Prijeđi na sadržaj

Francisco Franco

Ovo je izdvojeni članak – srpanj 2008. Kliknite ovdje za više informacija.
Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sFranco)

Francisco Franco Bahamonde
Potpis
Rođenje4. prosinca1892.
Ferrol,Španjolska
Smrt20. studenog1975.
Madrid,Španjolska
StrankaFalanga
ZanimanjeVrhovni zapovjednik glavnog stožera španjolske vojske
Vođa Španjolske
1. travnja1939.20. studenog1975.
PrethodnikManuel Azaña(kao predsjednik)
NasljednikJuan Carlos I.(kao kralj)
68.premijer Španjolske
30. siječnja1938.8. lipnja1973.
PrethodnikJuan Negrín
NasljednikLuis Carrero Blanco

Francisco Paulino Hermenegildo Teódulo Franco y Bahamonde Salgado Pardo,poznatiji kaoGeneralísimoFrancisco Franco(Ferrol,4. prosinca1892.Madrid,20. studenog1975.),španjolskipolitičaridržavnik.Bio je španjolski vođa (špa.caudillo) od1939.do1975.godine. Njegova je vladavina poznata po fokusiranju na španjolski nacionalizam, imperijalističkim težnjama, centralizmu[1]iklerofašizmu.[2][3]

Nakon uspješne vojne karijere dobio je čingenerala.Borio se uMarokui ugušio je socijalističke ustanke uŠpanjolskojprotiv konzervativne vlade. Ulistopadu1936.godine, nakon općih izbora na kojim su socijalisti pobijedili, Franco je poveo neuspješni vojni puč protiv republikanske vlade. Puč je prerastao uŠpanjolski građanski ratu kojem su se sukobili FrancoviFalangistiprotiv republikanaca. Nakon pobjede u ratu, Franco je postaovođa države1939. godine. TijekomDrugog svjetskog rata,Franco je zadržao neutralnost iako je u određenoj mjeri pomagaoTrećem ReichuiFašističkoj Italijiu ratu saSSSR-om. Od1947.godine Franco jede factobioregentŠpanjolske, u kojoj je uveodiktaturuu kojoj je ugnjetavao neistomišljenike, a s političkom opozicijom sukobio se silom. Nakon njegove smrt, Španjolska je postala demokratska zemlja, no sjećanje na Franca i do danas ostaje kontroverza - neki ga pamte kao pravednog i dobrog vođu, dok ga drugi pamte kao strogog diktatora.

Rani život[uredi|uredi kôd]

Francisco Paulino Hermenegildo Teódulo Franco y Bahamonde Salgado Pardo rođen je4. prosinca1892.godine u mjestuFerrol,uGalicijikoje se u periodu od 1938. do 1982. godine zvaloEl Ferrol del Caudillo.[4]Francov otac Nicolás Franco y Salgado-Araujo radio je kao službenik u mornarici, a njegova majka María del Pilar Bahamonde y Pardo de Andrade je također došla iz obitelji mornaričke tradicije. Njegova braća i sestre su bili bratNicolás,mornarički časnik i diplomat, sestraMaría del Pilar,socijalistkinja, te drugi bratRamón,avijatičar kojega su mrzili mnogi Francovi pobornici. Francova majka, te Ramónova supruga su bile u srodstvu skraljem Manuelomi mnogim drugim portugalskim kraljevima.[5]

Franco je želio slijediti svog oca u mornarici, no upisi u akademiju su bili zatvoreni od1906.do1913.godine. Na očevo razočaranje, Franco se odlučio priključiti vojsci. Godine1907.upisao se na pješačku akademiju uToledu,gdje je diplomirao1910.godine. Postavljen je za narednika. Dvije godine kasnije dobio je komisiju zaMaroko.Francovi pokušaji da fizički okupira novi afričkiprotektoratdoveli su doRifskog rata(1909. – 1927.) s Marokancima. Tadašnje taktike rezultirale su velikim porazima španjolskih časnika, no dale su priliku za lakim unaprjeđenjem. Govorili su da bi časnici završilila caja o la faja(ili u grobu ili kao generali).

Franco je uskoro zadobio reputaciju sposobnog časnika. Uskoro se pridružioregularesima,kolonijalnim trupama na čijem su čelu bili španjolski časnici, a djelovali su isto kaoSAu Njemačkoj.

Godine1916.,Franco je imao 23 godine i već je bio satnik, ali je smrtno ranjen uEl Biutzu.Njegovo preživljavanje mu je kod trupa dalo reputaciju čovjeka kojeg pratibaraka.Također je neuspješno predložen za najvišu španjolsku nagradu za hrabrost, prestižnuCruz Laureada de San Fernando.Umjesto toga je unaprijeđen u majora i tako je postao najmlađi zapovjednik pješaštva u povijesti Španjolske.

Od1917.do1920.godine bio je stacioniran u unutrašnjosti Španjolske. Godine1920.,José Millán Astrayje osnovao organizaciju koja se zvalaLegión Extranjera,a Franco je postavljen za potpredsjednika udruge i vratio se u Afriku.

Dana24. srpnja1921.godine slabo vođenu i premorenu španjolsku vojsku snažno su poraziliRifovcikodAnnuala.Legiónje bar simbolično, ako ne materijalno, spasila španjolskuenklavukodMelillei to nakon 3 dana pod Francovim vodstvom. Godine1923.,Franco je postao vođaLegióna.

Iste godine oženio se sCarmen Poloi imao je jednu kći,Maríu del Carmenkoja je rođena1926.godine.[6]Kao posebni znak časti, njegov kum na vjenčanju je bio kraljAlfons XIII.Ta činjenica mu je kasnije dala reputaciju monarhističkog vođe.

Unaprijeđen upukovnika,Franco je1925.godine vodio iskrcavanje trupa kodAl Hoceima.Iskrcavanje u središtu Rifovaca, kombinirano s francuskom invazijom s juga, značilo je potpuni padRifske Republike.

Postavši najmlađi general u Španjolskoj1926.godine, Franco je1928.godine postao zapovjednik novoosnovane vojne akademije uZaragozi.

Franco u Drugoj Španjolskoj Republici[uredi|uredi kôd]

Franco se i nakon pada monarhije1931.godine, držao svog dugogodišnjeg apolitičkog mišljenja (iako je, po nekim izvorima, podržavao desnicu i njezinog vođu Primu de Riveru) i u novonastalom sukobu nije zauzimao ničiju stranu. No zatvaranje Akademije ulipnjukoje je izveo ministar rataManuel Azaña,bilo je uzrokom njegovog prvog sukoba s republikom. Azaña je Francov oproštajni govor kadetima[7]smatrao uvredom. Idućih 6 mjeseci Franco je bio bez ikakvog položaja i pod pratnjom.

Dana5. veljače1932.godine, Franco je dobio mjesto zapovjednika u graduLa Coruña.Franco se nije htio miješati u pokušaj puča koji je iste godine izveoJosé Sanjurjote je čak poslao pismo Sanjurju u kojem je izražavao svoju ljutnju zbog događaja. Kao jedan od efekata Azañine vojne reforme, usiječnju1933.godine, Franco je s prvog premješten na 24. mjesto na popisu brigadira. Ironično, Franco je iste godine dobio vojnu komandu naBalearima,poziciju koja je bila viša od njegova vojnog čina.

Asturijski ustanci[uredi|uredi kôd]

Novi izbori održani ulistopadu1933.godine rezultirali su pobjedom desničara. Kao opozicija toj vladi,5. listopada1934.godine je izbiorevolucionarni pokret.Ustanak se brzo širio cijelom zemljom, no središte mu je bilo uAsturiji,gdje je imao podršku rudarskih unija. Franco, koji je tada već bio general i nasljednik ministra rataHidalga,je postavljen za zapovjednika operacija koje su trebale ugušiti ustanak. Afričke jedinice koje je vodio generalEduardo López Ochoa,su trebale izvršiti glavni udarac. Nakon 2 tjedna teške borbe (s oko 1.200 do 2.000 žrtava) ustanak je ugušen.

Ustanci, i svi događaji koji su se događali i koji su doveli do građanskog rata, su i danas teme debata (na primjer izmeđuEnriquea MoradiellosaiPia Moe.[8][9][10]). No, svi se slažu da je Astrurijski ustanak pojačao antagonizam između ljevičara i desničara Franco i Enrique Moradiellos - koji je prije ustanka gledan kao ljevičar - ljevičari su proglasili neprijateljima. Na početkugrađanskog rata,López Ochoa je progonjen i obezglavljen, a njegovu glavu su stavili na metlu i njome su paradirali ulicama. Mobilizirajući vojsku protiv ovakvih ustanaka, Franco je stao u obranu Republike i stabiliziranja demokratskih institucija. Franco je od15. veljačebio vođa afričkih jedinica, a od19. svibnja1935.godine bio je vrhovni zapovjednik generalštaba (najviše vojne pozicije u Španjolskoj).

Strujanje u rat[uredi|uredi kôd]

Nakon pada vladajuće centralno-desničarske koalicije nakonStraperlokorupcijskog skandala, bilo je vrijeme za nove izbore. Formirane su dvije velike koalicije:Frente Popularkao ljevičari, teFrente Nacionalkao desničari. Dana16. veljače1936.godine, proglašeno je da su na izborima pobijedili ljevičari, ali s malom razlikom.[11]Idući dani obilježeni su skoro kaotičnom situacijom. Francovo lobiranje da se proglasi državna kriza je bilo neuspješno, i ljevičari su popustili narodu te se ponovno prebrojili glasove.

Franco je23. veljačeposlan naKanaregdje je bio vojni zapovjednik izuzetnom malom broju ljudi.

U međuvremenu, urota koji je predvodioEmilio Molase počela oblikovati. Franco je kontaktiran, no odbijao je pomoći sve do sredine srpnja. On je23. lipnja1936.godine čak pisao vođi vlade,Casaresu Quirogi,nudeći svoju pomoć u smirivanju i dovođenju vojske u red, no Franco nije dobio odgovor na pismo. Ostali pobunjenici bili su odlučni u provođenju ustanka,con Paquito o sin Paquito(s ili bez Franca) kako je rekaoJosé Sanjurjo,počasni vođa ustanka. Nakon mnogih odgađanja, službeno je dogovoreno da će18. srpnjabiti datum ustanka. Situacija je došla do točke bez povratka, kako je Franco prezentirao Moli, puč je bio neizbježan i on je morao zauzeti stranu. Franco se odlučio pridružiti pobunjenicima i dobio je vodstvom nad afričkim trupama. Francov privatni DH 89 doletio je iz Engleske da bi11. srpnjaprebacio Franca u Afriku. Ubojstvo desničarskog opozicijskog vođeJoséa Calva Sotelakoje su počinili vladini policajci (najvjerojatnije radeći svojevoljno, kao i u slučajuJoséa Castilla) samo je ubrzalo ustanak. Dan prije planiranog ustanka tj.17. srpnjaafrička vojska se pobunila i odbila je slušati zapovijedi svojih vođa. Dana18. srpnjaFranco je objavio manifest[12]poznat kaoFrancov proglas o pobuni,te se uputio u Afriku. Tamo je stigao sljedeći dan i odmah je preuzeo zapovjedništvo.

Tjedan kasnije pobunjenici, koji su se već tada zvaliNacionalisti,kontrolirali su samo trećinu Španjolske, a većina mornarice je još uvijek bila pod kontrolom republikanaca što je Franca ostavilo izoliranog u Africi. Puč nije uspio, no započeo jeŠpanjolski građanski rat.

Španjolski građanski rat[uredi|uredi kôd]

Prvi mjeseci[uredi|uredi kôd]

Iako Franco nije imao novca, jer je državni trezor bio u Madridu s vladom, postojao je organizirani ekonomski lobi uLondonukoji se brinuo za njegove financijske potrebe iz njegovog operacijskog središta -Lisabona.Eventualno bi dobio i snažnu ekonomsku pomoć od svojih suradnika u inozemstvu. Prvi dani ustanka obilježeni su snažnom borbom za osvajanje kontrole nadprotektoratom.S jedne strane, Franco je uspio pridobiti povjerenje stanovnika i njihovih nominalnih vođa, a s druge i kontrolu nad vojnim snagama. To je dovelo da smaknuća oko 200 viših časnika koji su bili odani republici (jedan od njih je bio Francov prvi rođak).[13]Franco se tada morao suočiti s problemom pokretanja njegovih trupa naPirinejski poluotok,jer je veći dio mornarice još uvijek bio pod kontrolom republike i tako je blokiraoGibraltarski tjesnac.Potražio jeMussolinijevupomoć, na što mu je ovaj odgovorio bezuvjetnom ponudom oružja i aviona.Admiral Canarisje uvjerioHitlerada i on pošalje potporu nacionalistima. Od20. srpnjapa na dalje, Franco je bio sposoban, uglavnom uz pomoć 22 njemačka Junkersa Ju 52, sastaviti zračni most doSeville,gdje su njegove trupe pomogle u osiguravanju kontrole nad gradom. Preko veleposlanika je započeo pregovore sUjedinjenim Kraljevstvom,Trećim ReichomiFašističkom Italijoms ciljem dobivanja veće vojne pomoći, ponajviše aviona. Pregovori su bili uspješni sa zadnje dvije države, a završili su25. srpnja.Avioni iz Italije i Reicha počeli su se spuštati uTetouan2. kolovoza.Dana5. kolovoza,Franco je bio uspješan u probijanju blokade s novopridošlom pomoći, i postavio je konvoj brodova s oko 2,000 vojnika.

U ranom kolovozu, situacija u zapadnojAndaluzijibila je dovoljno stabilna za Franca da organizira kolumnu (oko 15,000 trupa na njihovom vrhuncu) pod vodstvom natpukovnikaJuana Yagüea,koja bi marširala krozEkstremadurusve doMadrida.Méridaje osvojena11. kolovoza,aBadajozje osvojen15. kolovoza.Mussolini je naredio volonterskim trupama (CTV) od oko 12,000 Talijana da odu uSevillu,a Hitler je uskočio dodavanjem posebne jediniceLuftwaffea(2JG/88) s 24 aviona. Svi ti avioni su na sebi imali oslikan znak španjolskih nacionalista, no njima su upravljali njemački i talijanski piloti. Kralježnicu Francovog zrakoplovstva tada su sačinjavali talijanski SM79, CR.32 i SM.81, te njemačkiJunkers Ju 52iHeinkel He 51.

Franco je21. rujna,s vođom kolumne uMaquedi(nekih 80 km od Madrida) organizirao zaobilaznicu u kojoj je želio osvojitiToledskigarnizon, što je uspio27. rujna.Taj kontroverzni potez dao je vremena republikancima da učvrste obranu Madrida i da zadrže grad za sebe te godine.

Uspon na vlast[uredi|uredi kôd]

Predviđeni vođa ustanka,José Sanjurjopreminuo je20. srpnjau avionskoj nesreći. U nacionalističkoj zoni, "politički život je stao".[14]Na kraju je važno bilo samo vojno vodstvo, koje je podijeljeno po regijama (Emilio Molana sjeveru,Gonzalo Queipo de LlanouSevilliiz koje kontroliraAndaluziju,Franco s nezavisnom komandom iMiguel CabanellasuZaragoziiz koje kontroliraAragoniju). Od24. srpnja,koordinirajućahuntaje osnovana, bazirana uBurgosu.Juntaje vodio Cabanellas, kao najstariji i najiskusniji general,[15]a vodstvo je sačinjavao i Mola, te još 3 generala i 2 pukovnika: Franco je u vodstvo uveden ukolovozu.[16]Dana21. rujnaodlučeno je da će Franco postati vrhovni zapovjednik (ovakvom obliku ujedinjenog zapovjedništva protivio se samo Cabanellas[17]), a28. rujna,nakon samo kratkog razgovora s Queipom de Llanom i Molom, postavljen je i za šefa vlade.[18]Tu titulu dobio je vjerojatno zahvaljujući činjenici da je Hitler odlučio da sva njemačka pomoć nacionalistima ide Francu.

Mola je Franca smatrao nepodobnim i mislio je da nije dio prvobitne revolucionarne skupine. No sam Mola je često diskreditiran kao glavni planer puča koji se tada već razvio u građanski rat, i često su ga identificirali skarlistima,nego sFalangomuopće, a nije imao ni dobre odnose s Nijemcima. Queipo de Llano i Cabanellas su se već prije pobunili protiv diktatureMiguela Prime de Riverei zato su diskreditirani u nekim nacionalističkim krugovima. A falangistički vođaJosé Antonio Primo de Riveraje tada bio u zatvoru uMadridu(a nakon nekoliko mjeseci je i pogubljen) i želja da se njemu sačuva mjesto preventirala je bilo kojeg drugog falangističkog vođu da se izdigne kao vođa države. Francova udaljenost od politike značila je da ima jako malo aktivnih neprijatelja, a i u nedavnim mjesecima surađivao je sReichomiItalijom.[19]

Dana1. listopada1936.godine Franco je javno proklamiran kaoGeneralísimoi kaoJefe del Estado(Vođa države).[20]Mola je bio bijesan, a Cabanellas je intervenirao kako bi smirio strasti. Kada je Mola ubijen u još jednoj avionskoj nesreći godinu dana kasnije (2. lipnja1937.), nijedan vojni vođa koji je organizirao urotu protiv Republike između1933.i1935.godine nije ostao.[21]Još se i danas sumnja kako je Molina smrt bila namjeran atentat koji su izveli Nijemci.

Vojno vodstvo[uredi|uredi kôd]

Od tada pa do kraja rata, Franco je osobno vodio sve vojne operacije. Nakon neuspješnognapada na Madridu studenom1936.godine, Franco je uzeo drugačiji pristup u pobjeđivanju u ratu. Njegov pristup o olakšavanju garnizona u Toledu bio je tema mnogih debata, kao i mnoge odluke u tom periodu. Neke od njegovih odluka, kao ona iz lipnja1938.godine, kada je krenuo naValenciju,a ne naKataloniju,su i danas kontroverza.

Pošto nije uspio dobiti pomoć od nijedne druge države, potražio ju je i dobio kodNijemacai to u oblikuLegije Kondor.Ova njemačka potpora uključivala je i neke vojne službenike i trenere, te 22,000 Nijemaca i 91,000 Talijana koji su pomagali Francu tijekom cijelog građanskog rata. Prinicipalnu pomoć dobio je i odFašističke Italije(Corpo Truppe Volontarie), no utjecaj koje su ove dvije zemlje izvršile na Francovu odluku o sudbini Španjolske u Drugom svjetskom ratu bio je izgleda jako malen i ograničen. Unatoč svojoj nerijetkoj neuspješnosti, talijanske trupe su sudjelovale u svim većim operacijama, a CTV je dominirao zrakom tijekom cijelog rata. Franco je dobivao veliku i redovitu pomoć od oba diktatora dok su republikanci imali problem s nabavljanjem moderne opreme, a njihov glavni saveznik, SSSR, im je na jedan period prekinuo davati pomoć.

Danas se govori kako su Francove ovlasti nad nacističkim i fašističkim trupama bile ograničene, pogotovo one koje je trebao imati nadLegijom Kondor,no on je u stvari bio njihov vrhovni vođa i zapovjednik te su oni rijetko kad činili nešto bez njegova znanja.SalazarovPortugalje također otvoreno pomagao nacionalistima i to u obliku nekih 20,000 trupa. Mussolinijeva i Hitlerova pomoć Francu trajala je do samog kraja građanskog rata, a njemačke i talijanske trupe paradirale su na dan osvajanja Madrida.MussoliniiHitlersu ga smatrali malom vojnom ličnošću jer je rekao da će prijestolnicu zauzeti za 3 mjeseca, no trebalo mu je pune 3 godine. Na koncu su, uglavnom zbog prestiža, mu odlučili pomoći do kraja,[22]pa su njemačke i talijanske trupe paradirale u Madridu na dan konačne pobjede.

Političko vodstvo[uredi|uredi kôd]

Franco je uspio spojitiideološkinekompatibilnuFalanguikarlističkemonarhističke stranke pod svoju vlast. Ova nova politička formacija smirila je ekstremne i germanofilske Falangiste tako što ih je miješala s antinjemačkim i prošpanjolskim karlistima. Francov zetRamón Serrano Súñer,koji je bio njegov glavni politički savjetnik, je bio sposoban okrenuti većinu stranaka pod Francovom vlašću jednu protiv druge i time bi apsorbirao seriju političkih konfrontacija protiv samog Franca. U jednom trenutku izbacio je i vođu karlista,Manuela Fal Condui vođu falangistaManuela Hedilluda bi osigurao Francovu političku poziciju.

Od rane1937.godine, svaku je smrtnu kaznu trebao potpisati Franco. No ovo ne znači da je znao za sve službene egzekucije. Od početka ustanka, svi Junta generali su ubijali sve više i više ljudi kako bi proširili strah i smanjili otpor. Nakon Francove pobjede, egzekucije su se nastavile i odnijele oko 20,000 žrtava. Trenutna istraživanja i iskapanja masovnih grobnica daju naznaku da je nakongrađanskog rataubijeno između 15,000 i 27,000 ljudi. TijekomDrugog svjetskog rata,admiralWilhelm Canarisje održavao redovite sastanke s Francom i informirao ga je o Njemačkim planovima i stavu za Španjolsku. Ove informacije natjerale su Franca da potajno i bez oklijevanja premjesti svoje najbolje i najiskusnije trupe u kampove u bliziniPirinejai da preoblikuje teren tako da bude nepogodan zatenkovei ostala vojna vozila.

Kraj rata[uredi|uredi kôd]

Dana4. ožujka1939.godine, dogodio se ustanak u republikanskom kampu, kojem je uzrok bilo zaustavljanje navodnog komunističkog ustanka kojeg je planiraoJuan Negrín.Pod vodstvompukovnikaSegismunda CasadaiJuliána Besteira,pobunjenici su osvojiliMadrid.Pokušali su se nagoditi s Francom, koji nije prihvaćao ništa osimbezuvjetne predaje.Popustili su i Franco je okupirao Madrid27. ožujka1939.godine i tim činom službeno je palarepublika.Rat je službeno završio1. travnja1939.godine. Na taj datum, Franco je uzeo svoj mač i stavio ga na oltar u crkvi i zakleo se, da taj mač više nikad neće upotrijebiti osim ako sama Španjolska ne bude pod prijetnjom invazije, zakletvu koje se držao do kraja života.

No, tijekom1940-ihi1950-ihgodinegerilski otporFrancu (znan kaomaquis) bio je raširen u mnogim planinskim regijama. Godine1944.godine, grupa republikanskih veterana, koja se borila i ufrancuskom pokretu otporaprotivnacista,ušla je uVal d'Aranu sjeverozapadnojKataloniji,no lako su poraženi.

Za vrijeme rata, po povjesničaru Antonyju Beevoru, Francove jedinice pobile su više od 100 tisuća (brojka je čak bliža 200 tisuća) civila i vojnika koji su se predali.

Francova Španjolska[uredi|uredi kôd]

Španjolska je nakongrađanskog ratabila podijeljena i ekonomski uništena. Nakon rata, započela je snažna represija, s 200 tisuća ubijenih ljudi od1939.do1943.godine, nepoznatim brojem političkih zatvorenika i na desetke tisuća ljudi u izgnanstvu, većinom u Francuskoj i Južnoj Americi. Jedan od snažnih primjera represije bilo je strijeljanjeLluísa Companysa,demokratski izabranog predsjednikakatalonske vlade,1940.godine, kojeg su španjolskim vlastima izručili nacisti nakon uhićenja u Francuskoj, nakon montiranog suđenja. Glavne mete represije bili suljevičari,od najbrojnijihanarhistapa sve dokomunista,španjolskainteligencija,ateistate vojni i politički vođe koji su bili pobornici Madridske vlade. Represija u Španjolskoj nije završila sa zaustavljanjem neprijateljstva. Mnogo politički zatvorenici strijeljani su zbog izdaje.

Franco1940.godine.

Francova službena titula bila jeSu Excelencia el Jefe de Estado(Njegova Ekscelencija Vođa države), u državnim i službenim dokumentima titula mu je zapisana kaoCaudillo de España(Vođa Španjolske) iliel Generalísimo.Tijekom vladavine zvan jeel Caudillo de la Última Cruzada y de la Hispanidad(Vođa posljednjeg Križarskog pohoda u Hispanijskom svijetu) iel Caudillo de la Guerra de Liberación contra el Comunismo y sus Cómplices(Vođa rata za oslobođenje od komunizma i njegovih kolaboratora).

Drugi svjetski rat[uredi|uredi kôd]

U rujnu1939.godine izbio jeDrugi svjetski rat,a iako seHitlerveć susreo s Francom uHendayeu23. listopada1940.godine, kako bi razgovarao s njim o ulasku Španjolske u rat na straniSila Osovine,dogovor nije postignut jer su Francovi zahtjevi (hrana, vojna oprema,Gibraltar,Francuska Sjeverna Afrika,Portugalitd.) bili previše za Hitlera. Mnogi povjesničari raspravljaju o tome da li je Franco postavio uvjete koje je znao da Hitler neće moći ostvariti samo da ne bi ušao u rat, ili on kao vođa uništene države u kaosu nije imao ponuditi Hitleru ništa zauzvrat. Također je moguća teorija da Franco nije ušao u rat zbog napada Njemačke nakatoličkuPoljsku,što je Franca (koji je bio pobožni katolik) zgrozilo. Čak i nakonpadaFrancuskeulipnju1940.godine, Španjolska nije zauzela proosovinski stav sve dok nije uspostavila potpunu neutralnost u1943.godine tj. kada se tijek rata okrenuo protivNjemačke i njezinih saveznika.Neki španjolski vojni dobrovoljci (División AzuliliPlava divizija) - koji nisu dobili službenu državnu sankciju od Franca - otišli su u borbe naistočnom bojištupod njemačkim zapovjedništvom. Dana14. lipnja1940.godine, španjolske trupe u Maroku su okupirale gradTangiers(koji je tada bio pod kontrolomLige naroda) i nisu ga napustili do1945.godine Prema nedavno izdanoj knjiziHitlerov glavni špijun(2005.), Francovu neutralnost kupio jeWinston Churchilluplatom novca na Francov i na račun njegovih generala u švicarskoj banci. Franco je ipak čekao dugo vrijeme nakon završetka Drugog svjetskog rata da bi pritisnuoUjedinjeno Kraljevstvou predavanjuGibraltaraŠpanjolskoj.

Nakon rata[uredi|uredi kôd]

U potrazi za saveznicima:Ikei Franco

Sa završetkomDrugog svjetskog rata,Franco i Španjolska su bili prisiljeni pretrpjeti ekonomske posljedice zbog izolacije koju su joj impozirale države kaoUjedinjeno KraljevstvoiSAD.Situacija je završila na pola puta, najviše zbog važnog španjolskog položaja uhladnoratovskimtenzijama, što je pogodovalo SAD-u koji je sa Španjolskom sklopio trgovački savez. Povijesni savez započeo jeEisenhowerovimposjetom 1953. godine, a završio jeMadridskim paktom.Ovaj pakt je lansirao"Španjolsko čudo"koja je španjolsku iz korporativneautarkijeuzdigla u polukapitalizam.Tijekom1960-ihgodina populacija Španjolske znatno je povećala osobni profit. Španjolska je1955.godine primljena uUjedinjene Narode.Unatoč tome, kada je došao na vlast, Franco je rijetko kad napuštao Španjolsku.

U nedostatku snažne ideologije, Franco je potražio pomoć kodnacionalsocijalistai kodRimokatoličke crkve.Katolicizam je proglašen državnom religijom, a od1953.godineVatikanje dopustio Francu da bira biskupe među kandidatima koje je predložio papa.

Njegova vladajuća stranka,Falanga,je bila toliko heterogena da se jedva kvalificirala kao politička stranka, a sigurno nije bila ideološki monolit kaoTalijanska fašistička strankailiSalazarovEstado Novo.Zbog vladine snažne kontrole ekonomije, te aktivnih vladinih ulaganja u privatne investicije i političko vlasništvo trgovačkih saveza, Francova Španjolska mogla se kvalificirati kao ljevičarska država da nije bilo Francovog gađenja prema socijalizmu i demokraciji. U stvarnosti, država je bila centralistička bez snažne ideologije.

Franco je1947.godine Španjolsku proglasio monarhijom, no nije odredio monarha. Gesta je napravljena kako bi smirila monarhiste koji su bili članoviMovimienta.Iako je Franco bio samoproklamirani monarhist, nije imao posebne želje za kraljem te je tu poziciju ostavio praznu, a on je biode factoregent. Nosio je uniformugeneral-satnika(uniformu predviđenu za kralja) i odsjedao je upalači El Pardo.U dodatku, prihvatio je kraljevsku privilegiju da hoda podbaldahinom,a njegov portret se pojavljivao na skoro svim španjolskim novčićima. Iako su njegove službene titule bileJefe del Estado(Vođa države) iGeneralísimo de los Ejércitos Españoles(Generalisimus Španjolske vojske), želio je da vlada koja ga naslijedi bude mnogo autoritativnija nego prijašnja monarhija. Ovo je nagovješteno tako što je Franco u svojoj tituli koristio i jednu frazu koja se koristila samo kod kraljeva.

Tijekom njegove vladavine, nevladini trgovački savezi i svi politički protivnici odkomunistapa doanarhista,ali i odliberalnih demokratapa dobaskijskihikatalonskihnacionalista, su ili skroz suzbijeni ili su bili pod strogim nadzorom. Jedini legalni "trgovački savez" za Francova režima bio jeSindicato Vertical.

Korištenje drugih jezika osim španjolskog, točnije kastiljskog, (posebnokatalonskog,galješkogibaskijskog jezika) je bilo zabranjeno.Jezična politika Francove Španjolskenalagala je da se svi dokumenti, ugovori i objave moraju objavljivati na španjolskom jeziku, a svi koji su objavljivani na drugom jeziku nisu vrijedili ništa. Korištenje drugih jezika zabranjeno je i u školama, te na javnim plakatima i posterima. Unatoč zabranama, narod je odlučio govoriti drugim jezicima bez ikakvog straha.

Sve kulturne aktivnosti bile su žrtvecenzure,a mnoge su bile jednostavno zabranjene iz raznih razloga. Sama Crkva u Francovoj Španjolskoj poticala je zabranu nekih knjiga koje se nisu slagale s tadašnjim svjetonazorom. Franco, na kog je Crkva imala velik utjecaj, podržao je njezine ideje i kroz cijelu svoju vladavinu donosio zakone o zabranjivanju knjiga. Jedna od istaknutijih žrtava tih zabrana, čije su knjige, od kojih jeKošnicanajistaknutija, zabranjivane jeNobelovacCamilo José Cela.Kulturna politika se s vremenom smirila, najviše tijekom1970-ihgodina. Važno je spomenuti, o odnosu Franca i Crkve, da je djelatnostOpus Deia,čiji je osnivačJosemaría Escrivábio jako dobar prijatelj Francisca Franca, procvjetala uFrancovoj Španjolskoj,a počele su se širiti glasine o Francu koje su ga prikazivale kao spasitelja Crkve.

Civilni brakovi koji su zbili tijekom Druge Republike su službeno ukinuti i te brakove je trebala ozakoniti crkva. Javne vlasti su podupirale striktne norme koje je nalagalaRimokatolička Crkvauglavnom koristeći zakon tzv.Ley de Vagos y Maleantes,koji je već prije doniopredsjednik Azaña.[23]To pravilo je bilo jedno od glavnih odlika režima. Jedini preostali nomadi u španjolskoj bili su posebno pogođeni. Godine1954.,homoseksualnost,pedofilijaiprostitucijasu prema ovom zakonu proglašeni zločinima, iako njegova primjena nije bila stalna.[24]

Većinu gradova je patroliralaGuardia Civil,vojna policija za civile, i kontrolirala je kao njegov glavni način socijalne kontrole. Franco je, kao i mnogi drugi u to vrijeme, sumnjao umasonskuurotu protiv njegova režima. Neki nešpanjolski autori su tu sumnju nazvali "opsesijom". Na temelju informacija koje je stekao kao ratni vođa i šef države - te progonitelj masonerije u Španjolskoj - stekao, Franco je pod pseudonimom Jakim Boor objavio u razdoblju od prosinca 1946. do svibnja 1951. godine seriju od 49 članaka o masoneriji, u španjolskom časopisuArriba.1952. godine je iz tih tekstova nastala Francova (i dalje pod pseudonimom Jakim Boor) knjiga "Masonerija". Franco o Masoneriji piše kao o glavnom akteru upropaštavanjaŠpanjolskog Imperijai samog španjolskog društva, te zakletom i najupornijem neprijatelju katoličanstva.[25]

Franco je1957.godine dao azil diktatoruAnti Pavelićukoji je nakon raspadaNDHboravio u Španjolskoj.

Studentske su ustanke1960-ihi1970-ihgodina su ugušiliPolicíe Armade(Oružana policija), a.k.a.los grisesa,zbog njihovih sivih uniforma.

Franco je nastavio s osobnim potpisivanjem svih smrtnih kazni do samo par mjeseci prije svoje smrti, unatoč mnogim međunarodnim kampanjama koje su tražile da s tim prestane.

U popularnoj mašti, često ga se sjećamo po crno-bijelim slikama izNo-Doa,na kojima ili službeno otvararezervoarili lovi ribe na svojoj jahti.

Godine1968.,Franco je zbog pritiskaUN-aEkvatorijalnoj Gvinejidao samostalnost, a sljedeće godine jeMarokuvratio pokrajinuIfni.Francova Španjolska je također započela kampanju sUjedinjenim Kraljevstvomo dobivanjuGibraltaraza sebe kako bi zatvorila granicu1969.godine, koja nije potpuno zatvorena sve do1985.godine.

Franco je1969.godine postavioJuan Carlosa de Borbónaza princa Španjolske i za svoga nasljednika. To je došlo kao iznenađenje zakarlističkogkandidata za prijestolje, te za Juan Carlosovog oca,Juana de Borbóna,koji je tehnički imao prednost za nasljedstvo. Franco se8. lipnja1973.godine odrekao titulepremijera Španjolske,te je ostao samo vođa države i vrhovni zapovjednik vojske. Kako se Francov život približavao kraju, tenzije uMovimientusu rasle, te su se događali česti sukobi između kandidata za vlast.

Španjolska nakon Franca[uredi|uredi kôd]

Francov grob u "Dolini palih" u Madridu
Francov kip uSantanderu

Francov najsigurniji nasljednik,Luis Carrero Blanco,ubijen je1973.godine od bombe koju je u njegov automobil postavilabaskijskateroristička organizacijaETA.

Nakon Blanca, nasljednik na Francovu titulu vođe države bio je sadašnji kralj španjolskeJuan Carlos I.Iako ga je Franco simpatizirao, Juan Carlos je imao liberalne političke poglede koji su mu zaradili sumnju kod konzervativaca koji su se nadali da će nastaviti s Francovom politikom. Umjesto nastavka Francove politike, Juan Carlos je po dolasku na vlast počeo s obnavljanjem demokracije u državi, održavši prve demokratske izbore15. lipnja1977.godine i pomogao je u slamanjuvojnog pučaiz1981.godine.

Francisca Franca jeproglasio svetimClemente Domínguez y Gómez(samoproglašeni "papa Grgur XVII." ) izPalmarijanske katoličke crkve,desničarske katoličke sekte koje je uglavnom bazirana uŠpanjolskoj.Francovu kanonizaciju nije priznalaRimokatolička Crkva.

Godine2005.,sadašnja socijalistička vlada započela je potragu za masovnim grobnicama žrtava pogubljenih za vrijeme Francova režima.PSOE,stranka koja je započela potragu za grobnicama, ima isto ime kao i republikanska stranka za vrijeme režima. Danas se govori o službenom priznavanju zločina koje je počinio Francov režim nakongrađanskog rata.Neki Francovi kipovi i ostali simboli frankističkog režima su maknuti. Uz to,EUje počela poduzimati korake o novoj rezoluciji i prepravljanju nekih povijesnih pogleda na Franca.[26]U Njemačkoj, legija koja je nazvana poWerneru Möldersupreimenovana je zato što je on predvodio eskadrilu ubombardiranju Guernice.Kontroverza o Francu ostaje i do danas. Godine 2006. BBC je objavio vijest da se jedan Poljak divio Francovom kipu i govorio o njemu kao spasitelju svijeta.[27]

Iste godine donesen je zakon po kojemu se omogućuje ekshumacija masovnih grobnica, davanje odštete žrtvama rata i Francovog režima, davanje prava na španjolsko državljanstvo pripadnicimaInternacionalnih brigadate davanje sredstava za sortiranje arhiva iz vremena rata i Francovog režima.

Utjecaj[uredi|uredi kôd]

Između samih Španjolaca nije postignut konsenzus o Francovoj ulozi u španjolskoj povijesti. Njegovi simpatizeri ističu da je zaslužan za mir nakon građanskog rata te demografski i ekonomski bum1960-ihgodina. Njegovi protivnici spočitavaju mu represivni režim i tvrde da bi do ekonomskog rasta došlo i bez Franca na čelu države.

Franco na filmskom platnu[uredi|uredi kôd]

Literatura[uredi|uredi kôd]

  • Francisco Franco y Bahamonde:Masonerija,preveo Zoran Vernazza, urednik Emil Čić, vlastita naklada, Zagreb, 2014.

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. Hakim, Joy. 1995.A History of Us: War, Peace and all that Jazz.Oxford University Press. New York.ISBN0-19-509514-6
  2. U Madridu uz fašističke pozdrave marširali ljubitelji diktatora Franca.index.hr.Pristupljeno 15. svibnja 2022.
  3. [FOTO/VIDEO] Prije 40 godina danas prezreni kralj spasio je španjolsku demokraciju, doznajte zašto je taj prijelomni događaj još i sad tabu tema.tportal.hr.Pristupljeno 15. svibnja 2022.
  4. Francova biografija na službenoj stranici grada Ferrola:"Ministarstvo unutarnjih poslova se30. rujna1938.godine jednoglasno složilo u provođenju zahtjeva grada Ferrola koji je želio da se ime grada preimenuje u "El Ferrol del Caudillo". Ovaj naziv je službeno izgubljen28. prosinca1982.godine tj. par godina nakon dolaska demokracije na vlast u Španjolskoj.
  5. [1]
  6. Carmen Franco y Polo, 1. grofica Francona thePeerage.
  7. Discurso de Franco a los cadetes de la academia militar de Zaragoza (španjolski)
  8. Revolución de 1934 (španjolski)
  9. Sobre la imparcialidad del historiador y otras cuestiones de teoría de la Historia (španjolski)
  10. Polémicas en El Catoblepas (španjolski)
  11. "Pobune pomele Španjolsku na dan ljevičarske pobjede; zatvori prepuni",The New York Time,18. veljače 1936.
  12. Manifesto de las palmas (španjolski)
  13. La Memoria de los Nuestros (španjolski).Inačicaizvorne stranicearhivirana 6. listopada 2007.Pristupljeno 14. ožujka 2007.journal zahtijeva|journal=(pomoć)
  14. Hugh Thomas,Španjolski građanski rat,1977., New York: Harper & Row.ISBN0-06-014278-2.str. 258
  15. Thomas piše, "radije ga pacificirati, nego ga uzdignuti."op. cit.,str. 282.
  16. Thomas,op. cit.,str. 282.
  17. Thomas,op. cit.,str. 421.
  18. Thomas,op. cit.,str. 356.
  19. Thomas,op. cit.,str. 420–422.
  20. Thomas,op. cit.,str. 424.
  21. Thomas,op. cit.,str. 689–690.
  22. Španjolska republika i građanski rat (1931. - 1939.), Gabriel Jackson, 1967.
  23. Arhivirana kopija.Inačicaizvorne stranicearhivirana 12. listopada 2007.Pristupljeno 17. ožujka 2007.journal zahtijeva|journal=(pomoć)CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
  24. Arhivirana kopija.Inačicaizvorne stranicearhivirana 26. lipnja 2008.Pristupljeno 17. ožujka 2007.journal zahtijeva|journal=(pomoć)CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
  25. José Alberto Hidalgo Piñero. 28. rujna 2017.J. Boor (Francisco Franco), látigo de masones(španjolski). PROPRO NEWS.Pristupljeno 20. studenoga 2018.
  26. Von Martyna Czarnowska,Almunia, Joaquin: EU komisija (4): Skok od pola godineArhivirana inačica izvorne straniceod 13. veljače 2006. (Wayback Machine),Weiner Zeitung,17. veljače 2005. (njemački).
  27. [2]

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiFrancisco Franco

Video: