Prijeđi na sadržaj

Dwight Howard

Izvor: Wikipedija
Dwight Howard

Howard u dresu Orlando Magica

Država SAD
Nadimak Superman
Rođenje 8. prosinca 1985.
Atlanta, Georgia
Visina 211 cm
Draft 1. krug (1. ukupno), 2004.
Orlando Magic
Karijera 2004. -
Klub
Liga NBA
Klub Atlanta Hawks
Broj 8
Položaj centar
Bivši klubovi Orlando Magic (2004. – 2012.)
L.A. Lakers (2012. – 2013.)
Houston Rockets (2013. – 2016.)
Trener
Reprezentacija
Nagrade i dostignuća
7x NBA All-Star (2007. – 2013.)
3x Obrambeni igrač godine (2009. – 2011.)
5x All-NBA prva petorka (2008. – 2012.)
2x All-NBA treća petorka (2007., 2013.)
4x All-Defensive prva petorka (2009. – 2012.)
1x All-Defensive druga petorka 2008.
1x All-Rookie prva petorka 2005.
1x Pobjednik Slam Dunk natjecanja 2008.
Olimpijske igre
zlato Peking 2008. SAD
Svjetska prvenstva
bronca Japan 2006. SAD

Dwight David Howard (Atlanta, Georgia, 8. prosinca 1985.) američki je profesionalni košarkaš. Igra na poziciji centra, a trenutačno je član NBA momčadi Atlanta Hawksa. Igrajući za Orlando Magice, Howard je ostvario brojne individualne, ali i momčadske uspjehe. Tri puta proglašen je obrambenim igračem godine te je jednom osvojio Slam Dunk natjecanje. Howard je sedmerostruki NBA All-Star te je pet puta izabran u All-NBA momčad i četiri puta u All-Defensive momčad. Howard je, po mnogim mišljenjima, trenutačno najbolji i najdominantniji centar NBA lige, što on dokazuje svojim igrama iz utakmice u utakmicu. Zadnjih nekoliko sezona, redovito predovodi ligu u skokovima, blokadama i prosjeku postignutih poena iz igre. U dosadašnjoj karijeri, postavio je mnoge ligaške rekorde te je predvodnik franšize Magica. Odveo ih je do osvajanja tri divizijska i jednog konferencijskog naslova te do nastupa u NBA finalu 2009. godine. S američkom reprezentacijom ostvario je nekoliko nastupa na velikim natjecanja. 2006. godine, na Svjetskom prvenstvu u Japanu, Howard je osvojio brončanu medalju i nakon godina neuspjeha, 2008. godine američki košarkaški savez sastavlja Redeem Team, predvođen Jamesom, Wadeom, Bryantom i drugim NBA zvijezdama. Na Olimpijskim igrama u Pekingu, odabrana momčad, je, bez većih problema, osvojila zlatnu medalju.

Rani život

[uredi | uredi kôd]

Howard je rođen u Atlanti u saveznoj državi Georgiji, kao sin Dwighta Sr. i Sheryl Howard. Košarkom se počeo baviti u devetoj godini i već je od malih nogu pokazao znanje i košarkaški talent. Pohađao je srednju školu Southwest Atlanta Christian Academy, malu privatnu školu s manje od 300 polaznika. Do početka treće godine, narastao je do visine od 2,08 m te je dominirao nad suparnicima. Na četvrtoj godini pohađanja, Howard je prosječno postizao 25 poena, 18 skokova, 3,5 asistencija i 8 blokada po utakmici te je odveo svoju momčad do osvajanja državnog naslova. Tijekom svog školovanja, Howard je osvojio brojne nagrade od kojih su Naismith, Gatorade i McDonald's nagrade za igrača godine. S te tri nagrade, Howard se dokazao kao najbolji srednjoškolski igrač u SAD-u. Svoju srednjoškolsku karijeru zaključio je s 2.146 poena, 1.728 skokova i 811 blokada, tj. s prosjekom od 16,6 poena, 13,4 skokova i 6,3 blokade po utakmici.

NBA karijera

[uredi | uredi kôd]

Počeci

[uredi | uredi kôd]
Howard u dvoboju s JaValeom McGeeom

Popraćen sjajnom srednjoškolskom karijerom, Howard se prijavio na NBA draft 2004. godine. Iako je bilo dosta neizvjesnosti oko prvog izbora, Orlando je ipak izabrao Howarda, a drugi izbor bio je Emeka Okafor, kasniji novak sezone. Dolaskom u klub, Howard je uzeo broj 12, što je obrnuto od broja 21 kojeg je tada nosio Howardov idol, Kevin Garnett, zvijezda T'Wolvesa. Howardov dolazak obznanio je izgradnju nove momčadi, što i dokazuje odlazak Tracya McGradya. Naime, Magicsi su te prethodne sezone ostvarili samo 21 pobjedu. Već početkom sezone, Howardov je pokazao svoj talent i svoju rookie sezonu završio s prosjekom do 12 poena i 10 skokova pritom postavivši nekoliko novih NBA rekorda. Howard je završetkom sezone postao najmlađi igrač s double-double prosjekom i najmlađi igrač s minimalno 20 skokova na utakmici te je postao prvi igrač koji je izravnim dolaskom iz srednje škole odigrao sve 82 utakmice u NBA ligi. Za svoje zasluge izabran je na Rookie Challenge i u All-Rookie prvu petorku, ali je završio kao treći, iza Okafora i Gordona, u poretku za novaka godine. Tijekom priprema za drugu sezonu, Howard je ojačao mišiće i znatno povećao kilažu te je popravio nedostatke u post-up igri i u obrani. Osim trenera i stručnog stožera, i sama uprava polagala je velike nade u Howarda koji je to i opravdao. Za razliku od solidne rookie sezone, Howard je u drugoj sezoni postao dominantan centar te je znatno popravio statistike.

15. studenog 2005., u domaćoj utakmici protiv Charlotte Bobcatsa, Howard je postigao 21 poen i 20 skokova te je tim ostvarenjem postao najmlađi igrač u povijesti NBA lige koji je u jednoj utakmici ostvario minimalno 20 poena i 20 skokova. Kao i prethodne sezone, ovoga puta u momčadi sophomoresa, Howard je još jednom nastupio na Rookie Challengeu. 15. travnja 2006. Howard je ostvario 28 poena i učinak karijere od 26 poena čime se približio 30-30 (30 poena i 30 skokova) utakmici. Te sezone, Howard je prosječno postizao 15,8 poena i 12,5 skokova te je završio kao drugi u poretku za najboljeg skakača sezone i šesti po prosjeku poena iz igre. Unatoč Howardovom znatnom napretku, Orlando je sezonu završio s omjerom 36-46 i tako propustio još jedno doigravanje, drugo nakon Howardovog dolaska. U sezoni 2006./07. Howard je odigrao sve 82 utakmice te je prosječno postizao 17,6 poena i 12,3 skokova po utakmici. 1. veljače 2007. Howard je po prvi puta u karijeri izabran na All-Star utakmicu, ali kao zamjena. Nastupavši za momčad Istočne konferencije, Howard je odigrao sjajno te je utakmicu završio s 20 poena i 12 skokova. Samo tjedan dana nakon All-Star utakmice, Howard je, u utakmici s Toronto Raptorsima, postigao tadašnji učinak karijere od 32 poena. Kako se doigravanje približavalo, Howard je podizao igru na višu razinu te je 14. travnja 2007., u utakmici s Philadelphia 76ersima, postigao 35 poena i time postavio novi učinak kaijere u poenima. Orlando je do kraja sezone ostvario omjer 40-42 i time zauzeo osmo mjesto na Istoku te je to ujedno bio prvi nastup Orlanda u doigravanju nakon 2003. godine. Međutim, Orlando je u prvom krugu doigravanja izgubio od Detroit Pistonsa rezultatom 4-0. Howard je sezonu završio kao prvi u poretku po broju ukupnih skokova, drugi u prosjeku poena iz igre i deveti u prosjeku blokadama po utakmici te je uvršten u All-NBA treću petorku.

Predvodnik franšize

[uredi | uredi kôd]
Howard čuvan od strane Dariusa Songaile

U sezoni 2007./08. Howard je znatno poboljšao svoje statistike te je dobio pojačanje u Rashardu Lewisu i Hidayetu Turkoglu. Do tada, to je bila uvjerljivo najbolja sezone Magica u posljednjih nekoliko godina, a Howard je svojojm čvrstom igrom osigurao mjesto startnog centra na All-Star utakmici u New Orleansu. 16. veljače 2008. Howard je sudjelovao na Slam Dunk natjecanju, te je svojim sjajnim zakucavanjima uvjerljivo, sa 78% glasova, osvojio naslov pobjednika. Kroz tu pobjedu, Howard dobio je ime Superman.[1] (Video od Supermana zakucavanje)[2] Do kraja sezone, Orlando je odigrao sjajno te je, s omjerom 50-32, osigurao treće mjesto na Istoku i pritom osvojio svoj prvi divizijski naslov u posljednjih 12 godina. U prvom krugu doigravanja igrali su protiv Toronto Raptorsa, a Howard je zabilježio čak tri 20-20 (20 poena i 20 skokova) utakmica i u cijeloj seriji 91 skok, više od svih krila i centara Toronta. Orlando je dominirao cijelom serijom te je na kraju slavio rezultatom 4-1. U drugom krugu doigravanja, igrali su protiv Detroit Pistonsa, iskusne obrambene momčadi. U prve dvije utakmice pobjedu su odnijeli Pistonsi, ali u trećoj, Howard briljira s 20 poena i 12 skokova i donosi momčad važnu domaću pobjedu. Iako su Pistonsi u 3. i 4. utakmici igrali bez Chaunceya Billupsa, Orlando nije uspio nametnuti svoju igru te su izgubili rezultatom 4-1. Howard je sezonu zaključio mjestom u All-NBA prvoj petorci i All-Defensive drugoj petorci te s čak 69 double-double učinaka i osam 20-20 utakmica. Sezona 2008./09. dobro je započela za Howarda. U prvih 10 utakmica sezone Howard je predvodio ligu s 4,2 blokade po utakmici te je, s 30 poena, 19 skokova i 10 blokada, ostvario svoj prvi triple-double u karijeri.[3] Do sredine sezone, točinje All-Star stanke, Howard je predvodio ligu u skokovima i blokadama te je bio prvi vrhu po prosjeku postignutih poena iz igre. Tijekom glasovanja[4] za All-Star utakmicu, Howard je dobio rekordnih 3,1 milijuna golasova i tako si osigurao startnu poziciju centra na All-Star utakmici u Phoenixu.[5] Kao i prethodne sezone, Howard je sudjelovao na Slam Dunk natjecanju, ali je natjecanje završio kao drugoplasirani, iza Natea Robinsona.[6] 25. ožujka 2009. Orlando je, s 11 utamica do kraja sezone, osigurao drugi uzastopni divizijski naslov te je do kraja sezone ostvario omjer 59-23 i zauzeo treće mjesto na Istoku. 21. travnja 2009. Howard je postao najmlađi dobitnik nagrade za obrambenog igrača godine.[7] Orlando je u doigravanje krenuo bez ozlijeđenog Jameera Nelsona, što se i vidjelo u dvoboju prvog kruga kada su Philadelphia 76ersi imali 2-2 u seriji. Međutim Howard u trećoj utakmici postiže 24 poena i 24 skoka čime svojoj momčadi donosi pobjedu i vodstvo u seriji te na kraju i ukupnu pobjedu u seriji 4-2.

Howard izvodi slobodna bacanja

U drugom krugu doigravanja, Orlando se susreo s braniteljima naslova, Boston Celticsima. Pri rezultatu serije 2-2, tj. u petoj utakmici, Orlando je imao veliku prednost, ali ju je do kraja susreta "prosuo" i izgubio utakmicu te je došao u opasnost od ispadanja. Odmah po završetku utakmice, Howard je kritizirao trenerovu taktiku te je izjavio da je trebao primiti više lopti od suigrača. U šestoj utakmici Howard je postigao 23 poena i 22 skoka te je tako svojoj momčadi izborio sedmu utakmicu, na kraju i pobjedu u seriji. U finalu Istočne konferencije, Orlandu se suprotstavila najbolja momčadi lige, Cleveland Cavaliersi. Iako su Cavaliersi bili izraziti favoriti, izgubili su prvu utakmicu nakon ispuštanja velike prednosti. U drugoj utakmici serije, Orlando je cijelu utakmicu zaostajao, da bi Hedo Turkoglu sekundu prije kraja utakmice pogodio šut za vodstvo Orlanda od dva poena prednosti. Međutim, LeBron James pogađa tricu s tvukom sirene i donosi izjednačenje serije.[8] Orlando si je pobjedom u idućoj utakmici osigurao vodstvo u seriji[9] i na kraju seriju privodio kraju. U posljednjoj šestoj utakmici serije, Howard je postigao 40 poena i 14 skokova i konačnim rezultatom 4-2 odveo svoju momčad u prvi finale NBA lige nakon 14 godina.[10] U finalu, Orlando se suprotstvio favoriziranoj momčadi Lakersa, koja je svoju moć opravdala pobjedama u prve dvije utakmice serije.[11] U idućoj utakmici Orlando pobjeđuje, a u četvrtoj, unatoč sjajnom Howardu koji je postiao 21 skok i rekord finala, 9 blokada, gubi od Lakersa u produžetcima.[12] Iduća utakmica bila je presudna za Orlando, ali ipak Lakersi osvajaju svoj 15. NBA naslov i prvi nakon 2002. godine.[13] Osim porazom, Howard je sezonu zaključio mjestom u All-NBA prvoj petorci[14] i u All-Defensive prvoj petorci. U sezoni 2009./10. momčad Magica doživjela je sitne promjene. Hedo Turkoglu je otišao u Raptorse, a kao pojačanje došao je, osmerostruki NBA All-Star, Vince Carter iz New Jersey Netsa. Kao i prethodnih sezona, Orlando je krenuo sjajno sezonu i u 21 utakmici, osigurao čak 17 pobjeda, postavivši time novi rekord franšize. 21. siječnja 2010. Howard je ponovno izabran na All-Star utakmicu.[15] 31. ožujka 2009. Howard je, s 18 skokova u utakmici protiv Miami Heata, postao najmlađi igrač u povijesti koji je prešao granicu od 5000 skokova u karijeri.[16] Orlando je sezonu završio s 59 pobjeda i trećim uzastopnim naslovom divizijskih prvaka, a Howard je, kao i prethodne sezone, osvojio nagradu za obrambenog igrača godine.[17] Uz to, postao je najmlađi igrač u povijesti koji je ligu dvije godine zaredom predvodio u skokovima i blokadama.

Howard na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine

Regularni dio sezone, završio je s prosjekom od 18,3 poena, 13,2 skokova i 2,8 blokada po utakmici. U doigravanje, Orlando je ušao kao jedan od favorita za naslov. Već u prvom krugu krenuli su silovito i svladali debitante doigravanja, Charlotte Bobcatse, rezultatom 4-0.[18] U drugom krugu doigravanja, također su dominirali i s istim rezultatom 4-0 pobijedili Atlanta Hawkse.[19][20][21] U finalu konferencije, Orlando je u prve tri utakmice izgubio od Boston Celticsa, ali se pobjedama u iduće dvije utakmice vraća u igru za NBA finale. Međutim, Celticsi odnose pobjedu u šestoj utakmici i odlaze u finale.[22]

Reprezentacija

[uredi | uredi kôd]

5. ožujka 2006. Howard je izabran u momčad američke reprezentacije za sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu u Japanu 2006. i Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine. Na pripremnom natjecanju za svjetsko prvenstvo, momčad SAD-a ostvarila je sjajan omjer 5-0, ali je na samom prvenstvu osvojila tek brončanu medalju. Tijekom kvalifikacija za Olimpijske igre, Howard je prosječno postizao 8,9 poena i 5,3 skokova po utakmici, te je u finalu briljirao s 20 postigutih poena i tako donio svojoj momčadi zlatnu medalju. 23. lipnja 2008. Howard je uvršten na popis igrača za sudjelovanje na Olimpijskim igrama te je tijekom natjecanja prosječno postizao 10,9 poena i 5,8 skokova po utakmici. Momčad SAD-a je s lakoćom ostvarila omjer 8-0 i osvojila dugo iščekivanu zlatnu medalju.[23]

NBA statistika

[uredi | uredi kôd]

Regularni dio

[uredi | uredi kôd]
Godina Klub Odig. uta. Uta. poč. Min. 2P% 3P% Sl. bac.% Skok. Asist. Ukr. lop. Blok. Poena
2004./05. Orlando 82 82 32.6 .520 .000 .671 10.0 .9 .9 1.7 12.0
2005./06. Orlando 82 81 36.8 .531 .000 .595 12.5 1.5 .8 1.4 15.8
2006./07. Orlando 82 82 36.9 .603 .500 .586 12.3 1.9 .9 1.9 17.6
2007./08. Orlando 82 82 37.7 .599 .000 .590 14.2 1.3 .9 2.2 20.7
2008./09. Orlando 79 79 35.7 .572 .000 .594 13.8 1.4 1.0 2.9 20.6
2009./10. Orlando 82 82 34.7 .612 .000 .592 13.2 1.8 .9 2.8 18.3
Ukupno 489 488 35.7 .575 .053 .599 12.7 1.5 .9 2.1 17.5
All-Star 4 3 26.5 .690 .250 .438 8.8 1.3 1.0 2.0 16.5

Doigravanje

[uredi | uredi kôd]
Godina Klub Odig. uta. Uta. poč. Min. 2P% 3P% Sl. bac.% Skok. Asist. Ukr. lop. Blok. Poena
2006./07. Orlando 4 4 41.8 .548 .000 .455 14.8 1.8 .5 1.0 15.3
2007./08. Orlando 10 10 42.1 .581 .000 .542 15.8 .9 .8 3.4 18.9
2008./09. Orlando 23 23 39.3 .601 .000 .636 15.3 1.9 .9 2.6 20.3
2009./10. Orlando 14 14 35.5 .614 .000 .519 11.1 1.4 .8 3.5 18.1
Ukupno 51 51 39.0 .596 .000 .572 14.2 1.5 .8 2.9 19.0

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Superman’ Howard najbolji zakucavač
  2. Prava pripadaju NBA preko YouTube ugovora
  3. Monstruozni “triple-double” Howarda
  4. Howard i Bryant vodeći u glasanju za All Star utakmicu
  5. Howardu više od rekordnih tri milijuna glasova
  6. Robinson visok 175cm pobjednik u zakucavanju. Inačica izvorne stranice arhivirana 22. ožujka 2009. Pristupljeno 12. lipnja 2010. journal zahtijeva |journal= (pomoć)
  7. Treneri odlučili:Howard najbolji obrambeni igrač NBA lige
  8. LeBron James sa zvukom sirene za 1-1
  9. Orlando poveo 2-1 protiv Clevelanda
  10. Orlando šokirao Cleveland i ušao u veliko NBA finale
  11. LA Lakersi poveli 2-0 u finalnoj seriji protiv Orlanda
  12. Fisher tricama odveo Lakerse na korak do NBA naslova
  13. Lakersi osvojili 15. naslov!
  14. LeBron, Kobe, Wade, Howard i Nowitzki u petorci sezone NBA lige
  15. NBA All-Star: Allen Iverson počinje u petorci Istoka
  16. Howard prestigao velikog Chamberlaina
  17. Dwight Howard opet najbolji defenzivac NBA lige
  18. Orlando Magic bez poraza u drugi krug
  19. Orlando i dalje gazi:Atlanta zamrznuta na -43
  20. Magic ima 2:0 protiv Atlante
  21. Lakersi i Magic dominantno u finala konferencije
  22. Boston u finalu NBA lige!
  23. Amerikancima zlato, Španjolcima srebro, Argentina treća

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima stranicu o temi Dwight Howard