Prijeđi na sadržaj

Avion

Izvor: Wikipedija
Putnički mlazni avionAirbus A-320

Avionjezrakoplovteži odzraka,pokretanmotorom,kojiuzgonu letu dobiva dinamičkom reakcijom zraka oko svojih učvršćenih (nepomičnih)krila.

Povijesni razvoj[uredi|uredi kôd]

Le Bris sa svojim zrakoplovom
Clément Ader-ovAvion III

Želja čovjeka da uzleti kaopticaseže u daleku povijest. Svima je poznata grčka legenda oIkaru i Dedalukoji su uz pomoć voska slijepili ptičja pera na grane i pobjegli s otoka na kojem su bili zatočeni.Leonardo da Vinciizradio je nacrte za avion u 15. stoljeću. Prvi poznati let izveli suJean-François Pilâtre de RozieriFrancois d'Arlandessbalonom,zrakoplovom lakšim od zraka. Najveći izazov bio je i dalje konstruirati upravljiv zrakoplov.

OtacaerodinamikeGeorge Cayley,izgradio je početkom1803.godine model aviona koji je mogao letjeti.1853.izgrađujejedrilicus kojom može letjeti više osoba.1856.FrancuzJean-Marie Le Brisleti u svojoj jedrilici koju je na plaži vukaokonja 28. kolovoza1883.AmerikanacJohn J. Montgomeryuspijeva kontrolirati let svoje jedrilice. Ostali poznati pionirizrakoplovstvakoji su u to vrijeme izvodili slične letove su:Otto Lilienthal,Percy PilcheriOctave Chanute).Clément Aderizradio je prvi avion s vlastitim pogonom i 09. listopada1890.godine uspijeva preletjeti oko 50 metara. U kolovozu1892.zrakoplovom jednostavne konstrukcijeAvion IIAder uspijeva preletjeti 200 m a u listopadu1897.sAvion III(motor pokretan pritiskom pare) prelijeće 300 m. Svi spomenuti letovi kao i letNijemcaKarl Jatho-a 28.listopada1903.godine uHannoverunedovoljno su dokumentirana.

Braća Wrightizveli su prvi dokumentirani let17. prosinca1903.godine sa svojim avionom na vlastiti pogonFlyer I.[1]Već1905.Flyer IIIspreman je za potpuno kontroliran let.

UPrvom svjetskom ratuzrakoplovi su se počeli koristiti kaooružje.Najpoznatiji zrakoplovac s najvećim brojem pobjeda u zračnim borbama bio jeManfred von Richthofen,Crveni barun. Između dva rat nastavljen je brz razvoj zrakoplovstva.1919.godineAlcock i BrownprelijećuAtlantski ocean,a1927.gaCharles Lindberghprelijeće sam.1927.uvodi se redovni let izmeđuAmerikeiKanade.1930.počinje razvojmlaznog motorakoji se početkomDrugog svjetskog ratapočinje ugrađivati na avione.

Zrakoplovi su odigrali glavnu ulogu u Drugom svjetskom ratu. Prisutni su u svim značajnim bitkama od kojih je možda najpoznatiji napad naPearl Harbor,Dan DiBitka za Britaniju.

U kolovozu1947.Chuck Yeager,u probnom zrakoplovuBell X-1probijazvučni zid,iako su neki britanski piloti tvrdili da su brzinu zvuka probili saSpitfire-om prilikom obrušavanja.

Prvi mlazni zrakoplov u redovnoj linijiHavilland Cometpredstavljen je1952.godine. Jedan on najpoznatijih putničkih mlaznih avionaBoeing 707nakon 50 godina još je u upotrebi. Među putničkim avionima koji lete dugi niz godina su iBoeing 727i širokotrupniBoeing 747.

Općenito[uredi|uredi kôd]

Moderni avioni mogu danas letjetibrzinamaiznad 800 km/h (500 mph), ovisno o tipu uzlijeću s malom brzinom od 130 km/h (80 mph) sve do 290 km/h (180 mph).

U avione spadaju:

Promjenjiva geometrija krila naF-111A
  • mali avioni za trening i rekreaciju sve do velikih putničkih,
  • transportni civilni ivojni zrakoplovi,
  • avioni kojima se na zemlji sklapaju krila (po definiciji učvršćena, nepomićna su u letu) radi bolje mogućnosti transporta ili radi smještaja većeg broja aviona nanosačima zrakoplova,
  • avioni s promjenjivom geometrijom krila kao što suGeneral DynamicsF-111,GrummanF-14 Tomcat,Panavia Tornado.Ti zrakoplov i kada dostignu odgovarajuću visinu i brzinu "uvlače" krila prematrupusmanjujući njihovraspon.
  • Neki zrakoplovi koriste krilo za stvaranje uzgona samo u određenim dijelovima leta. Ti zrakoplovi se mogu (i ne moraju) svrstati u avione.

Avione na kojima su krila učvršćena, nepomična (kao i zrakoplove s rotirajućim "krilima" ) u zraku održava aerodinamička sila uzgona koja se stvara zbog strujanja zraka okoaeroprofila(Bernoullijev zakon). Ti zrakoplovi za slijetanje i uzlijetanje moraju imati veći otvoreni prostor. Većini je neophodnazračna lukaradiprihvata i otpremeputnika, posade, tereta, nadopunugorivai radi održavanja samog aviona. Uz većinu aviona koji slijeću nauzletno-sletne stazeneki su opremljeni za uzlijetanje i slijetanje naled,snijegivodene površine.

Najbrže sredstvo za prijevoz[uredi|uredi kôd]

Nakonraketeavion je najbrže sredstvo za prijevoz. Veliki putnički avioni lete brzinom i do 900 km/h dok manji, jednomotorni mogu dostići brzine oko 175 km/h.Nadzvučnim brzinamadanas lete vojni i neki pokusni avioni. Dva najpoznatija nadzvučna putnička zrakoplovaConcordeiTupoljev Tu-144su prizemljena.

Najbrže je letio NASA-in pokusni avionX-43koji je dosegao brzinu devet puta veću od brzine zvuka a najbrži avion u upotrebi jeMiG-31.Najveći nadzvučni avion ikada proizveden, strateški bombarderTupoljev Tu-160još je u upotrebi.

Tipovi aviona[uredi|uredi kôd]

Jedrilica[uredi|uredi kôd]

Vuča jedrilice

Jedrilice su avioni koji lete bez motora. Većina služi za sportsko letenje i u vlasništvu su brojnih aeroklubova. Imaju visoki aerodinamički koeficjent iskoristivosti (omjer uzgona iotpora) koji može preći i 70:1. Održavanje aviona u zraku postiže se pomoću zračnih stujanja uatmosferi.Jedrilice su sposobne prijeći tisuće kilometara s prosječnom brzinom od 400 km/h. Jedrilicu u zrak uz pomoć užeta vuč e avion s motornim pogonom. Kada jedrilica dostigne određenu visinu uže se odbacuje i jedrilica nastavlja slobodno letjeti. Jedrilica se može uzdići i uz pomoć vitla.

Propelerni avioni[uredi|uredi kôd]

Cessna 210 centurion

Propelerni avioni s klipnim motorom[uredi|uredi kôd]

Najstarija vrsta pogona nekog zrakoplova jeklipni motorkoji pogonipropeler.Krakovi propelera zbog vrtnje stvaraju (uzgon) vučnu (kada je propeler ispred motora) ili potisnu (kada je propeler iza motora) silu koja pokreće avion. U usporedbi s mlaznim avionima iste veličine propelerni avioni su tiši, ali lete na manjim brzinama i imaju manju nosivost korisnog tererta. Osim što su tiši prednost im je manja cijena i ekonomičnost. Pogodni su za prijevoz nekoliko osoba ili manje količine tereta.

Turbo-prop avioni[uredi|uredi kôd]

C130 Hercules
Naturbo-propavionima propeler pogoni mlazni motor. Ti avioni su popularni radi svoje ekonomičnosti. Osim manjih putničkih aviona srednjeg doleta (ATR,Fokker 50) turboprop motore nalazimo i na civilnim i vojnim transportnim zrakoplovima (Antonov An-32,C-130 Hercules).

Mlazni avioni[uredi|uredi kôd]

Podzvučni mlazni avioni[uredi|uredi kôd]

Boeing 777
Podzvučni mlazni avioni su svi avioni koje pokreće mlazni motor a lete ispod brzine zvuka. U usporedbi s avionima koje pokreću motori s unutarnjim izgaranjem mlazni avioni su jači, brži i mogu ponijeti više korisnog tereta. Najveći nedostatak im je buka koju motor stvara pri radu. Danas se na putničke avione najviše ugrađujuturbo-ventilatorski motorikoji radi svoje konstrukcije stvaraju manju buku. Širokotrupni avioni kao što suAirbus A340iBoeing 777mogu prevoziti više stotina putnika i nekoliko tona tereta i do 17.000 km. Kao primjer maksimalna težinaAirbus A380pri uzlijetanju je 560.000 kg a dolet mu je 14.820 km.
Prvi mlazni avioni počeli su se razvijati uEngleskojiNjemačkoj1931.godine. U Njemačkoj je1939.probni let imaoHeinkel He-178.Prvi mlazni avionMesserschmitt Me-262počeo je letjeti zaLuftwaffe1943.godine. U ranim 1950.-imDe Havilland Cometpostaje prvi mlazni avion izrađen u većem broju, za prijevoz putnika i tereta. Avioni iz ove grupe postižu brzinu leta između 700 i 900 km/h. Brzina slijetanja i uzlijetanja im je 150 do 250 km/h. Krilo ne bi moglo proizvesti dovoljnu količinu uzgona za te dvije kritične faze leta te su u njega ugrađene pokretne površine (zakrilcaipredkrilca), koje se izvlače iz krila povećavajući tako njegovu površinu i zakrivljenostaeroprofila.Kako radi brzine slijetanja kočnice napodvozjune bi bile dovoljne na ispušnom dijelu motora izvlače se poklopci(eng. Reverse- "riversi" ) koji usmjeravaju mlaz u smjer kretanja i time dodatno smanjuju brzinu.

Nadzvučni mlazni avioni[uredi|uredi kôd]

Probijanje zvučnog zida
Nadzvučni avioni su avioni koji lete brže od zvuka i izrađuju se za vojne potrebe. U bližoj povijesti letjela su dva nadzvučna putnička zrakoplova, već spomenuti Concorde i Tupoljev Tu-144 koji su radi izuzetno visoke cijene aviona i njegovog održavanja prizemljeni.
Lovciilovci bombarderiopremljeni susustavom za dodatno izgaranjekoje im za kratko vrijeme omogućuje višestruko povećanu snagu potiska. Najčešće se koristi prilikom probijanja zvučnog zida a rjeđe prilikom uzlijetanja (uveliko se smanjuje potrebni put za uzlijetanje) radi stvaranja ogromne buke. Samo probijanje brzine zvuka radi zvučnog efekta koji se pri tom stvara,pilotaviona mora izvesti što dalje od naseljenih mjesta i na što većoj visini. Svi letovi u prilazu i iznad naseljenih mjesta moraju se izvoditi na podzvučnoj brzini. (Na žalost u ratu ta pravila ne vrijede te je probijanje zvučnog zida iznad naseljenih mjesta dodatni način nanošenja štete i zastrašivanja).

Avioni s raketnim motorom[uredi|uredi kôd]

Messerschmitt Me 163
Spaceshipone, putnički svemirski avion

Još u Drugom svjetskom ratuNijemcisu eksperimentirali na avionu sraketnimmotorom (Messerschmitt Me 163), ali ti avioni nisu nikad proizvedeni u većem broju niti s drugim motorima. I prvi avion koji je probio zvučni zid (Bell X-1) imao je raketni motor.Sjevernoameričkiavion s raketnim motoromX-15obarao je više puta i brzinske i visinske rekorde. Mnoga kasnija konstrukcijska rješenja u izgradnji zrakoplova i svemirskih letjelica bazirana su na tom avionu.

Danas raketni motori nisu našli veliku primjenu. Koriste kao pomoć pri uzlijetanju svemirskih letjelica i nekih vojnih zrakoplova. Najpoznatiji avion s raketnim motorom je "SpaceShipOne"koji je 21. Lipnja2004.uspješno završio prvi privatno financirani putnički let usvemir.

Dijelovi aviona[uredi|uredi kôd]

Osnovni dijelovi aviona su:

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. Telegram from Orville Wright in Kitty Hawk, North Carolina, to His Father Announcing Four Successful Flights, 1903 December 17.World Digital Library.17. prosinca 1903.Pristupljeno 21. srpnja 2013.

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]

  • ZrakoplovHrvatska tehnička enciklopedija, portal hrvatske tehničke baštine.LZMK