Prijeđi na sadržaj

Sabejsko kraljevstvo

Izvor: Wikipedija
Sabejsko kraljevstvo
kraljevina
1000. pr. Kr.– oko400. po. Kr.
Lokacija
Lokacija
Glavni grad Ma'rib
Jezik/ci sabejski
Politička struktura kraljevina
Povijest
- uspostavljena 1000. pr. Kr.
- ukinuta oko400. po. Kr.

Saba[1](arapski:سبأ,Saba,hebrejskki:שבא,Šebā,grčki:Σαβα) jeantičkokraljevstvo koje je postojalo između1000. pr. Kr.400. po. Kr.Ovo kraljevstvo spominje se uBibliji(Stari zavjet) iKuranu.

Stvarna lokacija povijesnog kraljevstva je i dan danas sporna, brojni noviji dokazi idu u prilog tezi da je to bioJemenuJužnoj Arabiji [2][3][4]no neki znanstvenici drže da je to bilo uEritrejiiliEtiopiji.

Povijest Kraljevstva Saba[uredi|uredi kôd]

Sabejciantičkisemitskinarod izJužne Arabije,negdje oko1000. pr. Kr.osnovao je svojurobovlasničkudržavu Kraljevstvo Saba s glavnim gradomMaribom.Sabejsko kraljevstvo nalazilo se u kraju koji se danas zove Asir u jugozapadnomJemenu. Postoji mogućnost da je glavni grad Kraljevstva Saba u samom startu bio Sirvah, ali je to vrlo brzo postao Marib.

Bogatstvo ove države temeljilo se na zemljoradnji, i visokoj tehnici navodnjavanja (Brana Marib), te na trgovini,mirodijama,zlatomibjelokosti.Sabejci su bili posrednici izmeđuSirije,Mezopotamije,Egipta,Etiopije,Indijea poslije igrčko-rimskogsvijeta.

Prvi pisani trag o Kraljevstvu Saba pronađen je u jednom izvješću iz Hadite (Irak), u njemu guverner gradova Sukur i Mari piše da je u sredinomstoljeća pr. Kr.kod Hindana (blizu Abu Kemala) jedna karavana iz Sabe i Teme napadnuta.[5]

Zna se da je sabejski vladar Jitaamar Vatar I., koji je vladao oko715. pr. Kr.,uspio oteti neke zemljeKraljevstvu Kataban– područja južno od Sabe, a osnažio je i utjecaj svog kraljevstva na sjever, naal-Džaufnakon pobjede kod Kaminaha. Ali ubrzo nakon toga Kraljevstvo Saba gubiKatabanod Kraljevstva Ausan (koje se prostiralo na istom ozemlju). Nakon toga kralj Karibil Vatar I. uspio je (oko685. pr. Kr.) u nekoliko kampanja, pokoriti susjednoKraljevstvo Ausan,čiji je teritorij uz vazalni Kataban i Najran bio važan za kontrolutrgovine tamjanom.Osim trgovine tamjanom, Sabejsko kraljevstvo kontoliralo je i živu pomorsku trgovinu s obalamaistočne Afrike.U tom vremenu Kraljevstvo Saba je uspjelo osnovati svoje trgovačke kolonije poetiopskojprovinciji Tigra i uEritreji.Iz njih se najvjerojatnije rodila mješovita kultura koja je bila temeljem sabejsko-etiopskogKraljevstvo Damot(D'mt), koje je kasnije, od1. stoljeća,postaloKraljevstvo Aksum.

Za poboljšanje uvjeta života stanovnika Sabe, izgrađena je u6. st.ili4. stoljeću prije Krista,slavnaBrana Marib.Uz pomoć te brane mogli su se navodnjavati brojni pustinjski tereni na rubu pustinjeRub' al Khali,to je značajno doprinijelo porastu stanovništva Sabe. Negdje u drugoj polovini6. st.(po Hermann von Wissmannu) ili u4. stoljeću prije Krista(po Kennethu A. Kitchenu) Sabejski kralj Jiti'amar Bajin II., uspio je završiti Branu Marib, ali je izgubio Minejsko kraljevstvo(Ma'in) i izgleda Najran.

Postupni gubitak dominacije[uredi|uredi kôd]

U4. st. prije Krista,dotadvazalnasabejska kraljevstva; Minejsko (Ma'in),KatabaniHadramautuspjela su se osloboditi na taj način je Sabejsko kraljevstvo privremeno izgubilo kontrolu nadPutem tamjana. Za rimskog caraAugustaorganizirana je ekspedicija koja je trebala doprijeti do Sabejskog kraljevstva, nju je poveo25. pr. Kr.,Aelius Gallus rimski prefektEgipta,koji je uspio doprijeti do glavnog Sabejskog gradaMaribaali se morao povući zbog nedostatka vode i bolesti.

Vrhunac svoje moći Sabejsko kraljevstvo doseglo je225.godine kada je kralju Sha`irum Avtaru uspjelo ponovno zauzetiHadramauti na taj način ponovno zagospodaritiPutem tamjana.

Pad pod Himjar i kraj moći Sabejskog kraljevstva[uredi|uredi kôd]

S promjenom trgovačkih putova koja se zbila početkom1. stoljeća,obalna područja Jemena dobila su na važnosti. Osobito je narasla važnost rogaArapskog poluotokaiHimjarskog kraljevstvakoje ga je kontroliralo.

Povjesničar Kenneth A. Kitchen drži da suHimjarskoi Sabejsko kraljevstvo bili u nekoj vrsti unije od1.140.godine,[6]ali se je istovremeno zbivao i raspad Sabejskog kraljevstva na nekoliko plemenskih klanova i dinastija.

Od2. stoljeća,Kraljevina Himjarpraktički je kontrolirala sve trgovačke plovne puteve, no još i tad je stari glavni grad Marib ostao vjersko središte Sabe.

U sabejsko-himjarskoj Bitci kod Hurmata248./249.,izgleda da ni jedna strana nije ostvarila čistu pobjedu, ali je potom oko260.godineHimjarsko kraljevstvokonačno pokorilo Sabejsko kraljevstvo. Himjariti su se smatrali nasljednicima Sabejaca, ali propast gorskog zaleđa nisu mogli zaustaviti. Sav sustav za navodnjavanje se raspao, što je dovelo do raseljavanja stanovništva Sabe. Nakon što se nekoliko puta urušila za velikih voda, a potom nije popravljanaBrana Marib,je konačno napuštena i prepuštena propadanju572.godine.

Nakon što se u Jemenu na vlast uspeo kralj Du Nuvas517.godine koji je prihvatiojudaizami imao namjeru da postane službena vjera,Bizantje želio to spriječiti te je pružio potporuetiopskojKraljevini Aksum da provali u zemljeJužne Arabije,aksumski kralj Kaleb zauzeo je cijeliJemen525.godine. Tako je Jemen jedno kraće vrijeme bio vazalna država Kraljevine Aksum. Nakon toga Jemen pada pod vlastSasanida,a oko660.god. pod vlastArapa.

Kraljevstvo Saba u Bibliji[uredi|uredi kôd]

Najvažnija priča uBibliji,je ona okraljici od Sabe,koja je privučena glasinama koje su doprijele do njezinog kraljevstva odlučila posvjetitikralja SalomonauIzrael.

Ime Saba se navodi uStarom zavjetuna više mjesta. Na primjer u priči oNoinimsinovima (Knjiga Postanka10:7), naveden je Saba, zajedno s Dedanom, kao potomak Nojina sina Hama. U Knjizi Postanka (25:3), Saba i Dedan su navedeni kao sinovi Jokšana, sinaAbrahamova.Jedan drugi Saba je naveden u Knjizi Postanka (10:28) kao sin Joktanov, on je još jedan potomak Noina sina Šema. Jedan drugi Saba se spominje uDrugoj knjizi o Samuelu(20:1-22) on se pobunio protivkralja Davida,te su mu žitelji Abela odrubili glavu i bacili je preko gradskih zidina da spase svoje živote.

Prema predanjimaetiopskepravoslavne crkve, posljednji od triju Saba (Joktanov sin) izvorni je predaksemitskekomponenta u njihovoj etnogenezi dok za Sabta i Sabteka, sinove Kuša, drže da su preciKušita.

Židovsko-rimskipovjesničarJosip Flavijeopisuje mjesto koje on zove Saba, kao kraljevski grad uEtiopijiopasan zidom, nakon njegaperzijskikraljKambiz II.to mjesto zove Meroe. On kaže: "grad kružno opasujeNil,a druge dvije rijeke,AstapusiAstaborasnude i zaštitu od stranih vojski i riječnih poplava ". Prema Josipu Flaviju osvajanje Sabe donijelo je veliku slavu mladomegipatskomprincu, koji je bio robovsko dijete –Mojsije.[7]

Arheološki nalazi[uredi|uredi kôd]

Suvremeniarheološkinalazi sve više podupiru tezu da se Kraljevstvo Saba prostiralo u planinamaJemenaporedBrane Marib,koja je izgrađena prije više od 2500. godina.[2][4][8]

Neki znanstvenici mitsko Kraljevstvo Saba smještaju na jug današnjeSaudijske Arabije,te ukazuju na moguću vezu između naroda Sabejaca koji su ionako bili iz Južne Arabije i Kraljevstva Saba.[9]

Po srednjovjekovnoj etiopskoj knjizi Kebra Nagast, Kraljevstvo Saba bilo je smješteno u Etiopiji.[10]Zbog toga neki znanstvenici smještaju Sabu u područje sjeverne Tigre i Eritreju ( to područje se nekada zvalo Saba (kasnije je nazvano Meroa), što je moguće povezati s biblijskim Sabom.[11]Drugi pak znanstvenici misle da je drevna Saba bila antička Ševa (zvana i Šoa, današnja Addis Abeba) u Etiopiji.[12]

Poveznice[uredi|uredi kôd]

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. Natuknica "Saba", "Opća i nacionalna enciklopedija u 20 svezaka", sv. XVII, str. 243,Pro leksisVečernji list,Zagreb, 2007.ISBN978-953-7224-17-2
  2. abCanadians uncover 'Queen of Sheba' temple[neaktivna poveznica]
  3. Hellenistic economies, Volume 2000, google books
  4. abEerdmans commentary on the Bible, google books
  5. Objavili: A. Cavigneaux/B. K. Ismail, u:Bagdadska izdanja 21(1990.), str. 32.
  6. The World of Ancient Arabia Series. Documentation for Ancient Arabia. Part I. Chronological Framework & Historical Sources.
  7. Josephus,Antiquities of the JewsII.10
  8. Hellenistic economies, Volume 2000., google books
  9. Stuart Munro-Hay, Aksum: An African Civilization of Late Antiquity, 1991
  10. Edward Ullendorff, Ethiopia and the Bible (Oxford: University Press for the British Academy, 1968), p. 75
  11. The Quest for the Ark of the Covenant: The True History of the Tablets of Moses, by Stuart Munro-Hay
  12. Donald N. Levine, Wax and Gold: Tradition and Innovation in Ethiopia Culture (Chicago: University Press, 1972)

Bibliografija[uredi|uredi kôd]

  • Alessandro de Maigret.Arabia Felix,translated Rebecca Thompson. London: Stacey International, 2002.ISBN1-900988-07-0
  • Andrej Korotajev:Ancient Yemen.Oxford: Oxford University Press, 1995.ISBN0-19-922237-1
  • Andrej Korotajev:Pre-Islamic Yemen.Wiesbaden: Harrassowitz Verlag, 1996.ISBN3-447-03679-6

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]