Prijeđi na sadržaj

Juan Carlos I.

Izvor: Wikipedija
Juan Carlos I.
kralj
Vladavina 22. studenoga 1975. - 19. lipnja 2014.
Krunidba 27. studenoga 1975.
Supruga Sofía Grčka i Danska
Djeca infanta Elena, vojvotkinja Luganska
infanta Cristina, vojvotkinja Palmska
Felipe VI.
Puno ime Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias
Dinastija Burbonci (Burbonski;španj.Burbón)
Otac Juan de Borbón, grof Barcelonski
Majka Maria Mercedes de Borbón
Rođenje 5. siječnja1938.,Rim,Italija

Juan Carlos I.(kroatiziranoIvan Karlo I.;puno imeJuan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias) (Rim,5. siječnja1938.), kraljŠpanjolskeod 1975. do 2014. godine.

U osobi Juana Carlosa restaurirana je ustavna monarhija uŠpanjolskoj,kada je na čelu države naslijedio diktatoraFrancisca Franca,na njegov prijedlog i na temelju nasljednih prava dinastijeBurbonacakojih se njegov otac, Juan Burbonski, grof Barcelonski, službeno odrekao u korist svoga sina.UstavKraljevine Španjolske, koji je ratificiran na nacionalnom referendumu i koji je donesen27. prosinca1978.,proglašava Juana Carlosa kraljem Španjolske, i za zakonskoga nasljednika povijesne dinastije.

Dana 2. lipnja 2014. godine španjolski premijerMariano Rajoyobjavio je da je kralj Juan Carlos I. odlučio abdicirati u korist svojeg sinaFelipea VI.[1]Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias potpisao jeZakon o abdikaciji18. lipnja 2014.

Životopis[uredi|uredi kôd]

UnukAlfonsa XIII.te sin Juana Burbonskoga, grofa Barcelonskog i Maríje de las Mercedes de Borbón y Orleans, princeze Obiju Sicilija, Juan Carlos rodio se uRimu,Italija,5. siječnja1938.,za vrijeme egzila kraljevske obitelji koja je izbivala izŠpanjolskeod1931.Kršten je u kapeliSuverenog malteškog viteškog reda;krstio ga jekardinalEugenio Pacelli (kasnijepapaPio XII.).

Na razgovoru izmeđuFrancai grofa Barcelone1948.godine dogovoreno je da se princ preseli u Španjolsku da bi tamo nastavio školovanje.

Po tom je dogovoru maturirao uMadridu.Zatim je pohađao Vojnu akademiju uZaragozi(1955.1957.), Vojnopomorsku školu uPontavedri(1957.1958.) i na kraju Zrakoplovnu akademiju u San Javieru (Murcia) (1958.1959.).

29. ožujka1956.,na ljetovanju u kraljevskoj rezidencijiEstoril(Portugal), Juan Carlos sudjelovao je u incidentu u kojem je nesretnim slučajem stradao njegov mlađi brat; točne okolnosti nisu sigurne ali po nekim navodima, sâm Juan Carlos slučajno je iz revolvera ispalio hitac u svoga brata Alfonsa, usmrtivši ga na licu mjesta.

Godine1962.oženio se Sofijom odGrčke.Plod ovog braka su troje djece: infanta Elena, infanta Cristina i Felipe Burbonski, koji je, nakon što je njegov otac postao španjoskim kraljem, postao nasljednikom krune te dobio titulu princa Asturije, titulu koju nose španjolski prijestolonasljednci. Felipe, iako najmlađe dijete, postao je nasljednikom jer načelo nasljeđivanja krune prednost daje muškim potomcima.

U duhu Zakona o nasljedstvu na mjesto šefa države od26. lipnja1947.,Franco ga je predložio kao nasljednika titule kralja, a to je potvrdio i Parlament (Cortes) u lipnju1969.,nakon što je položio prisegu da će čuvati Temeljne zakone Kraljevine. Krunu je po pravu trebao naslijediti njegov otac, grof Barcelone, treći sin i nasljednik kralja Alfonsa XIII., međutim zbog ne baš najboljih odnosa s Francom, sve je završilo tako da je došlo do skoka u nasljednoj linji (grof je trebao vladati pod imenomJuan III.). Ovo preskakanje prihvatio je i princ Juan Carlos, uzrokujući određene konflikte unutar kraljevske kuće. Grof Barcelone nije se službeno odrekao svojih nasljednih prava sve do1977.,kada je njegov sin već vladao. Princ Juan Carlos proglašen je za španjolskog kralja pod imenomJuan Carlos I.

Juan Carlos privremeno je preuzeo dužnost poglavara države za vrijeme frankizma (između19. srpnjai2. rujna1974.,i30. listopadai20. studenoga1975.), zbogFrancovebolesti. Nakon što je Franco umro, proglašen je za kralja22. studenoga1975.Službena ceremonija, koja se naziva "Misa de Espíritu Santo" (španjolski"Misa Duha Svetoga" – ekvivalent je ceremoniji krunidbe), održana je27. studenogau Crkvi San Jerónimo uMadridu.

Nadnevka14. ožujka1977.Grof Barcelonski i službeno se odrekao svojih dinastičkih prava i prava na mjesto glave kraljevske kuće u korist Juana Carlosa. Ovim odreknućem nastavila se povijesna dinastija.

Vladavina[uredi|uredi kôd]

Na početku vladavine Juana Carlosa usvojen je novi demokratski Španjolski Ustav27. prosinca1978.,koji između ostaloga definira funkcije Kralja. Taj je Ustav transformirao Španjolsku u parlamentarnu monarhiju zapadnoeuropskoga tipa.

Jedan od najtežih trenutaka koji je obilježio njegovu vladavinu, s kojim se Juan Carlos morao suočiti, bio je pokušajdržavnoga udara23. veljače1981.,poznat kao "23-F".Toga dana, za vrijeme izglasovanja novoga kandidata na mjesto predsjednika španjolske vladeLeopolda Calva Sotela,jedan dio žandarmerije (Guardia Civil), pod vodstvom pukovnikaAntonija Tejera,zauzeo je Kongres zastupnika. Istovremeno u Satniji VI. vojnoga okruga (Valencia) general pukovnik Jaime Milans del Bosch okupirao je ulice tenkovima, a zauzeti su i studiji Španjolske televizije (Televisión Española) u Madridu. Intervencija Juana Carlosa I. i njegovo obraćanje narodu putem televizije, polučilo je neuspjeh udara, a kralju je povećala ugled u javnosti i na političkoj sceni.

Nakon toga događaja, Španjolska se nastavila razvijati u stabilnu demokraciju.

Abdikacija[uredi|uredi kôd]

Dana 2. lipnja 2014. godine Kralj je objavio da će abdicirati s prijestolja u korist svojeg najstarijeg sina koji će postatiFelipe VI.[2]To je prva potpuno svojevoljna abdikacija nekog španjolskog monarha još odFelipea V.,koji je isto učinio 1724., iako se poslije 1800. nekoliko monarha prisilno odreklo prijestolja.

Titule[uredi|uredi kôd]

Kraljevski grb

Juan Carlos I., kao španjolski kralj nosio je sljedeće titule:

  • KraljŠpanjolske, Kastilje, Leóna, Aragona, Obiju Sicilija, Jeruzalema, Navarre, Granade, Toleda, Valencije, Galicije, Mallorce, Seville, Sardinije, Córdobe, Korzike, Murcije, Menorce, Jaéna, Algarvesa, Algecirasa, Kanarskih otoka, Istočne i Zapadne Indije i Velikooceanskog otočja i zemalja;
  • Nadvojvoda Austrije;
  • VojvodaBurgundije, Brabanta, Milana, Atene i Neopatrije;
  • GrofHabsburga, Flandrije, Tirola, Rosellóna, i Barcelone;
  • GospodarBiskaja i Moline;
  • Vrhovni kapetanKraljevskih oružanih snaga i njihovVrhovni zapovjednik;
  • Suveren veliki meštarreda Toisón de Oro;
  • Veliki meštarreda Karla III.
  • Veliki meštarreda Izabele Katoličke
  • Veliki meštarreda plemenitih dama Maríe-Luise
  • Veliki meštarreda Alfonsa X. Mudrog
  • Veliki meštarvojnih redova Montesa, Alcántara, Calatrava i Santiago, kao i drugih manjih vojnih redova
  • Vitezreda San Javier, Anunciada, Jarretera i reda Britanskoga carstva.

Izvori[uredi|uredi kôd]


Prethodnik: kralj Španjolske
1975..-2014..
Nasljednik:
Francisco Franco(diktatura) Felipe VI.