Prijeđi na sadržaj

Humanizam

Izvor: Wikipedija
Ovo je članak o humanizmu kao razdoblju u Europi u kasnome srednjem vijeku. Za filozofsko i političko stajalište pogledajte članakhumanizam (filozofija).
Michelangelo Buonarroti:Stvaranje čovjeka

Humanizamje razdoblje kasne srednjovjekovnepovijestiobilježeno težnjom za upoznavanjem i nasljedovanjem klasičnihrimskihigrčkihknjiževnostiicivilizacije.Začeci se nalaze utalijanskimgradovima14. st.,ali humanizam svoj procvat doživljava tijekom15. st.,kada se širi i na veći dioEurope.Obilježuje ga eklektična uporaba antičkefilozofijei njezino uklapanje u kršćanskusrednjovjekovnufilozofijute vjera u sposobnost i vrijednostčovjeka.Idealhumanizma jest svestran čovjek (l’uomo universale) koji razvija svekolike umne sposobnosti, slobodan duh koji teži preispitivanju uvriježenih uvjerenja, kao i stjecanju novih znanja iz područjadruštvenihiprirodnih znanosti.Sljedbenici humanizma (humanisti) izdvajaju se kao poseban društveni sloj u koji ulaze znanstvenici i kulturni djelatnici, kao i vladari i drugi predstavnici društvene elite (dvorjanici, kondotjeri, aristokrati). Razdoblje humanizma pripremilo je preporod znanosti i umjetnosti u Europi (renesansa).

Glavni su predstavnici:Francesco Petrarca,Giovanni Boccaccio,Giovanni Pico della Mirandola,L. Valla, Thomas More, H. Grotius,Johannes Reuchlin,Erazmo Roterdamski,P. Melanchthon; kodHrvata:Ivan Česmički,Marko Marulići drugi.

U politici

[uredi|uredi kôd]

U općenitome smislu,humanizam predstavlja bilo koji sustav mišljenja i djelovanja koji u prvi plan stavljačovjekai njegove potrebe. Iako se radi osekularnojideologiji bliskojsocijalnoj politici,odlike humanističkih ideja temelje se na osnovnim načelimakršćanstva.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]