Prijeđi na sadržaj

Papirus

Izvor: Wikipedija
"Heraklovpapirus ", fragment grčkog rukopisa iz3. stoljeća,Oxford,bibliotekaSackler.
Primjer teksta na papirusu.
Primjer službenog pisma na papirusu iz 3. stoljeća pr. Kr.
Knjiga mrtvihiz drevnog Egipta pisana na papirusu.
Ovo je glavno značenje pojmaPapirus.Za druga značenja pogledajtePapirus (razdvojba).

Papirus(lat.papyrusodgrč.πάπυρος) je pisaćimaterijaluantičkim civilizacijamaBliskog istokaiSredozemljate u ranim stoljećimasrednjega vijekauEuropi.Pravio se od srčike močvarne biljkepapirus(lat.Cyperus papyrus), koja je rasla uDonjem Egiptu.Po opisuPlinija Starijega(Prirodoslovlje,XIII), srčika stabljike, i to onoga njezina dijela koji se nalazio podvodom,rezala se u tanke listove koji su se slagali jedan uz drugi, a potom se preko toga prvoga slagao poprečno drugi sloj. Uzdužni listovi bili su dugački oko 1metar,a poprečni 20 do 30centimetara.Tako dobiveni list čvrsto seprešao.Na nj su se lijepili drugi listovi pa se dobivala vrpca dugačka nekoliko metara. Površina lista potom se glačala i sušila, i tada je papirus bio spreman za uporabu. Na papirusu se pisalo pisaljkom od zašiljenetrstike(kalamus) crnom i crvenom bojom.Knjigaod papirusa imala je obliksvitka(grč.τόμος,lat.volumen) i na njoj se najčešće pisalo samo na unutrašnjoj strani vrpce, i to u stupcima (lat.paginae) napisanima okomito u odnosu na duljinu svitka.

U samomdrevnom Egiptupapirus se koristio u dobafaraonskihdinastija.Izvozio se ugrčke zemlje,a potom i uRim,te u sve druge zemlje Sredozemlja. Za pisanje grčkih tekstova u Egiptu se papirus koristio sve do 8. stoljeća, aArapisu ga koristili i do 10. stoljeća. U nekim europskim zemljama (na primjer uRimskoj kuriji) koristio se do 11. stoljeća. Istisnuo ga je iz uporabe trajnijipergament,a u arapskom svijetu sve veća proizvodnjapapira.Sačuvalo se mnogo knjiga i isprava od papirusa, i to u Egiptu (vrlo rijetko i u drugim zemljama).Znanostkoja se bavi čitanjem, datiranjem, interpretacijom i sadržajem papirusnih svitaka zove se papirologija.[1]

Biljka[uredi|uredi kôd]

Papirus je močvarnabiljkasličnatrski,pripada porodicišiljovki,naraste u visinu do 3 metra,stabljikamu je mekana i ponekad debela kao ljudska ruka. Na vrhu stabljike nalaze se grane koje liče na raščupanu i neurednu kosu. Listovi papirusa su maleni, a korijen snažan. Na vrhovima dugih uspravnih izbojaka razvijaju selistovi,koji nalikuju vlatimatravena kojima se razvijaju maleni, neuglednicvjetići.

Izrada papirusa[uredi|uredi kôd]

Drevni su Egipćaniprije 4000 godina pronašli prikladniji materijal za pisanje. Bio je to papirus dobiven od istoimenebiljkeizporodice šiljovki(lat.Cyperaceae). Biljnu srčiku rezali su u duge tanke trake i ukrštali ih, aprešanjemi lupanjem istisnutisokslužio je kaoljepilo.Tajmaterijalbio je nakon izjednačavanja (egaliziranja), sušenja ipoliranjakao čvrsto vezani dvosloj vrlo čvrst i podatan, tako da se, osim za pisanje, mogao upotrebljavati i u mnoge svrhe. S obzirom nafurnirskustrukturu, papirus ima s današnjim papirom samo sličnost u imenu.[2]

Uporaba[uredi|uredi kôd]

Papirus je neko vrijeme bio jedan od glavnih izvoznih proizvodaEgipta.U nekim su vremenskim razdobljima, primjerice, svi diplomatski dokumenti ispisivani su na papirusu sve dok ga nije zamijeniopergament.Svaki komad papirusa obilježavan je posebnim pečatom kako bi se time potvrdila njegova vrijednost. Papirus se koristio u Egiptu približno od 3000. pr. Kr. UGrčkuje prenesen u 7. stoljeću pr. Kr., a otuda uRimi ostale dijelove Europe, gdje se kao materijal za pisanje koristio sve do 10. stoljeća.

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. papirus,[1]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2018.
  2. "Tehnička enciklopedija" (Papir), glavni urednik Hrvoje Požar, Grafički zavod Hrvatske, 1987.