Prijeđi na sadržaj

Eros

Izvor: Wikipedija
Ovo je glavno značenje pojmaEros.Za druga značenja pogledajteEros (razdvojba).
Caravaggio:Eros (Amor),1600.

Eros(grč.Ἔρως,Erôs) ugrčkoj mitologijibogjeljubavi,strasti iseksualnepožude i sama ljubav. Pojedini izvori pišu da je sinAfroditeiAresailiHefesta,a ostali da jeprimordijalnoutjelovljenje životvorne snage koja se rodila iz prvobitnogKaosa.Njegov je pandan urimskoj mitologijiKupidon.

Erosovoimedolazi odgrčkeriječiἜρως= "požuda".

Nekoć je Eros bio nazivan iErotes(množinagrčkeriječieros) što je opisivalo sve radnje koje su sadržavaleljubavi požudu,heteroseksualnostihomoseksualnost.Nazivali su ga iEleutherios= "osloboditelj".

Urimskoj mitologijibio je znan i kaoKupidon,aimemu dolazi odlatinskeriječiCupido= "požuda", od glagolacupio, cupire= "željeti".

Karakteristike

[uredi|uredi kôd]
Eros,5. stoljeće pr. Kr.

Erosa su prikazivali kao mladog i krilatog dječaka sa spremnim lukom i strijelama koje bi odaslao u srca smrtnika ilibogova.Dvije su vrste njegovih strijela:zlatnesgolubovimperjem koje su uzrokovale samoljubavisivestrijele sasovinimperjem koje su uzrokovale neodređenost.

PjesnikinjaSapfaopisivala ga je kao gorkog i okrutnog prema svojim žrtvama, ali istodobno zavodljivog i prelijepog.

URimusu ga također zvali požudom -Kupidon.Rimljani su ga uzeli kaosimbolživota poslije smrti te je njegov lik oslikavao brojne sarkofage. Grci su ga pak prikazivali kao najljepšeg i najviše voljenog te su njegovi kipovi bili najviše u dvoranama.

Bez obzira na to što je jedan od najstarijih bogova, njegov se kult počinje kasnije slaviti uGrčkoj.UTespijije osnovan drevni plodni kult, a uAtenije sAfroditomimao zajednički kult. U njoj je četvrti dan svakog mjeseca bio posvećen Erosu.

Mitologija

[uredi|uredi kôd]

Rođenje

[uredi|uredi kôd]
Lucas Cranach:VeneraiKupidon(Afroditai Eros),1509.

Za Erosa se vjeruje da je među prvima izašao izKaosate da je jedan odprimordijalnih bogova.Rečeno je da je odgovoran za spajanjeUranaiGeje(Neba i Zemlje). U legendama izEleuzinenazvan jeprotagonus,prvorođenac. PremaAristofanovudjeluPticerođen je odErebaiNikte(Tame i Noći). U kasnijim mitološkim pričama on jeAfroditinoiAresovodijete.HezioduTeogonijidonosi da je Afroditin pomoćnik, ali ne i njezin sin. Postoje i inačice da jeZefiroviIridinsin.

U okviru prve inačice podrijetla u kojoj je sinAresaiAfrodite,postojimitda ga jeZeusodlučio ubiti čim se rodio, ali Afrodita ga je sakrila u duboku šumu gdje Zeus nije mogao vidjeti i povjerila ga divljimlavicama.Kad je odrastao, vratio se naOlimpi bogovi su mu poželjeli dobrodošlicu. Erosov je bratAnterosili Protuljubav.

Eros i Psiha

[uredi|uredi kôd]

Afroditaje bila ljubomorna zbog njezine ljepote jer nitko nije odavao počast pravoj Afroditi, svi su hvaliliPsihinuljepotu, a njezina su svetišta opustjela te je rekla Erosu da je pogodi usrceda se zaljubi u najružnijeg čovjeka na svijetu. Eros je prihvatio majčinu naredbu, ali kad je došao do Psihe, odmah se u nju zaljubio. Druga inačica mita govori da se slučajno ubo o vlastituzlatnustrelicu.

Anthonis van Dyck:Erosi Psiha,1638.

Psihini roditelji savjetovali su se s proročicom preko koje im jeApolonrekao da je ostave na najbližojplaniniu svadbenoj odjeći jer je njezina ljepota bila tako velika da je namijenjena zaboga.Tužna je povorka dovela Psihu do planine, a ona je očekivala čudovište za muža. To su i učinili, a odnio ju jeZefir,zapadnivjetar,u prekrasnucvjetnudolinu i palaču u kojoj su je služile nevidljive sluge danju te je imala sve obilje. Kad bi pala noć, u mraku je došao neznani mladoženja te su spavali zajedno. Svake ju je noći posjećivao, ali svaki joj je put rekao da ugasi svjetiljku da ga ne bi vidjela. Ona se zaljubila u nj ne znajući tko je.

Eros je dopustioZefiruda danju odvedePsihunatrag njezinim sestrama te da sve tri budu u palači tijekom dana, ali upozorivši Psihu da ne pokušava doznati tko je. Ljubomorne su sestre rekle Psihi, koja je bila trudna, da kolaju glasine kako se udala za užasnuzmijakoja će proždrijeti i nju i dijete kad ogladni. Nagovorile su je da pripreminožiuljanusvjetiljku te da ga ubije.

Kad je Eros došao, Psiha je osvijetlivši ga prepoznala Erosa te se, proklinjući svoju ludost, htjela ubiti. Ali odbacila je nož te je promatrala mladogbogai njegovezlatnestrelice. Slučajno se ubola na jednu te je osjetila neodoljivu želju za svojim mužem. Počela ga je ljubiti, a kapljica ulja iz njezine lampe pala je na Erosova prsa i probudila ga. On je odletio, ali uhvatila je njegov gležanj te ju je on nosio sve dok mumišićinisu otkazali, a ona je slomljena srca pala na tlo.

François Boucher:Svadba Erosa iPsihe

Dok je Psiha lutala i ispunjavalaAfroditinezadatke, Eros je ležao bolestan u postelji, u palači svoje majke Afrodite, a boljelo ga jeramena koje je bilo palo vrućeulje.Jedan jegalebto doznao te je odletio Afroditi i sve joj ispričao, predbacivši joj njihovhedonizami ocrnivši Erosa. Afrodita je došla Erosu, ranjenom od ljubavi, i razbjesnila se te pozvala nekoć staru neprijateljicu Uzdržanost. Ona je opsjela njezina sina koji je ostao ležati.

Eros, koji joj je bio oprostio, izbrisao je vječnisans njezina lica i stavio ga natrag u kutiju. Potom je odletio doOlimpai molioZeusada im pomogne. Zeus je sazvao vijećebogovai odlučio da se Eros može oženiti Psihom. Dovedena je naOlimp,dano joj je da pijeambrozijute je postala besmrtna. Zajedno su imali kćer Blaženstvo/Užitak (lat.Volupta).Afroditai Psiha također su oprostile jedna drugoj.

Literatura

[uredi|uredi kôd]
  • Aristofan:Ptice
  • Bartsch, Shadi i Bartscherer, Thomas:Erotikon: Essays on Eros, Ancient and Modern,University of Chicago Press, Chicago, 2005.
  • Bataille, George:The Tears of Eros,prev. Peter Connor, City Lights Books, San Francisco, 1989.
  • Calame, Claude:The Poetics of Eros in Ancient Greece,prev. Janet Lloyd, Princeton University Press, Princeton, 1999.
  • Carson, Anne:Eros the Bittersweet: An Essay,Princeton University Press, New Jersey, 1986.
  • Graves, Robert:Grčki mitovi,CID, Zagreb, 2003.
  • Nygren, Anders:Agape and Eros,Harper and Row, New York, 1969.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima stranicu o temiEros