Prijeđi na sadržaj

Veljačka revolucija u Rusiji

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sFebruarska revolucija)

Veljačka revolucijaodnosnofebruarska revolucija[1]izbija u Ruskom Carstvu8. ožujka1917.U samo devet dana revolucionari pobjeđuju monarhističke snage nakon čega se ukida Carstvo i proglašavaRuska Republika.

Narodno nezadovoljstvo[uredi|uredi kôd]

Suprotno popularnom mišljenju kakoFebruarskaiOktobarska revolucijanastaju kao posljedicaPrvog svjetskog rataslužbeni dokumentiRuskog Carstvanam pričaju drugačiju priču. Nakon gušenja revolucije1905.godine pod pritiskom državne represije dolazi do samo kratkotrajnog smirivanja situacije koja se ubrzo počinje pogoršavati za vladajućuelitu.Tijekom1910.godine Rusiju potresaju samo 222štrajkai od kojih je 8 bilo političkih. Već1913.godine broj štrajkova se naglo povećao. Te godine izbija 2404 štrajka od kojih policija kao političke ocjenjuje njih 1034, a samo u prvom dijelu1914.godine (do kolovoza) izbija 3534 štrajka od kojih je 2565 političkih.Rusijase u trenutku izbijanja rata nalazi u predrevolucionarnom razdoblju, ali čak niti car toga nije svjestan jer mu policija u izvještaju iz1913.godine javlja da se broj nemira smanjuje i kako nema opasnosti od revolucije pošto se svi problemi mogu rješiti bez pomoći vojske.

Car i Duma[uredi|uredi kôd]

CarNikola II.je od ljeta1915.preuzeo vrhovnu vlast nad ruskim snagama u ratu, a državne poslove je prepustio svojoj supruzi, carici Aleksandri iRaspućinu,sumnjivom i nesposobnom dvorskom svećeniku koji je uživao njihovo veliko povjerenje i koji je, među ostalim, doveo korupciju i na sam dvor. Zbog Nikolajevog apsolutističkog vladanja zemljom,Dumai vlada nisu imale nikakvog političkog utjecaja.

Duma je bila formirana od Naprednog bloka kojeg su činili liberali i parlamentarna većina, a okupljao je 2/3 Dume. Oni tražeamnestijuza političke zatvorenike i sastavljanje vlade od njezinih članova (jer žele participirati u vlasti) što car odbija i raspušta Dumu1916.godine. Nakon što jeparlamentponovno sazvan, car nije napravio reforme koje je tražio Napredni blok pa se kriza produbljuje. Duma ga optužuje za veleizdaju. Dolazi do pada vlade zbog ostavke ministra vanjskih poslova Sazonova, pa Nikolaj II, za premijera postavlja Stürmera, a za ministra unutarnjih poslova Protopopova, koji su obojica Rasputinovi ljudi. Zbog samovolje u izboru članova vlade i vođenju rata krajem prosinca1916.nezadovoljstvo biva sve veće.

Car i carica gube potporu radništva iseljaka(zbog vojnemobilizacijebez kriterija i zbog zaustavljanja proizvodnje),aristokracije(koja traži smjenu Rasputina) i generala (nisu odani zbog neslaganja oko rata).

Vladajući su očekivali nemire građana no ne u većoj mjeri pa je pokret masa iznenadio vlast koja nije smatrala da treba pripremiti vojsku.

Revolucija[uredi|uredi kôd]

Dana8. ožujka1917.uPetrograduizbijaju spontani nemiri zbog krize u opskrbi kruhom koja je nastala zbogkorupcijena željeznici. Nakon što su se dva dana okupljale po tvornicama i ulicama, mase kreću prema centru uzvikujući "Dolje apsolutizam!". Napredni blok u Dumi pokušava iskoristiti događaje izazivajući ostavku Vlade koja pada nakon jedva 48 sati. Revolucionari zauzimaju Finski kolodvor i oslobađaju političke zatvorenike (menjševike) iz Petropavlovske tvrđave.

Nakon što je nestala službena vlast, formirala se nova podijeljena vlast između Izvršnog komiteta Dume kojeg čini liberalnaburžoazija(ima više utjecaja u vladanju pa premijer postajeknezGrigorij Lavov,aministarvanjskih poslova Miljukov) te Sovjeta radnika i vojnika - socijalisti.

Oni se razilaze u stajalištima.Sovjettraži trenutnu abdikacijucara,a odbor Dume traži nametanje caru nove vlade po vlastitom izboru no ne iabdikaciju.

Zajedničko rješenje pronađeno je podijelom ministarstva između dviju strana, a odbor Dume pristao je tražiti abdikaciju cara u korist nekog drugog člana carske obitelji.

Dana16. ožujkaNikola II. odriče se prijestolja u korist svoga brata, kneza Mihaila. No on sljedeći dan u Dumi ne dobiva podršku cijele vlasti, već samo buržujskih liberala. Mihajlo shvaća da carstvo nema budućnost te sam potpisuje abdikaciju.

Rusija17. ožujkapostaje republika.

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. Enciklopedija LZMKVeljačka revolucija
Nedovršeni članakVeljačka revolucija u Rusijikoji govori o povijesti treba dopuniti.Dopunite gapremapravilima Wikipedije.