Prijeđi na sadržaj

Transoksijana

Izvor: Wikipedija
Transoksijana na sjeveroistoku sHorezmomna sjeverozapadu odnosnoHorasanomna jugu

TransoksijanailiTransoksanija(također poznata i pod nazivimaperz.فرارود‎ -Farârud;arap.ما وراء النهر‎ -Mā Varā'un-Nāher;kin.:Hà trung-Hé Zhōng), drevni naziv zaregijuuSredišnjoj Azijičija područja otprilike odgovaraju današnjemUzbekistanu,Tadžikistanu,južnomKirgistanui jugozapadnomKazahstanu.Uzemljopisnomsmislu predstavlja područje između rijekaAmu-DarjeiSir-Darje.[1]Danas se pod time uglavnom podrazumijevajuteritorijiustarovjekovnomkontekstu odnosno prije8. stoljeća,iako su gaeuropskipovjesničariizemljopiscikoristili i za kasnijapovijesnarazdoblja. UperzijskomepuŠahnamekojeg je napisaoFirdusi,Transoksijana se navodi kao pradomovinairanskih naroda,[2]a rijekaOks (Amu-Darja)kao granica izmeđuIranaiTurana.Regija je bila jednasatrapijaAhemenidskog Perzijskog Carstvapod imenomSogdijana.Transoksijana je inače riječlatinskogpodrijetla i doslovno znači „preko rijeke Oks” (Oksbiogrčkinaziv zaAmu-Darju).ArapskinazivMā Varā'un-Nāherznači „ono što je preko rijeke”.

Regija je bila jedna od satrapijaAhemenidinskog carstvapod imenomSogdijana.

Povijest[uredi|uredi kôd]

Naziv Transoksanija zaglavio je u zapadnoj svijesti zbog podviga Aleksandra Velikog, koji je proširio grčku kulturu u regiji sa svojim osvajanjima u 4. stoljeću prije Krista, Transoksanije je bila najviše sjeveroistočna točka helenističke kulture i do arapske invazije je zapravo čuvao hibridnu grčku / indijsku / perzijsku / kinesku kulture, nazvanu ' serindijsku '. Tijekom Sasanidske vlasti, često je nazivanaSogdijana,pokrajinski naziv preuzet izAhemenidskog carstva,a koristio se kako bi se razlikovao od obližnje Baktrije.

Kineski istraživačZhang Qian,koji je posjetio susjedne zemlje Baktriju i Partiju uz Transoksanije126 pr. Kr.,napravio je prvi poznato kinesko izvješće o ovoj regiji. Zhang Qian jasno je identificirao Partiju kao naprednu urbanu civilizaciju koja uzgaja žito i grožđe, izrađuje srebreni novac i proizvode odkože.[3]Njime su nasljedno vladali Seleucidi, grčko-baktrijsko kraljevstvo, partsko carstvo i Kušansko carstvo prije Sassanidske vladavine.

Usasanidskodoba, regija postala značajan kulturni i znanstveni centar zbog učinkovite kraljevske vlasti i bogatstva koje je poteklo saSjevernog puta svile.Sasanidsku vladavinu prekinula je Heftalitska invazija krajem 5. stoljeća i nije vraćena Sasanidima do565.Mnogi perzijski plemići i zemljoposjednici pobjegali u ovu regiju, nakonmuslimanskog osvajanja Perzije.Prijemuslimanske invazije673.751.također su vladaliGokturci.Nakon arapskih osvajanja, prostor je postao poznat kao Ma wara'un - Nahr ( arapski, "ono što je izvan rijeke" ).

Transooksanijski glavni gradovi i kulturni centri bili suSamarkandiBuhara.Oba se nalaze u južnom dijelu Transoksijane, (iako i dalje sjeverno od same Amu-Darje, na rijeciZeravšan), i većina regije bila je suha, ali plodna ravnica. Oba grada su ostala centri perzijske kulture i civilizacije, nakon Islamskog osvajanja Irana, i odigrali ključnu ulogu u oživljavanju perzijske kulture s osnivanjemSamanidske dinastije.

Dio ove regije je osvojioQutayba ibn Muslimizmeđu706.i715.a pod slabom kontrolom ju je držaliOmejidiu razdoblju715.738.Osvajanje je učvrstio Nasr ibn Sayyar između 738. i 740., a vlast Umajida je trajala sve do 750., kada su došliAbasidi.Dinastija Tangje također držala pod kontrolom istočne dijelove regije u isto vrijeme, kada je došlo do građanskog rata.

Džingis-kanje napao Transoksijanu 1219. za vrijeme svog osvajanja Khwarezma. Prije svoje smrti godine 1227. je dodijelio zemlje zapadne središnje Azije svom drugom sinuČagatajupa je ova regija postala poznata kaoČagatajski Kanat.Godine 1369.,Timur,iz plemena Barlas, postao je vladar nastavljajući svčani autoritet dinastije Čagataj kana, i napravio Samarkand glavnim gradom svojeg budućeg carstva Transoksijana je procvjetala sredinom 14. stoljeća.[4]

Poveznice[uredi|uredi kôd]

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/603017/Transoxaniattp://www.britannica.com/EBchecked/topic/603017/Transoxania
  2. Mapping Mongolia: Situating Mongolia in the World from Geologic Time to the Present, Paula L.W. Sabloff, P.62
  3. http://www.megalithic.co.uk/article.php?sid=18006
  4. Arhivirana kopija.Inačicaizvorne stranicearhivirana 16. kolovoza 2009.Pristupljeno 9. studenoga 2013.journal zahtijeva|journal=(pomoć)CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]