Prijeđi na sadržaj

Poljaci u SAD-u

Izvor: Wikipedija
UdioPoljakai njihovih potomaka u pojedinim saveznim državama SAD-a.
Spomenik američkih vojnicima poljskog podrijetla i Poljacima u Američkoj vojsci.

Poljaci u SAD-upredstavljaju sve američke državljane djelomičnog ili potpunog poljskog podrijetla, kao i američke državljanepoljske narodnosti.S 9,5 milijuna pripadnika čine 3% cjelokupnog stanovništva SAD-a i najbrojniji suslavenski narodu SAD-u te osma najbrojnijaetnička skupinau SAD-u. Smatra se da poljske korijene i najmanjim dijelom ima oko 20 milijuna Amerikanaca.

Prvi Poljaci dolaze 1608. godine na područjeVirginije,gdje osnivaju manje obrtničke naseobine. Najpoznatiji američki Poljaci suTadeusz Kościuszkoi Kazimir Pulaski koji su se borili za SAD uAmeričkom ratu za neovisnostte stekli naslove "nacionalnih junaka". Poljaci su se u SAD doseljevali u više iseljeničkih valova, posebice nakonTri podjele Poljskete tijekomPrvogiDrugog svjetskogtehladnog rata.

Najviše Poljaka živi u državamaNew Yorku,Illinoisu,Michiganu,PennsylvanijiteNew Jerseyu,odnosno području Sjeveroistoka, gdje živi i značajan broj Nijemaca i ostalih slavenskih naroda. "Najpoljskiji" grad u SAD-u jeChicago,jer se u njemu nalaze gotovo sve najvažnije kulturne, političke i društvene ustanove poljske manjine.

Prema popisu stanovništva iz 2000. u SAD-u je bilo 670.000 govornikapoljskog,od čega samo u Chicagu njih 185.000.[1]

Utjecaj poljske baštine na američku arhitekturu vidljiv je i u tkzv.poljskom katedralnom stilu,arhitektonskom stilu u kojem je izgrađeno više od 50 poljskih katoličkih crkava na Sjeveroistoku SAD-a i Priatlantskoj obali.

Od poznatijih američkih Poljaka ističu se hollywoodski redateljRoman Polański,pjevačicaJoJo,fizičar i nobelovacFrank Wilczek,bombašTheodore Kaczynskii dr.

  1. The Polish Community in Metro Chicago:A Community Profile of Strengths and Needs.Poljsko-američko društvo, lipanj 2004., str. 18