Gej
Gej(ponekad i izvorno engleska transkripcijagay) jeseksualni identitethomoseksualnihosoba, uglavnom homoseksualnih muškaraca. Dolazi od engleske riječi "gay", što znači "sretan", "veseo", "radostan". Gej kao termin prvi puta se pojavljuje nakonStonewall demonstracijaiz1969.Te godine osnovana je cijela nova generacija organizacija, identificirajući se riječju "gej", što je osim seksualne orijentacije značilo i radikalno novu osnovu samoidentifikacije u smislu otvorenog političkog aktivizma. Gej muškarac je osoba koju estetski, seksualno i emocionalno privlače drugi muškarci i koji s drugim muškarcima ostvarujeemocionalni,seksualnii partnerski odnos.
Seksualni identitetproizlazi izseksualnosti.Podrazumijeva vlastitu kreaciju, opisivanje ili prihvaćanje raznih identiteta koji su dio kao takvi važan segment cjelokupnog psihološkog i društvenog života čovjeka. U kreiranju ili prihvaćanju seksualnih identiteta osoba se poziva napravo na samodefiniranje- pravo osobe da sama definira svoj identitet (svoje identitete) i sebe kao osobu, tepravo na samoidentifikaciju- pravo osobe da sama identificira svoj identitet (svoje identitete), te da se ne identificira.
Vidi jošseksualna orijentacija.
Krovni termin za sve identitete koje proizlaze izspola i rodajestLGBTIQ.Ova kratica je složena od sljedećih riječi:Lezbijke,Gejevi,Biseksualne,Transrodne,InterseksualneiQueer osobe.
Neke termini koji se koriste za homoseksualne muškarce
- gej/gay
- peder (uvredljivo; često i kao prihvaćen identitet)
- homoseksualac
- homić (iznimno uvredljivo, omalovažavajuće i degradirajuće. Najčešće se koristi na hrvatskim nacionalnim televizijama kao prijevod engleske riječi "gay" ili "queer" izvan homofobnog konteksta. Hrvatske LGBTIQ grupe godinama upozoravaju na taj termin kojeg sporo zamjenjuje "gay".)
Svi termini su prihvatljivi jedino ako ih koristi osoba s pozitivnim stavom premaLGBTIQosobama. U protivnom i "gej" može se smatrati uvrijedljivim i diskriminatornim. Chris Moyles, poznatiBBC-ev radijski voditelj, poznat i porasističkimkomentarima, u eter je koristio riječ gay u značenju "odvradno" i "užno", opisujući neku melodiju. Kolege novinari su uputili slučaj na javnu raspravu, nadajući se da će se ispričati, no nije. Nakon toga, naEuroPrideu2006.uLondonugrupa Stonewall je lansirala inicijativu"Sack Chriss Moyles"( "Otpustite Chrisa Moylesa" ) te su upozoravali o porastu korištejna riječi "gay" uhomofobnomkontekstu, posebice u školama među učenicima.
Iskorak
Iskorak(coming out) je proces prihvaćanja svoje seksualne orijentacije, rodnog i seksualnog identiteta, njegovo spoznavanje, istraživanje i dijeljenje s drugim osobama. Iako prihvaćaju svoju seksualnost,LGBTIQosobe često to drže za sebe, znajući da društvo ne tolerira takvu različitost, već upravo suprotno, osuđuje je. Međutim, dijeljenje ovoga dijela sebe s drugima važno je za mentalno zdravlje osobe. Potvrđeno je da je proces razvoja identiteta LGBTIQ osoba, nazvaniskorak,snažno povezan sa psihološkom prilagodbom - što je pozitivnijilezbijski,gej ibiseksualni,transrodni,interseksi/iliqueeridentitet, bolje je mentalno zdravlje osobe i više samopoštovanje. Priiskoraku(coming out-u) odnosi se produbljuju s ljudima oko sebe i stvara se iskrenost prijateljstava.
- Outiranje- čin javnog otkrivanja seksualne orijentacije neke druge osobe, a da ta osoba nije pristala na to. Većina LGBTIQ zajednice smatra ovaj čin neprihvatljivim zbog trenutne političke i društvene klime. Biti "u ormaru" (closeted) znači otvoreno se ne identificirati i ne "iskoračiti" kao lezbijka, gej muškarac, biseksualna, transrodna, transseksualna, interseksualna i/ili queer osoba. Osobe "u ormaru" ponekad se, unutar LGBTIQ zajednice, pogrdno nazivaju«ormarušama».
Gejiskoraki Hrvatska
Predmetom rasprava o pitanju homoseksualnosti uJugoslavijiuz gej i lezbijski filmski festival u Sloveniji, imala je i prva (gej) radio emisija Tonija Maroševića - „Frigidna utičnica “na Radiju 101. Toni Marošević ostaje (prva i) jedinaoutgej osoba iz javnog/društvenog života, ne računajući aktiviste i aktivistkinje, sve do ožujka2004.i Dinka Bogdanića koji se identificirao kaobiseksualacu Glamur Cafeu, popularnoj emisiji Siniše Svilana naHTV-u. Osim Maroševića i Bogdanića, danas jedinaoutosoba iz javnog života ostaje Dražen Ilinčić, novinarHrvatske televizijekoji je pomalo neočekivano i usputno podlijelio s nazočnima u političkoj emisli Otvoreno svoj seksualni identitet. U Hrvatskoj niti jedna javna osoba, opet ne računajući lezbijske aktivistkinje i spisateljice, nije se identificirala kaolezbijka.
Uz spomenute, u Hrvatskoj je u medijima prisutno još 20-akLGBTIQaktivista i aktivistkinja.
Zakonodavstvo
Neke zemlje posebno reguliraju pitanja homoseksualnih muškaraca. U sljedećim zemljama, za razliku odlezbijstva,progoni se i kažnjava samo muška homoseksualnost: Kiribati, Maldivi, Maršalovi otoci, Nuie, Palau, Papua Nova Gvineja, Tokealu, Tonga, Tuvalau, Gvajana, Bahrain, Sveti Kits i Nevis, Sveta Lucija, Pakistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Grenada, Jamajka, Namibija, Nigerija, Zambija, Zimbabve, Kenija i Lesoto.
Javno pogubljene dvojice tinejdžera uIranu2005.izazvalo je prosvjedeLGBTIQzajednice isprediranskihambasda diljem svijeta, jer su ih zapadni mediji proglasili „homoseksualcima “. Takav prosvjed održao se istovremeno i u Hrvatskoj. Ipak, iranske vlasti tvrdile su kako su dvojica optužena za silovanje 13-godišnjaka, a kasnije je i Paula Ettelbrick (direktorica organizacijeInternational Gay & Lesbian Human Rights) priznala kako se „nije radilo o gej slučaju “.[1]Iran od svih država koje imaju smrtnu kaznu za (muške) homoseksualne odnose, poput Mauretanije, Nigerije, Sudana, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Jemena, navodno je smaknuo prema nekim procjenama oko 1000 gej muškaraca od Islamske revolucije1979.Ironično, Iran posve podržava pravotransrodnihosoba na operaciju tranzicije spola, odnosno "promjenu" spola.
Američkasavezna državaFlorida,primjerice, eksplicitno zabranjuje gej muškarcima da posvajaju ili udomljuju djecu.
Većina država svijeta zabranjuje gej muškarcima doniranje krvi, zbog veće izloženostiHIV/AIDSu,iako se sva donorska krv testira. Također u nekim zemljama gej muškarcima je zabranjeno služenje vojske ili policije. Sve zemljeEUiSAD-a, pa tako i Hrvatska ne diskriminiraju gej muškarce u tim državnim službama. Dobna granica stupanje u gej seksualne odnose je u svim državamaEUi većini državaSjeverne AmerikeiAustralijejednaka kao i zaheteroseksualneodnose. U Hrvatskoj dobna granica (14 godina) za stupanje u gej seksualne odnose izjednačena je sheteroseksualnim1998.
Gej iHIV/AIDS
Gej aktivizam
Gej aktivizam i studiji vežu se naliberalizam,za razliku odlezbijskogiqueerkoji se vežu nafeminizam.To se posebice može vidjeti i na programu i aktivnostima gej aktivističkih grupa, konceptima i rješenjima koje se predlažu. Sloboda na seksualnu orijentaciju, sloboda "izbora", sloboda uređenja privatnog su temelji na kojima počiva gej aktivizam.Svi su različiti, svi su jednaki.Lezbijski i queer aktivizam ne vjeruju u "privatno", unatoč svim postojećim razlikama, već samo "političko".
Te razlike, relativno kompromisnog, srednjostujaškog gej aktivizma, koji za razliku odqueeraifeminizmavjeruje u evoluciju patrijarhata (postpatrijarhat), a ne njegovu dekonstrukciju, ponekada su toliko nepremostive da često dolazi do sukoba i razilaženja. Gej aktivizam također inzistira na socijalnom uključenju u društvo, ili pak stvaranje vlastite inačice, što je na koncu blisko i lezbijskom viđenju, aqueersmatra da je u tom trenutko nemoguće i ne prepisati irodnuneravnpravnost irodneodnose moći. Gej aktivizam takva stajališta često smatra pretjeranim i utopističkim.
Unatoč svim razlikama, nekim čak i nepremostivim, po većini pitanja svi ovi pokreti se stapaju u većini zemalja u jedinstveniLGBTIQaktivizam.
Gejska supkultura i njezini identiteti
Gejskislang
Gejska kultura
- Gej ikona/ Dycon je javna osoba s velikim brojem obožavatelja i obožavateljica unutar gej i lezbijske zajednice. Također, gej ikona je i svaka javna osoba koja otvoreno i javno podržava pitanja LGBTIQ zajednice i daje joj bezrezervnu podršku.
Najpoznatije hrvatske gej ikone suRadojka Šverko,Tereza KesovijaiJosipa Lisac.
Religija i homoseksualnost
- Islamhomoseksualno općenje smatra velikim grijehom. Mišljenje nekih islamskih filozofa je da su seksualne orijentacije osim heteroseksualne same po sebi iskušenje, a ne grijeh, te da musliman treba odoliti bludu. Pojedine islamske zemlje u kojima je na vlastiteokracija,propisuju vrlo oštro kažnjavanjeprotuprirodnog bluda.
- KatoličanstvouKatekizmu Katoličke crkve,proglašenim1992.,govori o spolnosti u člancima 2331–2386 (objašnjenje šeste zapovijedi, "ne učini preljuba" ).Homoseksualnostoznačava odnose između muškaraca ili žena koji osjecaju spolnu privlačnost, isključivu ili pretežitu, prema osobama istoga spola. Homoseksualne osobe pozvane su načistoću.
Vidi još
Izvori
- ↑Arhivirana kopija.Inačicaizvorne stranicearhivirana 24. studenoga 2005.Pristupljeno 20. srpnja 2009.journal zahtijeva
|journal=
(pomoć)CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)