Prijeđi na sadržaj

Prepad

Izvor: Wikipedija
Britanski komandosi uništavaju njemačko skladište municije u okupiranoj Norveškoj za vrijeme prepada u prosincu 1941.

Prepadu vojnoj terminologiji označava iznenadninapadu pravilu ograničenih ciljeva ili opsega nakon koga senapadačnastoji što brže vratiti u svoju bazu ili na svoje početne položaje, prije nego što neprijatelj na njega stigne prikladno reagirati. Glavni element prepada je iznenađenje, i u tome je sličanzasjedi;od nje se razlikuje što se neprijatelj aktivno napada umjesto da se čeka njegov dolazak. Prepadi u pravilu vrše na jedinice ili objekte koji su izolirani od glavnine neprijateljskih snaga - udaljena uporišta, pozadinske objekte ili, što je u povijesti bio najčešći slučaj, civilna naselja.

Ciljevi prepada su izazvati paniku, konfuziju ili demoralizaciju u neprijateljskim redovima; uništiti njegovu ratnu opremu i oslabitilogističkeresurse uz istovremeno jačanje vlastite logistike zapljenjivanjem neprijateljske opreme; zarobljavanje neprijatelja u svrhu dobavljanja obavještajnih podataka ili oslobađanje vlastitih zarobljenika od neprijatelja. Tradicionalni i najčešći cilj prepada kroz povijest je, pak, bilapljačka.

Prepadi uz zasjede predstavljaju jedan od najstarijih oblika vojne taktike, a sve do pojavecivilizacijei stvaranja redovnih vojski je predstavljao srž vojne taktike; u raznim plemenskim društvima dan-danas predstavlja jedini oblik ratovanja. Prepadi predstavljaju sržgerilskestrategije, a njih u neprijateljskoj pozadini također primjenjuju i posebno izvježbane tzv.specijalne snagekao što suSAS,Zelene beretkeiSpecnaz.

Iznenađenje kao ključni element za uspjeh prepada obično naglasak stavlja na što veću mobilnost napadačkih snaga, koje se neprijatelju nastoje približiti u manjim skupinama, i to noću ili uz korištenje meteroloških i zemljopisnih prilika. Razvojpomorstvau 2. tisućljeću pr. Kr. je omogućio da se prepadi vrše na morsku obalu, a razvojzrakoplovstvau 20. stoljeću je omogućio da se prepadi vrše uz pomoćzračnog desanta.

Povezani članci

[uredi|uredi kôd]

Literatura

[uredi|uredi kôd]
  • Simpkin, Richard and Erickson, John,Deep Battle: The brainchild of Marshal Tukhachevskii,Brassey's Defence Publishers, London, 1987
  • Black, Robert W., Col.,Cavalry raids of the Civil War,Stackpole Books, Mechanicsburg, Pennsylvania, 2004
  • Gat, Azar, "War in Human Civilization", Oxford University Press, Oxford, 2006
  • Griffith, Paddy. 1995.The Viking Art of War.Greenhill Books. London.ISBN1853672084
  • Hanson, Neil. 2003.The Confident Hope of a Miracle.Corgi. London.ISBN0552149756
  • Longmate, Norman. 1990.Defending the Island.Grafton. London.ISBN0586208453
  • Crowley, Roger. 2008.Empires of the Sea.Faber & Faber. London.ISBN9780571232314
  • Rogers, Clifford. 2000.War Cruel and Sharp.Boydell Press. Woodbridge.ISBN0851158048
  • Rogers, Clifford. 2007.Soldiers Lives Through History: The Middle Ages.Greenwood Press. Westport, Connecticut.ISBN9780313333507