Prijeđi na sadržaj

Skinheads

Izvor: Wikipedija

Skinheads(eng. obrijana glava ) ilianglizamskinsinaziv za pripadnikesupkulturneskupine.

Prva faza (Spirit of '69)

[uredi|uredi kôd]

Iako su na nastanak i razvoj skinheada utjecali mnogi povijesni,demografski,religijskii sociopolitički utjecaji, najvažnije su dvije pojave: poslijeratno gospodarsko stanje, te useljavanje i socijalna integracijajamajkanskogstanovništva.Pedesetihišezdesetihgodina u Velikoj Britaniji bile su prisutne dvije glavne supkulture koje su naročito pridonijele nastanku skinsa. Predstavnici britanske bijele radničke klase bili su modsi,[1]mladići koji su slušali najnoviju "modernu" glazbu (uključujućisoul,reggaei ska), nosili besprijekorno uredna odijela i vozili skutere (vespe i lambrette). Modsi su bili "tipični pomodari niže klase"[2]– supkultura poslijeratneVelike Britanijekada su teenageri imali solidne dohotke i želju za identitetom pored ličnosti školarca iliradnika.Nosili su nazgled konzervativna odijela pristojnih boja, te su bili probirljivi i uredni. Glazbom i mjestima za izlazak bili su usko vezani uz crnačku zajednicu imigranata s Jamajke, koja je u to doba bujala. U isto vrijeme, kako na Jamajci, tako i među imigrantima bila je aktivna supkultura čiji su akteri bili znani kao "Rude Boys"[3] Povjesničar Horace Campbell o njima piše u djeluRasta and Resistance:

"Između 1964. i 1967. u jamajkanskom društvu razvila se supkultura gnjevnih mladića. Znani pod pseudonimom" Rude boy "tražeći načine za samoizražavanje i priznanje, ovi nezaposleni mladići brzo su se integrirali ucrno tržište,mnogi kaoreketaši."

Nosili su odijela, slušaliskaireggae,te bili na zlu glasu zbog bezobzirnosti i nasilja.

Supkulturamodsapočela se raspadati na niz različitih skupina tijekom1966.godine. Najočitija je bila podjela između "hard modsa"i onih koji su otvoreno slijedili modu šezdesetih godina (te se tako približavali hipijima).

"Ekstravagantniji modsi... upleteni u cijeliritam i blues,pomodarstvo, stil ulice Carnabie... pretapali su se u modno svjesne hipije ".[4]

Takozvani "hard modsi"ili"gang modsi"su odbacivalihipijevskezamisli slobodneljubavii uživanja droga, njihovu glazbu i političke poglede. Često su se oblačili u jednostavnu odjeću – traperice s naramenicama, teške čizme s čeličnim "kapicama", kratko ošišani... Slušali suska,rocksteadyireggae.Iz te grupe razvili su se skinheadi, te su krajem šezdesetih godina činili samostalnu i prepoznatljivu supkulturu. Svakasupkulturamože se identificirati određenim stilom koji ju prati, a skinheadi nisu bili iznimka. Godine1969.se razvilo nekoliko prepoznatljivih značajki stila koje su se mogle vidjeti po čitavoj Velikoj Britaniji: mladići s kratko ošišanom kosom, naramenicama i cipelama s čeličnom kapicom, su se olako mogli nazivati skinheadom a tada je to bila većina mladih iz radničke klase. U to vrijeme dužinakosei nije bila toliko važna kao danas – iako je većina redovno išla brijaču, "prolazila" je svaka dužina kroz koju se mogla vidjeti koža. Takozvana "nulerica"nije postala popularna sve do kasnih sedamdesetih. Postoji nekolikoteorijakoje govore o razlozima za takav izbor odjeće. Jedna kaže da je glavni razlog tuča – nasilnici su se počeli kratko šišati da im kosa ne bi smetala u tučama, a cipele s čeličnim kapicama također daju očitu prednost. Druga pak kaže da kratka kosa i cipele s čeličnim kapicama dolaze od lučkih radnika, koji su morali brijati glavu da ne bi dobili uši, ačizmesu im štitile prste. Za prvu medijsku pojavu skinheada uzima se listopad 1968. i "Great Vietnam Solidarity March"kada je dvjestotinjak mladića obrijanih glava u bojamaMillwallatrčalo za hipijima uzvikujući "Enoch, Enoch"[5]

Sama riječ "skinhead" nije ušla u govor sve do 1969., ali obrijani mladići s čizmama su viđeni u mod krugovima već oko 1964. Kako su hipiji i njihovi načini razmišljanja došli tek nekoliko godina kasnije, skinheade se ne može jednostavno svesti na antitezu hipija. "Hard modsi" su ostavljali odijela za večernje izlaske, a po danu su nosili obične majice i traperice. Isto tako, skupecipelesu zamijenjene cipelama s čeličnim kapicama, a kosa je postajala sve kraća i kraća. Skinsi su počeli nicati po svim većim gradovima Velike Britanije – odLondona,Liverpoola,Birminghama,Newcastle-a pa sve doGlasgowa.

Kao i u ostalim supkulturama, i ovdje je u socijalizaciji veliku ulogu igrala glazba. Bio je to reggae – drugi najvažniji jamajkanski izvozni proizvod. Skinsi su večeri provodili u halama za ples skupa s imigrantima s Jamajke, plešući na najnovije ska i reggae hitove –Desmond Dekker,Jimmy Cliff,Pat Morgani drugi.[6]

Uskoro je u reggae glazbi došlo do velikih promjena koje su nagovještavale isključenje bijelaca. Reggae je postajao sve jasnije posvećen rasnim temama, sve se više okretaorastafarijanizmu.Glavni motiv je postaoJahimoć crnog čovjeka.

"Dok je reggae postajao sve više obuzet svojim crnaštvom, dotle se sve manje doticao skinheada, koji su bili postupno izbačeni u vrijeme kada je krug zastarijevanja, bar što se supkulture tiče, skoro došao do svog kraja"[7]

"...Sažeti jezikrastafarijanizmabio je namjerno načinjen nejasnim. On se razvio iz jamajkanskog žargona, a on je sam vjekovima govoren tako da ga Gospodar ne razumije. To je bio jezik koji je mogao ozlijediti svako pažljivo usređeno bijelo uho, a temepovratka u Afrikui Etiopiju, slavljene u reggaeu, nisu pravile nikakve ustupke za osjećaje bijele publike "[8]

Ranih sedamdesetih, mnogo starijih skinheada je polako "vješalo cipele o klin". Skinheadi su postali sinonim zanasilje,policija ih je neprestano kontrolirala, a i bilo im je otežano traženje posla. U Lutonu je policija skinheadima zabranila večernje izlaske nakon serije nasilnih incidenata s Azijcima, "greaserima",[9]drugim skinheadima, pa i slučajnim prolaznicima.

Stil skinheada nije potpuno nestao, ali je bilo očito da su se stvari jako promijenile. Odvojile su se tri nove struje –suedeheads,smoothiesibootboys.Suedeheads su pustili tek nešto dužu kosu, ali opet puno kraću u odnosu na ostale u to doba. Odijela i cipele koja su dosad bila rezervirana isključivo za večernje izlaske, sada su postala dnevnaodjeća.Prestali su nositi teške cipele, ali ih se često moglo često vidjeti s kišobranom, koji je podjednako opasno oružje. Naime, znali su naoštriti sam vrh kišobrana, ili sakriti bodež u ručku.

Smoothies su potpuno napustili izgled skinheada – nosili su tenisice, vjetrovke i zvonaste hlače, te su puštali kosu dužu od suedeheada. Sa skinheadima i suedeheadima ih je povezivala povezivala ljubav prema istoj glazbi,pivuinogometu.

Stil odijevanja skinheadsa:Dr. Martensčizme iLevi'straperice

Godine1972.,u doba dotad neviđenoghuliganizma,pojavili su se bootboys.Glazbai moda su igrali sporednu ulogu u životu bootboya, jer se sve vrtilo oko nasilja i bitke oko teritorija – bilo da je pub, kvart,selo,gradili tribina nogometnog stadiona u pitanju. Ska i reggae su još uvijek bili popularni, ali se također slušala i glazba s top lista. Nosili sujeansi teške cipele s osam do deset rupa, koje su suedeheadi i smoothiesi napustili. Bili su to fanatični navijači kojima je svako nedjeljno popodne prolazilo u tučama na nogometnom igralištu.

Godine 1972. supkultura skinheada je zapala u prvu krizu, te je ono što je u početku bilo znano kao "skinhead" skoro potpuno nestalo.

Druga faza (The second wave)

[uredi|uredi kôd]

Oko 1977. godine fenomenpunkaje bio "mrtav" – ono što je u početku predstavljao bilo je nepovratno izgubljeno. Otpor prema društvu postao je uzaludan, jer punk fenomen prerastao u opću pojavu; postao je samo još jedan dio društva koje je toliko prezirao.Sex Pistolssu se raspali smrću Sida Viciousa,The Clashje potpisao za veliku diskografsku kuću, a punk odjeća se mogla kupiti u većim trgovinama na Kings Roadu. Johnny Rotten rekao je to u jednoj rečenici na oproštajnom koncertu Sex Pistolsa u Winterlandu: "Imate li osjećaj da ste prevareni?".

Počeli su se pojavljivati novi sastavi koji su pjevali o stvarnom životuSham 69,Cock Sparrer,Slaughter And The Dogs,The Burial,MenaceiSkrewdriver.Mladi su, nakon što su se reggae i punk otuđili, našli novu glazbu s kojom se mogu identificirati – bio je toOi!iliStreetpunk.

Dolazak Oi! glazbe označio je povratak skinheada. No, oni su se po mnogo čemu razlikovali od skinheada iz 1969. godine. Dosta je vremena prošlo, i nova je generacija oslikavala društvo u kojem je živjela. Šišali su se kraće, čak do "nulerice". Nosile su se teške cipele, kao i prije, ali sada su se nogavice nosile podvrnute, do samog vrha cipele. Isto tako, za razliku od prijašnjih cipela s osam do deset rupa, sada su se nosile cipele s četrnaest, pa negdje čak i dvadesetdvije rupe. U modi su bile itetovažena licu, često "Made in Britain". Skinheadi koji su "ostali vjerni" još od1969.nisu htjeli imati ništa s novom generacijom, ili "ćelavim punkerima", kako su ih nazivali. Tako se u tučama na Kings Roadu, koje su se odvijale izmeđuteddiboyaipunkera,često moglo vidjeti starije skinheade kako se bore na strani teddiboya, a nove na strani punkera. "Ponos i tradicija protiv bezobraznog nepoštivanja bilo koga i bilo čega".[10]

Kako je vrijeme prolazilo, a punk sve više postajao društveno prihvatljiv, skinheadi su se odvajali i preuzimali stilske oznake skinheada iz 1969. Počeli su preferirati čistoću i urednost (koju su prvotni skinheadi preuzeli od modsa), nasuprot istrošenosti i neurednosti punka. Čak je i "skinhead reggae"ponovno postao popularan, te je puštan u stankama između nastupaOi!sastava.

Članovi niti jednog vodećeg Oi! sastava nisu bili skinheadi, jer Oi! nikada nije ni bio žanr namijenjen isključivo skinheadima. Između članova sastava i publike, bar u početku, nije bilo barijera – članovi sastava bi prije nastupa bili u publici, za vrijeme nastupa im se publika nerijetko pridruživala na pozornici, a svlačionica je bila uvijek otvorena za sve. Uskoro je nasilje preuzelo glavnu ulogu na koncertima – punkeri protiv skinheada, skinheadi protiv skinheada.

U to doba u supkulturu skinheada uplela sepolitika.Prije 1976. ekstremno desničarsku strankuNacionalni frontnitko nije shvaćao ozbiljno, i rijetko je prelazila izborni prag. No, u ljeto 1976. to se promijenilo dolaskom azijskih Malawi izbjeglica. Stvarne brojke su bile male, notabloidisu uspjeli par desetaka ljudi pretvoriti u "poplavu" i potpomoći histeriju pričama o njihovom smještaju u luksuznim hotelima s pet zvjezdica i velikom državnom pomoći. National Front je vješto iskoristila situaciju, te su na izborima1977.skupili 250 000 glasova. Čak se počelo govoriti da će Nacionalni front zamijeniti Liberalnu stranku kao treća najjača stranka u Velikoj Britaniji. Stranka je skupljala zabrinjavajuću potporu, naročito među mladima. Prišivke Nacionalnog fronta su nosili i teddiboysi, modsi, punkeri, "normalni"... Kako bi povećala svoj utjecaj među mladima, stranka je osnovalaYouth National Front.Kao reakcija, nastale suAnti-Nazi LeagueiRock Against Racism,te su tako školska igrališta postala politička bojišta. Među skinheadima pokazivati lojalnost Nacionalnom frontu bio je znak hrabrosti i buntovništva, a ni Antinacističkoj ligi nije nimalo pomogla kada je tražila od profesora da se pred djecom izjasne protiv Nacionalnog fronta. Skinheadi su bili pod posebnom pažnjom Nacionalnog fronta: dok su svi ostali osuđivali nogometni huliganizam i većinu ostalih načina kojima su skinheadi kratili vrijeme, Youth National Front ih je pozdravljala ih je kao ratnike sastadionai objavljivala njima namijenjen redovni prilog u svom glasnikuBulldog.Bila je to stranka koja im nije "držala prodike", već im se obraćala kao eliti britanske mladeži.

I Anti-Nazi League je imala velikih uspjeha među mladima – u travnju1978.na koncertu "Carnival Against The Nazis"u Londonu prisustvovalo je 80 000 ljudi. Popularnosti Anti-Nazi League pridonijela je činjenica da su na njihovim skupovima nastupali najpoznatiji sastavi toga doba. The Anti-Nazi League vršila je veliki pritisak na sastave; morali su javno obznaniti svoju lojalnost prema the Anti-Nazi League, osuditi National Front i njihove pristaše. Drukčije izjašnjavanje bi rezultiralo oštrim sankcijama: zabrana nastupanja i puštanja njihovih pjesama na radiju, otkazivanje ugovora s diskografskim kućama, bi bili označeni kao nacisti... Uvidjevši uspjeh raznih Rock Against Racism manifestacija, National Front je ustrojila svoju organizacijuRock Against Communismoko koje su se okupljali sastavi koji su bili otvorenoekstremni desničari.Na izborima1979.National Front nije polučila rezultate kao dvije godine prije, te je ubrzo počela propadati – veliku ulogu je imala i kampanja u tabloidima koja je neke vodeće čelnike National Front razotkrila kao prikrivenenaciste,homoseksualcei osuđene pedofile. Mnogi skinheadi su zbog toga napustili National Front i prešli u ekstremnije organizacije kao što suBritish Movementili čak paravojne organizacijeSection 88iliNational Socialist Action Party.British Movement se posebno okoristio dolaskom skinheada – članstvo mu se popelo na 8 000. Za razliku od National Front, British Movement je bio otvorenoneonacističkaorganizacija i, na veliko zadovoljstvo skinheada, zainteresiraniji za direktnu uličnu akciju nego za čekanje rezultata izbora.

U to vrijeme skinheadi su se pojavljivali u većim gradovima diljem Ujedinjenog Kraljevstva,Europei Sjedinjenih Američkih Država.

Unatoč svemu, još1984.nitko ne bi skinheade direktno povezao s rasizmom ili neonacizmom. Tijekom osamdesetihrasističkimotiviraniispadiskinheada su često dospijevali u novine, ali su tek 1988. mediji počeli pridavati veću pozornost skinheadima. I to ne engleskim, begi američkim. Diljem SAD-a nicale su rasističke organizacije koje su uz sebe vezale skinheade –Ku Klux Klan,Aryan Nations,White Aryan Resistancei drugi. Američki skinheadi su općenito bili nasilniji od engleskih. Dok su u Velikoj Britaniji su tuče bile svakodnevna pojava, ali rijetko završavale smrću, u SAD-u su šake i noževi zamijenjenipištoljimai bombama, a i samo nasilje doseglo je nove razine. Tako su skinheadi u Sacramentu razapeli čovjeka na par dasaka jer je pokušao napustiti bandu. Isto tako, jedna skingirl je uChicagutako pretučena da su njenom krvlju nacrtali svastiku na zidu.

Godine1988.je počela medijska hajka na skinheade, svi većimedijisu imali posebne priloge:Rolling Stone,Oprah Winfrey,Geraldo Rivera.Uskoro su u javnosti termini "skinhead" i "neo-nacist" postalisinonimi.Umjesto da su nekako spriječilirasizam,mediji su pridonijeli povećanju broja rasističkih skinheada – sve je više rasista preuzimalo image skinheada. Nakon događaja uSouthallu,i sama Oi! glazba je označena kao rasistička, te su se mnogi Oi! bandovi raspali. Ovakva reputacija mnoge je natjerala da se povuku iz supkulture, te je supkultura nestala u mnogim gradovima. Supkultura skinheada zapala je u drugu veliku krizu.

Treća faza (The third wave)

[uredi|uredi kôd]

U trećoj fazi povijesti skinheada došlo je do nastanka mnogih frakcija skinheada: SHARP,[11]RASH[12] ,Trad, Gay,[13]GASH,[14]Hammerskins,[15] Outlaw Hammerskins[16]i drugi. Nastanak tolikih frakcija može se objasniti željom za razlikovanjem od stereotipne slike skinheada kao neonacista.

Godine1987.uNew Yorkunastali su S.H.A.R.P. kao reakcija na opću sliku skinheada kao rasista i neonacista. Ta mala skupina skinheada i punkera uzela si je za zadaću da pošalju drukčiju poruku o skinheadima: da svi skinheadi nisu jednaki, da svi imaju različite ideale i politička vjerovanja. Dijelili su letke, gostovali na radijskim i televizijskim emisijama. No, njihovo djelovanje je pojačalo podjele. Mnogima je dosadilo silno prepucavanje oko politike, pa su se jednostavno označili kao "traditional" skinhead. Time su se potpuno odrekli politike i vratili se glazbi, stilu i zanimaciji skinheada iz 1969. – reggae, ska,skuterii pivo su opet postali glavne teme.

Početkom devedesetih, propašću komunističkih režima diljem Europe, počeli su se pojavljivati skinheadi. Tako danas u novinama možemo čitati o rasističkim ispadima skinheada uBudimpešti,Moskvi,Varšavi,Beogradu,Zagrebu,Rijeci... No, nastaju i u mnogim drugim zemljama. Danas se skinheadi mogu naći u svim većim gradovima na svim kontinentima.

Bilješke

[uredi|uredi kôd]
  1. Skraćeno od Modernist
  2. Goldman, 1974
  3. Rude u jamajkanskoj uporabi znači "divlji, nasilan, bezobziran".
  4. Stan Cohen, 1972b
  5. Enoch Powell- britanski političar, član Konzervativne stranke. Poznat je po svom "Rivers of Blood" govoru u kojem osuđuje imigraciju, te upozorava na povećanje udjela crnačkog stanovništva
  6. Ovo doba se među skinheadima pamti kao "zlatno doba" – kad im se život sastojao od škole/posla, nogometa, izlazaka, alkohola i nasilja.
  7. Dick Hebdidge, Potkultura: značenje stila, Beograd, 1980.; str. 64. (srp.)
  8. Dick Hebdidge, Potkultura: značenje stila, Beograd, 1980.; str. 50.
  9. supkultura okupljena oko funka i disco-a, slavna u doba Johna Travolte i "Groznice subotnje večeri"
  10. George Marshall, Spirit of '69: A Skinhead Bible; str. 72 (eng.)
  11. SkinHeads Against Racial Prejudice– Skinheadsi protiv rasnih predrasuda
  12. Red & Anarchist SkinHeads– skinheadi komunističkih i anarhističkih političkih uvjerenja
  13. skinheadi homoseksualci
  14. Gay Aryan SkinHeads– homoseksualni skinheadi koji vjeruju u nadmoć bijele rase
  15. međunarodno udruženje nazi skinheada, "elita" - kako se sami nazivaju
  16. hammerskinsi izbačeni iz udruženja koji su se zasebno organizirali

Literatura

[uredi|uredi kôd]
  • Potkultura: značenje stilaDick Hebdige 1980. Rad, izdavačka radna organizacija, Beograd

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiSkinheads