Prijeđi na sadržaj

Djeca

Izvor: Wikipedija
Ovo je glavno značenje pojmaDjeca.Za druga značenja pogledajteDjeca (razdvojba).
Dijete

Djecasu najmlađi članoviljudskevrste. Po UN-ovojKonvenciji o pravima djetetadijete je svaka osoba mlađa od 18 godina.

Od rođenja do 28 danaživotadjecu zovemonovorođenčad.U daljem njihovom djetinjstvu razlikujemo rano djetinjstvo (do 6. godine života), srednje djetinjstvo (do 9. godine života) i kasno djetinjstvo (do 12. godine života). Neki razdobljepubertetaisto smatraju djetinjstvom, znači od 1. do 16.godine.O djetetu se brinu njegoviroditelji,obično i starijabraća/sestre,djedovi i bake,ostali članovi šire obitelji iliskrbnici.

U mnogim zemljama djeca idu u školu, no, u većini siromašnih zemalja mnogo se djece izrabljuje za rad ili ne idu u školu. Od gladi pati više od 150 milijuna, a godišnje umire oko 3.1 milijuna djece.[1]Konvencija o pravima djeteta donesena je 20. studenog1989.godine na Generalnoj skupštiniUjedinjenih narodai na taj se datum svake godine obilježavaSvjetski dan djece.

Svjetska rekorderka po broju djece jeRuskinjakoja je rodila čak 69 djece koje je nosila u 27trudnoća.16 je puta nosilablizance,sedam puta trojke i četiri puta četvorke.Otacs najviše djece jemarokanskiimperatorMoulay Ismail Ibn Sharif koji je imaoharemod 500 žena, a otac je čak 1042 djeteta.[2]

Konvencija o pravima djeteta

[uredi|uredi kôd]
Zemlje koje su ratificirale konvenciju (zeleno), koje su je potpisale, ali ne i ratificirale (ljubičasto), zemlje nepotpisnice (narančasto).

Konvencija o pravima djeteta je sporazum kojega su usvojili Ujedinjeni narodi 20. studenoga 1989. Konvenciju je prihvatilo 196 zemalja svijeta, a među njima i Hrvatska. Od svih država članica Ujedinjenih naroda, jedina država koja nije ratificirala konvenciju jeSAD.

Konvencija sadrži obaveze koje su države potpisale kako bi zaštitile djecu te zajednički odredile što treba učiniti da bi svako dijete raslo i razvijalo se u odraslu osobu. Drugim riječima, u Konvenciji o pravima djeteta popisana su sva dječja prava koja je djeci potrebno zaštititi i osigurati kako bi rastala zdravo i zadovoljno.

Dječja prava dijele se na prava preživljavanja, zaštitna prava, razvojna prava i prava sudjelovanja.

Literatura

[uredi|uredi kôd]
  • Skupina autora,Oxford enciklopedija za mlade,ISBN978-953-274-039-4(3. svezak)
  • Fuerst, Marija:Psihologija,Zagreb, 1994.
  1. WORLD CHILD HUNGER FACTS (UNICEF, 2018a)
  2. http:// centarzdravlja.hr/zdrav-zivot/zensko-zdravlje/sigurnost-kontracepcije/Preuzeto 27. prosinca 2017.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Wikicitata
Logotip Wikicitata
Wikicitatiimaju zbirke citata o temiDjeca