Prijeđi na sadržaj

Rumunjski jezik

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sRumunjski)
Rumunjski jezik
română – rumână
Države Rumunjska
Moldavija
Rusija
Ukrajina
Izrael
Srbija
Mađarska
Kanada
SAD
Regije uglavnomJugoistočna Europa
Govornici 25 milijuna
Rang 36.
Razredba indoeuropski
italski
romanski
istočnoromanski
rumunjski
Službeni status
Služben u Rumunjska
Moldavija
Vojvodina
EU
Ustanova Academia Română
Jezični kôd
ISO 639-1 ro
ISO 639-2 rum (B) / ron (T)
ISO 639-3 ron
Povezani članci:jezik|jezična porodica|popis jezika(po kodnim nazivima)


Rumunjski jezik(ISO 639-3:ron;točnije,dačkorumunjski) najrašireniji je i, po broju govornika, najveći jezik graneistočnoromanskih jezika.Materinski je jezik oko 23 351 000 ljudi,[1]a ima status službenog jezika uRumunjskoj,MoldavijiiAutonomnoj Pokrajini Vojvodini(uzsrpski,hrvatski,mađarski,slovačkiirusinski).

Rumunjski jezik ima više dijalekata među kojima sumoldavski(Zapadna Moldavija),vlaški,transilvanijski,banatskiibajaški.

Povijest

[uredi|uredi kôd]
Rumunjski jezik

Prostor Rumunjske je u klasično doba bio naseljen plemenimaindoeuropskihDačana.Rimljaniovo područje osvajaju od101.do107.po Kristu te dijeloviDacije(Mala Vlaška,BanatiTransilvanija) postaju rimska provincija. Dokazi upućuju da je u idućih 165 godina došlo do značajne kolonizacije iz ostatkaRimskog Carstvapavulgarni latinskipostaje uobičajen jezik u upravi i trgovini.

Pod pritiskom slobodnih Dačana iGota,rimske se legije povlače iz Dacije između271.i275.Znanstvenici se spore oko toga jesu li današnjiRumunjipotomci onih koji su zajedno s rimskim legijama napustili ovo područje i naselili se južno odDunavaili pak onih koji su odlučili ostati.

Zbog svoje zemljopisne izoliranosti, rumunjski jezik je vjerojatno bio prvi koji se odvojio od ostalih govora vulgarnog latinskog, a zbog istog razloga, sve do modernog doba, nije dolazio u kontakt s ostalimromanskim jezicima.Tako danas rumunjski jezik, za razliku od drugih romanskih jezika, čuva neke od starih latinskih gramatičkih oblika poput srednjeg roda ili padeža kojih je u rumunjskom, od latinskih šest, preostala tri (nominativ-akuzativ,genitiv-dativivokativ).

Vjeruje se da su se svi dijalekti rumunjskog ujedinili u zajednički rumunjski jezik između 7. i 10. stoljeća. U to je vrijeme na području Rumunjske vrlo jakbizantskiutjecaj, a na rumunjski jezik snažno utječuslavenski jezicišto se osjeća do danas.Aromunski jezik,naprotiv, ima daleko manje slavenskih elemenata, a snažniji sugrčki.S druge strane,dijalektalnerazlike među rumunjskim govorima gotovo da i ne postoje; Rumunj iz Vojvodine govori gotovo identičnim jezikom kao onaj iz Moldavije, a to svjedoči o relativno kasnoj seobi romanofonog stanovništva na sjever (sjeveroistok).

Klasifikacija i srodni jezici

[uredi|uredi kôd]

Rumunjski je romanski jezik i pripadaitalskojgraniindoeuropskih jezikazajedno stalijanskim,francuskim,španjolskimiportugalskimjezikom. Međutim, rumunjskom najbliži su drugibalkanskiromanski jezici poputaromunskog,meglenskogiistrorumunjskog jezika.

Od većih romanskih jezika, rumunjski je najbliži talijanskom; između ova dva jezika postoji, do određene mjere, međusobna razumljivost, a jača je među rafiniranijim varijantama oba jezika. Zanimljivo je da će prosječan govornik rumunjskog lakše razumjeti talijanski nego obratno. Iako rumunjski posjeduje očiteleksičkeigramatičkesličnosti s drugim romanskim jezicima poput španjolskog, portugalskog ili francuskog, da bi se ostvarila razumljivost i najjednostavnijih fraza na ovim jezicima (u oba smjera) potrebno je barem temeljno formalno poznavanje vokabulara i gramatike drugog.

U sljedećojrečenicisrodne (ekvivalentne)riječisu podebljane:

"Ona uvijek zatvara prozor prije večere"
Ea închideîntotdeaunafereastra înainte de a cina.(rumunjski)
Easemperfenestram claudit antequam cenet.(latinski)
Ella(ililei)chiudesemprela finestraprimadi cenare.(talijanski)
Elleferme toujoursla fenêtre avant dedîner.(francuski)
Ellasiempre cierra la ventanaantes de cenar.(španjolski)
Elafecha sempre a janelaantes de jantar.(portugalski)
Ellatanca semprela finestraabans desopar.(katalonski)

U moderno, pak, doba, na rumunjski su jezik snažno utjecali francuski i talijanski jezik; rumunjski književnici i jezikoslovci riječi turskog i slavenskog podrijetla rado su zamjenjivali izrazima iz francuskog i talijanskog. Trenutno se leksička sličnost rumunjskog s talijanskim procjenjuje na 77 %, s francuskim na 75 %,sardinskim74 %, katalonskim 73 %, španjolskim 71 % te portugalskim iretoromanskim jezikomna 72 %.

Zemljopisna rasprostranjenost

[uredi|uredi kôd]
Rumunjski jezik u drugim državama
Dark red: nacionalni; red: službeni jezik; Light red: nacionalna manjina; green: manjina.
Dark red: nacionalni; red: službeni jezik; Light red: nacionalna manjina; green: manjina.

nacionalni|službeni|nacionalna manjina|manjina
Država Govornici
(%)
Govornici
(materinji)
Stanovništvo
(2005.)
Europa
Rumunjska 90,96 % 19 736 517 21 698 181
Moldavija2 78,2 % 2 649 477 3 388 071
Transnistrija3 31,87 % 177 050 555 500
Vojvodina(Srbija) 1,45 % 29 512 2 031 992
nije službeni:
Timočka Krajina(Srbija)4 5,91 % 42 075 712 050
Ukrajina5 0,68 % 327 703 48 457 000
Mađarska 0,08 % 8482 10 198 315
Italija 0,43 % 248 849 58 462 375
Azija
nije službeni:
Izrael 3,68% 250 000 6 800 000
Kazahstan1 0,13% 20 054 14 953 126
Rusija1 0,12% 178 000 145 537 200
Amerika
nije službeni:
Kanada 0,19% 60 520 32 207 113
SAD 0,11% 340 000 281 421 906

1Deportirani Moldavci
² Podaci za okruge na desnoj obali Dnjestra (bez Transnistrije i grada Tighine)
³ Transnistrija nije međunarodno priznata
Ovdje se zove "moldavski jezik"i piše se moldavskom varijantomćirilice
4Službeno se dijele naVlahei Rumunje
5Uglavnom u sjevernoj Bukovini i južnoj Besarabiji; prema studijiMoldova Noastră(baziranoj na zadnjem popisu stanovništva u Ukrajini); studija, također, kaže da u Ukrajini živi 409 000 etničkih Moldavaca.[1]Arhivirana inačica izvorne straniceod 22. ožujka 2008. (Wayback Machine)

Rumunjski se govori uglavnom u Rumunjskoj, Moldaviji,Ukrajini,Mađarskoj,SrbijiiBugarskoj.Međutim, govornika rumunjskog jezika (uglavnom zbog velike emigracije nakon2. svjetskog rata) ima i u državama kao što suKanada,SAD,Njemačka,Izrael,AustralijaiNovi Zeland.

Pravni status u Rumunjskoj

[uredi|uredi kôd]

PremaustavuRepublike Rumunjske iz 1991., rumunjski je službeni državni jezik.

Rumunjska propisuje uporabu rumunjskog jezika u službenim državnim dokumentima, javnim školama iugovorima;reklamne poruke moraju sadržavati prijevod stranih riječi na rumunjski.

Institut za rumunjski jezik, kojega je osnovalo rumunjsko Ministarstvo obrazovanja, promiče poznavanje rumunjskog jezika te, u suradnji s Ministarstvom vanjskih poslova, podržava one koji ga žele učiti.

U Rumunjskoj postoje i drugi jezici sa statusom službenog u određenim regijama ili gradovima, a to su: mađarski, njemački, hrvatski, bugarski i srpski. Mađari su najbrojnija nacionalna manjina (sudjeluju s blizu 6 %) i jedna su od najbrojnijih nacionalnih manjina uEuropi.

Pravni status u Moldaviji

[uredi|uredi kôd]

Rumunjski jezik jedini je službeni jezik Republike Moldavije. Iako ga se u moldavskom ustavu nazivamoldavskim jezikom,većina jezikoslovaca slažu se da se radi o jednom, jedinstvenom jeziku. Jezik u školama, medijima, znanstvenim raspravama i u svakodnevnom govoru nazivaju rumunjskim.

Rumunjski je jedini službeni jezik otkad je prihvaćen zakon o jezikuMoldavske SSR.Ovaj zakon, koji je i danas na snazi, propisuje uporabu rumunjskog u svim političkim, ekonomskim, kulturnim i socijalnim sferama, a potvrđuje i postojanjemoldavsko-rumunjskog jezičnog identiteta.U nepriznatoj, secesionističkojTransnistrijskoj Republici,rumunjski je službeni jezik zajedno sruskimiukrajinskim jezikom,ali ondje ga se službeno naziva moldavskim i piše ga se moldavskom varijantomćirilicenastalom i primijenjenom u vrijemeSSSR-a.

U popisu stanovništva 2004., od 3 383 332 stanovnika Moldavije, 16,5 % izjasnilo se da im je materinji jezik rumunjski, a 60 % da im je materinji jezik moldavski. U urbanim sredinama 40 % stanovnika odabralo je rumunjski jezik kao svoj materinji.

Pravni status u Vojvodini

[uredi|uredi kôd]

Prema statutu Autonomne Pokrajine Vojvodine, uzsrpski jezikkoji je služben uRepublici Srbiji,uvodi se još pet službenih jezika koji se koriste na području Vojvodine u općinama sa značajnim udjelima govornika manjinskih jezika u stanovništvu. Jedan od tih jezika je i rumunjski.

Rumunjski je proglašen službenim jezikom u općinamaAlibunar,Bela Crkva(Biserica Albă),Žitište(Zitişte),Zrenjanin(Zrenianin),Kovačica(Kovăciţa),Kovin(Cuvin),Plandište(Plandişte) iSečanj(Secanj). U općiniVršac(Vârşeţ) rumunjski je jezik služben u selima Markovac, Straža, Mali Žam, Malo Središte, Mesić, Jablanka, Sočica, Ritiševo, Orešac i Kuštilj.

Rumunjski, kao materinji jezik, navelo je 1,45 % stanovnika Vojvodine, a na rumunjskom jeziku izdaje se i tjednikLibertatea(Sloboda).

Pravopisna reforma

[uredi|uredi kôd]

Godine1993.Rumunjska Akademija je odlučila vratitipravopisnapravila na ona prije1953.pod izlikom da su ova kasnija bili nametnulikomunisti.Rumunjska ortografija prije 1953., tj. moderna ortografija očituje se manjom sličnošću sfonetskimobilježjima jezika, a većim se dijelom oslanja naetimološkenorme pa tako moderni rumunjski jezik (u pismu) više nalikuje latinskom nego onaj od 1953. do 1993. Tek su rijetke riječi u jeziku promijenile izgovor zbog promjene u pisanju.

U Moldaviji ova reforma nije realizirana te se na toj činjenici temelje glavne razlike između rumunjskog i moldavskog jezičnog standarda.

Povezani članci

[uredi|uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]