Prijeđi na sadržaj

Jack Kilby

Izvor: Wikipedija
Jack Kilby

Rođenje 8. studenog1923.
Jefferson City,Missouri,SAD
Smrt 20. lipnja2005.
Dallas, Teksas,SAD
Državljanstvo Amerikanac
Polje Fizika,elektrotehnika
Institucija Texas Instruments
Teksaško sveučilište A&M uCollege Stationu
Alma mater Wisconsinsko sveučilište uMilwaukeeju
Poznat po Integrirani krug
Istaknute nagrade Nobelova nagrada za fiziku(2000.)
Portal o životopisima

Jack KilbyiliJack St. Clair Kilby(Jefferson City,Missouri,8. studenog 1923. –Dallas, Teksas,20. lipnja 2005.), američkiinženjeriizumitelj.Diplomiraoelektrotehniku(1947.) na Wisconsinskom sveučilištu uMilwaukeeju.Radio za tvrtkuTexas Instruments(od 1958.) te kao profesor na Teksaškom sveučilištu (od 1978. do 1984.). Izradio je, dodavanjem različitih nečistoća u pločicugermanija,prvielektronički sklop(1959.) te izumio elektronički džepnikalkulatorbaziran naintegriranim krugovima(1967.). Za doprinos razvoju integriranih krugova sH. KroemeromiŽ. I. Alfjorovom2000. dobioNobelovu nagradu za fiziku.[1]

Integrirani krug[uredi|uredi kôd]

EPROMjeispisna memorijačiji sadržaj korisnik može izbrisati, a zatimprogramirati.

Integrirani krugiliintegrirani sklop(premalat.integrare:uspostaviti, obnoviti) je minijaturni, složenielektronički sklopkojiupravljaelektroničkimsignalimau gotovo svim elektroničkim uređajima. Monolitni integrirani krug sastoji se od tanke pločicepoluvodiča,najčešćesilicija,u koji se dodaju primjese (na primjerbor,fosfor,arsen) i ostvaruju različitepoluvodičkestrukture, a one djeluju kao pojedini elektronički dijelovi (tranzistor,dioda,električniotpornik,električni kondenzatori drugo). Tisuće je takvih dijelova (komponenata) integrirano i povezano u jednom integriranom krugu. Tako na primjer integrirani krug vrlo visokoga stupnja integracije sadrži više od milijardu tranzistora i drugih elektroničkih dijelova. Integrirani krug obavlja zadaće koje su nekoć obavljali sklopovi pojedinačnih dijelova, ali je u usporedbi s njima manjih mjera (dimenzija), jeftiniji u proizvodnji, brži i pouzdaniji u radu, a troši manjeenergije.

Prve integrirane krugovepatentiralisu 1959., neovisno jedan o drugome, Amerikanci J. Kilby i Robert Noyce. U 1960-ima razvijeni su prvi integrirani krugovi za upravljanjeraketamaiumjetnim satelitima.Primjena se proširila na džepnekalkulatoreielektroničke satove,elektronička računala,mobitelei drugo.

Prema vrsti primijenjenih tranzistora razlikuju se bipolarni i unipolarni integrirani sklopovi. Iako se s bipolarnima postižu većebrzinerada, nedostatak im je veća potrošnjaelektrične energijei veće dimenzije dijelova. Unipolarni sklopovi nazivaju se i MOS integriranim sklopovima (eng.Metal Oxide Semiconductor) prema MOSFET-u najviše korištenoj vrsti unipolarnoga tranzistora. MOSFET je svojstven da radi s malimelektričnim strujamai vrlo je malih izmjera (dimenzije), što omogućuje integraciju iznimno velikoga broja takvih dijelova u poluvodičkoj pločici. Upravo je razvoj MOS-tehnologije omogućio sklopove složenih funkcija.

Proizvodnja integriranih krugova započinje pripremom poluvodičke (silicijske) ploče (eng.wafer) kao temeljnimmaterijalom.Početni jepromjerploče 2,5 do 30centimetara.Nacrt sklopa projektira se računalom i pretvara u mikroskopske nacrte (maske), s pomoću kojih se selektivnim unošenjem primjesa (difuzijom i implantacijom) te izolacijskih i vodljivih slojeva određuju vrste, dimenzije, raspored i povezanost elemenata u sklopovima. Oni se na jednoj poluvodičkoj ploči izrađuju u stotinama primjeraka. Dovršena se ploča reže na male pločice (engl.chips), to jest na pojedinačne integrirane krugove, kojima se dodaju priključci i ugrađuje ih se u kućišta s izvodima prikladnima za ugradnju u elektroničke uređaje.[2]

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. Kilby, Jack,[1]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, enciklopedija.hr, preuzeto 11. travnja 2020.
  2. integrirani sklop,[2]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, enciklopedija.hr, preuzeto 11. travnja 2020.