Prijeđi na sadržaj

Albert Bazala

Izvor: Wikipedija
Albert Bazala
Zapadna filozofija
Moderna filozofija
Rođenje 13. srpnja1877.,Brno,Austro-Ugarska
Smrt 12. kolovoza1947.,Zagreb,NR Hrvatska
Škola/tradicija Kontinentalna filozofija
Glavni interesi metafizika,etika,povijest filozofije
Portal o životopisima

Albert Bazala(Brno,Moravska,13. srpnja1877.– Zagreb,12. kolovoza1947.), hrvatskifilozof.

Životopis

[uredi|uredi kôd]

Otac Josip bio je bankovni činovnik iz Praga, a majka Amalija bila je sestra pjesnika i filozofaĐure Arnolda.Osnovnu školu pohađao je u Bjelovaru, a gimnaziju u Bjelovaru, Slavonskoj Požegi i Zagrebu. Maturirao naKlasičnoj gimnazijiu Zagrebu1895.godine.[1]Studirafilozofijuiklasičnu filologijunaFilozofskom fakultetu u Zagrebui polaže profesorski ispit1899.,a sljedeće godine i doktoratfilozofijetezomPsihologijska nauka o apercepciji.

Od1899.do1907.radi kao srednjoškolski profesor naKlasičnoj gimnaziji,[2]a zatim na Ženskom liceju u Zagrebu. Habilitirao1904.za privatnog docenta na Filozofskom fakultetu u Zagrebu predavanjemMarulićev moralno-filozofski rad.Godine1905.1906.nastavlja studij filozofije u Münchenu, Jeni, Halleu i Leipzigu, u Institutu za eksperimentalnu psihologijuW. Wundta.Na njegovo formianje kao mislioca naročito su utjecaliRudolf Eucken(obnoviteljFichteovogetičkog idealizma) iWilhelm Wundt(osnivač empirijske psihologije). Boravio je i u Pragu, gdje su na njegova socijalna, politička i kulturno-politička shvaćanja najviše utjecaliT. G. MasarykiFrantišek Drtina.

ObjavljujePovijest filozofijeu tri sveska,1906.1912.Godine1909.postao je izvanredni profesor na Filozofskom fakultetu, a1912.redovni profesor. Preuzima Katedru za teorijsku i praktičku filozofiju s poviješću filozofije 1909. odFranje Markovića(Gjuro Arnoldvodi novoosnovanu Katedru pedagogije i teorijske i praktičke filozofije od 1894. g. i 1896. postaje predstojnikom novoosnovanog Pedagogijskog seminara). Predavao je gotovo sve discipline iz teoretske i praktične filozofije, povijest filozofije te sociologiju i psihologiju. Za razliku od Markovića i Arnolda, napuštaHerbartovsustav predavanja i oblikuje svoje kolegije problemski: "Platon–Aristotel", "Kantov problem", "Povijest materijalizma", "Problem psihologizma i logicizma" i drugi.

Zbog političkih aktivnosti, prisilno je umirovljen1924.,a reaktiviran1927.Za vrijemeNDHponovno je bio prisilno umirovljen1943.,a komunisti ga1945.vraćaju na fakultet, iako je daleko do komunističke ideologije. Jedan je od poslijeratnih obnoviteljaJAZU.Umro je1947.u dobi od 70 godina, ne dočekavši treće umirovljenje.

Dopisni članJAZUod1910.,a pravi član od1922.,te predsjednik1933.1941.Godine1932.1933.rektor Sveučilišta. Aktivan u sklopuMatice Hrvatske,u kojoj je bio odbornik, tajnik i predsjednik. Osnivač Društva za Strossmayerovo sveučilište, koje izdaje revijuAlma mater croatica.Bio je počasni član Hrvatskog pedagoško-književnog zbora. Član uredničkog vijeća i stručni urednik za filozofiju uHrvatskoj enciklopediji1940.1945.Osnivač časopisaRevija za filozofiju i psihologiju.

Metalogički korijen filozofije

[uredi|uredi kôd]

TekstMetalogički korijen filozofijeiz1924.,njegov je najosebujniji i filozofski najznačajniji tekst. Nasuprot primarno intelektualnom i čuvstvom obilježenom duhu Markovića i Arnolda, kod Bazale se javlja svojevrsni primat onog praktičkog pod vidom "voluntarističkog aktivizma". On se suprotstavlja racionalističko-logicističkoj tezineokantovstvada se "filozofijska funkcija" razvija "iz samih logičkih snaga". Ta se teza javlja u dva oblika: "racionalizam odozdo" (aposteriorizam,empirizam) i "racionalizam odozgo" (apriorizam,racionalizamu užem smislu). Oba vide svijest kao statičku i upućenu na objekt, nešto izvanjsko.

Nasuprot tome, piše Bazala, »Duševni život promatran na svom vrelu, u neposrednom doživljavanju, očituje se kao ustrajan proces usmjeren k održavanju bitka u obliku "ja" sređena. Sve je duševno čin (radnja) ili izraženo u psihologijskoj terminologiji: sve je duševno volja ili derivat volje. Svijest je samosvojna zazbiljnost, dinamičko-teleološke prirode: ona nije tek pasivno mjesto, zrcalište gotova bitka, nego poprište stvaralačkih napora, koji iz sebe grade život.« Spoznaja je samo jedan aspekt izveden iz doživljaja.(Hrvatska enciklopedija (Ujević),1941.)Uz logičku narav, filozofija ima također mitsku, pjesničku i religioznu. Na tu temu je Bazala vodio polemiku saStjepanom Zimmermanom,koji u njegovom pristupu vidi »uništavanje razumnosti«.

Bazala ne želi razvijati filozofski sustav, nego »smjernice aktivističkoga nazora na svijet i na život«.(Zenko, str. 203)U njegovom pristupu ima sličnosti sfrankfurtskomKritičkom teorijom društva.(Zenko, str. 205)Kritičan je prema modernomnaturalizmu,koji u prirodi vidi samo sustav "mehaničke nužde" u kojem nema mjesta za slobodu. Kako nema viših svrha, čovjek može biti samo brutalni egoist; to je karakteristika modernog "ekonomizma i industrijalizma", u kojem vladaju "impersonalne sile". Dolazi do sukoba "logičkih konstrukcija" i "iracionalnih potencija", do "dvostruke kulture" i krize kulture. Da bi se ona prevladala potrebno je graditi "nove organizacije ciljeva i svrha", koje trebaju izvirati iz "dubinskih voljnih poriva života". Pojedinac u tome gradi "stil života", a narod, u posebnim svojim prilikama, autentičnu narodnu kulturu.

Pučko sveučilište

[uredi|uredi kôd]

Bazala je predložio osnivanje zajedničke otvorene katedre, koja je osnovana1912.kao "Pučko sveučilište". Tu su predavanja držali razni profesori, a bila su otvorena i za javnost. Djelovala je do iza Drugog svjetskog rata. Dvadesetak je godina bio što tajnik, što predsjednik katedre, i osobno držao brojna predavanja. Godine1922.pokrenuo jeZbornik za pučku prosvjetukao organ Pučkog sveučilišta.

Politička djelatnost

[uredi|uredi kôd]

Godine1920.povjerenik za prosvjetu i vjereKraljevske hrvatsko-slavonske zemaljske vlade.Član i glavni tajnikHrvatske federalističke stranke.Zbog političkog djelovanja, godine1924.prijevremeno umirovljen (reaktiviran1927.Godine1925.izabran Narodnu skupštinuKraljevine SHSkao narodni zastupnik kotara Nova Gradiška (zahvaljujući koaliciji sHRSS).

Utjecaj i ocjene

[uredi|uredi kôd]

Albert Bazala je kao profesor filozofije donio značajne novine u odnosu na svoje tradicionalističke prethodnikeFranju MarkovićaiĐuru Arnolda.Nije se oglašavao u diskusiji okohrvatske moderneu prvom desetljeću XX. stoljeća, ali je očito da je svojim shvaćanjima, za razliku od ove dvojice, na strani "mladih".

Franjo Zenkogodine1995.kao najbolju ocjenu njegovog djela citira njegovog učenikaKrunu Krstićaiz1943.:»Svestranim izlaganjem i sustavnom kritikom racionalističke misli u svim njezinim filozofijskim očitovanjima Bazala prvi uvodi hrvatsku svjetovnu filozofiju u srž suvremene europske filozofijske problematike, a u isto vrieme mnogobrojnim člancima, koji najrazličitija pitanja obrađuju u zatvorenim cjelinama, proširuje primjenu filozofijskog aspekta na različite grane kulturnoga života (umjetničku, prosvjetnu, odgojnu, socialnu itd.).«

Njegova su razmatranja sukladna tadašnjim kretanima u europskim filozofiji, kao što jeFenomenologijaE. Husserlai neomarksističkaKritička teorija društva.Unio je u filozofiju aktivan i kritičan odnos prema društvenoj okolini, ne bježeći ni od direktnog političkog angažmana. Hrvatski orijentiran, nasuprot kolegi profesoruVladimiru Dvornikoviću,također zanimljivom misliocu, koji je zastupaointegralno jugoslavenstvo(ali je također došao u sukob s vlastima). Suprotstavio se takođeri i ustaškom režimu. Tako je dvaput bio prisilno umirovljen, a da je poživio, vjerojatno bi se sukobio i s komunistima (kao što je bio slučaj s njegovim učenikomPavlom Vuk-Pavlovićem.

Objavljene knjige i samostalne brošure:

Literatura

[uredi|uredi kôd]
Bazala je bio urednik za filozofiju uHrvatskoj enciklopediji,pa je članak o sebi napisao sam.
  • Zenko, Franjo:Novija hrvatska filozofija,Zagreb: Školska knjiga, 1995.
Uz tekst o Bazali, prenesen je i njegov radMetalogički korijen filozofije
  1. Koprek, Ivan, Thesaurus Archigymnasii, Zbornik radova u prigodi 400. godišnjice Klasične gimnazije u Zagrebu (1607. – 2007.), Zagreb, 2007., str. 919.,ISBN978-953-95772-0-7
  2. Koprek, Ivan, Thesaurus Archigymnasii, Zbornik radova u prigodi 400. godišnjice Klasične gimnazije u Zagrebu (1607. – 2007.), Zagreb, 2007., str. 892.,ISBN978-953-95772-0-7

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Mrežna mjesta