Prijeđi na sadržaj

Bolnica

Izvor: Wikipedija
H- međunarodni znak za bolnice
KB Dubrava uZagrebu

Bolnica(u prošlostihospitalililazaret) je javna ili privatna zdravstvena ustanova za liječenje bolesnika. Zadaće su bolnice prijem bolesnika na liječenje i njegu, stručna i statistička obrada svojega bolesničkog materijala i objava rezultata službenim putem ili u stručnim i znanstvenim krugovima, unaprjeđenjemedicinei izobrazba liječničkoga podmladka i zdravstvenog osoblja (medicinskih sestara i tehničara).

Vrste bolnica

[uredi|uredi kôd]

U prošlosti

[uredi|uredi kôd]

Hospitali(lat.hospitalis "gostinjski" ) iligostinjcinajprije su bile sobe ili prostori za goste odnosno strance, koji su se poslije koristili za liječenje gostiju, putnika i drugih.

Lazaretisu isprva bili izolacijske bolnice ili skloništa, a dobili su ime po HospitaleSancti LazariuRimugdje su već u7. stoljećuizoliraligubavce.1374.određeno je uMletcimada se na Otoku sv. Lazara postavikarantenaprotivkuge,u kojoj su svi došljaci s Istoka morali proboraviti 40 dana (tal.quaranta "četrdeset", odatle "karantena" ), da se očiste i liječnički pregledaju. Kasnije su se lazaretom nazivale uglavnom vojne bolničke ustanove te previjališta i zavojišta ranjenika.

Bolnice su javne i privatne (lječilišta,sanatorijiitd.).

Javne bolnice moraju primati bolesnike bez obzira na platežnu sposobnost. Po svom radu su opće i specijalne. Opće bolnice liječe bolesnike svih vrsta bolesti, dok su specijalne bolnice namijenjene liječenju posebnih skupina oboljenja (umobolnice,rodilišta,bolnice zatumore,zarazne bolestiitd.) ili posebnih bolesnika (npr. dječje bolnice).

Opće bolnicemogu biti uređene samo za najnužnije bolničko liječenje, a mogu imati i posebne odjele za stručno liječenje.

Povijest

[uredi|uredi kôd]

Bolnice su poznate od davnina, ali su to isprva bila više primitivna sirotišta, ubožišta ili njegovališta staraca i nemoćnih. Ipak su se ovakve ustanove povremeno brinule i za liječenje bolesnika ili ranjenika. UIndijisu već u5. st. pr. Kr.postojale ustanove slične današnjim bolnicama. Bolničkim se liječenjem može smatrati i ono liječenje, kojim su se bavili svećenici ustaroegipatskimhramovimaIzideiSerapisaili ustarogrčkimhramovimaAsklepija.U krajevima pod utjecajem grčke kulture i medicine bolesnici su prvo bili smještani uhramove,gdje su se molili za zdravlje, ležali i iščekivali ozdravljenje. Kasnije su se uz hramove gradile posebne prostorije za bolesnike,asklepijeji,posvećeni bogu Asklepiju. Na liječenje u takvim prostorijama (lat.incubatio) imali su pravo samo bolesnici koji su za života darivali hram. Asklepijeji uAtenii uEpidaurubili su glasoviti po čitavom tadašnjem civiliziranom svijetu. Naposljetku su ta skloništa postala školamaterapeutike,jer su uz njih bile uređene neke vrste kliničkih predavaonica, gdje se učio liječnički naraštaj. Takve su škole bile naKosu(gdje se prema predaji školovaoHipokrat) iKnidu,gdje je cvala empirijska medicina i prirodno liječenje, a osobitohidroterapija,masažaitjelovježba.U isto doba postojali su u Grčkojksenodohiji,posebne ustanove za starce. U doba Hipokrata (460.377. pr. Kr.) nalazila se uz dom liječnika prostorija nalik na današnju ambulantu, u koje bi primao bolesnike na liječenje. UPompejimaje iskopana takva kuća iz4. st. pr. Kr.,poznata danas pod imenomCasa di chirurgo.URimusu kasnije postojale posebne zgrade zvanevaletudinarium,gdje su bogati rimski građani i vojskovođe dali liječiti svojeroboveivojnike.

Srednji vijek

[uredi|uredi kôd]

U doba kršćanstva prve bolnice se spominju uCezareji,Bizantu,Rimu,a kasnije naročito na putu zaPalestinu,kamo se hodočastilo nagrob Kristov.To su bila u glavnom ubožišta ili njegovališta staraca, nemoćnika iliputnikaihodočasnika,u kojima su radili po jedanliječnikiljekarnik.U Cezareji je bolnicu sagradio kapadokijski biskupBazilije.U Bizantu je u ll. st. bolnicu uz crkvu sv. Pavla sagradio car Aleksije Komneni nazvao je orfanotrofij. Osobito su glasovite bile bolnice u Jeruzalemu: Santa Maria Latina, koju su osnovali trgovci iz Amalfija u ll. st., i Bolnica sv. Ivana Krstitelja, jedna od najvećih bolnica svoga doba, koju su osnovali benediktinci. Od nje vuku svoje podrijetlo malteški vitezovi ivanovci (Rođani). Njihove ustanove za liječenje, kojih je 1236. bilo već četiri tisuće, među kojima i nekoliko bolnica, i danas razvijaju svoju plemenitu djelatnost. I mnogi drugi crkveni redovi (benediktinci, templari, vitezovi sv. groba, njemački vitezovi i dr.) posvećivali su se njezi bolesnika i osnivali bolnice. Kasnije, a osobito poslije zaključkacrkvenog sabora u Aachenu816.,u samostanima su se odvajale posebne prostorije (infirmariji od lat.domus infirmorum) za bolesnu braću i za skloništa putnicima, hodočasnicima, ubogarima i bolesnicima iz okolice (hospitali, gostinjci). Istovremeno su samostanski vrtovi i podrumi služili za uzgajanje i spremanje ljekovitoga bilja. U takvim su samostanima radili redovnici koji su imali bolničarsko (infirmarius), ljekarničko i liječničko zvanje u pravom smislu riječi. Kasnije su se ovi samostanski hospitali (gostinjci) odijelili od samostana, a uprave gradova ili zemalja su ih nastojale preuzeti kao svoje bolnice.

Pariška bolnicaHotel-Dieupočetkom 16. stoljeća

U Rimu je prva javna bolnica sagrađena oko400.godine, a doIX. st.je taj broj narastao na oko 24 samostalne bolnice ili u sklopu crkvenih zdanja. Veliki bolnički hospital Sv. Duha (tal.S. Spirito) u Rimu s 300 postelja podignuo je uXII. st.papaInocent III.,a obnovio ju je u razdoiblju1473.1476.papaSiksto IV.UŠpanjolskojje veliku bolnicu uMeridi(Badajoz) sagradio biskupMasona(573.606.). Kako se podizanje bolnica smatralo boguugodnim djelom,crkveni sabor u Nici325.odlučio je da svaki veći grad sagradi i uzdržava skloništa za siromašne, nemoćne i bolesne putnike. Papa Inocent III. osnovao je, a kasnije i nobčano podupirao, posebnu bratovštinu Sv. Duha za njegu bolesnika uz istoimenu bolnicu uRimu.Slične su bratovštine promicale podizanje bolnica uFrancuskoj,Njemačkoj,Italijii Španjolskoj. Santa Maria della Scali uSienibila je istodobno samostan, sirotište, bolnica, sklonište i izolaciona prostorija. UParizuje već uVII. st.bila podignuta bolnica Hotel-Dieu, koja je poslije renovirana, te i danas služi u bolničke svrhe.

Poznate su prostorije zagubu,kuguisifilis.Od prvih je poznathospitiolum ad suscipiendos leprosossv. Otmaraiz736.u blizinisamostanasv. Gallena,dok manje leprozorije spominjebiskupGrgur od Toursa(538.593.), a kraljRothariodredio je već uVII. st.,da se gubavci u Rimu izoliraju uHospitale Sancti Lazari.U leprozorijskim lazaretima slabo se liječilo. Tu je bolesnik bio osuđen na doživotnu samoću i već živ proglašen mrtvim. Ni u lazaretima protiv kuge nije bilo bolje. Veći je uspjeh postignutprofilaktičkomuredbomkaranteneu svakom većemgradu.Ali je posve svrsishodno liječenje protiv sifilisa započeto i provođeno upravo u hospitalima, iz čega se razvila prva specifična terapija. Podizanje i uzdržavanje bolnica je osobito bilo rasprostranjeno u srednjoj Europi. Osim samostanskih bolnica (hospitala), postojale su i građanske. Takve su podizali1183.uErfurtuFriedrich Barbarossai uZürichuvojvodaBerthold V.(1186.1218.), te1225.uConstansigradska općina. Istovremeno su bolnice postojale u svim većim gradovima srednje Europe. One su se redovito zvale bolnice Sv. Duha. U prvo vrijeme nisu imale bolničkog liječnika. Bolnički su propisi određivali, kako se trebaju liječiti bolesnici i tko se treba o njima skrbiti. Stalni se bolnički liječnici javljaju tek uXIV. st.Mnoge su od ovih bolnica imale i jak higijensko-prosvjetni z načaj i mnoge dužnostisocijalne skrbi.

Prizor iz bolnice 18. stoljeća

Za gradnju bolnica usrednjoj Europizaslužni su i redovilazaristamalteški vitezovi (Strasssburg, Freiburg itd.) i njemački vitezovi (njem.Orden der Ritter des Hospitals St. Marien der Deutschen in Jerusalem). Osobita je bila njihova djelatnost uPruskoj,koju su osvojili,pokrstilii civilizirali u svakom pogledu, pa i u zdravstvenom. Za vrijeme najvećega cvata reda pod velikim meštromKomadom von Jungingenom(1393.1407.) bilo je u Pruskoj oko tisuću bolnica, kojima je upravljao nadzornik sa sjedištem uElbingu.Stanje bolnica, isprva na visokoj razini, pogoršalo se tijekom vremena, pa ihHipolit Gvarinonije(1571.1625.), a kasnije iFriedrich Nikolai,Lessingov,hamburškiliječnikNootnageli dr. u svojim spisima žestoko osuđuju.UlmskigraditeljJoseph Furttenbach(1591.1666.) u djeluArchiteetura universalis(1635.) i drugi nastoje to stanje popraviti u građevnom pogledu, a istovremenoChristoph Ludwig Hoffmann(1721.1806.) iFranz Anton Mai(1742.1814.) uspijevaju svojim zdravstvenim zakonima stanje bolnica uskladiti s visokom razinom liječništva. Mnoge su bolnice tako postale znameniti rasadniciznanostii odgoja mladoga liječničkog naraštaja te jezgramedicinskih fakulteta.Neke su bolnice u povijesti medicine odigrale ponajveće uloge. Npr. bolnica uPalermu,uMontpellieruiz1195.,Hotel-DieuuParizu,ChariteuBerlinu(podignuta odFriedricha I.),Allgemeines Kranken hausuBeču(1784.podigaoJosip II.). Prva vojna bolnica osnovana je na savjet kardinalaRichelieuaza vrijeme opsade gradaCasale.

Arapski svijet

[uredi|uredi kôd]

Islamskamedicina početkomVIII. st.ima vrlo glasovite bolnice uDamasku,KairuiBagdadu,a njega bolesnika, preuzeta izbudističkihzasada ikršćanskogsamaritanstva, veoma se usavršila.707.godine je u Kairu bolnicu osnovaokalifAl-Walid I.U njoj su, kao i u drugim arapskim bolnicama, različite skupine bolesti bile posebno i različito liječene. Bilo je i liječnika specijalista, osobitokirurgaioftalmologa,kao i posebnih odjela zagubavce,zaočne bolestiitd. UIX. st.postojala je u velikoj mošeji u Kairu ambulanta, koja je imala poseban odjel za muškarce, a poseban za žene. Glasovita je bila i bolnica koju je uXIII. st.u Kairu sagradioEl Mansur.Lijepih bolnica imalo jearapskoliječništvo uŠpanjolskojza vrijeme svoga tamošnjega gospodstva. Za vrijeme pošasti osnovana su posebna lječilišta, koja su u prvo vrijeme bila samo neke primitivne izolacione prostorije, ali se u njima doskora (uz dušobrižništvo i dobrotvornost) počelo provoditi i neko liječenje.

Hrvatska

[uredi|uredi kôd]

Najstariju bolnicu u hrvatskim krajevima graditemplarskired1186.uSv. Petru na BojištukodNina.Godine1347.osnovana je bolnica uDubrovniku.Zgrada se nalazila s južne strane ženskoga samostanasv. Klare.Bolnica se zvalahospitale magnum,da bi kasnije bila preimenovana uDomus Christi.Bila je, kao i drugi hospitali onoga doba, više sklonište za starce negoli bolnica. Uz nju je1420.osnovana iljekarnaistog imena, koja i danas postoji. Ovaj je veliki hospital zaključkom senata od26. veljače1540.pretvoren u pravu javnu bolnicu i vjerojatno ili preseljen u novu zgradu, ili mu je postojeća bila znatno povećana i uređena.1888.Dubrovnik dobiva novu bolničku zgradu naBoninovu,dok je stara pretvorena u ubožište. Tijekom srednjega vijeka hospitali-ubožnice javljaju se po svim većim mjestima poPrimorju.UZadruje prijeXIX. st.bilo desetak hospitala, među kojima jednome trag vodi čak u559.Od njega je kasnije nastala vojnička, a1904.građanska bolnica.

U kasnije vrijeme su bili poznati hospitali za posebne bolesti - leprozoriji uZagrebu,Oborovu,Čazmi,Dubrovniku,Trogiru,Kotoru,StonuiKonavlima.U Dubrovniku su bila dva, jedan iz1320.naPilama,a drugi iz1463.naPločama.Trogirski je bio na otokuČiovu,a potječe iz1372.Kotorski je iz1435.i jedini nosi pravi naslovHospitale sancti Lazari sive leprosorum.Posebna je bila i bolnica protiv bolesti "škrljevo", prozvana po mjestuŠkrljevu.U njegovu se okolišu koncemXVIII. st.javljao, a po cijelom Hrvatskom primorju rasprostranio endemičnisifilis.Bolnica je bila ustrojena ufrankopanskomgradu uKraljevici1816.i radila do1878.

Godine1357.spominje se prvi od niza hospitala uZagrebu,kojih je otada bilo i do četiri.Zakladna bolnicailiBolnica milosrdne braćeosnovana je1791.,nakon što je Zagreb poharalaepidemijagripe,a iz Beča došao prijedlog da se po uzoru napariškiHotel-Dieu,odnosno po uzoru na novubečkuOpću bolnicu, sagrađenu po želji carJosipa II.,sagrade slične bolnice "po svoj provinciji". NaGriču,naKaptolui uVlaškoj uliciveć su postojali ksenodohiji, azili za starce i ubožnice, s vlastitim zakladama. Grička bolnica se nalazila u Dugoj ulici, dok je ubožnica bila u Kožarskoj ulici. Osim toga postojale su kaptolska i biskupska bolnica te Zaklada građanina Stillera.

Sve navedene zaklade sabrane su u jedinstvenu bolnicu čija je gradnja započela1794.,ali je dovršena tek1800.potporom biskupaMaksimilijana Vrhovca.Kako je to bilo dobanapoleonskih ratova,zgrada je najprije postala vojna bolnica. Tek se od1803.,na zauzimanježupanije,zgrada počela upotrebljavati za liječenje građana. Bolnica je otvorena23. kolovoza1804.za 32 bolesnika, a uprava je danaMilosrdnoj braćiizBratislave.Oni su obavljali dužnostiljekarnikaikirurga.Bolnica je uskoro došla na dobar glas, pa je21. siječnja1811.Rudolf Lamprechtu njoj pokušao osnovati privatnu kiruršku školu. Puno službeno ime bolnice bilo je Javna opća bolnica Milosrdne Braće na Jelačićevom trgu, odnosno Bolnica Milosrdne braće.[1]Pravni status bolnice bio je da je privatna bolnica s pravom javnosti, odnosno za plaćanje bolno-opskrbnih troškova jamčila je kraljevska zemaljska vlada.[1]Bolnička se zgrada isprva nalazila naJelačićevu trgu,ali je1930.porušena i smještena u drugu zgradu.

Drugu bolnicu u Zagrebu,Bolnicu sestara milosrdnica,osnovao je1841.kardinalJuraj Haulik.Uz nju je sazidao zgradu današnjegasamostanauFrankopanskoj ulici.Bolnica je počela s radom1. siječnja1846.s 12 kreveta. Bila je povjerena sestramasv. Vinka Paulskoga,koje su došle izTirola.Bolnica je dugo bila u sklopu samostana. Kasnije je za nju sagrađena zgrada uIlicibr. 83, a danas je u velikim zgradama u Vinogradskoj ulici.

Za epidemijekolere1853.dobio je Zagreb i treću bolnicu - tzv.Zemaljsku bolnicu,koja je građena1856.1860.na trošak zemaljske vlade za 200 kreveta. Neko su je vrijeme držaleSestre milosrdnice,da bi zatim u nju bila smještena realna gimnazija.1864.se u njoj održavalaPrva hrvatska izložba,a1868.1882.bila je iznajmljena državi za tvornicuduhana.1882.godine predana je za glavnu zgradu današnjegsveučilišta.Državna bolnicaosnovana je1941.u zgradi gradske ubožnice iortopedskebolnice naSvetom Duhuiz privremeno ondje smješteneZakladne bolnice.

U Hrvatskoj se, osim navedenih, od kraja XIX. st. spominju i bolnice gradovima:

Gradnja i uređenje bolnica

[uredi|uredi kôd]

Gradnja i uređenje bolnica mijenjali su se kroz stoljeća. Staregrčkebolnice bile su građene redovito uzmoreili na obalamarijeka,tako da imaju dovoljnovode.Njihova se terapija uvelike svodila napučko liječenjeililiječenje vodom,pa je bilo potrebno mnogo vode. Te su bolnice često bile uzhramove,a sastojale su se od jedne velike prostorije s ležajevima a ponekad i od prostorija za liječenje vodom. Prostor je bio natkrivenkrovomi bez stropa, koji je bio nepotreban zbog blageklime.

Samostanskiinfirmariji bili su građeni poput samostana ili općenitosakralnih zgrada.Služili su kao zaštita za stare, nemoćne i bolesne. Građeni su bez određenih propisa. Nalazimo ih u velikom prostoru s ležajevima, na čelu jeoltarza služenjemise,a u sredini veliki prostor gdje se liječilo. Najčešće subazilikalnogaoblika, a ima ih u obliku samostana s ćelijama. Gradili su se uzcrkve,samostane ili uz zidinegradova.Osobita se pažnja posvećivala vanjskojarhitekturi,pa često imajuumjetničkuvrijednost. U kasnom srednjem vijeku opet se javljaju bolnice uz rijeke. Od najizrazitijih je tipova ona uUlmuizXIII. st.Građena je na rijeciDunavuradi velike potrebe za vodom. Kasnije se odustaje od izgradnje uz rijeke, ali izgradnju i dalje obilježava veliki prostor s ležajevima. Ova značajkatlorisaide uXIX. st.Od toga se odustajalo tek u posebnim slučajevima, kada bi se gradile posebne građevine, primjericeumobolnice,stanovi zaliječnikeisestre,gospodarske gradnje,mrtvačniceitd.

Prvu tehnički dotjeranu bolnicu osnovao je ulmski graditeljJoseph Furttenbach.Tada se tek počinje razvijati tehnika gradnje bolnica i to u dva oblika: prvi je oblik koridora, bloksistem, a drugi je paviljonski sistem.

  • Koridorski sistemrazvija se iz oblika samostana s koridorom i ćelijama. Tu se iz jednoga prostora,koridora,koji je redovito os cijele građevine, ide u pojedine bolesničke sobe i ostale prostorije. Jedna od većih i novijih bolnica uEuropi,BeaujonuParizu,građena je u sistemu koridora. Veliki broj novih i modernih bolnica uSAD-u građen je u tom sistemu, kao npr.Medical CenteruNew YorkuiCountry General HospitaluLos Angelesu.
  • Posebni način građenja upaviljonskom sistemuse razvio kako bi se što bolje odijelili bolesnici iste grupebolesti,i kako bi se što bolje provelo pojedinačno liječenje nekih bolesti. Taj oblik nastaje iz bolnica s velikimdvoranama,koje se izgrađuju u posebnim manjim ili većim zgradama, a vezane su natkrivenimtrijemom.Tako se razvija način posebnih što manjih što većih građevina, no sve zajedno čine jednu cjelinu. Povezane su prometnim putovima (kadšto itunelima) koji su često natkriveni. Prva bolnica u Europi u paviljonskom sistemu je bolnicaLariboisiereu Parizu, izgrađena1858.Ovaj se tip gradnje razvio uEngleskoj.

U novije vrijeme se primjenjuje sistem koridora u kombinaciji s paviljonskim. Iskustvo je pokazalo, da je taj način gradnje najekonomičniji. Od bolnica uHrvatskojgrađenih početkomXX. stoljeća,većina je bila građena u sistemu paviljona. Tako suBolnica sestara milosrdnicauZagrebu,bolnica uOsijekui klinička bolnica u Zagrebu građene u paviljonskom sistemu. Zakladna bolnica na Rebru izgrađena je u mješovitom sistemu bloka.

Gdje će se bolnica graditi i kakva će biti određuje se prema potrebama kraja kao i prematerenskim,klimatskim izdravstvenimprilikama. Uvriježeno je da na 1.000 stanovnika postoji pet do deset kreveta racionalno raspoređenih na opće i posebne, veće i manje bolnice. Osim bolesnika, smještenih u bolnici, bolnice liječe bolesnike i u svojimambulantama.Bolnice se redovito grade tako da bolesničkesobegledaju najug,istokilizapad,dakle nasunčanustranu, aoperacijske dvoranekao i hodnici nalaze se nasjeveru.Radi učinkovitijeg pružanja hitnih medicinskih usluga bolnicama je uvedenOBHP-objedinjeni hitni bolnički prijam.

Danas se češće grade velike bolnice, jer je gradnja jeftinija, a uzdržavanje lakše. Ondje gdje nema mogućnosti za prijevozbolesnika,u manjim mjestima ili u teško pristupačnom kraju, grade se i manje bolnice, ali ne manje od 120-150 kreveta. Većedržavenastoje takve bolnice postaviti na svaki prostor promjera 50km.Gradske bolnice, koje služe kao glavne, grade se danas s 300-400 kreveta. Smjernice kod današnjeg građenja bolnica su dakle da se izgradi glavna velika bolnica u većem središtu, snabdjevena svim potrebnimhigijenskimitehničkimpomagalima, a u kraju koji može obuhvatiti svojim djelovanjem da se izgrade male pomoćne bolnice, tako da bolesnik bude samo neko vrijeme u glavnoj velikoj bolnici, a onda se šalje u pomoćnu do konačnog ozdravljenja ili do prijelaza ukućnu njegu.

Ovaj članak uključuje tekst izHrvatske enciklopedije,objavljivane od1941.do1945.godine, koja jejavno dobro.