Prijeđi na sadržaj

Francesco Petrarca

Izvor: Wikipedija
Francesco Petrarca
Francesco Petrarca

Francesco Petrarca(Arezzo,20. srpnja1304.Arquà PetrarcakrajPadove,19. srpnja1374.),talijanskipjesnik.

Životopis

[uredi|uredi kôd]

Studirao jepravouMontpellieruiBologni.Putovao jeFrancuskom,Njemačkom,Italijom,a možda je bio i uŠpanjolskojiEngleskoj.Na jednom putovanju otkrio je dragocjenaCiceronovapisma.

Sinfirentinskogagrađanina,koji je poputDanteabio prognan iz rodnoga grada, Francesco Petrarca je mladost proveo uAvignonu,raskošnom sjedištu papinskoga dvora. Tu se naVeliki petak,6. travnja1327.zagledao u Lauru de Sade, i ostao joj zauvijek odan, pa i nakon njezine smrti, iako mu ona nije uzvraćalaljubav.Njoj u slavu piše pjesme, od kojih je izabrani dio skupio potkraj života u zbirku skromna naslovaRasute rime.Zbirka sadrži 366 pjesama, među kojima su najbrojnijisoneti.

Više nego povijest neuslišane ljubavi, Petrarkin je kanconijer ispovijest čovjeka koji se, živeći na izmakusrednjega vijeka,neodlučan lomio nad dilemom: kako uskladiti nove, prethumanističke ideale s tradicionalnomkršćanskomideologijom,kako riješiti suprotnosti između zemaljske i nebeske ljubavi, između neodoljive težnje zasrećomu ovom životu i racionalnogstrahaod smrti i vječnog prokletstva.

U PetrarkinuKanconijerusintetizirana su nastojanja i tendencije dugogodišnje tradicije. Na njega će se, kao u savršeni uzor, ugledati nebrojeni nastavljači i epigoni. Za života je bio cijenjen i poznat po latinskim djelima, a najviše poepuAfrika.Taj mu je spjev, u kojem je opjevaoDrugi punski rat,pribavio najveće književno priznanje onoga doba,lovorovvijenac, kojim je1341.svečano okrunjen narimskomKapitolu.

Neka djela mu je na hrvatski preveoJozo Mršić(s njemačkog prijevoda).

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Wikicitata
Logotip Wikicitata
Wikicitatiimaju zbirke citata o temiFrancesco Petrarca