Prijeđi na sadržaj

Renesansa

Izvor: Wikipedija
Rafael,Atenska škola,1509. – 11.,freskauVatikanu,7,92 x 5,49 m. Prekrasan primjer renesansne povezanosti umjetnosti, znanosti i života. Centralni likPlaton,a rađen je kao portretLeonarda.

Renesansaje jedno od najkreativnijih razdoblja u književnosti i umjetnosti koje je označilo prekid sasrednjim vijekom.Vremenski se određuje od15. stoljećau Italiji do16. stoljećau ostatku Europe. Ona je jedan od najkrupnijih pokreta ukulturizapadneEurope,koji je doveo do preokreta uznanosti,filozofiji,književnostiilikovnim umjetnostima.Italijaje zemlja u kojoj je umjetnost renesanse našla svoj najviši izraz, jer je u njoj najprije došlo do razvoja gradova i gomilanja bogatstva u pojedinim građanskim obiteljima.

Leonardo da Vinci,Dama s hermelinom,Muzej Czartoryski,Kraków

Odlike renesanse

[uredi|uredi kôd]

Renesansa je prvo razdoblje u povijesti umjetnosti koje je bilo svjesno svoga postojanja i koje je samo sebi iskovaloime(franc.Renaissance= preporod). U ovom razdobljuantikaje smatrana vrhuncem čovjekovih stvaralačkih snaga, pa su sveumjetnostiiznanostikoje su cvjetale u antici ponovno bile oživljene.

Usporedno s materijalnom, razvijala se i duhovna kultura koja se izrazila u sve većem interesu zaantičkuumjetnost. Nosioci te nove kulture bili suhumanistikoji su kulturu usmjerenu prema čovjeku suprotstavljaliskolastičkojnauci iteologiji.Za talijanske humaniste središte univerzuma više nije bio Bog, nego čovjek, univerzalno obrazovani humanist, predstavnik novčane i intelektualne elite. Humanisti su skupljali i proučavali antičke rukopise, učiligrčkiilatinski jezik,istraživali ostatke antičkearhitektureiskulpture.Razvijena samosvijest isamopouzdanjeomogućili su im da slobodno biraju uzore, koje nalaze u antici i prirodi, donose zaključke i da ihanalitičkiobrađuju. Stvoreno je racionalno i znanstveno shvaćanje svijeta i ojačala je individualnost talijanskog i europskog građanina. Zasnovana naempirijskomdoživljajusvijetai kritičkom odnosu prema autoritetima, renesansa je oslobodila bujicu stvaralačke energije prvo u Italiji iNizozemskoj,a zatim uNjemačkojiFrancuskoj.

Svijet u kome je stvoren renesansni umjetnik bio je mnogo složeniji od svijeta njegovih prethodnika.Umjetnikne samo da je bio prijateljhumanista,filozofai književnika nego je i sam bio univerzalno obrazovan i svestran stvaralac. Mnogi su bili istovremeno arhitekti, kipari, slikari, znanstvenici i pjesnici. Upućeni na prirodu, proučavali suoptikui ustanovili zakonitosti linearne i zračneperspektive.Značajan predmet proučavanja umjetnika bilo je i ljudsko tijelo, njegovaanatomskastruktura, zakoni pokreta i proporcije od kojih zavisi njegova ljepota, crtački stil postao je prirodniji i realističniji.

Visoka renesansa je vrijeme kada se prestaju utvrđivati gradovi jer su nastalitopovis eksplozivnim punjenjem i obrambeni zidovi postaju suvišni. Vojska izlazi iz gradova i okršaji se odvijaju na otvorenom prostoru. Jačaju monarsi koji postaju moćni, snažni, bogati i sposobni braniti teritorijalni integritet cijele države. Grade sekulturneiznanstveneinstitucije,knjižnice,galerije,muzeji.Razvija se znanost, posebicematematika,fizikaiastronomija(Nikola Kopernik, Galileo Galilei, Giordano Bruno govore protiv geocentričnog sustava). Jačaju gradovi kaoRim,a pogotovoVenecijakoja jetrgovinom,ratovima,ali i demokratskim izborima među vlastelom, te zahvaljujući prevlasti na Sredozemlju postala najjačom silom u Europi. Dakako, 1500. godine, na vrhuncu moći Venecije, nitko nije slutio da je to i početak njezinog kraja jer se trgovina već prebacivala na relaciju Europa-Amerika,Kristofor Kolumbootkrio je Ameriku1492.godine.

Društveno-socijalna decentralizacija vlasti započinje reformom rimokatoličke crkve poznatom pod imenom protestantizam (Martin Luther 1517. godine – Wittenberg, 95 teza). Njemačka aristokracija uvelike prihvaća protestantizam i stvara autonomne, apsolutističke kneževine i vojvodstva. Svećenici mijenjaju način života, imaju svoje župe, ne grade se skupocjene crkve, ukidaju se ceremonije i prestaje se trošiti na skupocjena umjetnička djela.Biblijase prevodi nanjemački jeziki postaje prva knjiga njemačke književnosti.

Tijekom 16. stoljeća "Visoka renesansa" je u Firenci nastavila producirati velike umjetnike; ali središtem talijanske umjetnosti postao je Rim, gdje su ambiciozni papeLav X.iJulije II.slavili grad slaveći sebe. U Rimu djelujeDonato Bramante(1444. – 1514.) koji gradiTempietto(mali hram) – građevina je malih dimenzija (visine 9 metara), kružnoga tlocrta sa šesnaest stupova, dva kata skupolomi lanternom i apsolutno jesimetrična.Po skladu i simetriji nazivaju ga "Partenonom"novoga vijeka.

U vrijeme kada se izrazito štovao subjektivizam i individualizam svakoga umjetnika, toliko da je se stvarao kult genija, umjetnici su se željeli izražavati na poseban način i pri tome ostaviti poseban dojam na promatrače djela. To je vrijeme kada je vladala ideja genijalnoga umjetnika, pojedinca nadahnutog od Boga, koji je bio uspješan u različitim vrstama umjetnosti – univerzalni čovjek (tal. uomo universale). Visoku renesansu personificiraju tri najveća umjetnika svih vremena:Leonardo da Vinci,MichelangeloiRafael.

Rana renesansa u Italiji

[uredi|uredi kôd]

Rana Renesansa(tal.quattrocento) je prvo umjetničko razdoblje renesanse koje traje kroz cijelo 15. stoljeće.

Italijaje odigrala vodeću ulogu u pojavi renesanse, i to prvenstveno gradFirenca,a zatim iPadova,Rim,Venecija…sve do početka 16. stoljeća kada se širi po cijeloj Europi. Društveno uređenje je sličilo onome u antičkoj grčkoj, bilo je prepuno gradova-država koje su se natjecale i ratovale jedna protiv druge. Ti gradovi-države razvijali su manufakturnu proizvodnju, trgovinu, zemljopisna otkrića,tiskarstvo(Gutenberg,1440.) i znanost. Trgovanje s udaljenim krajevima ruši stare strahove od prostora i prirode kojima se sada pristupa na znanstven način (manje kroz teološke dogme), tako se razvijaju: matematika, medicina…; otvaraju se prva sveučilišta (Padova, i dr.)

Umjetnici po prvi puta bivaju cijenjeni i priznati kao stvaraoci. Renesansni čovjek priznavao je da je razdoblje klasike nepovratno mrtvo, a cilj mu je bio dostići ga i nadići. U želji da se potpuno odbacisrednji vijeki preporodiantikau Europi je počelo stvaranje modernog čovjeka. Predstavnici rane renesanse u Italiji su:Masaccio,Donatello,Filippo Brunelleschiitd.

Visoka renesansa u Italiji

[uredi|uredi kôd]

Visoka renesansa(ilirazvijena renesansa,tal.cinquecento) je kasna faza renesanse koja se odvija do prve polovice 16. st.

Tijekom 16. stoljeća renesansa je u Firenci nastavila producirati velike umjetnike; ali centrom talijanske umjetnosti postao jeRim,gdje su ambiciozni papeLav X.iJulije II.slavili grad slaveći sebe.

U vrijeme kada se izrazito štovao subjektivizam i individualizam svakoga umjetnika, toliko da je se stvaraokult genija,umjetnici su željeli da se izražavaju posebno i da pri tome ostavljaju poseban dojam na promatrače djela. To je vrijeme kada je vladala ideja genijalnog umjetnika, pojedinca nadahnutog od Boga, koji je bio uspješan u različitim vrstama umjetnosti –univerzalni čovjek(tal.uomo universale). Visoku renesansu personificiraju tri najveća umjetnika svih vremena:Leonardo da Vinci,Michelangelo BuonarrotiiRafael.

Dva genija

[uredi|uredi kôd]

Renesansni ideal univerzalnog čovjeka utjelovio jeLeonardo da Vinci(1452.1519.). U njemu su znanstvena radoznalost i moćnainteligencijabile skladno spojene s ljubavlju premaprirodii jasnim osjećajem za njene tajne.Inženjer,znanstvenik,glazbenik,slikarikipar– Leonardo je proučavao sve, od kretanjavodedo unutarnjeg sklopaljudskoga tijela,napravio je crteže letećih strojeva, brana, zgrada, opsadnih oružja, sve nacrtano i opisano zrcalnim pismom u njegovim bilježnicama.

Na sliciSv. Ana, Bogorodica i dijete s janjetommožemo prepoznati sve karakteristike njegovog slikarstva: likovi su uvijek raspoređeni u nekomgeometrijskomodnosu – piramidalna kompozicija, postupno modeliranje likova koji kao da izlaze iz neke magle (tal.sfumato),valerskoslikanje uz uporabu kontrasta svijetlo-tamnog (tal.:chiaro-scuro). Leonardo je naslikao i najpoznatiju sliku na svijetu –Monu Lisu.To je čudesan portret žene koja se tajanstveno smiješi (arhajski osmijeh) ispred rastaljenog pejzaža kamenja i rijeka. Portret žene je jako idealiziran iako je nastao po stvarnom modelu i u toj ravnoteži leži tajanstvenost ove slike.

Drugi važniarhitektcinquecenta, još slavniji kao kipar i slikar, jeMichelangelo Buonarroti(1475.1564.). Njegov genij i njegovi veliki pothvati u svim umjetnostima učinili su ga idolom mnogih generacija umjetnika.

Monumentalnost postiže zarana već svojom skulpturomDavidakoji je bio simbol slobodarske firentinske republike. Strahovita snaga i napetost zrače iz tijela ove skulpture. U svojim je djelima izražavao svoja filozofska i etička stajališta. To se najbolje vidi u njegovu ciklusu skulptura Robovi, gdje je ljudsko tijelo shvaćeno kao tamnica duha. Michelangelova umjetnost je dramatična, napeta i napadna.

Jan van Eyck,Portret Arnolfinijevih,1434., ulje na dasci, 81,9 x 59,7 cm,London.

Sjevernoeuropska renesansna umjetnost

[uredi|uredi kôd]

Sjevernoeuropska renesansna umjetnost je umjetnička produkcija na sjeveru Europe u 15. st., kada uItalijirenesansa uzima maha i umjetnost se budi i vraća čovjeku, na sjeveru se razvija slikarstvo neslućena sjaja prije svega uNizozemskojgdje se razvila silna trgovina, nastanilo blagostanje i bogatstvo, a građanstvo želi produbiti i obogatiti svoje nazore i predodžbe o svijetu.

Visoka renesansa se širi iz Rima diljem cijele Europe. Među apsolutističkim monarhijama glavnih europskih država u svom bogatstvu, raskoši, feudalnih posjeda, tuđih kmetova i opljačkanih vrijednosti, prednjače kraljevi francuskih dinastija. zahvaljujući brojnim kraljevskim brakovima francuski kraljevi polažu pravo na druge krune i druge zemlje, pa ratuju sa svima (Nizozemskom, Španjolskom, Engleskom, Napuljom…). Preko ratova u Italiji upoznaju se s renesansom i prihvaćaju je jer im omogućava gradnjupalača,dvoraca, galerija, muzeja, trgova, kakvih nije bilo u gotičkoj umjetnosti sjevera. Uskoro ti utjecaji dopiru do Njemačke, Engleske, a kasnije u dobaBarokai do carske Rusije. Čak je Leonardo slikao na dvoru Luja XII.

Venecijanska renesansa

[uredi|uredi kôd]

U 15. stoljeću jačaju gradovi kaoRim,a pogotovoVenecijakoja je trgovinom, ratovima, ali idemokratskimizborima među vlastelom, te zahvaljujući prevlasti naSredozemljupostala najjačom silom u Europi. Dakako,1500.godine, na vrhuncu moći Venecije, nitko nije slutio da je to i početak njezinog kraja jer se trgovina već prebacivala na relacijuEuropa-Amerika(Kristofor Kolumboje otkrio Ameriku1492.godine).

Velika karakteristika venecijanske renesanse je odnos premaboji.Za razliku od "intelektualnog" slikarstva Firence i Rima, u Veneciji je nastala umjetnost u kojoj jebojavažnija od linija. Predstavnici venecijanskog slikarstva:Giorgione,Giovanni Bellini,Tizian,Tintoretto,Paolo Veronese.

Renesansa u književnosti

[uredi|uredi kôd]

Cilj pokreta je oponašanje antičkih pjesnika, uspostava njihovih estetičkih ideala, ljepote, savršenstva umjetnosti. Od humanizma se razlikuje po jeziku; dok su se humanisti izražavali na latinskom jeziku, renesansni književnici to rade na narodnim. Žarište renesanse bila je Italija i to zato što su na njezinom teritoriju ostali brojni tragovi antičke tradicije s mitskim Rimom. Usto, talijanski jezik je najbliži latinskom. Renesansa je zahvatila sva područja s ostatcima antičkog svijeta i jezicima koji vuku svoj korijen iz latinskog.

Glavni žanrovi oblikovani u renesansi su:

  • lirika– uz petrarkističku liriku koja je bila vrhunac pjesničkog stvaranja (zbirke posvećene samo jednoj ženi, Kanconijeri) njeguje se i religiozna lirika, bukolička poezija (za koju je karakterističan opis prirode s naglaskom na čežnji za mirnim životom u dodiru s prirodom), zabavna lirika i specifičan oblik pokladnih pjesama (maskerate). Naravno, sveukupna lirika pronalazi uzore u antici.
  • ep– je kategorija uzvišenog stila, uzor je Vergilije; njegovim putem kretali su se epovi biblijskog sadržaja poput Marulićeve Judite i epovi viteških sadržaja, čiji je predstavnik Ariosto.
  • dramske vrste– uzori u drami su Plaut i Terencije, a najpopularnije dramske vrste su pastorale.
  • roman– razvijaju setritipa romana: viteški, pastirski i pikarski. Viteški potječe iz srednjeg vijeka, a karakterizira gaherojkoji ruši sve zapreke na putu do cilja, do kojeg uvijek dolazi. Pastirski roman utemeljio jeJaccopo Sannazzaro(Arcadia,16. stoljeće), a u Hrvatskoj se ističePetar Zoranićs romanomPlanine.Pastirski roman opisuje ljubavne zgodepastirau idiličnoj prirodi. Pikarski roman opisuje proboj simpatične varalice,čovjekas dna društvene ljestvice.

Renesansni književnici

[uredi|uredi kôd]

Talijanski pjesnikLodovico Ariostoautor je glasovitog renesansnog epaBijesni Orlando,koji je zamišljen kao nastavak nedovršena Boiardova spjeva Zaljubljeni Orlando. U Bijesnom Orlandu Ariosto oživljava fantastičan viteški svijet. Francuski književnik, redovnik i liječnikFrancois Rabelaisu proznom djeluGargantua i Pantagruel(1532. – 1564.) u 5 svezaka opisuje doživljaje i podvige porodicedivovapoznate iz srednjovjekovne literature i pučke predaje. Ciklus je preteča romana u modernom smislu, te izraz novog, humanističkog pogleda na svijet. Sinteza je komičnih i grotesknih književnih postupaka i tradicija poznatih do toga vremena. Španjolski pripovjedačMiguel Cervantesje svojim najznačajnijim djelom, viteškim romanomBistri vitez Don Quijote od Manchezapočeo tradicijuromanau modernom smislu. Don Quijotea je napisao u zatvoru.

Renesansa u glazbi

[uredi|uredi kôd]

Renesansa u glazbi je razdoblje u povijesti europske glazbe 15. i 16. stoljeća čije su bitne stilske značajke sadržane u djelima tzv. franko-flamanske škole. Ta je "škola" utjecala na nastanak rimskog i venecijanskog polifonog stila potičući i stvaranje istovrsne glazbe nac. obilježja u Njemačkoj, Engleskoj i Španjolskoj. Glazbeno je stvaralaštvo bilo usmjereno prema stvaranju vokalnih djela u središtu kojih su bili madrigal, motet i misa, a temeljna značajka stvaralačkog napora je nastojanje za razumljivošću i važnošću teksta u katoličkom, te za pravilnošću deklamacije u protestantskom bogoslužju. Od posebnog su značenja bili pokušaji oponašanja starogrčke glazbe u dramatski obilježenim djelima. To je s jedne strane dovelo do opernih pokušaja, a s druge do razvitka monodije i generalbasa. Povremeno se nazire osamostaljivanje instrumentalne glazbe, što će preuzeti i razviti glazbenibarok.

Povezani članci:

[uredi|uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]

Sestrinski projekti

[uredi|uredi kôd]
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temirenesansa

Mrežna mjesta

[uredi|uredi kôd]