Prijeđi na sadržaj

Navy SEALs

Izvor: Wikipedija
Ovo je glavno značenje pojma Navy SEALs. Za istoimeni film iz 1990. pogledajte Mornarički tuljani (Navy SEALs).
Navy SEALs

Značka SEALova.
Aktivna 1. siječnja 1962.
Država SAD
Grana Mornarica SAD-a
Vrsta postrojba za specijalne operacije
Uloga direktna akcija
specijalno izviđanje
protuterorizam
inozemna unutarnja obrana
nekonvencionalno ratovanje
Dio Zapovjedništvo za specijalne operacije (USSOCOM)
Mornaričko specijalno ratno zapovjedništvo
Sjedište Mornarička amfibijska baza Coronado

Združena ekspedicijska baza Little Creek

Sudjelovanje u borbama Vijetnamski rat
Multinacionalna snaga u Libanonu
Invazija na Grenadu
Invazija na Panamu
Iransko-irački rat
Zaljevski rat
Somalijski građanski rat
Invazija na Haiti
Rat u Bosni i Hercegovini
Rat u Afganistanu
Rat u sjeverozapadnom Pakistanu
Rat u Iraku
Jemenska kriza
Bitka za Marawi

Američki Sea, Air, Land timovi (morski, zračni i kopneni timovi), Navy SEALs, su specijalne postrojbe Mornarice Sjedinjenih Država.

Povijest

[uredi | uredi kôd]

Navy SEALovi imaju svoje korijene još u II. svjetskom ratu. Mornarica SAD-a prepoznala je potrebu za tajno izviđanje obalnih sletišta i fortifikacija. Kao rezultat, amfibijska izvidnička škola (Amphibious Scout and Raider School) osnovana je 1942. u Fort Pierceu, Florida. Postrojba Scouts and Raiders su osnovani u rujnu te godine, devet mjeseci nakon napada na Pearl Harbor.

Maritimna jedinica OSS-a

[uredi | uredi kôd]

Jedan od najranijih predaka SEALova u II. svjetskom ratu bili su operacijski plivači Ureda strateških službi (Office of Strategic Services; OSS). Mnoge sadašnje SEAL misije su prvi puta dodijeljene njima. OSS provodio je operacije iza neprijateljskih linija kako bi započeli organizirano gerilsko ratovanje, isto kao i sakupljanje informacija o neprijateljskim resursima i kretanju trupa. Zapovjedniku poručniku Wooleyu iz Kraljevske mornarice dodijeljeno je zapovjedništvo Maritimne jedinice OSS-a u lipnju 1943. Iste godine je njihova obuka započela u studenom u Campu Pendleton u Californiji, a obuka je poslije provedena i na otoku Santa Catalina, California, u siječnju 1944. te na Bahamima u ožujku 1944.

Nakon neuspjele invazije na Tarawu i nemogućnost američkih marinaca da sa svojim amfibijskim vozilima osiguraju koraljne grebene, kontraadmiral Kelly Turner naredio je formaciju Timova za podvodno demoliranje. UDT-ovi su prvi put nastupili u borbu 31. siječnja 1944., tijekom operacije Flintlock u Maršalovom Otočju. S vremenom, 34 UDT-ova je bilo osnovano. UDT-ovi su sudjelovali u akciji diljem Pacifika u svakom glavnom amfibijskom slijetanju uključujući Eniwetok, Saipan, Guam, Tinian, Angaur, Ulithi, Peleliu, Leyte, Lingayenski zaljev, Zambales, Iwo Jimu, Okinawu, Labuan, Brunejski zaljev. Njihova posljednja operacija u ratu bila je 4. srpnja 1945. na Borneu. Brza demobilizacija u završetku rata smanjila je broj UDT-ova na dva.

Invazija na Grenadu

[uredi | uredi kôd]

SEAL tim 4 i 6 (DEVGRU) sudjelovali su u invaziji na Grenadu, nakon što su u listopadu 1983. komunisti preuzeli vlast male otočne države na jugoistoku karipskog mora. Njihove dvije primarne misije bile su da izbave guvernera-generala Paula Sconna i da zauzmu Grenadin jedini radio toranj. Nijedna od misija nije imala dovoljno informacija i pravovremene obavještajne potpore i zbog toga su SEALovi od početka bili u nevolji. Jednomu od njihovih planova transporta nedostajala je zona/točka za spuštanje i četiri SEALova se utopilo prilikom iskrcavanja iz helikoptera s čamcima u more tijekom kišne i vjetrovite oluje.

Nakon ponovnog grupiranja, SEALovi su se razdvojili u dva tima i nastavili sa svojim misijama. Nakon što su pronašli guvernerovu palaču, SEALovi su primijetili da su zaboravili napuniti svoje kriptografske satelitske telefone. Kad su grenadske i kubanske trupe okružile tim, njihovom jedinom radiju se ispraznila baterija, iskoristili su telefon s fiksnom linijom u palači da bi pozvali AC-130 za paljbenu potporu. SEALovi su se pritajili u palači preko noći, sljedećeg jutra su ih pronašli i izvukli američki marinci.

Tim poslan na radio stanicu je također naišao na komunikacijske probleme. Nakon što su eliminirali nekoliko valova grenadskih i kubanskih trupa, SEALovi su odredili da je njihov položaj na radio tornju neodrživ. Uništili su stanicu i borili se sve do vode u kojoj su se sakrili od neprijateljskih patrola. Nakon što je neprijatelj odustao s potragom za SEALovima, neki ranjeni, otplivali su u otvoreno more gdje su izvučeni nakon što su ih uočili izvidnički avioni.

Somalijski građanski rat

[uredi | uredi kôd]

U kolovozu 1993. element od 4 SEALova bio je poslan u Mogadishu da radi zajedno s Delta Forceom kao dio Task Forcea Ranger u potrazi za Mohamedom Farrahom Aididom. Operacija je kulminirala u žestoku bitku na ulicama glavnog somalijskog grada, kasnije opisanoj u knjizi Pad crnog jastreba: Priča o modernom ratu, prema kojoj je snimljen i film. Sva četiri SEALa nagrađena su Srebrnom zvijezdom.

Invazija na Panamu

[uredi | uredi kôd]

Delta Force, uz pomoć DEVGRU-a (SEAL tim 6) i ostalih specijalnih jedinica, zaslužni su za uhićenje diktatora Manuela Noriege tijekom američke invazije na Panamu u prosincu 1989.

Rat u Bosni i Hercegovini

[uredi | uredi kôd]

Nakon zaustavljanja velikosrpskog pohoda po RH, BiH i Kosovu, elementi DEVGRU-a i SFOR-a bili su poslani na zadatak u Bosnu kako bi uhvatili optuženike za ratne zločine. Jedan od DEVRGU-ovih meta bio je i general Republike Srpske Radislav Krstić, odgovoran za masakr u Srebrenici 1995., prva osoba koju je haški tribunal osudio zbog genocida na kaznu od 46 godina.

Operacija Neptunovo koplje

[uredi | uredi kôd]

Iza 01:00 ujutro (po pakistanskom vremenu) 2. svibnja 2011., trupa od 24 Navy SEALova je poslana u Abottabad, Pakistan, gdje su neutralizirali Osamu bin Ladena.

Rat u Afganistanu

[uredi | uredi kôd]

Rat u Iraku

[uredi | uredi kôd]

Selekcija i obuka

[uredi | uredi kôd]

Prije dolaska na selekciju pod nazivom Basic Underwater Demolition/SEAL (BUD/S), kandidat mora proći nekoliko osnovnih testova poslije čega može dobiti SEAL ugovor ako prođe test fizičke spremnosti. Obuka za SEALove je rigorozna i prolaznost je u prosjeku 20%.

Nakon BUD/S-a i padobranske škole je kvalifikacijski tečaj za SEALove (SEAL Qualification Training). Nakon završetka SQT-a, mornari dobiju značku SEALova i dodijeli ih se jednom od SEAL timova.

SEAL timovi

[uredi | uredi kôd]
Znakovlje Tim Broj voda Sjedište
SEAL tim 1 Coronado, California
SEAL tim 2 8 voda Little Creek, Virginia
SEAL tim 3 8 voda Coronado, California
SEAL tim 4 8 voda Little Creek, California
SEAL tim 5 8 voda Coronado, California
SEAL Tim 7 SEAL tim 7 8 voda Coronado, California
SEAL tim 8 8 voda Little Creek, Virginia
SEAL tim 10 8 voda Little Creek, Virginia
SEAL tim 17 2 voda Coronado, California
SEAL tim 18 2 voda Little Creek, Virginia
SEAL tim za dostavu vozila 1 4 voda Pearl Harbor, Hawaii
SEAL tim za dostavu vozila 2 4 voda Virginia Beach, Virginia

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]