Prijeđi na sadržaj

Embriologija

Izvor: Wikipedija
Embriologija
Embriologija
Ljudski embrij sa šest tjedana embrijske starosti ili 8 tjedana gestacijske starosti.
Znanstveno polje Temeljne medicinske znanosti
Znanstveno područje Biomedicina i zdravstvo
Klasifikacija znanosti u Hrvatskoj

Embriologijajeznanostkoja se bavi proučavanjemzametaka(embrija) i njihovog razvoja. Dio jerazvojne biologije.

Oblikovanje i razvoj zametka naziva seembriogeneza.To je znanstvena disciplina unutarbiologije,koja istražuje rast i razvoj složenoganimalnogorganizma i to pomoću tri osnovna procesa: rasta, diferencijacije i morfogeneze.

Embriologija je grana biologije koja istražuje morfološke i funkcionalne osobine najranijih stupnjeva individualnog razvoja počevši od oplodnje jajne stanice pa sve do napuštanja ekstraembrionalnih omotača tj. do leženja odnosno porođaja.Začećemnastaje oplođeno jajašce koje ima 46kromosoma,23 od oca i 23 od majke. Ta stanica sadrži složen genetski nacrt svake pojedinosti poput spola, visine, boje kože itd. NaDNKzapisane su sve potrebne genetske informacije. Njih ima jako puno, toliko koliko bi stalo u pet setova Enciklopedije Britannice. Jako mnogo podataka zapisano je u jako minijaturnom obliku. Kada bi se na jedno mjesto skupili svi genetski podaci s DNA 5 milijardi ljudi naZemlji,oni bili veličine dvije tablete.[1]

Ljudski embrij nije zrelo ljudsko biće, ali je ljudsko biće ili kompletno biće koje pripada ljudskoj vrsti. Embrij se od početka svoga postojana razlikuje od bilo koje majčine ili očevestanicei raste slijedeći vlastiti put razvitka, upravljan samim sobom, prema vlastitom preživljavanaju i vlastitoj zrelosti. Embrij je ljudski, jer posjedujegenetičkukonstituciju svojstvenu ljudskim bićima. Potpuno je programiran i aktivno predisponiran, da se razvije do zrelosti u ljudsko biće što će i postići, ako ne bude ometanbolešću,nasiljemili neprijateljskim djelovanjem.[2]Ljudski embrij ima pravo na ljudsko dostojanstvo i ljudska prava od kojih je prvo pravo naživot.[3]

U širem smislu ovo razdoblje razvoja jedne jedinke poznat je pod nazivom embrionalno razdoblje razvoja. Tijekom ovog razdoblja nastaje čitav niz složenih biokemijskih, morfoloških i funkcionalnih procesa tijekom kojih se diferenciraju nove vrstestanica,stvaraju klicini listovi, a od njih pojedini sustaviorgana.Daljnji proces razvoja karakteriziraju se diferenciranjem ostalih sustava organa i rastom. Ovo razdoblje naziva se embrionalno razdoblje, a plod se u ovoj fazi nazivaembrij.Nakon toga dolazi fetalno razdoblje razvoja i od tada se embrion nazivafetus.Tijekom ovog razdoblja većina dijelova tijela dobiva konačan izgled i položaj.

Zadatak embriologije je, da omogući razumijevanje pojedinih organa i tkiva od oplodnje jajne stanice-zigote do stvaranja višestanično organizma odgovarajuće vrste.

Embriologija ima nekoliko faza: prva i najduža je deskriptivna embriologija, druga je kauzalna embriologija, a treća biologija razvoja filogenija proces razvoja biljnih i životinjskih vrsta, rodova, familija-obitelji i klasa te njihovog postanka do danas.

Ontogenija uključuje sve promjene koje se odigravaju tijekom individualnog razvoja započevši od nastajanja spolnih stanica u roditeljskoj generaciji pa do smrti jedinke. Međutim ovaj proces se može razmatrati kao skup faza koji se međusobno razlikuju u stupnju morfološke složenosti.

Unutarnje poveznice

[uredi|uredi kôd]
Bilješke i literatura
  1. Jerome LeJeune: Life Begins at Conception, Human Life Alliance of Minnesota, 1997.
  2. Robert George, Patrick Lee, New Atlantis, USA
  3. M. Cassini:” I diritti dell'uomo, la bioetica e l'embrione umano”, Medicina e Morale 1, 2003. 67-110.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Mrežna mjesta