Prijeđi na sadržaj

Oluja

Izvor: Wikipedija
Ovo je glavno značenje pojmaOluja.Za druga značenja pogledajteOluja (razdvojba).
»Oluja«, »vojno-redarstvenu operaciju Hrvatske vojske i policije« i »Operacija Oluja« preusmjeravaju ovamo.Za druga značenja pogledajteOluja (razdvojba).
Oluja uKaliforniji.
Pješčana olujase približava gradu Al Asad uIraku,2005.
Nevera označava nevrijeme, odnosnovrijemevrlo loše za boravak namoru.

Oluja,općenito, je olujno nevrijeme ili nevrijeme s olujnimvjetrom.PremaBeaufortovoj ljestvici,olujnivjetarje jakosti 8 bofora, koji kida manje grane s drveća i priječi hodanje. Namoruje vjetar praćen umjereno visokimvalovima,u kojih se rubovi kresta lome i vrtlože, a pjena se otkida u dobro izraženim pramenovima uzduž smjera vjetra. Vjetar doseže brzinu od 17 do 21m/s(od 60 do 75km/h). Razlikuju segrmljavinska oluja,u kojoj se pojavljujegrmljavina,često praćena pljuskovima,tučonosna oluja,za koje se uz olujni vjetar pojavljuje ituča,snježna oluja,za koje uz olujni vjetar padasnijeg,prašinska, odnosnopješčana oluja,za koje vjetar olujne jačine nosi velike količine prašine, odnosnopijeska.[1]Superćelijesu općenito najrjeđe grmljavinske oluje i mogu biti najjače. Često su izolirane od drugih grmljavinskih oluja i mogu dominirati lokalnim vremenom do 32 kilometra udaljenosti. Obično traju 2-4 sata.

Oluja je poremećaj uatmosferi,koji izaziva značajne promjene u poljuvjetra,tlakaitemperatureu prostornim razmjerima koji sežu od veličinetornada(promjer od 1kilometar) do izvantropskihciklona(promjera od 3 000 do 5 000 kilometara). Vjetrovi brži od 32,7 m/s ili 12 bofora nazivaju seorkani.

Orkan(niz.orkaan<španj.huracán,riječ preuzeta izhaićanskog indijanskog jezika) je jakvjetarbrzine veće od 33 m/s, koji uzrokuje velika razaranja i pustošenja. Na Beaufortovoj ljestvici jakosti vjetra označen je s 12 bofora (najveći broj na ljestvici). Taj se naziv u nas se primjenjuje i u nazivuorkanski vjetar(10 i 11 bofora), koji je manje snage i koji čupa drveće i razara manje objekte, no u područjujadranske obale,gdje puše jakabura,građevinesukonstruktivnoprilagođeni takvim vjetrovnim uvjetima i u pravilu ne dolazi do njihova oštećenja ili rušenja.[2]

Neveraoznačava nevrijeme, odnosnovrijemevrlo loše za boravak namoru.Nevera može značiti iznenadnu oluju na moru (oluja s bljeskavicom i grmljavinom ili nevrijeme s grmljavinom ikišom), kratkotrajnu vremensku nepogodu uzrokovanu velikim vrućinama. Pojam nevera označuje orkansku snagu vjetra koja može u svom naletu potopitibrodove,čupatistabla,razvalitikrovovekuća.[3]

Za plovila su opasni i iznenadnineverini(manje i kraće nevere) koji kratkotrajno mogu dići neugodno visoke valove. Neverini mogu biti i udari vjetra s kišom.

  1. oluja,[1]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2017.
  2. orkan,[2]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2017.
  3. Joško Božanić, Katarina Lozić Knezović, Anita Runjić-Stoilova, Marijana Tomelić Ćurlin: “Leksička norma u hrvatskoj maritimološkoj leksikografiji 20. stoljeća”,[3]Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, ožujak 2012.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Zajednički poslužiteljima stranicu o temiOluja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiOluje