Prijeđi na sadržaj

Cassini-Huygens

Izvor: Wikipedija
'Cassini–Huygens'

Umjetnički prikaz letjelice Cassini
OrganizacijaNASA/ESA/ASI
Tip misijePrelet, orbiter i meko spuštanje
Prelet pokrajVenera(Gravitacijska praćka)
Datum preleta:26. travnja1998.
Udaljenost:234 km

Venera(Gravitacijska praćka)
Datum preleta:24. lipnja1999.
Udaljenost:600 km

Zemlja(Gravitacijska praćka)
Datum preleta:18. kolovoza1999.
Udaljenost:1.171 km

Jupiter(Gravitacijska praćka)
Datum preleta:30. prosinca2000.
Udaljenost:9.852.924 km
DatumTitan(Huygens)
Datum slijetanja:14. siječnja2005.
Datum ulaska u orbitu1. srpnja2004.
U orbiti oko
Saturna
1. srpnja2004.-15. rujna2017.
Datum lansiranja15. listopada1997.
08:43:00 UTC
Lansiran uz pomoćTitan IV-B/Centaur lansirno vozilo
Trajanje misije19 godina, 11 mjeseci[1]
U orbiti oko Saturna:13 godina, 2 mjeseca, 14 dana
Pad iz orbite15. rujna2017.
11:55:00 UTC
NSSDC ID1997-061A
Internet sjedište(engl.)Cassini–Huygens (službene stranice)
Masa2581 kg
Cassini + Huygens:5712 kg[2]
Napajanje885W (633W na kraju misije)[3]

LetjelicaCassinije svemirska letjelica koja je istraživalaSaturn,njegove prsteneimjesece.Lansirana saZemlje15. listopada1997.na putovanje doSaturnai njegovihsatelitadugo sedam godina. U Saturnovu orbitu ušla je1. srpnja2004.Na sebi je nosilaESA-inu sondu Huygens koja se spustila naTitan2005.i poslala mnoštvo podataka.

Huygens[uredi|uredi kôd]

Uvod[uredi|uredi kôd]

HuygensjeESA-ina sonda koja je2004.na orbiteru Cassini stigla do Saturna te je kasnije otpuštena uTitanovu atmosferu.Huygens je mapirao površinu Titana pri spuštanju te poslao nekoliko slika tla. Ime je dobio po nizozemskom astronomuChristiaanu Huygensukoji je otkrio taj Saturnov satelit.

Letjelica[uredi|uredi kôd]

Slika tla Titana

Sonda Huygens pričvršćena je na letjelicuCassinii napravila ju je ESA. Svakih šest mjeseci na putu do Saturna događale su se provjere sonde i sustava. Na samBožić2004.godine, Huygens se odvojio od Cassinija i krenuo na svoj 21-dnevni put prema Titanu. Pri ulasku u atmosferu, temperatura je bila oko 2000 Celzijevih stupnjeva, što je Huygensovtoplinski štitdobro izdržao. Brzina se zbogtrenjasmanjila s 21 000 km/h na 1800 km/h. Na visini od 180 km, otvorio se velikipadobranpromjera 8,3 metra. Na visini od 120 km, otvorio se jedan manji padobran koji je dodatno usporio Huygensa. Na visini od 60 km, uključuje seplinski kromatografimaseni spektrometarteinstrumentiza ispitivanje atmosfere i dvijekamere.Huygens je konstruiran za 2,5 sata rada i najmanje tri minute rada na površini. Brzina pri udaru u tlo Titana iznosila je 5 m/s. Sa sondom je Huygens, koja je signale odašiljala puno duže nego što je bilo predviđeno, sve bilo u redu. Naime,sondaje slala podatke i nakon što je Cassini zašao za obzor Titana, a podatci koje je letjelica poslala "osluškivat" će se sa Zemlje.

Instrumenti[uredi|uredi kôd]

Na Huygensu je smješteno 6 instrumenata.

Plinski kromatograf i maseni spektrometar analizirat će Titanovu atmosferu, dok je Huygensov instrument za atmosfersko ustrojstvo zadužen za mjerenje fizikalnih i električnih svojstava atmosfere.

Cassini[uredi|uredi kôd]

Slika Saturna

Letjelica[uredi|uredi kôd]

Cassini je vrlo teškaletjelica.Ima masu od čak 5774kg.Jedine letjelice teže od nje bile suPhobos 1iPhobos 2.Više od 50% mase letjelice otpada nagorivo.Dimenzije su letjelice: 6,7m(visina) x 4 m (širina). Cassini i Huygens gotovo su neaktivni na putu do Saturna. Izvode samo provjere sustava i cijele letjelice.

Uvod[uredi|uredi kôd]

Cassini jeNASA-ina letjelica poslana1997.godine u istraživanje Saturna, njegovih prstenova i satelita. Ime je dobila pofrancuskomastronomuGiovanniju Domenicu Cassiniju.Letjelica je do cilja stigla1. srpnja2004.

Letjelica[uredi|uredi kôd]

Letjelica Cassini je nakon dolaska do Saturna nastavila letjeti oko njegovihprirodnih satelitai još će nekoliko puta proletjeti pokrajTitana.Cassini sa Zemljom razgovara putem triju antena. Podatcima treba od 68 do 84 minute da stignu do Zemlje. Za razliku od drugih letjelica koje koristesolarne ćelije,Cassini kao izvor energije koristiradio-izotopni termoelektrični generatorkoji pretvara toplinu u električnu energiju. Tri su generatora na Cassiniju ukupne snage 700Watta.

Letjelica ima dva glavnamotorai čak šesnaest manjih koji izvode precizne promjene smjera.

Da bi stigao do Saturna, morao je koristiti"gravitacijsku praćku"Venere(2 puta), Zemlje i Jupitera.Računalona Cassiniju je složeno. Ono može u slučaju prekida veze sa Zemljom čak četiri tjedna samostalno održavati letjelicu, a računalo može preživjeti i izbojeSunčevih baklji.

Instrumenti[uredi|uredi kôd]

Na Cassiniju je smješteno 12 instrumenata.

Sustav za radijsko znanstveno istraživanje proučavao je atmosferu, prstenove i gravitacijsko polje Saturna i njegovih satelita.

Znanstveni je podsustav za slikovnu dijagnostiku slikavao u vidljivom, ultraljubičastom i infracrvenom dijelu spektra.

Cassinijev je radar kartografirao Titanovu površinu.

Ionski i neutralni maseni spektrometar istražuje neutralne i nabijene čestice.

Kartografski spektrometar vidljivog i infracrvenog dijela spektra određuje kemijski sastav atmosfere, prstenova i satelita.

Analizator kozmičke prašine proučava led i prašinu u blizini Saturna.

Znanstveni sustav za radio- i plazmatske valove istražuje valove plazme.

Cassinijev plazmatski spektrometar istražujeplazmuunutar Saturnovog magnetskog polja.

Spektrograf za slikovnu dijagnostiku u ultraljubičastom dijelu spektra mjeri ultraljubičastu energiju.

Instrument za magnetosfernu slikovnu dijagnostiku snima Saturnovo magnetsko polje.

Magnetometar dvjema tehnikama proučava Saturnovo magnetsko polje, prstenove te Saturnove mjesece.

Veliki Finale i uništenje[uredi|uredi kôd]

Cassinijev kraj uključivao je niz bliskih prolaza kraj Saturna, približavanje unutar prstenova, zatim ulazak u Saturnovu atmosferu 15. rujna 2017. kako bi uništili svemirsku letjelicu. Ova metoda je odabrana, jer je neophodno osigurati zaštitu i spriječiti biološku kontaminaciju bilo kojeg mjeseca Saturna za koji se misli da nudi potencijalnu životnu sposobnost (posebnoTitaniEncelad). Konačni let Titan 22. travnja 2017. promijenio je orbitu kako bi letio kroz jaz između Saturna i njegovog unutarnjeg prstena nekoliko dana kasnije, 26. travnja. Cassini je prošao oko 3.100 km iznad Saturnovog sloja oblaka i 320 km (200 milja) ) s vidljivog ruba unutarnjeg prstena; uspješno je snimao Saturnove atmosfere i već sljedećeg dana počeo vraćati podatke. Nakon dodatnih 22 orbite kroz jaz, misija je završena zaronom u Saturnovu atmosferu 15. rujna; signal je izgubljen u 07:55:46 EDT 15. rujna 2017., samo 30 sekundi kasnije od predviđenog. Procjenjuje se da jesvemirski brodizgorio oko 45 sekundi nakon posljednjeg prijenosa.[4]

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiCassini-Huygens

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. "About the mission"(engleski)saturn.jpl.nasa.gov (15. rujan 2017.)
  2. "Cassini / Huygens"(engleski)space.skyrocket.de (15. rujan 2017.)
  3. "Cassini-Huygens: Facts"(engleski)saturn.jpl.nasa.gov (15. rujan 2017.)
  4. Vatreni kraj: Cassini se javio zadnji put i izgorio na Saturnu.Pristupljeno 6. listopada 2019.journal zahtijeva|journal=(pomoć)