Prijeđi na sadržaj

Pokémon

Ovo je izdvojeni članak – siječanj 2007. Kliknite ovdje za više informacija.
Izvor: Wikipedija

Pokémon logotip

Pokémon(ポケモンPokemon) je multimilijunskaNintendovafranšiza koju je stvorioSatoshi Tajiri1995.godine. Iz prvobitnihGame Boy konzolavideoigaranastale su Pokémonanimirane serije,mangastripovi,TCG, akcijske figure, knjige i razni drugi mediji. ImePokémonskraćenica jejapanskeizvorne riječiポケットモンスターPoketto Monsutā(ili"Pocket Monsters"naengleskom) te je kao takva, veoma česta uJapanu.[1]U početku, Nintendo je doslovno preveoPoketto Monsutā– i, doista,"Pocket Monsters"videoigra ubrzo je nastala iste 1995. godine.

1996.godine dolazi do konflikta u Nintendu te uvjetuje promjenu imena iz"Pocket Monsters"u"Pokémon".Glavna fraza igre u japanskoj verziji bila jeポケモンGETだぜ!(Pokémon Getto Daze!Let’s Get Pokémon!– Uhvatimo Pokémone!); u engleskoj verziji glasila je"Gotta catch 'em all!"ili na hrvatskom"Moraš skupit' sve!".Doduše, danas se te fraze više ne koriste jer je broj Pokémona od prvotnih 151 dostigao zavidnu brojku od 898 Pokémona, te bi bilo nemoguće pohvatati ih sve u samo jednoj igri (osim ako se ne koriste šifre i kodovi ili metode generiranja Pokémona kroz hakirane verzije igraćih konzola).

Ideja Pokémon serijala temelji se nahobijuskupljanjakukaca,popularnoj razonodi u kojoj je tvorac Pokémona, Satoshi Tajiri, uživao kao dijete.[2]Tajirijeva formula prošla je u Japanu te je ubrzo prilagođena (i prevedena)1998.zaameričkotržište,puštanjem videoigaraPokémon RediPokemon Blue.Ove igre dopuštale su igračima da pohvataju, skupljaju i treniraju stotinu neobičnih bića, poznatih kao Pokémoni, i jedne protiv drugih koriste u borbama povećavajući njihovu snagu. Ti bi Pokémoni zatimevoluiraliu snažnije Pokémone, istodobno učeći snažnije napade. Pokémoni nikada ne umiru u bitkama, samo oslabe, ponekad do granice da se onesvijeste – ovo je za Tajirija bilo veoma osjetljiva tema jer nije htio popuniti svijet igara s još "besmislenog nasilja".

Pokémon je skupno ime za sve fiktivne vrste u Pokémon svijetu. Do danas, franšiza je dosegla zavidnu brojku jedinstvenihvrstau kojima leži bit cijelog projekta te se broj Pokémona bitno povećao od prvobitnog 151[3]džepnog čudovišta u početnim verzijama videoigara,Pokémon RediPokémon Blue(te Pokémon Green, ali samo u Japanu). Riječ Pokémon odnosi se na svakog Pokémona, doduše, uengleskom jezikuriječ ostaje nepromijenjena i zajedninui zamnožinu.U hrvatskom jeziku, jednina glasi Pokémon, a množina Pokémoni. Svaka vrsta Pokémona ima svoje ime te se to ime koristi za jedinke te vrste kao i za cjelokupno ime vrste (npr.Cyndaquil– Cyndaquili,Bulbasaur– Bulbasauri). Postoji više vrsta pokémona npr. vatreni, travnati...Vatreni pokemoni su jači od travnatih, ali ih u borbu nije dobro poslati ako je na polju vodeni ili zemljani tip (na eng. type).

Pokémon generacije

[uredi|uredi kôd]

Prvotne Pokémon videoigre bile su japanskeRPGigre s elementimastrategijate im je tvorac Satoshi Tajiri namijenio igranju naGame Boyu.Ove videoigre, njihovi nastavci, poboljšane inačice te prijevodi na engleski jezik i dalje se smatraju "glavnim" Pokémon videoigrama, videoigre na koje se odnose fanovi kada koriste izraz "Pokémon videoigre". Sveukupno, prodano je 143 milijuna kopija Pokémon videoigara (uključujući i njihove odgovarajuće konzole), što Pokémone čini drugom najprodavanijom franšizom ikad, nakon NintendovaSuper Marija.[4]

Sva licencirana Pokémon svojstva nadgledana od tvrtkeThe Pokémon Companystrogo su podijeljena na generacije. Postoji osam generacija, koje su definirane Pokémonima koji se u njoj pojavljuju. Svaka od ovih generacija prvi je put uvedena s po dvije Pokémon videoigre za Game Boy konzole i njegove nasljednike (uključujući iNintendo DS), počevši s (u većini zemalja)Pokémon Red i Bluei njihovom poboljšanom inačicomPokémon Yellowza prvu generaciju, zatimPokémon Gold i Silvers njihovom poboljšanom inačicomPokémon Crystal.Nakon toga došle suPokémon Ruby i Sapphire,praćene sPokémon FireRed i LeafGreen,poboljšanim inačicama prvotnih igara tePokémon Emerald,poboljšanim inačicama treće generacije igara. Četvrtu generaciju obilježilo je puštanje igaraPokémon Diamond i Pearlu prodaju, te njihove poboljšane inačice,Pokémon Platinum.2012. su izašliPokemon Black i White,peta generacija, a malo poslije njihBlack 2 i White 2,njihovi nastavci. Nintendo Switch je najnovija konzola na kojoj su 2018. izašliPokémon: Let's Go, Pikachu!teLet's Go, Eevee!,a sljedeće godinePokémon SwordiShield.

Ove generacije strogo su kronološki podijeljene distribucijom; velik broj Pokémona iz sljedećih generacija pojavljuje se uanimiranim serijama,mangastripovima ili TCG-u.

Prva generacija

[uredi|uredi kôd]
KutijaPokémon Blueigre

Prva je generacija započela sPokémon RediBluevideoigrama. Prva generacija predstavila je prvotnih 151 Pokémona (odBulbasauradoMewa), kao i osnove borbama Pokémona. UJapanu,prva je generacija uključivalaPokémon Red,Greeni kasnijeBlue(s promjenom crteža Pokémona i podlogom u špiljama), dok su druge zemlje započele sRediBlueverzijama (obje su sadržavale obnovljene elemente), ali nikada nisu dobileGreenverziju.

Ova je generacija kompletirana igromPokémon Yellow: Special Pikachu Edition,koja je slabo povezana s Pokémon animiranom serijom, u kojoj igrač započinje sPikachuomkoji odbija ući u svojuPokéloptu,umjesto toga prateći trenera/igrača u stopu. Okrenuvši lice svom Pikachuu, igrači bi otprilike mogli prosuditi koliko ih njihov Pokémon voli. Ovi i još neki elementi slični su animiranoj seriji. Programeri su izmijenili pojavljivanja nekih trenera i Pokémona da bi igra što više nalikovala animiranoj seriji, uključujući i pojavljivanjeJessieiJamesa,poznate članoveTima Raketau glavnoj priči igre i animirane serije. Jessie i James koriste svoje prepoznatljive Pokémone (Koffing,EkansiMeowth). Koffing i Ekans poslije evoluiraju uWeezingaiArboka,ali Meowth ne evoluira.

Ove verzije igara bazirane su naKantoregiji, ali se pravo ime te regije nije znalo do puštanja druge generacije. Prva je generacija isto tako upoznala igrače s idejom glavnog protivničkog trenera kojeg igrač susreće nekoliko puta tijekom igre, kao i s timom zlih Pokémon trenera.

Ove su igre bile kompatibilne sN64igramaPokémon StadiumiPokémon Stadium 2.Poboljšane inačice prvih dviju Pokémon videoigara, zvaneFireRediLeafGreen,puštene su u prodaju u trećoj"Advance"generaciji.

Druga generacija

[uredi|uredi kôd]
CyndaquiliTotodiletijekom borbe uPokémon Crystaligri

Počevši sPokémon GoldiSilvervideoigrama, druga je generacija Pokémona donijela novih stotinu Pokémona (odChikoritedoCelebija), povisujući broj Pokémona na 251, te je donijela novuJohtoregiju. Inovacije su uključivale iGame Boy ColorIR priključak za dobivanje"Mystery Gift",sustava izmjene dana i noći, konceptabiljakakoje su aktivno rasle i rađalebobice(predmete s posebnim moćima iscjeljenja) i apricorne (za pravljenje posebnih Poké lopti). U ovoj igri, igrač je mogao promijeniti svoju sobu i urediti je prema svom ukusu, kao i uzgajati Pokémone.Uzgajanje Pokémonabio je (i ostao) jedini način dobivanja Pokémon beba (nove klase Pokémona). Istodobno, uvedena su dva potpuno nova tipa;tamniičeličnitip Pokémona. Čak su i sami Pokémoni dobili neka drukčija svojstva, a jedna od najznačajnijih promjena jest da su Pokémoni sada dobilispolove.Prije, jedini Pokémoni koji su imali točno određen spol bili su oni iz obiteljiNidoran,koji imaju neobično velik oblikspolnog dimorfizma.Još jedna značajna, iako manja, izmjena jest da su NPC treneri dobili imena uz njihov običan naslov.

Ova igra uvela i je novi alat zvanPokégear,uređaj koji je igraču koristio kaomobitel,radio,karta isat.Funkcija mobitela korištena je da bi igrač komunicirao s NPC trenerima u igri zbog potencijalnih revanš borbi. Radio stanice koje su bile odabrane utjecale su na Pokémone koji su mogli biti nađeni u divljini. Postojala je i jedna stanica koja je igraču govorila gdje se mogu pronaći određeni Pokémoni. Sat je uključivao vrijeme i dan u tjednu, a majka protagonista mogla ga je promijeniti iz Standardnog (Zimskog) u Dnevno (Ljetno) računanje vremena. Poznavajući vrijeme uvelike je pomagalo igraču jer su se mnogi Pokémoni pojavljivali u točno određeno vrijeme, a neki su se Pokémoni razvijali u točno određenom dijelu dana (EspeoniUmbreonizEeveeja,ovisno o danu ili noći), dok su se neka događanja odvijala u točno određenim danima tjedna. Sunce je sjalo od 6 ujutro do 6 navečer, a ostatak vremena bila je noć.

Ova je generacija kompletirana izlaskomPokémon Crystalvideoigre u prodaju, koja je bila jedina ekskluzivna Game Boy Color Pokémon igra, i jedina koja je igraču dopuštala da izabere svoj spol (inače, do izlaska ove igre, i djevojčice i dječaci u igri morali su biti muškog spola jer nije bilo izbora). Isto tako, bila je prva igra koja je prikazivala animirane Pokémone (Pokémon bi izveo neku animaciju ili kretnju kada bi ga igrač susreo u divljini ili kada je pušten iz Poké lopte) i tekst na ekranu koji je najavljivao da je igrač ušao u novu lokaciju. Crystal verzija modificirala je pronalazak trijuLegendarnih zvijeri,u kojoj je igrač na kraju susreoSuicuneai dobio mogućnost uhvatiti ga. Doduše, ostalo dvoje igrač je morao pronaći na normalan, teži način (nasumičnim susretima u divljini).

Treća generacija

[uredi|uredi kôd]
KutijePokémon Ruby i Sapphireigara

Počevši odPokémon RediBlueigara,Pokémon RubyiSapphiredodale su još 135 novih Pokémona izHoennregije, kao iPokémon naravi(25 različitih tipova osobnosti Pokémona), 76Pokémon sposobnosti(posebne sposobnosti koje Pokémon može koristiti u bilo koje vrijeme),Poké kockiceiPokémon izložbe,te borbe Pokémona dva na dva. Doduše, ova je generacija izgubila izmjenu dana i noći, kao i kalendar, iako u igri postoji sustav koji prati vrijeme i Pokémoni koji se pojavljuju i evoluiraju samo u određeno doba dana. Ove su verzije uvele i mogućnost uzgajanja Pokémon bobica na određenim mjestima, te je svaka imala svoju vremensku duljinu rasta i cvjetanja, kao i mogućnost pravljenja "Tajnih baza" u drveću i špiljama u koje igrač može smjestiti Pokémon lutke, stolove, stolce, biljke kao i druge stvari.

Mnogi novi Pokémoni ove generacije bili su predmeti kritika, iz razloga što previše nalikuju na Pokémone iz ranijih generacija (primjeri suButterfreeiBeautifly,SeeliSpheal,KingleriCrawdaunt) ili ne nalikuju na"životinje"poput ostalih (Regirock,Regice,RegisteeliMawile).

TorchiciMudkiptijekom borbe uPokémon Emeraldigri

Treća igra bila jePokémon Emerald,koja je nadogradila PokéNAV trenerovim pogledom, koje su slične mobitelu u prethodnoj generaciji (ali malo modificiran, jer su igrači sada mogli primati pozive odVođa dvoranakoji su od njih mogli tražiti revanš do četiri puta, no igrači nisu mogli brisati brojeve NPC trenera).Emeraldverzija doživjela je povratak Pokémon animacija nakon susreta s divljim Pokémonima. Sve tri verzije mogle su se igrati naGame Boy Advancekonzolama.

Ova je generacija zaokružena igramaPokémon FireRediLeafGreennamijenjenima Game Boy Advance konzolama. To su poboljšane inačice prvih dviju Pokémon videoigara, koje su uključivale i izbor igračeva spola, nove predmete i regije, instruktore napada, kao i sve vrline druge i treće generacije, isključujući sustav izmjene dana i noći i (osim uJapanu) kompatibilnost s e-čitačem.

Svih pet igara kompatibilne su s programom pohranjivanjaPokémon Box: Ruby & SapphirezaNintendoGameCube,kao i sPokémon ColosseumiPokémon XD: Gale of Darknessigrama. Ta je igra predstavila pustinjsku regijuOrre,kao i iskvareneShadowPokémone, i sposobnost "Otimanja"; sposobnost krađe/spašavanja Pokémona od njihovih zlih trenera i na kraju, pročišćenja njihova srca.

Ne nalik igrama druge generacije, treća generacija nije kompatibilna s prethodnim igrama u seriji, zbog hardverskih ograničenja. Zbog ovog problema, mnogi su Pokémoni postali nedostupni, no situacija je ispravljena puštanjem igaraPokémon Colosseum,Pokémon FireRediLeafGreentePokémon Emerald.Pokémoni poputCelebijaiMewa,dostupni samo putem Nintendovih sponzoriranih događaja, morali su ponovno biti podijeljeni.

Četvrta generacija

[uredi|uredi kôd]
Promotivna kutijaPokémon Diamondigre

Četvrta generacija započela je puštanjem videoigaraPokémon DiamondiPearlza Nintendo DS konzolu. Kako se primicao datum puštanja igara u prodaju, puštane su i neke sporedne igre, poputPokémon Mystery DungeoniPokémon Ranger,koje su puštene u Japanu odjeseni2005.i rane2006.Pokémon Mystery Dungeonotada je stigla uAmeriku,aPokémon Rangerpušten je u prodaju30. listopada2006. Mnogo Pokémona iz ove generacije, poputMunchlaxaiWeavilea,imalo je sporedna pojavljivanja u sedmom i osmom Pokémon filmu (Pokémon: Destiny DeoxysiLucario and the Mystery of Mew), kao i uPokémon XD: Gale of Darknessi prije spomenutim igrama.

Zla organizacija ovoga puta zove seTim Galactic.Što se igara tiče, sustav izmjene dana i noći vratio se, s dva nova doba dana (zalazak i kasna noć), a razlike u spolovima očitije su, s malo modificiranim grafičkim znakovima Pokémona ovisno o spolu (ženke Butterfreeja imaju drukčije oznake na donjim krilima, ženkeWooperaimaju kraća ticala od mužjaka, ženkeScizoraimaju veći trbuh u usporedbi s mužjacima). Igre su kompatibilne s igrama treće generacije.

Peta generacija

[uredi|uredi kôd]

Petu generaciju predstavljaju igreBlackiWhiteu rujnu 2010. (Japan), a završila igramaBlack 2iWhite 2.Po prvi puta se u na nekim stazama događa izmjenagodišnjih doba.Uvedene su promjene u načinu igranja koje olakšavaju igranje mlađoj populaciji. TM-ovi se mogu koristiti neograničen broj puta, a moguće je odabrati redoslijed borbi protiv Elitne Četvorke. Otrovanje više nema učinaka izvan borbe. U igramaBlack i Whitepo prvi puta u povijesti Pokemon igara nema Pokemona iz prve 4 regije. Neki su kasnije dodani u Pokedex igaraBlack 2 i White 2.Novost u 5. generaciji je mogućnost borbe 3 na 3 odjednom, a postoji i takozvana rotacijska borba.

Za regiju Unova je nadahnuće bio sjeveroistok SAD-a. Zla organizacija se zove Tim Plazma, a uBlack 2 i White 2,jedan dio njih je prestao biti antagonistima, te se bore protiv druge polovice tima, kojim upravlja glavni antagonist regije, Ghetsis.

Šesta generacija

[uredi|uredi kôd]

6. generacija predstavlja prve Pokemon igre na konzoli Nintendo 3DS. Generaciju su započele igrePokemon X i Ykoje se odvijaju u regiji Kalos (lansirane u cijelom svijetu 12. listopada 2013.), a završile prerade igara treće generacije( Omega Ruby/ Alpha Sapphire).Najveće novosti u šestoj generaciji su koncept "mega evolucije", novi tip Pokemona (Vilinski), te igranje s Pokemonom kroz funkcijuPokemon-Amie.Također, u igrama X i Y po prvi puta je moguće mijenjati izgled protagonista kupnjom odjeće i odlaskom u frizerski salon.

Mega evolucija traje samo dok pojedina borba ne završi, dostupna samo određenom broju Pokemona, te su za nju potrebna dva kamena: jedan kojeg nosi trener, a drugog nosi Pokemon. Mega-evoluirani Pokemoni ponekad imaju nove sposobnosti ili tip u odnosu na Pokemona iz kojeg su evoluirali, a mega evolucija ih uvijek čini jačima po pitanju statistika. Posebnost 6. generacije suO-moći,koje se postupno otključavaju tijekom igre, a imaju razne pozitivne učinke.

Vilinskitip je uveden kako bi se smanjila prevlast Zmajskog tipa u natjecateljskim borbama. Super učinkovit je protiv Pokemona tog tipa, a na zmajske napade je imun. Međutim, Vilinski Pokemoni slabi su na napade Otrovnog i Čeličnog tipa.

Regija Kalos je zemljopisno i kulturno preslik sjeverne polovice Francuske. Zla organizacija se zoveTim Flare.

Sedma generacija

[uredi|uredi kôd]

Sedma generacija igara je započela naslovima PokemonSun i Moon,koji su pušteni u prodaju 18. studenog 2016. Nakon njih su uslijeili svojevrsni remakeovi pod nazivomUltra Sun i Ultra Moon.U igračkom smislu, ova generacija donosi moćne predmete pod imenomZ-kristalii regionalne varijacije starijihPokemona.Neke uhodane mehanike iz prethodnih generacija su nestale. Ne postoje dvorane u klasičnom smislu, a ukinuti su HM-ovi i TM-ovi, te zamijenjeni Pokemonima koje lik doziva preko naprave. Uvedene suSOS borbe,gdje divljem Pokemonu može u pomoć priskočiti drugi Pokemon. Posebni protivnici su tkzv.Pokemoni Totemi,divovski primjerci svoje vrste kojima se određene statistike povećavaju, a redovno prizivaju pomoć, tako da se igrač bori protiv dva Pokemona odjednom.

Z-kristalizamjenjuju mega-evolucije, no razlika je u tome štoZ-kristalipretvaraju obične tehnike u moćnije napade. Postoje kristali vezani za pojedini tip Pokemona, ali i kristali vezani za točno određene Pokemone. U pravilu seZ-tehnikakoja postaje moguća aktivacijomZ-kristalamože koristiti samo jednom, no u igramaUltra Sun i Ultra Moon,moguće je koristiti ove posebne tehnike više puta u jednoj borbi uz pomoć Rotom-dexa.

Regija Alola je nadahnuta Havajima. Umjesto vođa dvorana, postoje 4kahunekoji predstavljaju završni ispit za svaki od 4 otoka, nakon što igrač prođe manje ispite koje vode kapetani. Nakon završnog okršaja s Totemom određenog područja igrač dobiva Z kristal. U igrama važnu ulogu ima ciklus dana i noći, s time da je u igramaMoon i Ultra Moonsat igre pomaknut za 12 sati u odnosu na igreSun i Ultra Sun.

Radnja igara 7. generacije je kompleksnija i mračnija nego u prethodnim generacijama, te uz otvorene antagoniste izTima Lubanja (Team Skull),postoje skriveni antagonisti.Ultra-zvijeri,Pokemoni iz druge dimenzije su ključni element mitologije regije, a uUltraigrama je putovanje u druge dimenzije još naglašenije.

U igramaUltra Sun i Ultra Moon,uvedena je mini igrasurfanjana Mantineu, kojom igrač prelazi s otoka na otok. Po prvi puta u serijalu, novi Pokemoni su predstavljeni unutar jedne generacije. Postoji mnogo malih zadataka koje igrač može ispuniti tijekom igre. Interakcija s Rotomom može igraču donijeti kupone za razneRoto-moći,koje su sličneO-moćimaiz 6. generacije.

IgrePokémon: Let's Go, Pikachu! i Let's Go, Eevee!su zaključile 7. generaciju, no u mnogome su različite od prethodnika. To su prve Pokemon igre na konzoliNintendo Switch,te su prilagođene igračima igrePokemon Goza mobilne telefone. Nema borbe s divljim Pokemonima, već igrači igraju mini-igru s bacanjem Poke-lopti. Popisi tehnika koje Pokemoni mogu naučiti su puno kraći nego u prethodnim igrama iz 7. generacije.

Igre odstupaju od uobičajenog trojca početnih Pokemona koje igrač može odabrati. Pikachu i Eevee mogu naučiti posebne tehnike svojstvene samo ovim igrama. Iako se radi o remakeovima igara smještenima u Kanto regiju, moguće je doći do regionalnih oblika Pokemona, a uvrštena su i dva sasvim nova Pokemona: Meltan i Melmetal.

Osma generacija

[uredi|uredi kôd]

8. generacija je počela igramaPokémon Sword i Shield,koje su u cijelom svijetu lansirane 15. studenog 2019. Glede načina igranja, ova generacija donosi Dynamax i Gigantamax transformacije i nove regionalne varijacije starijihPokemona.

Radnja igara se odvija u regiji Galar koja je koncipirana tako da predstavljaVeliku Britaniju.Osnovna regija predstavljaEnglesku,a DLC je baziran naŠkotskoj.

Po prvi puta su neki stariji Pokemoni u potpunosti izbačeni iz kôda igre, tako da ih nije bilo moguće dobiti čak ni razmjenom. Također, određen broj starijih tehnika je uklonjen iz igre. Iako su u kompanijiGame Freakkoja je na igri radila opravdavali manji broj Pokemona hardverskim i softverskim ograničenjima, smanjeni Pokedex je dočekan s negativnim reakcijama od dugogodišnjih ljubitelja igara. Neki fanovi su išli do te mjere da su slali prijetnje smrću zaposlenicimaNintendaiGame Freaka.Na društvenoj mrežiTwittersu isti ti fanovi širilu svoje osjećaje razočaranja i ljutnje hashtagom #BringBackNationalDeck (#BBND).

S DLC-omThe Crown Tundraće biti proširen Pokedex na neke od prethodno izbačenih Pokemona.

Načela igara

[uredi|uredi kôd]

Prvotne Pokémon igre bile su japanskeRPGigre s elementimastrategije,a kreirao ih je Satoshi Tajiri za Game Boy konzolu. Ove se igre (i njihovi nastavci, poboljšane inačice i prijevodi naengleski jezik) i dalje smatraju glavnim Pokémon igrama, i igre su na koje se mnoge igrači odnose kada spominju termin "Pokémon igre". Ove su se igre prodale u 100 milijuna kopija. Ovo ih čini drugom najprodavanijom igraćom franšizom, nakonNintendoveserijeSuper Marija.

Prve igre u seriji bile suPokémon RediBlue(RediGreenu Japanu, praćene sBlueverzijom, a kasnije posebnim izdanjemYellowverzije). Sve su igre gotovo identične, osim činjenice da je svaka igra imala izabranu grupicu Pokémona koja se nije pojavljivala u drugim verzijama. Glavni cilj ovih igara bio je uhvatiti bar jednog člana od svake 151vrste Pokémona,iako je 151. mogao biti uhvaćen samo kroz posebne promocije (ili krozglitchu svim igrama prve generacije). Iako borba s čudovištima nije ništa novo za igre RPG žanra, mnogi igrači postaju gotovo ovisni o traženju, borenju i hvatanju svakog Pokémona u igri. Još jedan, vjerojatno lakši, cilj bio je postati Prvak Pokémon lige. Neke se Pokémone, poputMewtwoa,moglo uhvatiti samo na taj način. Ovo se moglo izvršiti nakon prikupljanja svih osam bedževa pobjeđivanjem svih Vođa dvorana, te pobjeđivanjemElitne četvorkei trenutačnog prvaka.

Početni Pokémoni

[uredi|uredi kôd]

Jedan od dosljednih aspekata svih Pokémon igara – odPokémon RediBluezaNintendoGame Boy,do igaraSword i ShieldzaNintendo Switchkonzole – izbor je tri različita Pokémona na početku igračeve avanture; ta tri Pokémona etiketirana su kao početni (ili starter) Pokémoni. Igrač može birati izmeđuvodenog,vatrenogilitravnatogPokémona, autohtonog za to područje;[5]iznimka od ovog pravila jePokémon Yellow(poboljšana inačica prvotnih igara koja prati priču Pokémon animirane serije), gdje igrač dobivaPikachua,električnogmiša, poznatog po tome što je maskota Pokémon medijske franšize.

UPokémon RediBluei u njihovim poboljšanim inačicamaPokémon FireRediLeafGreen,tri izbora jesuBulbasaur,CharmanderiSquirtle,dok je u posebnom izdanjuYellowverzije, početni Pokémon Pikachu. UPokémon Gold,SilveriCrystalizbori suChikorita,Cyndaquil,iTotodile.UPokémon Ruby,SapphireiEmeraldizbori suTreecko,Torchic,iMudkip.UPokémon DiamondiPearlizbori suTurtwig,ChimchariPiplup.U BW i B2W2 su toSnivy,TepigiOshawott,a u X i Y su toChespin,FennekiniFroakie.U igrama Sun i Moon to suRowlet,LitteniPopplio,a u Galar regiji igara Pokemon Sword i Shield to suGrookey,ScorbunnyiSobble.

Dvije Pokémon igre namijenjene igranju naGameCubekonzoli,Pokémon ColosseumiPokémon XD: Gale of Darkness,dvije su iznimke travnato-vatreno-vodenog pravila. UPokémon Colosseumigri, igrač započinje sEspeonomiUmbreonom,koji su već donekle trenirani, pa se ne može reći da su početni Pokémoni. UPokémon XD: Gale of Darkness,igrač igru započinjeEeveejemi, nedugo nakon početka igre, dobiva izbor predmeta kojima može razviti Eeveeja u pet različitih evolucija:Vaporeona,Jolteona,Flareona,EspeonaiUmbreona.

Jedan od prvih dizajniranih Pokémona su biliRhydoniSnorlaxkojega je dizajniraoKen Sugimori,kao inspiraciju za Pokémona navodi svoju majku.

Pokédex

[uredi|uredi kôd]

Pokédexje izmišljena elektronička naprava popularna u Pokémon videoigri i animiranoj seriji. U igri, kad god je Pokémon uhvaćen, podaci o njemu bit će dodani u igračev Pokédex, no u animiranoj seriji i manga stripovima, Pokédex je iscrpna i sveobuhvatna elektronička verzija enciklopedije, koja se obično koristi kada se susreće nekog Pokémona po prvi put i očekuju su neke informacije o njemu.

U videoigrama,Pokémon trenerdobiva praznu napravu na početku svog putovanja. Trenerov je cilj popuniti Pokédex susrećući i bar nakratko imajući (hvatanjem, razmjenom ilievolucijom) svaku od različitihvrsta Pokémona.Nakon pobjede nad Elitnom Četvorkom, otključava se prošireni Pokedex za odgovarajuću igru, pa je time i broj Pokemona koje treba uhvatiti veći. Igrač će dobiti ime i sliku Pokémona nakon što sretne jednog kojeg još nije susreo. Detaljnija informacija tipično je dostupna nakon što igrač uhvati člana te vrste Pokémona, njegovim hvatanjem, razmjenom ili evolucijom. Ova detaljna informacija uključuje visinu,težinu,vrstu i kratak opis Pokémona. U kasnijim verzijama Pokedexa dodavani su podatci o mjestu gdje se Pokemon može uhvatiti, zvuk glasanja, itd.

U 7. generaciji novost je da Pokedex nastanjuje Pokemon Rotom, koji ima interakciju s glavnim likom, što je dodatno prošireno u igramaUltra Sun i Ultra Moon.

Razmjena i borbe

[uredi|uredi kôd]

U svim Pokémon igrama, razmjena Pokémona i borbe s drugim trenerima bitan su dio same igre. Ove igre zauzimaju mjesto usingle-playerigri ili kao aspekt umultiplayerigri. Kako bi se Pokémoni mogli razmijeniti, oba se trenera moraju složiti koji će se Pokémoni razmijeniti. Ovo se može obiti drugom igraču o glavu jer će neki bezobziran trener tvrditi da šalje jednog Pokémona i poslati drugog, ne tako rijetkog Pokémona. Nakon što se Pokémoni odaberu, vrši se razmjena. Za evoluciju nekih Pokemona su nužni određeni predmeti koje Pokemoni moraju imati tijekom razmjene. Nakon što se transfer obavi, trenerima se prikazuju njihovi novi Pokémoni. Poslije razmjene Pokémon dobiva dodatno iskustvo u borbi.U 3DS igrama uveden je Wonder Trade gdje preko nintendo portable wi-fi conection-a igrači razmjenjuju pokemone s nekim iz svijeta koji tada wonder trade-a, te ne znaju kojeg će pokemona dobiti.

Još jedan česti aspekt u svakoj Pokémon igri jest borba između trenera. Pravilo je da kada dvoje trenera uspostave kontakt očima, moraju se boriti. Usingleplayerigrama, ovaj se "kontakt očima" strogo nameće, no neki NPC treneri imaju slab vidokrug, što znači da trener mora biti odmah pokraj njih prije nego ih izazove, dok će neki drugi izazvati trenera na borbu čim se pojave na ekranu. Pravila borbe većinom su ista i podudarna za oba trenera. To znači da oba trenera moraju svojim Pokémonima reći koji da napad koriste, no napadi se odvijaju u krugovima, a Pokémon koji je brži od onog drugog napast će prvi. Noviji tip borbe, dodan uPokémon RubyiSapphireigrama, jest borba dva na dva. U takvim borbama, svaka strana ima dva Pokémona u igri.

Razmjena i borba Pokémona uGame Boyigrama ostvarivala se Game Boy link kabelom između dvaju Game Boy konzola. Oba igrača uputila bi se uPokémon centari izrazila bi želju za razmjenom ili borbom. Ova su se pravila nastavila i naGame Boy Advanceigre s jedinom iznimkom što se te igre nisu mogle povezati.Pokémon FireRediLeafGreenuvele su sposobnost korištenja bežične naprave za povezivanje kako bi napravila veze bez žice u manjoj sobi. Ovo je umanjilo upotrebu kabela koji se prije koristio, ali se može koristiti samo u igramaPokémon FireRediLeafGreen.

U drugim medijima

[uredi|uredi kôd]

Animirana serija

[uredi|uredi kôd]
Slika iz animirane serije (s lijeva na desno:Brock,May,Max,Misty,AshiPikachu

Pokémonanimirana serija skup je zasebnih avantura, koja prikazujeAsha Ketchuma[6]kao glavnog lika, i njegov san da postane Pokémon majstor – iako je bit riječi majstor nejasna. On i njegovi prijatelji putuju kroz svijet Pokémona, boreći se s ostalimPokémon trenerima.

Prve, najpoznatije epizode jesuPocket Monstersili jednostavno Pokémon (često se na njih odnosi s frazomPokémon: Gotta Catch 'em Allkako bi ih se razlikovalo od ostalih serijala), koje prati avanture Asha Ketchuma tijekom njegovih putovanja krozKantoregiju.Pokémon Worldserijal pratio je njegove avanture krozOrange otoke,mjesto koje je inače nedostupno u samim videoigrama, aPokémon: Johto journeys,Pokémon: Johto league championsiPokémon: Master Questserijali pratili su Asha tijekom putovanja krozJohtoregiju. Ovi serijali temelje se na prvoj i drugoj generaciji Pokémona. Ashovi prijatelji tijekom ovih putovanja bili suBrock,Vođa dvoranegrada Pewtera;Misty,najmlađa od četiriju sestara koje vode dvoranu grada Ceruleana; i poslijeTracey Sketchit,umjetnik i Pokémon promatrač koji im je pravio društvo tijekom putovanja kroz Orange otoke.

U prvotnim sezonama, Ashov je glavni protivnik još jedan trener iz grada Palleta,Gary Oak.Gary (čiji je djedProf. Oak,čovjek koji je zadužen davati novim trenerima njihove prve, početne Pokémone) je jako poznat i praćen hrpom navijačica. Imena Ash i Gary dolaze od japanskih imena istih likova, Satoshija i Shigerua. Ova imena preuzeta su od dva čovjeka koji su zaduženi za čitav Pokémon projekt – tvorac PokémonaSatoshi Tajiri,iShigeru Miyamoto,koji je Satoshiju pomogao da stvori cijeli projekt.

Saga se nastavlja tijekom serijalaPokémon: Advanced,Pokémon: Advanced Generation,iPokémon: Advanced Battle,koji prate Asha i njegova putovanja krozHoenn,južnu regiju Pokémon svijeta. Ash preuzima ulogu učitelja i mentora mladoj Pokémon trenerici imenaMay.Njen bratMaxprati ih tijekom njihova putovanja koji, iako nije Pokémon trener, poznaje ogromnu količinu informacija vezanih uz Pokémone. Brock (iz prvotnih sezona) ubrzo sustiže Asha, May i Maxa te im se pridružuje, ali se Misty vraća u grad Cerulean da bi preuzela svoju ulogu Vođe dvorane. Ova je sezona temeljena na trećoj generaciji Pokémona.

Poslije se Ash vraća u svoj rodni grad Pallet smješten uKantoregiji i odlučuje se natjecati uBorbama bez granica(Battle Frontier), dok se May natječe uKantoPokémon Izložbama.Tijekom putovanja, nakratko im se pridružuje i Misty, na njenom putu prema dvorani grada Ceruleana. Ovaj dio serijala donekle se temelji na igramaPokémon FireRediLeafGreente igri PokémonEmerald.

Nakon rastanka s May i Maxom, Ash se vraća u Pallet, prije odlaska u regijuSinnoh.Tamo upoznaje Dawn, koja kao i May, voli Pokemon Izložbe. Zajedno s Brockom otkrivaju tajnu regije, čija mitologija je zasnovana na konceptu prostora i vremena, te stvaranju novih svjetova- plan kojega ima Cyrus, glavni antagonist regije.

U regiji Unova, u koju Ash putuje nakon oproštaja s Dawn i Brockom koji odlučuje raditi na tome da postane uzgajivač, Ash upoznaje Iris, djevojku koja trenira Pokemone zmajskog tipa, te Cilana, koji je jedan od vođa dvorane grada Striatona, te je vrstan kuhar.

U regiji Kalos Ash se sprijateljio s mladom Serenom, te vođom dvorane grada Lumiosea Clemontom, te njegovom mlađom sestrom Bonnie. Clemont je vrlo mlad i pametan izumitelj koji, unatoč navici da stvari analizira racionalno, otkriva i emocionalnu stranu treniranja Pokemona. Serena je kao dijete srela Asha u ljetnom kampu, te je zapravo htjela postati trener s namjerom da mu vrati rubac koji je on bio omotao oko njezinog ozlijeđenog koljena.

U regiji Alola, Ash je upoznao profesora Kukuija, te ispitne kapetane Lanu, Kiawea, Mallow te Sophoclesa. Svi zajedno su pomagali plašljivoj Lillie koja je sakrivala neke tajne vezane uz svoju majku. Ash je u Aloli imao nekoliko iskustava putovanja kroz vrijeme i u druge dimenzije.

Trenutačno, Ash putuje po regijama koje je već posjetio, ali također upoznaje i novu regiju Galar.

Trading Card Game

[uredi|uredi kôd]
Tipična Pokémon Trading Card Game karta (Vaporeon)

Pokémon Trading Card Gameigra je u kojoj se koriste karte za skupljanje, čiji je cilj jednak kao u borbama u Pokémon videoigrama; igrači moraju koristiti karte (s individualnim snagama i slabostima) u pokušaju da pobijede protivnika "onesvješćivanjem" svih njegovih karata.[7]Igra je prvi put puštena u prodaju uSjevernoj Americi1999.,a izdavač je bioWizards of the Coast.[8]

Ipak, s puštanjem igaraPokémon Ruby i Sapphirevideoigara namijenjenim zaGame Boy Advancekonzolu u prodaju,Nintendo USApreuzeo je igru karata od prethodnog izdavača karata, Wizards of the Coast te ih je Nintendo USA počeo sam izdavati i puštati u prodaju.[8]Expeditionekspanzija uvela jePokémon-e Trading Card Game,karte koje su (većim dijelom) bile kompatibilne s Nintendoe-readerom.Nintendo je prekinuo s izdavanjem ovakvih karata nakon što suEX FireRediLeafGreenkarte puštene u prodaju.1998.Nintendo je u prodaju pustioGame Boy Colorinačicu karata uJapanu.2000.ista je bila puštena u prodaju i uSAD-u iEuropi.Ova je igra sadržavala digitalne verzije karata iz prvotnih setova karata i prve dvije ekspanzije (JungleiFossil), ali je isto tako sadržavala nekoliko karata ekskluzivnih za samu igru. Postoji i nastavak eskpanzije, ali nije bio pušten u prodaju izvan Japana.[9]

Pokémon manga stripovi

[uredi|uredi kôd]

Postoji nekoliko različitih, većinomjapanskih,Pokémon manga stripova od kojih je 11 prevedeno naengleski jezik(time otvarajući jednostavniji put do prijevoda na druge jezike). Većina je stripova prilično drukčija od igara i animirane serije zbog istaknutijeg nasilja (Pokémoni katkad i umiru u borbi) i neprimjerenog jezika (koji je mahom ublažen u engleskim verzijama).

Kulturni utjecaj

[uredi|uredi kôd]

Zabavni program imenaPokémon Live!obišao je Sjedinjene Američke Države2000.godine. Temeljio se na Pokémon animiranoj seriji, ali je imao neke neprekidne greške vezane uz nju.2002.zakazana je turneja diljem Europe, ali otkazana je iz nepoznatih razloga, vjerojatno zbog manjka interesa.

Pokémoni, postavši nevjerojatno popularna franšiza, ostavili su velik trag upopularnoj kulturi.Sami Pokémoni postali su ikone u popularnoj kulturi; primjeri suPikachubalon koji se pojavio tijekom parade održane zaDan zahvalnostiuNew Yorku,Pokémon-stiliziranBoeing 747-400,preko tisuću prodajnih predmeta i tematski parkovi uNagoyi,Japan2005.iTaipeiju2006.Pokémoni su se pojavili i na naslovniciTime magazina1999.Humoristična animirana serijaDrawn Togetherima lik imenaLing-Lingkoji je izravna parodija naPikachua.[10]Razne serije poputReBoota,The Simpsonsa,South ParkaiAll Grown Up!napravile su parodiju na Pokémone u nekima od svojih epizoda.

Kontroverze i kritike

[uredi|uredi kôd]
Prvotni dizajnJynxa

Prvotni dizajn PokémonaJynxa(na slici desno) imao je nevjerojatnu sličnost sblackfacezabavljačima. Iako Jynx vjerojatno predstavlja parodiju na japanskeGanguroiYamanbatrendove, koji su tijekom puštanja Pokémona u prodaju bili veoma popularni, ne može se poreći da seblackface-likovi nisu pojavljivali u ostalim animiranim serijama i manga stripovima.

Kako su Pokémoni postajali sve poznatiji uSAD-u, zamjetna sličnost srasističkomslikom iz američke povijesti uvrijedila je neke. Posebno je uvrijedila autoricu dječjih knjigaCarole Boston Weatherford,koja je sliku Jynxa optužila da je rasistički stereotip u njezinu članku imenaPolitically Incorrect Pokémon,u magazinuBlack World Today,ubrzo nakon što je prikazana epizodaHoliday Hi-Jynx.Epizoda je poslije zabranjena u SAD-u.

Kao odgovor na ovu kontroverzu,2002.Nintendoje Jynxovu crnu boju lica promijenio u ljubičastu u Pokémon videoigrama, promjena koja će u animiranoj seriji biti vidljiva tri godine poslije, uAdvanced Generationsezoni.

Okrutnost prema životinjama

[uredi|uredi kôd]

Neki su ljudi primarni mehanizam Pokémona usporedili sborbama pijetlova.Gledano s ove točke, igra se prvenstveno sastoji od hvatanja i razmjenjivanja "divljih životinja", tjerajući ih da se bore jedne s drugima. Isto tako, sadrži brojne lijekove i droge koje pojačavaju njihovu snagu u borbama. Neki ljudi smatraju da bi ovo moglo potaknuti djecu na okrutnost premaživotinjamaikockanje.

Doduše, fanovi ove borbe vide kao prijateljsko nadmetanje između dva tima Pokémona i njihovih trenera. Iz ove točke gledišta, Pokémoni nisu prisiljeni na borbu. Postoje i neki teritorijalni Pokémoni (primjericePidgeotto), iako je njegovo ponašanje veoma različito od teritorijalne prirode pijevaca, koji će napadati neprijateljskog pijevca dok jedan od njih ne ugine. Isto tako, većina trenera u borbama ne iscrpljuju Pokémone dosmrti,gledajući borbu na rubu ringa. U igrama i animiranoj seriji, publiku se uči da borbe između Pokémona nisu nužne i ne dovode do rješenja problema, iako postoje primjeri okrutnih i nasilnih trenera. Nadalje, Pokémoni u borbama nikada ne umiru; samo postanu jako umorni, ponekad do te granice da se onesvijeste. Isto tako, u animiranoj seriji napominje se nekoliko puta da bi se treneri trebali boriti zajedno s Pokémonima, kao tim, ne jednostavno tjerajući ih da to čine sami. Nadalje, Pokemoni poglavito Borbenog tipa imaju izraženu želju sudjelovati u borbama (na što upućuje i naziv tipa), s ciljem jačanja samih sebe.

Zdravlje

[uredi|uredi kôd]

16. prosinca1997.preko 635 djece uJapanuhospitalizirano je s konvulzivnimepileptičkim napadajima.Utvrđeno je da je uzrok napadaja bilo gledanje epizode Pokémona,"Dennō Senshi Porygon"ili"Električni Vojnik Porygon"te otada ova epizoda više nikada nije bila prikazivana. Nakon dodatnog istraživanja, dokazano je da su crveno-plavi svjetlucajući efekti tijekom dijela epizode rezultirali napadajima kod nekih osoba, čak i ako prije nisu imali povijest epileptičkih napadaja.[11]Kao posljedica toga, mnogi su proizvođači videoigara (uključujući iNintendo) dodali etikete upozorenja na njihove proizvode, upozoravajući da bi izlaganje svjetlosnim efektima igre moglo uzrokovati epileptičke napadaje kod ljudi osjetljivih nafotosenzitivnu epilepsiju.Nakon ovog incidenta, Porygon se nije pojavljivau u dužim scenama niti u animiranoj seriji, niti u filmovima.

Tužba Urija Gellera

[uredi|uredi kôd]

U studenom 2000., izraelsko-britanski mađioničar i samoprozvani vidovnjak Uri Geller tužio je tvrtkuNintendoza iznos od 60 milijuna funti zbog japanskog imena Pokemona Kadabra.ユンゲラー,romanizirano kaoYungerer,ovo ime je vizualno slično imenu mađioničara na pismu katakana(ユリゲラー).Spor traje i u 2020. godini, te se Kadabra nije pojavlo u novijim izdanjima igraćih karata, od 2002. nadalje.

Videoigre

[uredi|uredi kôd]

Prva generacija

[uredi|uredi kôd]

Game Boy:

NintendoN64:

  • Pokémon Stadium
  • Pokémon Stadium 2

Druga generacija

[uredi|uredi kôd]

Game Boy Color:

Treća generacija

[uredi|uredi kôd]

Game Boy Advance:

Četvrta generacija

[uredi|uredi kôd]

Peta generacija

[uredi|uredi kôd]

Šesta generacija

[uredi|uredi kôd]

Sedma generacija

[uredi|uredi kôd]

Osma generacija

Animirani serijali

[uredi|uredi kôd]
  • Indigo League(82 epizode)
  • Orange Islands(36 epizoda)
  • Johto journeys(41 epizoda)
  • Johto Champions(52 epizoda)
  • Master Quest(65 epizoda)
  • Advanced(40 epizoda)
  • Advanced Challenge(51 epizoda)
  • Advanced Battle(45 epizoda)
  • Battle Frontier(47 epizoda)
  • Diamond and Pearl(52 epizode)
  • DP Battle Dimension(52 epizode)
  • DP Galactic Battles(52 epizode)
  • DP Sinnoh League Victors(34 epizode)
  • Pokémon: Black and White(48 epizode)
  • Pokémon: Black and White: Rival Destinies
  • Pokémon: Black and White: Adventures in Unova and Beyond
  • Pokémon the Series: X & Y(82 epizode)
  • Pokémon the Series: X & Y: Kalos Quest(39 epizode)
  • Pokémon the Series: X & Y: Z(48 epizode)
  • Pokémon Chronicles(22 epizode)
  • Pokémon: Sun & Moon(43 epizode)
  • Pokémon: Sun & Moon - Ultra Adventures(48 epizoda)
  • Pokémon the Series: Sun & Moon – Ultra Legends (54 epizode)
  • Pokémon Journeys (traje)

Povezani članci

[uredi|uredi kôd]
  1. Swider, Matt.The Pokemon Series Pokedex @ Gaming Target.Gaming Target.Gaming Target.Pristupljeno 28. veljače 2007.
  2. "The Ultimate Game Freak: Interview with Satoshi Tajiri.Inačicaizvorne stranicearhivirana 12. prosinca 2007.Pristupljeno 24. travnja 2009."
  3. Lucas M. Thomas. 4. travnja 2007.The Countdown to Diamond and Pearl, Part 4.IGN. Inačicaizvorne stranicearhivirana 28. svibnja 2007.Pristupljeno 29. lipnja 2008.
  4. Boyes, Emma. 10. siječnja 2007.UK paper names top game franchises.GameSpot.GameSpot UK.Pristupljeno 26. veljače 2007.
  5. Pokémon Rubyreview (page 1)Arhivirana inačica izvorne straniceod 10. ožujka 2007. (Wayback Machine)Gamespy.com.Preuzeto 3. svibnja 2006.
  6. Pokémonanime overviewPsypokes.com.Preuzeto 25. svibnja 2006.
  7. Pokemon karte u Hrvatskoj - Vodič za igranje.21. srpnja 2021.
  8. abPokémon Trading Card GameNews; "Pokémon Ruby & Sapphire TCG Releases"Arhivirana inačica izvorne straniceod 27. veljače 2009. (Wayback Machine)Wizards.com.Preuzeto 3. srpnja 2006.
  9. "Pokemon Card GB2 info on GameFAQs"Preuzeto 7. lipnja 2008.
  10. Pokemon Rip-offs.Pristupljeno 18. lipnja 2008.
  11. Pokemon packs a punchPreuzeto 7. siječnja 2007.
Logotip Wikicitata
Logotip Wikicitata
Wikicitatiimaju zbirke citata o temiPokemon