Prijeđi na sadržaj

Staroslavenski jezik

Ovo je izdvojeni članak – travanj 2017. Kliknite ovdje za više informacija.
Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sStaroslavenski)

Jan Matějko:SvetiĆiril i Metod

Staroslavenski jezik(ISO 639-3:chu;zvan istarocrkvenoslavenski,crkvenoslavenski;česta kratica naengleskomOCS=Old Church Slavonic) prvi je književnislavenski jezik,kreiran na osnovimakedonskoggovora iz okoliceSolunau9. stoljeću.[1]Stvorili su gamisionari,Sveti Ćiril i Metodi iskoristili za prijevodBiblijei ostalih tekstova sgrčkogte za neke vlastite radove.Pismakoja su razvijena za bilježenje staroslavenskoga jezika suglagoljicaićirilica.

Stvaranje

[uredi|uredi kôd]
Zografsko evanđelje,primjerglagoljice

Još odTraktata Crnorisca Hrabra(O pismenima) Slaveni nisu imali pisma te Hrabar govori o tri faze – nepoznavanju pisma, korištenju tuđeg pisma "bez ustrojenja" i korištenje svojeg pisma koje su stvorili Ćiril i Metod:

Prĕžde ubo slovĕne ne imĕhǫknigъ,nǫčrъtami i rĕzami čьtĕhǫi gataahǫ,pogani sǫĉe. Krъstivše že sę,rimskami i grъčьskymi pismeny nǫždaahǫsę(pisati) slovĕnsku rĕčьbez ustroenia.

Aĉe li vъprosiši slovĕnskyębukaręglagolękto vy pismena stvorilъestьili knigy prĕložilъ,to vьsi vĕdętь.I otvĕĉavše rekǫtь.Svętyi kostantinъfilosofъ,naricaemyi kirъlъ.tъnamьpismena stvori i knigy prĕloži. i methodie bratъego.

(Prije Slaveni ne imađahu knjiga, nego crtama i zarezima crtahu i gatahu bivajući pogani. Pokrstivši se nastojahu grčkim i latinskim pismenima kojekako pisati svoju riječ bez ustroja. (...) A ako zapitaš slavenske književnike govoreći tko vam je slova sastavio ili knjige preveo, to svi znaju i odgovorivši reći će: sveti Konstantin Filozof, zvani Ćiril, taj nam i slova sastavi i knjige prevede, i Metod, brat njegov.)

SvetiĆiril i Metod,srednjovjekovnafreska,prikazuje Ćirila sćirilicomjer je dugo smatrano da ju je on stvorio. Danas se smatra da je stvorioglagoljicu,a nazivi za ćirilicu i glagoljicu izmjenjivali su se stoljećima

Staroslavenska pisma bila suglagoljicaićirilica.Prema mišljenju današnjih stručnjaka, glagoljica je starije pismo te ju je stvorio Konstantin Ćiril, a poslije je, premaGeorgievu,nastala ćirilica zbog povijesnog procesa u kojem su sudjelovali mnogi, a sve je počelo od nesustavnog bilježenja slavenskih riječi grčkim i latinskim slovima (grčki alfabetilatinica).

MoravskiknezRastislavposlao je poruku caruMihajluda mu pošalje ljude koji bi naučavali njegov narod, širili pismo i pokrštavali na njihovu jeziku. Car je Konstantinu i Metodu rekao da su oniSolunjani,a da svi Solunjani dobro govore slavenskim jezikom. Naime, mnogo će im biti lakše naučavati jezikom poznatim narodu. Nakon brojnih prijašnjih misija, Konstantin pristaje, stvara pismo –glagoljicu– jer Slaveni ne imahu pisma i odlazi u Moravsku863.godine s bratom Metodom.

Ondje ostaju tri godine, a potom odlaze i uPanoniju.Dok su ondje djelovali, preveli su sgrčkoga jezikavelik broj liturgijskih djela, a za Metoda se kaže da je nakon Konstantinove smrti preveo za osam mjeseci svebiblijskeknjige, osim Knjige Makabejaca. Stvorili su također i prvi zakonski kodeks,Zakon sudnyj ljudemte prijevodNomkanona.

Konstantin se bunio protiv tzv. trojezične hereze, da su jedina tri dostojna jezika za slavljenje liturgijelatinski,grčkiihebrejski.U raspravi s akvilejskim svećicima rekao je poznate riječi:

Ne pada li kiša od Boga na sve jednako? Ili, ne sja li Sunce, također, na sve? Ne udišemo li svi isti zrak? A kako se vi ne stidite samo tri jezika priznavati, a hoćete da svi drugi narodi i plemena budu slijepi i gluhi

Vrijednost Ćirila i Metoda bila je neprocjenjiva – Slaveni su dobili tri stvari – pismo,jeziki Riječ (Bibliju).

Nazivlje

[uredi|uredi kôd]

U starim se spisima taj jezik nazivao jednostavno – slovĕnьskъ.U 5. glavi ŽitjaMetodovabizantskicarMihajlo III.govori Ćirilu i Metodu da su oniSolunjani,a da Solunjanivьsi čisto slovĕnьsky besĕdujǫtъ.U 15. glavi piše da je Metod preveo knjigeotъgrьčьska języka vъslovĕnьskъ,a u 17. da Metodovi učenici poslije njegove smrtilatinьsky i grьčьsky i slovĕnьsky sъtrĕbišę,a isti naziv koristi i bizantski pisacJovan Egzarh.Pridjevslavenskikoristio se za imenovanje književnog jezika Slavena i slavenskih idioma.

Staroslavenski se razvio na osnovi jednogmakedonskoggovora, stoga se često nazivao istaromakedonskitestarobugarski.Nazivstarobugarskikoristili subugarskislavisti govoreći o bugarsko-makedonskim temeljima, a također su uspoređivali slatinskimigrčkimrekavši da su i oni bili književni jezici velikog prostora, ali su opet nazivani narodnim imenima. No, treba uzeti u obzir činjenicu da je tim jezicima nadogradnja bila latinska i grčka, a u staroslavenskom je ona dignuta iznad nacionalne razine te je općeslavenska. Također, danas ne postoji latinski narod, ali postoje slavenski.

Osim dvaju spomenutih naziva zbog narodne osnove, koristila su se još dva zbog uporabe –starocrkvenoslavenskiicrkvenoslavenski.Naime, staroslavenski jezik bio je književni jezik liturgijskih spisa. On nije bio govorni jezik starih Slavena, bio je usko vezan uz sakralnu književnost, nastalu prevođenjem grčkih izvornika (što se očitovalo u brojnim leksičkim, morfološkim i sintaktičkim grecizmima). No, staroslavenski jezik koristio se i za profane svrhe (pravni spisi i književnost općenito) čim su mu prilike to dopustile.

Neki razlikuju navedena dva termina pa starocrkvenoslavenskim nazivaju prvi zabilježeni period staroslavenskog jezika, doba kanonskih spisa10.i11.stoljeća, a crkvenoslavenskim jezik od12. stoljećanadalje, kad se počinju javljati prve redakcije i recenzije, ovisno o jezičnim idiomima.Nikolaj Trubeckojuveo je terminprastarocrkvenoslavenski,stoga neki predlažu sljedeću podjelu:

  1. prastarocrkvenoslavenski (862.885.)
  2. starocrkvenoslavenski (10.i11. stoljeće,jezik kanonskih tekstova)
  3. crkvenoslavenski (od12. stoljećanadalje, prve redakcije)
  4. novocrkvenoslavenski (u određenim sredinama, osnova je lokalni idiom; uHrvatskojje to oko16. stoljeća)

Kao što je i u naslovu uvedeno, najčešći je naziv za ovaj jezikstaroslavenski jezik.On ne ukazuje na narodnu osnovicu ni na uporabu te je stoga, s neutralnog gledišta odgovarajući i čest u uporabi. No, neki mu te nedostatke i zamjeraju, stoga je uveden najtočniji i precizan termin –općeslavenski književni jezik(Eduard Hercigonja). On ukazuje na to da je bio književni jezik svih slavenskih naroda, bar na jednom dijelu njihova teritorija i u jednom dijelu vremena. Također govori da mu je nadogradnja općeslavenska, a ne lokalna.

Staroslavenski jezik ne smije se miješati spraslavenskim jezikom,matice iz koje su se razvili svi slavenski jezici. Za razliku od staroslavenskog, praslavenski je bio govorni jezik, ali mu je nedostajao bogat leksik, razvedena sintaksa i iznijansirana stilistika da bi mogao poslužiti za književni jezik liturgijskih spisa. Kronološki se staroslavenski poklapa s posljednjom fazom praslavenskog jezika.

Franc Miklošič,zastupnik panonske teorije

Podrijetlo

[uredi|uredi kôd]

Staroslavenski jezik razvio se na osnovi jednogmakedonskoggovora u okoliciSoluna.No, bila je poznata i takozvanapanonska teorijakoju su posebno zastupaliFranc MiklošičiJernej Kopitar.Oni su tvrdili da senjemačka,latinskaimađarskaobilježja staroslavenskog mogu objasniti samo činjenicom da je osnova staroslavenskome bio panonski govor. Ta je teorija nazvana panonskom. No, susreli su se i s problemima – kako objasniti tipične makedonske odrazeštižd(odpraslavenskih*t’i*d’). To su riješili tako da su pronašlimađarskeposuđenicekoje sadrže te glasove, a oni su ih mogli dobiti jedino posuđivanjem od panonskih Slavena.

Ali, to je opovrgnuoVatroslav Jagićobjasnivši da suMađariprimili teposuđeniceu doba seobe, kad su seBugariiMakedonciselili prema svojim današnjim domovinama. Tu jemakedonsku teorijuučvrstio i njegov učenikVatroslav Oblakorganiziravšidijalektološkuekspediciju u okoliciSoluna.1896.svojim jeMakedonskim studijamadokazao povezanost makedonskog govora sa staroslavenskim jezikom. Tako je nastala danas priznata makedonska teorija.

Kanon staroslavenskih spisa

[uredi|uredi kôd]
Zografsko evanđelje

Grčkariječκανώνoznačavala je propis, pravilo, određen broj, a potonje je i značenje staroslavenskog kanona. To je malen broj sačuvanih spomenika iz10.i11.stoljeća, prvi sačuvani spomenici nakon djelovanja svetih Ćirila i Metoda, jer njihova djela nisu sačuvana.

Spomenici pisaniglagoljicom[2]:

Spomenici pisanićirilicom[2]:

Staroslavenske redakcije

[uredi|uredi kôd]

Redakcijaje spontatno i nehotično mijenjanje staroslavenskog jezika, zbog utjecaja piščeva jezika i njegova lokalnog idioma, arecenzijaje namjerno mijenjanje zbog jezika nekog kraja te se staroslavenski prilagođava području. Razlika katkad i nije najjasnija, ali općenito govorimo o redakcijama staroslavenskog jezika koje su se razvile na većim područjima.

Staroslavenski je odigrao važnu ulogu u povijesti slavenskih jezika i razvio se ucrkvenoslavenski,koji se još koristi kaoliturgijski jeziku nekimpravoslavnimigrkokatoličkimcrkvama. U nekim hrvatskim katoličkim biskupijama na otocima i na obali razvio se u hrvatsku redakciju koja je korištena uglagoljaškojliturgiji zapadnog, rimskog obreda, sve doDrugog vatikanskog sabora,a u nekim svojim oblicima i sve do danas.

Hrvatska redakcija

[uredi|uredi kôd]
Hvalov zbornik

Hrvatski tip staroslavenskog jezika ima sljedeća obilježja:

  1. stražnji i prednji nazali –ǫię– mijenjaju se uuie(rǫka>ruka,pęt>pet)
  2. jeriymijenja se ui(byti>biti)
  3. grafemštaĉ/ mijenja se uć,šćili rjeđe ušt
  4. odrazi praslavenskih*stji*skj,za razliku od stsl.št,obično dajušć
  5. zbog depalatalizacije, poluglasi (jorijer) se vokaliziraju, u jakom položaju dajua(ukajkavskimgovorima zatvorenoe), ali se prije toga izjednačuju (to vidimo u primjeru da su ijer(ь) ijor(ъ) dali isti odraz –sъnъ>sanь,san`,dьnь>dan,dan`). Poslije su se jerovi označivali štapićima i apostrofima te postupno nestali.

Neki spomenici staroslavenskoga jezika dokazane hrvatske redakcije:Humačka pločakod Ljubuškog,Grškovićev odlomak apostola,Splitski misal,Divoševo evanđelje,Batalovo evanđelje,Hvalov zbornik,Mletački zbornik,Miroslavljevo evanđelje.

Bosanskohercegovačka redakcija

[uredi|uredi kôd]

Neki se tekstovi mogu označiti kaosrpski,neki kaohrvatski,a neki bi možda mogli pripadati bosanskoj, ali znanstveno posebna bosanskohercegovačka redakcija nije dokazana.

Srpska redakcija

[uredi|uredi kôd]
Miroslavljevo evanđelje
  1. stražnji i prednji nazali –ǫię– mijenjaju se uuie
  2. jeriydajei
  3. grafemštaĉ/ mijenja se ućili rjeđe ušt
  4. različit razvoj poluglasa;jornestaje, ajerprevladava (ъ>ь)
  5. odrazi praslavenskih*stji*skj,kao i u stsl. dajušt
  6. jǫdajeju,ali seęijękatkad mijenjaju se
  7. palatalnori mekospostaju tvrdima

Spomenici:Vukanovo evanđelje,Hilandarska povelja,Karejski tipik,Studenički tipik,Temnićki natpis,Matičin apostol.

Češko-moravska redakcija

[uredi|uredi kôd]
  1. umjesto staroslavenskihštiždnalazimo odraze palataliziranogtid>ciz(pomoštь>pomocъ,viždь>vizь)
  2. odrazi praslavenskih*stji*skj,za razliku od stsl.št,dajušč
  3. uinstrumentalujednine o-deklinacije, glavne, srednjeg roda umjesto nastavka-omьdolazi-ъmь
  4. genitivzamjeniceazъ(ja) umjesto staroroslavenskogmenenalazimomne(ispadanjem starog jora odmъne)

Spomenici:Kijevski listići,Praški listići,Reimsko evanđelje.

Panonsko-slovenska redakcija

[uredi|uredi kôd]
  1. katkad se stražji nazalǫmijenja uo(mǫčenik>močenik)
  2. suglasnička skupina-dl-čuva se u drugom participu preterita, ekvivalenti današnjegglagolskog pridjeva radnog(modlila)

Spomenici:Brižinski spomenici(pisanilatinicom)

Ruska redakcija

[uredi|uredi kôd]
Ostromirovo evanđelje
  1. stražnji i prednji nazali –ǫię– mijenjaju se uuija
  2. prema staroslavenskimrь,lь,rъ,lъizmeđu suglasnika dolazeьr,ъr,ьl,ъl
  3. ra-ila-izvedeni od praslavenskogoriolzamjenjuju se sro-ilo-(rabota,lokъtь)
  4. staroslavenskožddajež,aštdaječ(vižь,pečь)
  5. skupine nastalemetatezom likvida,ra,la,rĕ,zamjenjuju se skupinamaoro,olo,ere(gradъ>gorodъ,zlatъ>zolotъ,umrĕti>umereti)
  6. ugenitivujednine tenominativuiakuzativumnožine ja-deklinacije te u akuzativu množine jo-deklinacijeęprelazi uĕ(zemlĕ)
  7. udativuilokativuličnih zamjenicaumjestoenalazi seĕ(tebĕ)

Spomenici:Ostromirovo evanđelje,Arhangelsko evanđelje,Čudovski psaltir,Svjatoslavov zbornik.

Bugarska redakcija

[uredi|uredi kôd]
  1. prednji nazalęizač,žištejprelazi u stražnjiǫ,aǫiza palataliziranihr,lin(r',lj,nj) prelazi uę
  2. ǫkatkad prelazi uъ,aĕkatkad uja

Spomenici:Traktat Crnorisca Hrabra,Trnovsko evanđelje,Bojansko evanđelje,Vračansko evanđelje,Jovanovo evanđelje.

Makedonska redakcija

[uredi|uredi kôd]
  1. ǫprelazi uęiza palataliziranihr,lin(r',lj,nj) te iza kombinacije usnenog samoglasnika sa suglasnikoml(voljǫ>volję)
  2. jerovise katkad vokaliziraju,ъ> o,ь>e
  3. ęiĕteeiĕmiješaju se u korištenju
  4. katkad seęmijenja se,aǫsa,ъiu
  5. štiždse čuvaju

Spomenici:Ohridski apostol,Dobromirovo evanđelje

Unutarnje poveznice

[uredi|uredi kôd]

Literatura

[uredi|uredi kôd]
  1. (engl.) Encyclopedia od Indo-European Culture, J.P. Mallory and D.Q. Adams, str. 301.
  2. abStjepan Damjanović:Staroslavenski jezik,Hrvatska sveučilišna naklada, Zagreb, 2005.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]