Prijeđi na sadržaj

Sargon II.

Izvor: Wikipedija
Dodaj infookvir "monarh".
(Primjeri uporabe predloška)
Sargon II. sa svojim državnim dužnosnikom. Reljef iz palače u Dur-Šarukinu (oko 713. – 716. pr. Kr.).

Sargon II.(asir.Šaru kin,»pravi vladar«;heb.Sargon) bio jeasirskikralj (721.705. pr. Kr.), nakon pobune protivSalmanasera V.Ime Sargon nadjenuli su mu hebrejski pisciBiblije,te je pod tim imenom ušao i u povijesnu znanost.

Borba za vlast

[uredi|uredi kôd]

Premda nije sigurno je li riječ o sinuTiglat Pilesera III.,danas se općenito drži da je Sargon bio uzurpator, a ne pripadnik vladajuće dinastije. On se zapravo sam u svojim natpisima naziva novim čovjekom, bez pozivanja na prethodnike. Borba za vlast i bila je ogorčena i dugotrajna, a unutarnja nestabilnost Asirije dovela je do pobuna uSirijii uIzraeluprotiv asirske nadmoći.

Zbog opće nestabilnosti na početku svoje vladavine, Sargon je sklopio savez skaldejskimvladaromMerodah-Baladanom II.Oslobodio je plaćanja poreza svehramove,kao i sve stanovnike gradova uAsuruiHaranu.A dok je on učvršćivao vlast u Asiriji, isto je uBabilonijičinio i Merodah-Baladan.

Vojni pohodi

[uredi|uredi kôd]

720. pr. Kr.Sargon kreće protivelamsko-babilonske koalicije, no ubitci kod Derabiva poražen. Na zapadu je pobunu ovih Sirije i Izraela vodio samoproglašeni kraljHamataa,Yahu-Bihdi.Nakon što je Sargon konačno učvrstio svoju vlast, započeo je prodiranje u Siriju kako bi okončao pobunu. S Hamatom i njegovim saveznicima sukobio se720. pr. Kr.ubitci kod Karkara,te ih potukao. Asirska je vojska potom zauzela Arpad, Damask, Izrael iJudu,sve doGaze,te na granici sEgiptompobijedila i egipatsku vojsku. Na koncu pohoda, pobunjenički su vladari kažnjeni, a mnoštvo naroda odvedeno u progonstvo u Asiriju.

Tri godine kasnije,717. pr. Kr.,kreće premahetitskomgraduKarkemišuu gornjem tokuEufrata.Osobito je poznat Sargonov pohod protiv zemlje Urartu iz714. pr. Kr.,zbog pisma što ga je uputio boguAšuru.Pismo je nađeno u graduAsuru,a danas se nalazi uLouvreu.Taj pohod prikazuju i reljefi iz palače u mjestuDur-Šarukin.Motivaciju za ovaj pohod vjerojatno je ponudila slabost protivnika koji su bili iscrpljeni upadimanomadasa sjevera.

Kralj Asirije i Babilonije

[uredi|uredi kôd]

Nakon što je kroz sljedeće godine smirio pobune, poput one uAšdoduu koju su bili uključeni i Juda,Moab,Edomi Egipat, Sargon kreće protiv svoga najvećeg takmaca -Babilonije.Merodah-Baladanje tada zarobljen, a Sargon se710. pr. Kr.proglasio kraljem Babilonije, obnavljajući tako dvojno kraljevstvo Babilonije i Asirije. Sljedeće tri godine ostao je uBabilonu.Njegov sinSanheribupravljao je južnim područjem uz donji tok Eufrata. U tom se razdoblju asirska vlast širi i naCipari dijeloveMale Azije.

Glavni grad

[uredi|uredi kôd]

Kao svoje središte Sargon je izabraoNinivu(današnjiMosuluIraku) kao svoje sjedište, umjesto tradicionalne asirske prijestolniceAsura.713. pr. Kr.gradi ipak novi grad imenaDur-Šarukin(Dom Sargonov), 20 km sjeverno od Ninive. Oko grada su poduzeti značajni radovi na obrađivanju zemlje i sadnjimaslina,bubući da je u Asiriji nedostajalo ulja. Grad je bio četverokutnog tlocrta, a protezao se na 1.760 puta 1.635 metara. Djelomično su ga naseljavali ratni zarobljenici pod nadzorom asirskih službenika, koji su morali paziti na redovito plaćanje davka bogovima i kralju. Kraljevska se obitelj preselila u Dur-Šarukin706. pr. Kr.,premda grad još nije bio sasvim dovršen.

Sargonov kraj

[uredi|uredi kôd]

Sargon II. poginuo je u bitci705. pr. Kr.,a naslijedio ga je sin Sanherib (Sin-ahe-eriba),koji je vladao od 704. do 681. pr. Kr.

Vidi još

[uredi|uredi kôd]