Prijeđi na sadržaj

Čekinjasta broćika

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sGalium aparine)
Čekinjasta broćika
Priljepača - Galium aparine
Sistematika
Carstvo:Plantae
Divizija:Tracheophyta
Razred:Magnoliopsida
Red:Gentianales
Porodica:Rubiaceae
Rod:Galium
Vrsta:G. aparine
Dvojno ime
Galium aparine
L.
Baze podataka

Čekinjasta broćika(Priljepača, rukodrž, hvatavac, ljepljiva broćika, broćika ljepljivalat.Galium aparine) je jednogodišnja zeljastabiljkaiz porodice Rubiaceae. Raste uSjevernoj AmericiiEuroaziji.

Biljka je fino dlakava, dužine 1 - 1,5 metara.Cvjetovisu bijeli odnosno zelenkasti, promjera 2-3 mm, imaju 4 latice. Cvate u rano ljeto.

Uporaba u narodnoj medicini

[uredi|uredi kôd]

Tradicionalno se koristi za liječenje bolesti kože, i to prije svega svježe iscijeđen sok biljke ucvatu.Biljari smatraju i da spuštakrvni tlakte tjelesnu temperaturu. Pripremljena kao čaj, djeluje kao tonik, diuretik i laksativ. Po tradicionalnoj kineskoj herbalnoj medicini može se koristiti i kao sredstvo protiv pretjeranog znojenja.

U službenoj medicini se ne koristi. Eksperimentalnim kliničkim studijama utvrđeno je da pokazuje i antitumorsko djelovanje.

U staroj Grčkoj i antičkom Rimu koristila se za ugrize zmija.

U Velikoj Britaniji se biljna tinktura koristila kod gube, psorijaze, ekcema, lupusa i akni. U viktorijanskom razdoblju koristila se kao dio lijeka protiv kašlja, kao imunostimulirajuće i iskašljavajuće sredstvo. U Indiji se koristi kao laksativ.

U njemačkoj narodnoj medicini korištena je kod bolesti mokraćnog mjehura, zadržavanja mokraće i stvaranja bubrežnih kamenaca i pijeska, pri različitim kožnim osipima, lišajima i drugim kožnim bolestima.

U narodnoj medicini Rusije, u zapadnom Sibiru i na Altaju, vjeruje se da pripravci djeluju anti-febrilno, diuretski, koleretično, hemostatiski, pročišćavaju krv, smanjuju bolove. Svježi sok se uzima kod gušavosti, epilepsije, skorbuta, gojaznosti, gonoreje i odavno se koristi za liječenje rana na jeziku. Sok, infuzija i prašak koriste se kod bolesti jetre, žutice, urolitijaze, cistitisa, anurije, ascitesa, grimizne groznice, raka dojke, crijevnih kolika, bolesti bubrega i reume.

Jestivost

[uredi|uredi kôd]

Jestiva je cijela sasvim mlada biljka. Plodovi se mogu pržiti i koristiti kao zamjena zakavu.

Sadrži iridoide i glikozide poput asperulozidne kiseline i 10-deacetilasperulozidne kiseline,[1]asperulozida, monotropeina i aukubina, alkaloide poput kofeina, fenole tipa fenolne kiseline, antrakinonske derivate poput aldehida nordamnakantala,[2]flavonoide i kumarine,organske kiseline poput limunske kiseline i crveno bojilo.[3] Također sadrži taninske tvari i saponine,kao i oko 128 mg% vitamina C.

Ostali vidovi uporabe

[uredi|uredi kôd]

Nekada je korištena za punjenjemadraca,koristila se i kaocjediloza mlijeko. Uvarak korijena daje crvenobojilozavunu.

Dodatna literatura

[uredi|uredi kôd]

Wilfort, R., Ljekovito bilje i njegova upotreba, Zagreb 1974.

Grlić, Lj., Samoniklo jestivo bilje, Zagreb 1980.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
  1. Iridoids fromGalium aparine.D Deliorman, I Çalis, and F Ergun, Pharmaceutical Biology, 2001, Vol. 39, No. 3, Pages 234–235,DOI:10.1076/phbi.39.3.234.5928
  2. Antifeedant activity of an anthraquinone aldehyde inGalium aparineL. againstSpodoptera lituraF. Masanori Morimoto, Kumiko Tanimoto, Akiko Sakatani and Koichiro Komai, Phytochemistry, May 2002, Volume 60, Issue 2, Pages 163–166,DOI:10.1016/S0031-9422(02)00095-X
  3. Rahman, Atta-ur. 2005.Studies in Natural Products Chemistry: Bioactive Natural Products (Part L).Gulf Publishing Company. str. 291.ISBN9780444521712