Prijeđi na sadržaj

Telugu jezik

Izvor: Wikipedija
Telugu jezik
తెలుగు
Države indijska državaAndhra Pradeshi okolne državeMalezija,Fidži,Mauricijus,Saudijska Arabija,UAE
Regije Južna Azija
Govornici 66 milijuna kao prvi jezik, 80 milijuna ukupno
Rang 14.
Razredba dravidski jezici
centralnodravidski
Telugu
Službeni status
Služben u Indija
Jezični kôd
ISO 639-1 te
ISO 639-2 tel
ISO 639-3 TEL
Povezani članci:jezik|jezična porodica|popis jezika(po kodnim nazivima)


Telugu jezik(తెలుగు; andhra, gentoo, tailangi, telangire, telegu, telgi, tengu, terangi, tolangan; ISO 639-3:tel) je jezik iz jezične skupine dravidskih jezika i službeni je jezikindijskedržaveAndhra Pradesh.Pripada istoimenoj podskupini telugu, koja obuhvaća još 4 jezika. 69 600 000 govornika u Indiji (1997).[1]Kroz povijest je pretrpio veliki utjecaj indoarijevskih jezika iz indoeuropske porodice. Telugu je najveći dravidski jezik, i drugi jezik Indije (poslije jezikahindi) po broju govornika.

Telugu jezik pripada grupi „čistih jezika “(Suddha Bhaasha) po indijskoj klasifikaciji, poput bengalskog, gudžarati, marati i hindi jezika. Ima nadimak „talijanski jezik istoka “, jer se sve riječi u njemu završavaju samoglasnikom. Nekad ga zovu i tenugu, što znači „sladak kao med “.

Dijalekti[uredi|uredi kôd]

berad, dasari, dommara, golari, kamathi, komtao, konda-reddi, salewari, telangana, telugu, vadaga, srikakula, vishakhapatnam, east godaveri, rayalseema, nellore, guntur, vadari, yanadi (yenadi).

Karakteristike[uredi|uredi kôd]

U telugu jeziku poredak riječi je subjekt-objekt-glagol. po tome se vidi da je dravidski jezik.


  • Telugu - Ramudu bantini kottadu రాముడు బంతిని కొట్టాడు
  • Bukvalno - రాముడు (Rama) బంతి (loptu) కొట్టు(udario)
  • Značenje - Rama je udario loptu.


Telugu pripada grupi aglutinativnih jezika, jer se riječima često dodaju sufiksi da označe padež. Ovaj jezik ima 21 padež, ali neki od njih mogu se kombinirati u istoj riječi (poliaglutinacija). Evo primjera trostrukog padeža:

వాటిమధ్యలోనించి (vaTimadhyaloninchi) - „počev od između njih “. Telugu iskazuje jednu rijetku osobinu dravidskih jezika: inkluzivno i ekskluzivno „mi “. Riječ (మనము; manamu) znači „mi, uključujući tebe “, dok (మేము; memu) znači „mi, ali ne i ti “.

Pismo[uredi|uredi kôd]

Telugu pismo (తెలుగు) potiče od skupine pisma iz doba Ashoke. Trgovci su ovo pismo proširili po jugoistočnojAziji(današnjaIndonezija). Najsličnije je pismu kanada jezika.

Piše se s lijeva na desno i sastoji od niza jednostavnih i složenih simbola. Pismo je u osnovi slogovno, a slogovi se dobivaju kombiniranjem oznaka za samoglasnike i suglasnike. Za suglsanike se podrazumjeva da ih prati samoglasnik „a “, a kada to nije slučaj, to se obilježava posebnim simbolima (matrama).

U telugu pismu postoji 16samoglasnika,3 samoglasnička modifikatora, i 41 suglasnička grafema.

Rečenice se odvajaju jednostrukom ili dvostrukom vertikalnom crtom.

Izvori[uredi|uredi kôd]

Unutarnje poveznice[uredi|uredi kôd]

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]