su Liburni odabrali za stvaranje naselja najuži dio otoka na kojem je i danas naselje Olib. Glavni razlog tome bio je blizina obje strane otoka, luke Olib na zapadnoj te luke Samotvorac na istočnoj strani otoka.
U vrijemerimskevladavine nastajenovo naselje Aloipna poluotočiću Arat na jugu otoka koji zatvara uvalu Svetog Nikole. Tu je pronađeno puno liburnske i romanske keramike, a kasnije to naselje spominje iKonstantin VII. Porfirogenet.U obližnjoj uvali Banjve pronađeni su ostaci rimskog veleposjeda iz1. st. po. Kr.,groblje iz4. st.te ostaci nekakve obrambene građevine vjerojatno iz doba nakonpax romana-e.
I na sjeverozapadnoj strani otoka, na lokalitetu Mirine su pronađeni ostaci građevina te novac iz6. st.Moguće je da se radi ovilli rustici.
Nije isključeno da je istovremeno na otoku u to antičko doba bilo više naseobina pa čak i da su istovremeno postojali stari i novi Aloip.
Hrvatinaseljavaju otok postupno, od sredine7.do kraja8. st.na što upućuju brojni toponimi romanskog porijekla, ali i hrvatsko nazivlje za neke zatečene objekte. U vrijeme nesigurnogsrednjeg vijekaživot se zadržao samo uz Gradinu, osim nekoliko vjerskih objekata izvan tog središnjeg dijela otoka. To su bili starokršćanski samostan sv. Ante Opata u uvali Banjve koji se zadržao sve do početka 19. st., crkvica i groblje Svetog Nikole u istoimenoj uvali te crkvica Svetog Ivana u sjevernom dijelu otoka.
Kroz stoljeća su na središnjem dijelu otoka, oko Gradine, nastali odvojeni zaseoci. U vrijememletačkeuprave, od1409.g. do17. st.otok je više puta bio iznajmljivanzadarskomplemstvu. Natpis kraj tadašnje župne crkve Svete Stošije ukazuje da su1476.g. na otok doselili izbjeglice predTurcimaizVrlikepod vodstvomJure Cetinjana.U 16. st. izgrađen je Kaštel,kulaza obranu otoka odgusaraipirata.Početkom 17. stMletačka Republikaprodala je otok zadarskoj plemićkoj obitelji Lantana koja ga je kasnije preprodala, a Olibljani su se oslobodilikmetstvaotkupivši otok od vlasnika Filipija1900.g.
U olipskom župnom uredu vode se matične knjige već od 1565. g. i to ih čini najstarijim matičnim knjigama u čitavoj Hrvatskoj.[2]Do početkafrancuske uprave u Dalmaciji1806. g. one su pisaneglagoljicom,a nakon togalatinicom.Čuvaju se u Državnom arhivu u Zadru.
U20. st.Olib je kao dio istočnojadranske obale bio željomtalijanskihiredentistaza širenjemKraljevine Italije.Iako je, za razliku od matičnog Zadra, između dva svjetska rata ostao dijelom Hrvatske tj.Kraljevine SHS,bio je na rubu države i potpuno zapostavljen. Zbog toga se proces iseljavanja Olibljana, koji je započeo već prijePrvog svjetskog ratanastavio te je trajao još i nakonDrugog svjetskog rata.Depopulacijaodnosno masovno iseljavanje ideagrarizacijanajznačajniji su događaji koji su u 20. st. nepovratno pogodili otok. Unatoč razvojuturizma,zbog nepovoljne dobne strukture stanovništva Oliba, izumiranje naselja je neizbježno.
U Olibu je prema popisu stanovnika iz2001.g. živjelo 147 stanovnika.
Današnjih 147 stanovnika predstavlja samo 9,8 % nekadašnjeg broja stanovnika.
Mjesto Olib zahvaćeno je neprekidnom depopulacijom već više od sto godina, a u nekim periodima, npr. 1950-ih i 1970-ih godina, ta jedepopulacijaizrazita.
Do depopulacije je na Olibu došlo zbog dugotrajnog iseljavanja stanovništva i to u prvom redu mladog stanovništva. Time je na otoku gotovo nestalo stanovništva iz „reproduktivne dobne skupine “zbog čega se depopulacija nastavila i nakon što je smanjen ili zaustavljen proces iseljavanja.
Tijekom druge polovine19. st.broj stanovnika postupno je rastao, s 1195 stanovnika1857.g. na 1495 stanovnika1900.g. Te godine postignut je ujedno i najveći broj stanovika. Crkveni podaci su bitno drukčiji i prema njima je Olib imao najviše žitelja1913.g. – čak 2030. U svakom slučaju početkom20. st.počinje dugi period masovnog iseljavanja Olibljana u prvom redu u prekomorske zemlje, najviše uSADiArgentinu.Tako je1931.g. popisano 1128 stanovnika,1953.g. 805 stanovnika.
Iseljavanje se nastavilo i nakonDrugog svjetskog rata,ali ne samo u prekomorske zemlje nego i u zapadnuEuropute u neke gradove, prvenstvenoZadar.Međutim, upravo u tom periodu dolazi do najvećeg pada broja stanovnika, ali ne toliko zbog tadašnjeg iseljavanja koliko zbog činjenice da je masovno iseljavanje iz prethodnih desetljeća dovelo do toga da jemortalitetpostao veći odnataliteta.Tako se poklopilo razdoblje iseljavanja i negativnog prirodnog priraštaja, a što je rezultiralo naglim padom sveukupnog broja stanovnika. Na taj drugi razlog ukazuje i činjenica da je 1950-ih smatrano da u svijetu živi oko 6000 Olibljana, ali od čega 2000 onih koji su rođeni na Olibu, a čak 4000 njihovih potomaka. Od1953.g. do1961.g. broj stanovnika pao je s 805 na 585. Novi veliki pad bio je između popisa1971.g. (569 stanovnika) i1981.g (226 stanovnika).
Iako je podatak o 714 žitelja iz1991.g. službeni, on nije točan jer se u stanovništvo pribrojilo i Olibljane koji su živjeli u inozemstvu. Te je godine na Olibu živjelo 168 stanovnika.
Posljednjih dvadesetak godina iseljavanje se uglavnom zaustavilo, ali ne i potpuno jer s otoka odlazi upravo mladi dio stanovništva koji je jedini sposoban za prirodno povećanje i obnovu žiteljstva. Štoviše, u posljednjih se desetak godina na otok doselilo i 40 osoba, od čega 12 izBosne i Hercegovine(izbjeglice i prognanici) te 8 iz Zadra (zapravo umirovljenici podrijetlom s Oliba), ali i nekoliko iz kontinentalne Hrvatske. Međutim, dobna struktura preostalih 147 stanovnika je takva da je nemoguć preokret prirodnog kretanja broja stanovnika i bez doseljavanja mlađeg stanovništva Olib će u budućnosti kao naselje izumrijeti.
U Prostornom planu Zadarske županije iz2001.g. Olib se smatra područjem s izrazitim nazadovanjem u razvitku. Do toga su doveli snažna deagrarizacija i depopulacija.
Olibljani su oduvijek bili težaci što znači da su se bavili prvenstvenomaslinarstvom,vinogradarstvom,ratarstvomistočarstvom.Za razliku od njih stanovnici susjednih Silbe iPremudeviše su bili orijentirani na more odnosnopomorstvoiribarstvo.Razlog tome je vjerojatno u činjenici što je Olib bitno veći od spomenutih otoka i ima znatno više obradivih površina. Nekada je važna djelatnost bila i izvozdrvne mase,hrasta crnike,naročito utalijanskegradove na obali Jadrana.
Posljednjih desetljeća je važnost maslinarstva i vinogradarstva pala te su obradive površine uglavnom zapuštene. Nekad važno stočarstvo i proizvodnjasirevasu gotovo potpuno nestali. Najviše je do toga dovelo izrazito iseljavanje mladog stanovništva.
Istovremeno sa slabljenjem djelatnosti primarnog sektora raste važnost djelatnosti tercijarnog sektora, prvenstveno turizma. Međutim,turizamje na Olibu prisutan samo u vidu smještajnih kapaciteta; nemahotela,kampovai razvijenije turističke ponude. Ipak i taj manji brojapartmanapredstavlja važan izvor zarade velikom broju lokalnog stanovništva.
Zbog toga se Olib bitno razlikuje ljeti od većine jadranskih otoka, umjesto velikog broja posjetitelja i masovnog turizma, Olib i ljeti djeluje mirno,a većinu posjetitelja čine iseljenici s Oliba.
Otok je povezan s kopnom (Zadar) svakodnevnimtrajektnimilikatamaranskimlinijama. Osim sa Zadrom povezan je i sMalim Lošinjomte okolnim otocima (Silba,Premuda.). Neko vrijeme je postojala katamaranska linija koja ga je povezivala i sRijekom,Rabom,Pagom,ali je ona ukinuta. Na otok je dozvoljen dolazak automobilom, no pošto na otoku nema asfaltiranih prometnica, vožnja otokom nije dozvoljena. Moguće je jedino parkirati vozilo na otoku.
- Prirodna zanimljivost na Olibu jeponikvaCukrov dolac na južnom dijelu otoka, ograđena masovnimsuhozidimai brojnim stubištima djeluje poputamfiteatra
- Odlično sačuvanakulaKaštel kraj luke Olib izgrađena u16. st.
- Ostacistarokršćanskogsamostanasvetog Antuna Opata u uvali Banjve na jugu otoka
- Ostacicrkvesvetog Ivanana sjeveru Oliba
- Stara župna crkvasvete Stošijes mjesnim grobljem izgrađena1632.g., obnovljena1868.g. U župnom dvoru se čuva zbirka starina sglagoljaškimkodeksimaietnografskimnaslijeđem
- Nova župna crkvaUznesenja Blažene Djevice Marijeizgrađena1899.g.
- Crkvasvetog Rokaizgrađena1881.g. istočno od naselja Olib na putu prema lučici Smatvorac.
- Crkvasvetog Nikoleizgrađena1888.g. pokraj lučice u istoimenoj uvali na jugozapadnom dijelu otoka.
- Dr.Vinko (Vincent) Pulišić(1853. – 1936.),šibenski biskup(1904. – 1910.),zadarski nadbiskup(1910. – 1922.)
- Msgr.Milivoj Bolobanić(1937.-),svećenik,egzorcist
Popularni pjevač zabavne glazbeDarko Domijan1982. g. izdaje hit "Na Olibu koliba".
- Hrvatski Jadran – kulturne i prirodne znamenitosti,Naprijed, Zagreb, 2001.
- Olib, otok, selo i ljudi(ur. Lovro Ivin), Družba "Braća hrvatskoga zmaja" i Mjesni odbor Oliba, Zagreb-Olib, 2009,ISBN978-953-6928-22-4
- Stranica Turističke zajednice Grada Zadra o Olibu Arhivirana inačica izvorne straniceod 8. rujna 2011. (Wayback Machine)