Prijeđi na sadržaj

Tokarilica

Izvor: Wikipedija
Dijelovi univerzalne tokarilice: 1. glavno vreteno, 2. vretenište, 3. škare, 4. posmično kućište, 5. vlačno vreteno, 6. povodno vreteno, 7. kIjučna ploča, 8. osovina za ukapčanje, 9 zubna letva, 10. uzdužni suport, 11. poprečni suport, 12. stega reznog aIata, 13. gornji suport, 14. jahač ili konjić.
Strojna obradaodvajanjem čestica natokarilici.
Kutovitokarskog noža.
Parametri kodtokarenja:brzina rezanjavc,posmakfi dubina rezanjaap.
Viševretena tokarilica.
CNC tokarilica.
Suvremena kugličnavretena.
Rotor(dolje lijevo) i stator (gore desno)asinkronog trofaznog elektromotora.
Grubo uzdužnotokarenje.
Završno ili finotokarenje.
Uzdužno tokarenje je osnovna operacija tokarenja.
Poprečno ili plansko tokarenje.
Izrada utora tokarenjem.
Tokarski noževis izmjenjivom pločicom odtvrdog metala.
Tokarski nožza grubu obradu.
Tokarski nožza finu obradu.

Tokarilicailitokarski strojjealatni strojzastrojnu obraduodvajanjem čestica, pomoću kojih serezanjemobrađuju i izrađuju dijelovi okruglog (rotacijskog) oblika.Tokarenjemmogu se obraditi okrugle plohe s vanjske i unutarnje strane. Osim operacije tokarenja mogu se na tokarilicama vršiti i operacije ljuštenja, istokarivanja,bušenja,izbušivanja, upuštanja, razvrtanja, rezanja vanjskih i unutarnjihnavoja,vrtloženja i ljuštenja vanjskih i unutarnjih navoja. Pri uzdužnom, poprečnom i koničnom tokarenju izradak se okreće a oštrica se tokarskog nožaposmičnokreće pravcem koji je paralelan, okomit ili nagnut prema osi vrtnje izratka. Pri kuglastom tokarenju oštrica tokarskog noža kreće se u posmičnom kretanju pokružnicioko osi koja prolazi središtemkugle.Pri krivuljastom tokarenju oštrica tokarskog noža slijedi u posmičnom kretanju nekukrivulju.[1]

Tokarilica se nekoć pokretala ručno, s pomoćuvodenoga kolailiparnoga stapnog stroja,a danas se redovito pogoni elektromotorom. Osnovni su joj dijelovi:

Podjela

[uredi|uredi kôd]

Različite su izvedbe tokarskih strojeva. Najčešće je u uporabi univerzalni tokarski stroj (univerzalna tokarilica) s vodoravno postavljenim glavnim vretenom na kojem se mogu obavljati sve vrste obrade tokarenjem. Za obradu dijelova velikihpromjera(promjeri i veći od 15 metara) upotrebljava se tokarski stroj s okomito postavljenim glavnim vretenom, takozvana karuselna tokarilica. Slične je namjene čelni tokarski stroj, za obradu predmeta većega promjera, ali male visine, kao što suzamašnjaci,remenice, diskovi parnih turbina i slično. Automatizirani tokarski strojevi (CNC tokarilica) danas sunumerički upravljanialatni strojevi CNC (engl.Computer Numerical Control), a odlikuje ih visoka razinaautomatizacijeuz istodobnu veliku prilagodljivost. Zbog težnje za ujedinjenjem različitih postupaka obrade na jednom stroju, sve više se primjenjujuobradni centrina kojima se, primjenom pogonjenih alata, uz tokarenje izvode i drugi postupci obradbe odvajanjem čestica (na primjerglodanjeibušenje). Kinematika posmičnih gibanja kod takvih je strojeva znatno složenija i višestruka.

Jednostavna tokarilica

[uredi|uredi kôd]

Suport služi samo kao držač alata i nije predviđen posmak (samo ručni). Broj okretanja glavnog vretena određuje seremenskim prijenosom,prebacivanjem remena.

Univerzalna tokarilica

[uredi|uredi kôd]

Univerzalna tokarilica imaelektromotornipogon (trofazni asinkroni kavezni elektromotor). Glavni prigon je spojen na glavno radno vreteno, na kojem se nalazi centrirajuća stezna glava (amerikaner). Iz dva posmična prigona izlaze navojno vreteno za tokarenjenavojai posmično (glatko) vreteno. Oba prolaze kroz suport. Navojno vreteno se spaja preko dvodjelne (rasklopne) matice i osigurava posmak suporta koji odgovara koraku tokarenog navoja. Posmično vreteno se u suportu spaja preko padnog puža, mehanizma koji omogućava uzdužni i/ili poprečni posmak kod tokarenja. Na suportu se nalazi držač noža u koji se upinju tokarski noževi. Suport klizi po vodilicama koje se nalaze na krevetu tokarilice. Na vodilice se može ugraditi i lineta, kojom se centriraju duža i tanja vratila, kao bi se izbjegao mogući progib i velike vibracije tijekom tokarenja. Konjic na kraju tokarilice služi za centriranje duljih predmeta zbog što točnije obrade. Na njima se osim operacija tokarenja (unutarnjeg i vanjskog obodnog tokarenja, konusnog tokarenja, planskog tokarenja, urezivanja i odrezivanja, profilnog i kruvuljnog tokarenja), mogu se izvoditi operacijebušenja,upuštanja,razvrtanja,rezanja unutrašnjih i vanjskihnavoja,ljuštenja, vrtloženja, iztokarivanja.

Kopirna tokarilica

[uredi|uredi kôd]

Kopirna tokarilica obrađuje samo pomoću kopirnog uređaja. Na tokarilici se nalazi model (šablona) po kojoj klizi ticalo. Ticalo je povezano s alatom koji kopira položaj ticala. Alat je jednostavni tokarski nož masivnih dimenzija. Nalazi se u držaču alata koji je na suportu. Suport je smješten pod kutom u odnosu na os rotacije, kako bi se mogli kopirati i stepenasti oblici. Sistemi za kopiranje su: mehanički,električni,hidraulični,kombinirani (npr. elektrohidraulični).

Planska tokarilica

[uredi|uredi kôd]

Planska tokarilica služi za izradu obradaka velikih dimenzija. Izradak se upinje u plansku ploču. Može se poduprijeti konjićem. Planske tokarilice imaju dimenzije planske ploče od 1000 do 4000mm.

Karusel tokarilica

[uredi|uredi kôd]

Karusel tokarilica ima vodoravno položenu steznu ploču za prihvat izratka. Postoje karusel tokarilice s jednim ili dva vertikalna stupa za okomito pomicanje grede. Po vodoravnoj gredi se kreću jedan (kod jednostupne) ili dva suporta (kod dvostupne). Promjeri tokarenja kod jednostupnih su od 630 do 1500 mm, dok su kod dvostupnih od 1500 do 25 000 mm.

Revolverska tokarilica

[uredi|uredi kôd]

Revolverska tokarilica služi u serijskoj proizvodnji za kompletnu obradu izratka u jednom zahvatu. Naziv su dobile po osebujnom nosaču alata: revolverskoj glavi. Revolverska glava može prihvatiti veći brojaalata,koji u jednom zahvatu izvrše sve potrebne operacije obrade. Pri tome se pojedini rezni alati ili slogovi alata uključuju jedan za drugim u obradu. Danas se sve više zamjenjuju CNC tokarilicama.

CNC tokarilica

[uredi|uredi kôd]

CNC tokarilica (engl.Computer Numerical Control) ili brojčano upravljani alatni stroj danas je sve više u upotrebi. Strojevi imaju jednu ili dvije stezne glave (amerikanera), jedan ili dva suporta s revolverskom glavom. Alati mogu biti bez ili s pogonom, te se tokarilice pretvaraju u obradne centre. Jednostavnim programiranjem moguće je proizvoditi složene predmete. Također je moguće CAD-CAM tehnologijom upotrijebiti programske naredbe iz3D crteža.

Mehanizam glavnog pogona tokarilica

[uredi|uredi kôd]

Mehanizam glavnog pogona tokarilica sastoji se odvišeosovinskogstepenastog prigona sazupčanicima,koji dozvoljava veliki izborbrzina okretanjaglavnogvretena.U glavni prigon ugrađene su dvostruke lamelne mehaničke ili elektromagnetskespojkeikočnice,kojima se stavlja upogoni zaustavlja glavno vreteno ili promijeni (reverzira) smjer njegova okretanja. U vreteništu programirane ili automatizirane tokarilice ugrađene su uz svaki prijenosni par zupčanika po jedna elektromagnetska ili hidraulička lamelnaspojka,koje omogućuju da se za vrijeme rada prema potrebi mijenja broj okretaja bez zaustavljanja hoda glavnog vretena. Područje broja okretajaB = n2/ n1kreće se od 20 do 200. Manje vrijednosti vrijede za specijalne tokarilice a veće vrijednosti za univerzalne tokarilice.

Današnje tokarilice normalno imaju vlastiti pogon, običnoasinkroni trofazni elektromotor.Za pogon se upotrebljavajuelektromotoriobične izvedbe: s nogama i prirubni motor. Prirubni motor pričvršćen je obično na samo vretenište. Mehaničkeoscilacijepogonskog motora prenose se preko glavnog vretena na izradak čime se povećavahrapavost obrađene površine.Prirubni motor se ne upotrebljava za pogon tokarilica za vrlo finu i točnu obradu. Ugradnjom elastičnog prijenosnog dijela (elastične spojke) umanjuje se utjecaj oscilacija elektromotora na rad glavnog vretena.

Obični elektromotori s nogama, osobito ako su ugrađeni na nateznicama pokraj tokarilice, ne utječu na rad glavnog vretena jer je elektromotor vezan za vretenište elastičnim prijenosom, na primjer plosnatim, klinastim ili nazubljenimelastičnim remenima.

Glavno vreteno

[uredi|uredi kôd]

Kvalitet obrađene površine izratka zavisi i o kvalitetu uležištenja glavnog vretena i njegovoj statičkoj krutosti na progibCB:

gdje je:F- progibnasilau sredini izmeđuležajeva,ah-progib.Za glavno vreteno tokarilice za finu obradu iznosiCBnajmanje 250N/µm,a za univerzalne, produkcijske, revolverske tokarilice i automate namanje 120 N/µm. Za finu obradu i visoke brojeve okretaja glavno vreteno imaklizne ležajeve.Glavno vreteno univerzalnih, produkcijskih, revolverskih tokarilica i automata uležišteno ie uvaljne ležajeve(konične, valjkaste i dvostrukovaljkaste Iežajeve), s kojima se postiže točnost u okretanju od 2 µm do 5 µm, mjereno na slobodno istaknutom trnu.

Postelja tokarilice

[uredi|uredi kôd]

Postelja tokarilice mora, kao i nosila suporta, biti kruta premasavijanjuiuvijanju(torziji).Krutostpostelje na progibCBmora biti veća od 330 N/µm, a sam progib manji od 230 N/µm. Krutost postelje na uvijanjeCVmora biti najmanje 6,5 Nm/µm, aψ= 192 µm.

Tokarenje

[uredi|uredi kôd]

Tokarenjeje postupakobrade materijala(kovine, drva, plastike, kamena i drugog) odvajanjem čestica, kojim se ponajprije oblikuju okrugli (rotacijski) simetrični obratci, ali i drugi dijelovi. Izvodi se na alatnim strojevima tokarilicama, pri čem je glavnogibanjestalnavrtnja(kontinuirana rotacija) obratka oko stalne osi, a pomoćno gibanje (posmak) ravnocrtnatranslacijaalata.Prema ostvarenoj kvaliteti obrađene površine tokarenje se dijeli na grubo, završno i fino. Prema obliku obrađene površine tokarenje se dijeli na okruglo, plansko (čelno), neokruglo, konusno, profilno, oblikovno (kopirno) i tokarenje navoja. Prema položaju obrađene površine tokarenje se dijeli na vanjsko i unutarnje. Premakinematicipostupka tokarenje se dijeli na uzdužno i poprječno. S obzirom na primjenu sredstava zahlađenjeipodmazivanje,razlikuju se tokarenje s korištenjem takvih sredstava ili suho, bez njihove primjene. U novijoj praksi susreću se i pojmovi tvrdo tokarenje, čime se označuje tokarenjekaljenihmaterijala ili materijala povišenetvrdoće,te mikrotokarenje, to jest tokarenje obradaka koji se odlikuju vrlo malim izmjerama (10–6metara). Osnovni su parametri obradbe pri tokarenjubrzina rezanja,posmak i dubina rezanja. Površine nakon obrade skidanjem čestica, ma kako ona bila fina i precizna, nisu savršeno glatke. Mikroskopski gledano one suhrapave i pune neravninaraznih oblika, veličina i smjerova.

Prema postupcima tokarenja potrebno je koristiti odgovarajuće tokarske noževe.Tokarski nožse razvijao tijekom dugog razdoblja i stano se usavršava. Danas se za izradu tokarskih noževa koristebrzorezni čelik,tvrdi metal,kermet,keramika,CBN, umjetnidijamanti drugimaterijali.

Strugotinaje odsječeni dio materijala koji može prema strukturi imati tri oblika: lomljena (mrvičasta) strugotina, nasječena (rezana) strugotina i tekuća (trakasta) strugotina. Neki oblici strugotine su povoljni uproizvodnji,dok drugi otežavaju rad, te ih je dobro tijekom obrade usitnjavati ili lomiti. Dodavanje lomila strugotine na nož je još jedan način produljenja trajanja noža (osim optimalnih kutova noževa, kutova postavljanja noževa, zaobljenja vrha noža i ubrušivanja faze noža).[3]

Vrste tokarenja

[uredi|uredi kôd]

Tokarenje se može podijeliti na više načina: prema obliku tokarene površine, prema položaju tokarene površine, premakinematicigibanja noža, premakvaliteti obrađene površine.

Tokarenje prema obliku tokarene površine

[uredi|uredi kôd]

Prema obliku tokarene površine tokarenje se može podijeliti na:

  • uzdužno tokarenje (okruglo, aksijalno): posmično gibanje je u smjeru osi rotacije;
  • poprečno ili plansko tokarenje: posmično gibanje je okomito na smjer osi rotacije;
  • stožastoili konusno tokarenje: posmično gibanje je pod nekimkutomu odnosu na os rotacije;
  • profilno tokarenje: koriste se profilni noževi i posmično gibanje je pod nekim kutom na os rotacije. Kod profilnog tokarenja pravac ulaza noža može se mijenjati od paralelnog s osi rotacije do okomitog na os rotacije, ali se tijekom obrade ne mijenja;
  • kopirno tokarenje: posmično gibanje je u oblikukrivuljeu odnosu na os rotacije. Nož putuje po krivulji koju određuje ticalo kopirnog uređaja putujući po modelu (šabloni);
  • tokarenjenavoja:posmično gibanje je u smjeru osi rotacije i definirano je korakom navoja;
  • neokruglo tokarenje: posmično i dostavno gibanje su u međusobnoj ovisnosti o glavnom gibanju.

Tokarenje prema položaju tokarene površine

[uredi|uredi kôd]

Prema položaju tokarene površine tokarenje može biti vanjsko tokarenje i unutarnje tokarenje.

Tokarenje prema kinematici gibanja noža

[uredi|uredi kôd]

Premakinematicigibanja noža tokarenje može biti: uzdužno tokarenje (aksijalno), poprečno tokarenje (radijalno) i istovremeno uzdužno i poprečno tokarenje (konusi, krivulje).

Tokarenje prema kvaliteti obrađene površine

[uredi|uredi kôd]

Premakvaliteti obrađene površinetokarenje može biti: grubo tokarenje, polugrubo tokarenje (završno, čisto) i fino tokarenje. Tokarenjem se postižu obrade u kvaliteti od N4 do N12.

Tokarski nož

[uredi|uredi kôd]

Prema postupcima tokarenja potrebno je koristiti odgovarajuće tokarske noževe. Tokarski nož se razvijao tijekom dugog razdoblja i stalno se usavršava. Danas se za izradu tokarskih noževa koristebrzorezni čelik,tvrdi metal,kermet,keramika,CBN, umjetnidijamanti drugi materijali. Tokarske noževe je moguće podijeliti na nekoliko načina: prema vrsti obrade, prema položaju tokarenja, prema orijentaciji vrha alata, noževi za utore i odrezivanje, noževi za navoje, profilni noževi.[4]

Tokarski noževi prema vrsti obrade

[uredi|uredi kôd]

Prema vrsti obrade tokarske noževe je moguće podijeliti na: noževi za grubu obradu, noževi za polugrubu (čistu) obradu i noževi za finu obradu.

Tokarski noževi prema položaju tokarenja

[uredi|uredi kôd]

Prema položaju tokarenja tokarske noževe je moguće podijeliti na: noževi za vanjsko tokarenje i noževi za unutarnje tokarenje.

Tokarski noževi prema orijentaciji vrha alata

[uredi|uredi kôd]

Prema orijentaciji vrha alata tokarske noževe je moguće podijeliti na: lijevi tokarski nož, neutralni tokarski nož i desni tokarski nož. Na gornju površinu noža se položi dlan ruke. Kad se pravac vrha nože i palca ruke poklope određen je smjer ili orijentacija noža.

Tokarski noževi za utore i odrezivanje

[uredi|uredi kôd]

Tokarski noževi za utore i odrezivanje mogu biti: noževi za odrezivanje, noževi za vanjsko dubljenje, noževi za unutarnje dubljenje, nož za čeono dubljenje, noževi za unutarnje i vanjsko podrezivanje, noževi za unutarnje i vanjsko profiliranje.

Noževi za navoje

[uredi|uredi kôd]

Noževi zanavojemogu biti: noževi za vanjske navoje i noževi za unutarnje navoje.

Profilni noževi

[uredi|uredi kôd]

Profilni noževi kod tokarenja imaju samo jedno gibanje: poprečno (radijalno) ili uzdužno (aksijalno) do određene dubine, te povratno. Mogu biti ravni ili okrugli profilni noževi.

  1. "Tehnička enciklopedija" (Alatni strojevi), glavni urednik Hrvoje Požar, Grafički zavod Hrvatske, 1987.
  2. tokarenje,[1]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2019.
  3. "Strojarski priručnik", Bojan Kraut, Tehnička knjiga Zagreb 2009.
  4. [2][neaktivna poveznica]"Obrada materijala II", dipl. ing. strojarstva Ivo Slade, www.cnt.tesla.hr, 2012.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima stranicu o temiTokarilica