Trojstvo
TrojstvoiliPresveto Trojstvoukršćanstvuje naziv zaBogakada se želi naglasiti nauk da je on jedan, a istovremeno ga čine tri osobe:Bog Otac,IsusiDuh Sveti.
To je jedna od temeljnih istina kršćanstva i većina kršćanskih crkava vjeru u Trojstvo drže definicijom kršćanstva.
Prije prihvaćanja trojstva kao dogme kršćanstva naNicejskome saboru325.godine postojale su različite ideje odnosa triju božanskih osoba kao što susabelianizam,arijanizam,triteizami tako dalje.[1]
Dogmatski se trojstvo definirano ovako: božanska bīt, suština ili narav (supstancija) predstavlja jedinstvo božanskoga bića, a uzajamna različitost pokazuje se pojmom osobā (persona,hipostaza). Tri su osobe Sin iliLogos,Duh Svezi i Otac. Odnos između osoba naziva se odnošaj (relacija).[1]Sin je rođen od Oca, a Duh Sveti izlazi iz Oca i Sina (pokatoličkomenauku, lat.Fillioque), to jest od Oca po Sinu (pravoslavninauk).[2]
Katekizam Katoličke Crkveo Trojstvu iznosi (br. 253):
- »Trojstvo je jedno. Ne ispovijedamo tri boga, nego jednoga jedinog Boga u trima osobama: istobitno Trojstvo. Božanske osobe ne dijele među sobom jedino božanstvo, nego je svaka od njih potpuno Bog: Otac je isto što i Sin, Sin je isto što i Otac, Otac i Sin su isto ono što i Duh Sveti, to znači po naravi jedan Bog. Svaka je od triju osoba ta zbilja, tj. božanska suština, bit i narav.«
Po kršćanskome vjerojvanju Bog kao Presveto Trojstvo objavio se prilikomIsusovakrštenjana rijeciJordan:Kad se krstio sav narod, krstio se i Isus. I dok se molio, rastvori se nebo, siđe na nj Duh Sveti u tjelesnom obličju, poputgoluba,a glas se snebazaori: 'Ti si Sin moj, Ljubljeni! U tebi mi sva milina!'(Lk 3,21-22)
Trojstvo Božje u Novom zavjetu pojavljuje se i drugdje: Ivan 10:30 i 33 objašnjavaju da su Otac i Sin jedno,Prva poslanica Korinćanima3:16 i Matej 10:20 pokazuju da su Otac i Duh jedno,Poslanica Rimljanima8:9 jasno kaže da su Sin i Duh jedno, a Ivan 14:16, 18 i 23 pokazuju da su Otac, Sin i Duh jedno.
UStarom zavjetuprvi stih kaže: "U početku je Bog...". Nahebrejskom,riječ za "Bog" je "El-אֵל". Ali u prvom sestihukoristi oblikmnožinete riječi: "Elohim - אֱלהִים". Također imamo naznaku u 26. stihu: „Tada je Bog rekao: 'Načinimočovjekakao sliku onoga što Jesmo, da bude poput Nas.' “Sam Bog govori u prvom licu množine. Jedna od najjasnijih referenci o trojstvu Boga u Starom zavjetu jeIzaija48:16,proročkistih koji je izgovorio Gospodin (Isus Krist). Taj stih stavlja sva tri člana Božanstva u jedan stih: „Primakni Mi se i slušaj ovo: od početka vam ne govorim u tajnosti, a kad se to dogodi, Ja sam tamo. A sada Me Gospodar BOG poslao sa Svojim Duhom. “
UKatoličkoj CrkvisvetkovinaPresvetog Trojstvaslavi se u nedjelju nakon blagdanaDuhova.
Budući da su stariji kršćanskislikarihtjeli dati snažnu sliku Trojstva, obično su birali jedan od sljedećih načina prikazivanja Trojstva: Isus je prikazan u ljudskom obliku ili predstavljen simbolomkrižailiJaganjca,nad njim lebdi Duh Sveti predstavljen u obliku goluba, a iznad se vidi poprsje Boga Oca ili samo oblak kroz koji pruža ispruženu ruku.
Potom su i Otac i Sin predstavljani cjelovitim tijelom (Isus se može prepoznati po ranama od čavala na rukama i stopalima), a između njih lebdi golub čija je glava, kao i kod Oca i Sina, okruženaaureolom.
Poslije su sve tri osobe predstavljane u ljudskom obliku sjedeći jedni pored drugih: Otac u sredini s kraljevskom krunom ilipapinskomtijarom,desno od njega je Isus s kraljevskom krunom a lijevo Duh Sveti izgledom mlađi od Oca i Sina. Ipak, Duh Sveti najčešće se pojavljuje u obliku goluba što je bilo i najlakše razumjeti.
- ↑abTrojstvo - Hrvatska enciklopedija.www.enciklopedija.hr.Pristupljeno 31. siječnja 2024.
- ↑Trojstvo (Presveto Trojstvo) | Proleksis enciklopedija.proleksis.lzmk.hr.Pristupljeno 31. siječnja 2024.
- Ostali projekti
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiPresveto Trojstvo | |
Wikizvorima izvorni tekstMolitva Presvetom Trojstvu | |
Wikicitatiimaju zbirke citata o temiTrojstvo |
- Mrežna mjesta
- Ivan Šoltić,Sakrivena geometrija crkvenih otaca(2016.)
- Tema 5: Presveto Trojstvo,opusdei.org (IA)
- Snježana Majdandžić-Gladić,Svetkovina Presvetoga Trojstva,www.vjeraidjela.com, objavljeno 5. lipnja 2020. (IA), pristupljeno 31. svibnja 2021.
- Roko Rogošić,Presveto Trojstvo prema poimanju grčkih Otaca Arhivirana inačica izvorne straniceod 29. rujna 2021. (Wayback Machine),Bogoslovska smotra1/1926.
- Stjepan Bakšić,Presveto Trojstvo(1941.)
- Rudolf Brajčić,Tro-osobni Bog: kratke konferencije o Presvetom Trojstvu(1967.)
- Đuro Puškarić,Teologija sv. Augustina o Presvetom Trojstvu Arhivirana inačica izvorne straniceod 29. rujna 2021. (Wayback Machine),Teologija sv. Augustina o Presvetom Trojstvu (II) Arhivirana inačica izvorne straniceod 29. rujna 2021. (Wayback Machine),Crkva u svijetu3 i 4/1983.
- Đuro Puškarić,Što kaže suvremena teologija o Presvetom Trojstvu? Arhivirana inačica izvorne straniceod 29. rujna 2021. (Wayback Machine),Crkva u svijetu4/1981.
- Ivan Karlić,Otajstvo Trojedinog Boga(skripta),KBF,Zagreb, 2009.