Prijeđi na sadržaj

Slučajnost

Izvor: Wikipedija

Slučajnostprividni je nedostatak obrasca ili predvidljivostidogađaja.Slučajni niz događaja ili koraka često nema redoslijed i ne slijedi razumljiv uzorak ili kombinaciju. Pojedinačni slučajni događaji po definiciji su nepredvidivi, ali s obzirom na to da često slijede raspodjelu vjerojatnosti, učestalost različitih ishoda tijekom brojnih događaja (ili „ispitivanja “) je predvidljiva.

Polja matematike, vjerojatnost istatistikakoriste formalne definicije slučajnosti. U statistici je slučajna varijabla dodjeljivanjubrojčanevrijednostisvakom mogućem ishodu prostora događaja. Time se olakšava identifikacija i izračunavanje vjerojatnosti događaja. Slučajne varijable mogu se pojaviti u slučajnim nizovima. Slučajni postupak je niz slučajnih varijabli čiji rezultati ne slijede determinirani obrazac, već slijede evoluciju opisanu distribucijomvjerojatnosti.Ovi i drugi konstrukti izuzetno su korisni u teoriji vjerojatnosti i različitim primjenama slučajnosti.

Pojam slučajnost može konkretno značiti

  • Događaj se događa objektivno bezrazloga.
  • Događaj se događa bez razloga da bude prepoznatljiv.
  • Događaj se događa u kojem su utjecajni čimbenici poznati, ali se ne mogu mjeriti ili kontrolirati, tako da rezultat nije predvidljiv ( "empirijsko-pragmatična slučajnost" ).
  • Dva događaja nemaju (poznatu) uzročno-posljedičnu vezu.
  • Slučaj 1 do sada nije opažen u makroskopskom svijetu i u načelu ne bi ga trebalo otkriti. Ukvantnoj mehaniciraspravlja se o postojanju objektivne šanse u svezi različitihinterpretacija.Stoga vrijeme propadanja sljedećeg radioaktivnogatomaiz neke količine tvari nije stoga predvidljivo.

Povijest

[uredi|uredi kôd]

U drevnoj povijesti pojmovi slučajnosti i slučajnosti bili su isprepleteni s onim sudbine. Mnogi su drevni narodi bacali kockice kako bi odredili sudbinu, a to se kasnije razvilo u igre na sreću. Većina drevnih kultura koristila je različite metode proricanja kako bi zaobišla slučajnost i sudbinu.

Grčki su filozofi raspravljali o slučajnosti u duljini, ali samo u nekvantitativnim oblicima. Tek su u 16. stoljeću talijanski matematičari počeli su formalizirati izglede povezane s raznim igrama na sreću. U izdanju svoje knjige "Logika na sreću" iz 1888. godineJohn Vennnapisao je poglavlje o koncepciji slučajnosti koje je uključivalo njegov pogled na slučajnosti znamenki pi, koristeći ih za izgradnju slučajnog hoda u dvije dimenzije.

Povezani članci

[uredi|uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]

[1]Arhivirana inačica izvorne straniceod 24. veljače 2011. (Wayback Machine)(engl.)

Ovaj je članakmrva:osnova ili početak budućega enciklopedijskog članka.
PomoziteWikipediji idopunite ga.