Prijeđi na sadržaj

Cijena

Izvor: Wikipedija

Cijenaje vrijednosni izraz nekerobeiliusluge.

Cijenekoordiniraju odluke proizvođača ipotrošačanatržišturobâiuslugâ.

U načelu, porast cijene povećavaponuduodnosno potičuproizvodnju.Niže cijene u načelu povećavajupotrošnju.

Cijena je točno određena svota novca ili nečega drugoga što se traži u zamjenu za proizvod/uslugu.

Cijena je iznos novca koji se traži za proizvod ili uslugu, odnosno zbroj vrijednosti koje kupci razmjenjuju za koristi od posjedovanja ili uporabe proizvoda ili usluge.

Cijene na slobodnom tržištu

[uredi|uredi kôd]

Cijena je novčani iznos koji je potrebno dati da bi se kupila nekaroba.Na slobodnomtržištucijena se formira na osnovuponudeipotražnje.Cijena (C) je jednaka ili manja odvrijednosti(V), odnosno veća ili jednakatroškovima(T). Kupci kojima roba vrijedi manje od cijene neće je kupovati, a proizvođači koji ne mogu zaraditi prodajomproizvodanemaju interes proizvoditi ga.

T =< C =< V

Na slobodnom tržištu povećanjem cijene pada potražnja i to je osnovniekonomski zakon.

Postoje i izuzeci od tog pravila kod inferiornih tj. osnovnih dobara (Giffenov paradoks). Npr. ako dođe do velikog porasta cijene kruha, potražnja za kruhom može porasti zbog tog što ljudi nemaju dovoljno novca za kupnjusupstitutaviše kvalitete. Ovo nastaje samo kod apsolutno inferiornih dobara tj. dobara čija potražnja pada s porastomdohotkai kod kojih je efekt dohotka velik.

Cijena robe koju traži ponuditelj robe uvijek je veća, ili jednaka njegovim troškovima proizvodnje. Isto tako, cijena robe je jednaka, ili manja odvrijednostite robe za pojedinog kupca. Ako na tržištu postoji višekonkurentskihprodavatelja i više kupaca cijena se formira na tržištu. Proizvođači koji imaju troškove proizvodnje veće od te tržišne cijene, mogu nastaviti prodaju samo uz gubitak. Kupcima, isto tako, svaka roba u određenom trenutku vrijedi određeni iznos, a oni kojima roba vrijedi manje od cijene neće je kupovati. Razlika koju prodavač ostvari između ukupnih troškova i cijene jeprofit,a razlika koju kupci ostvare između njima poznate vrijednosti i cijene je korisnički višak.

Svaki kupac je spreman za potrebnu količinu robe dati određenu količinu novca, a to je za njega vrijednost te robe. Ako nađe robu čija je cijena manja ili jednaka toj procijenjenoj vrijednosti on će robu kupiti. Ovo ekonomsko pravilo zove se zakon vrijednosti. On nam objašnjava zašto kupac nastoji kupiti robu po nižoj cijeni, s tim što, u svakom trenutku, postoji maksimalna cijena, tj. vrijednost, iznad koje on neće kupovati potrebnu količinu neke robe.

Administrativne cijene

[uredi|uredi kôd]

Uadministrativnim privredamagdje država određuje cijene moguća su dva slučaja:

  • 1. Administrativna cijena je veća od tržišne. Tada ponuda raste a potražnja pada. Rezultat je gomilanje zaliha i rasprodajarobepo cijeni ispod propisane.
  • 2. Mnogo češći slučaj je da su cijene manje od tržišnih.

Rezultat ovoga je pad ponude, nestašica robe, redovi pred trgovinama, pojava nove robe koja je minimalno izmijenjena ali s novom cijenom, prodaja preko veze,korupcijadruštva, pojava ilegalnog tržišta itd. Ovakvim načinom određivanja cijena političkidemagozitobože pomažu sirotinju, a stvarni rezultat je smanjena proizvodnja zbognemotiviranosti,i bogaćenje pojedinaca s dobrim političkim vezama koji mogu nabaviti veću količinu robe i ilegalno ju prodavati povišim cijenama.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]

Osnove globalnog gospodarstva, autor Tihomir ČuljakArhivirana inačica izvorne straniceod 30. srpnja 2013. (Wayback Machine)

Nedovršeni članakCijenakoji govori o ekonomiji treba dopuniti.Dopunite gapremapravilima Wikipedije.