Prijeđi na sadržaj

Rodezija

Izvor: Wikipedija
Rodezija

Rhodesia

nepriznatarepublika
1965. – 1979.
Zastava Grb
Zastava Grb
Himna
»God Save the Queen«
(1965. – 1970.)
»Rise, O Voices of Rhodesia«
(1974. – 1979.)
Lokacija Rodezije
Lokacija Rodezije
Položaj Rodezije u južnojAfrici.
Glavni grad Salisbury
Jezik/ci engleski(službeni)
shonaisjeverni ndebeleu širokoj uporabi, neštoafrikaans
Politička struktura nepriznatarepublika
Povijest hladni rat
- izjava neovisnosti 1. listopada1965.
- Britanska kolonija 12. prosinca1979.
Površina 390 580 km2
Valuta rodezijska funta(1964. – 1970.)

rodezijski dolar(1970. – 1980.)

Vremenska zona UTC-CAT

Rodezija(engleski:Rhodesia,shona:Rodizha), od 1970. službenoRepublika Rodezija(engleski:Republic of Rhodesia) bivša jenepriznata državakoja je nastala nakonJužne Rodezijekada je 1965. rodezijska vlada donijela odluku o nezavisnosti. U prosincu 1979. donesen jeugovor Kuće Lancasterkada polako završava kontrolaBritanijete Rodezija postaje priznata državaZimbabveu travnju 1980.

Ime[uredi|uredi kôd]

U početku je područje poznato kao Južna Zambezija zbog rijeke Zambezi, a 1895. postaje poznata kao Rodezija poCecilu Rhodesu.

Povijest[uredi|uredi kôd]

Na području Rodezije postoje dokazi ljudskog života odkamenog doba.Postojalo je i nekoliko kraljevstava, jedan od kojih je iKraljevstvo Zimbabves ostavštinomVelikog Zimbabvea.Na tom području živjela je nekolicina naroda, neki od kojih suShaka,Ndebele,ZuluiShona.

U drugom djelu 19. stoljećaBritanciprodiru do područja, i 1888. potpisana jeRuddova koncesijakoja je dala ekskluzivna prava za rudarenje od kraljaLobengule.Već sljedeće godineCecil Rhodesje dobio povelju odkraljice Viktorijete sBritanskom južnoafričkom kompanijomzauzimaju taj teritorij.

Nakon daljnjih osvajanja, 1893. pokušaji pregovora propadaju te dolazi doPrvog Matabele rata.Zbog posjedovanja automatskih pušaka Maxim, Britanci se lako brane odMatabelea.[1]

Pod nagovaranjem i vodstvom duhovnog vođeMlimoau ožujku 1896. dolazi doDrugog Matabele rataili prveChimurenge,tj. oslobodilačkog rata. Veliki broj doseljenika je ubijen kroz sljedećih par mjeseci, nakon čega dolazi pojačanje izJužne Afrikei bijeg Milmoa, koji odlazi u brda Matopos. Tamo ga pronalazi i ubijaFrederick Russell Burnhamu svibnju 1896.

TijekomPrvog svjetskog ratabijelci izJužne Rodezijesu pridonijeli jako puno u borbi Britanaca naZapadnoj fronti.UDrugom svjetskom ratuobje rase služe uAfrici,Mediteranu,Bliskom IstokuiEuropi.

Iako su na papiru dvije rase bile iste, u praksi tako nije bilo. Za glasanje bilo je potrebno zarađivati 100 funti i posjedovati imovinu od najmanje 150 funti, te su se sve državne radnje odvijale naengleskom.Kolonijalne vlasti donijele su 1950. zakon po kojem je afrička obitelj mogla posjedovati najviše osamakrizemlje i samo šest grlastoke,što je uvelike remetilo dotadašnji način života i rada. Bijelci su za isti rad u rudnicima dobivali 100 do 150 funti, a crnci 20 do 25 funti.[2]

Garfield Toddje s reformama donio bolje obrazovanje, stanovanje i zdravstvo, te je pokušao i donijeti reformu kojom bi 16 % umjesto 2 % crnaca imalo pravo na glas, ali je zbog toga smijenjen.

Od 1953. do 1963.Južna Rodezijaje bila dioFederacije Rodezije i Njasekojoj su se protivili crnci jer su se bojali da neće postići nezavisnost zbog dominacije bijelaca u vlasti. Nakon raspada Federacije nastaju državeZambijaiMalavi,a Rodezija ponovo postaje britanska kolonija.[3]

Od 1957. do 1960. postojao je iJužnorodezijski afrički nacionalni kongreskoji se borio za prava crnaca.Unlawful Organizations Act (UOA)iz 1959. je zabranio određene organizacije, među kojima je i Južnorodezijski afrički nacionalni kongres. U siječnju 1960. nastajeNacionalna demokratska partija(NDP) koja se također se bori za prava crnaca kroz česte i velike prosvjede u gradovima.The Preventive Detention Act (PDA)je uvelike otežao rad NDP-a nakon što je donešen 1965.

Rodezijski građanski rat[uredi|uredi kôd]

Rodezijski građanski rat,Druga Chimurenga ili Rodezijski rat grmlja (engleski:Rhodesian Bush War) započeo je 4. srpnja 1964. s ubojstvom Pietera Johana Andriesa (Andrewa) Oberholzera. Ubojstvo je počinilaAfrička nacionalna unija Zimbabvea.

Ian Smithje 1965. godine objavioJužnu Rodezijukao samostalnu držanu zbog odluke Britanije o vladavini većine, što je značilo vlast crnaca. To je pozicioniraloIana Smitha,sa strankomRodezijska fronta,kao jednu od strana rata. Osim domaćih crnaca koji su sačinjavali većinu regularne vojske, Rodezijske sigurnosne snage, te bijelci koji su sačinjavali specijalne postrojbe Rodezijske specijalne zračne službe i Rodezijske lake pješadije, bilo je i volontera iz zapadnih zemalja, ponajviše veteranaVijetnamskog rataizSAD-a,AustralijeiNovog Zelanda. Tijekom rata Rodezijske sigurnosne snage koristile su ikemijskaibiološka oružja.

Druge dvije strane rata suAfrička nacionalna oslobodilačka vojska Zimbabvea,oružani dioAfričke nacionalne unije Zimbabvea,iNarodna revolucionarna vojska Zimbabvea,oružani dioAfričke narodne unije Zimbabvea.

Afrička nacionalna oslobodilačka vojska Zimbabvea bila je prisutna u većini zemlje i imala je sjedišta u ruralnim područjima gdje su silom i nagovaranjem politički aktivirali stanovništvo. Pokušali su paralizirati rodezijsku ekonomiju korištenjemsovjetskihmina,na što su rodezijske sile odgovorile s vozilima koje su otporne na mine. Afrička nacionalna oslobodilačka vojska Zimbabvea imala je veze s pokretom nezavisnostiMozambikai sNR Kinom.

Narodna revolucionarna vojska Zimbabvea bila je protuvladina organizacija koja se temeljila na identitetu narodaNdebeleu.Narodna revolucionarna vojska Zimbabvea je umjesto s Mozambikom, imala veze saZambijomi saSovjetima.

Iako su Afrička nacionalna oslobodilačka vojska Zimbabvea i Narodna revolucionarna vojska Zimbabvea bile protiv tadašnje vlade i rodezijskih snaga, dolazilo je i do njihovog okrašaja za dominaciju područja.

Unatoč ratu, na kraju je integracija vladavine većine postignuta mirnim putem kroz izbore.

Poznati »suvenir« rata je rodezijskiFN FALkojeg jeJužna Afrikaproizvodila i davala Rodeziji unatoč sankcijama.

Nakon rata[uredi|uredi kôd]

Rodezijske sigurnosne snage poznate su kao jedna od najefikasnijih vojska u povijesti. Usprkos tome, Rodezija je prestala postojati nakon kratkebritanijevladavine od 12. prosinca 1979. do izbora 17. travnja 1980. Dan nakon, 18. travnja 1980., Rodezija postaje dijelomZimbabvea.

Vidi još[uredi|uredi kôd]

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. Ferguson 2004,str. 187
  2. Zdravko Pečar, Afrika, Zagreb 1964., str. 225–254.
  3. 46. Rhodesia/Zimbabwe (1964-present).uca.edu

Literatura[uredi|uredi kôd]