Prijeđi na sadržaj

Kaftan

Izvor: Wikipedija
Kaftan
خفتان
Gaftân

Tipični kaftan

Kaftan(odperzijskog:خفتان,ġaftān= odjeća časti[1]) je dugi muški ogrtač bez podstavemezopotamskogporijekla, koji su nosili brojni narodi diljemBliskog istoka.[2]Obično se krojio odpamukailisvileili kombinacijom ta dva materijala.[2]

Vrsta odjeće srednjoazijskih naroda koja se u prošlosti nosila na područjuMale Azije,Poljske,RusijeiMađarske.

Kaftan je dugikaputiliogrtačod grubog sukna,vuneilisvile,širkoih rukava, bez podstave, i dug sve do gležnjeva. Javlja se nekoliko tipova. Najpoznatiji je onaj kojega su nosili otomanski sultani, a u pogledu stroge hijerarhije (rangu pojedinca) razlikovali su se po boji, uzorcima i dugmadi.

Na području zapadneAfrikejavlja se senegalski kaftan-sabador kod narodaWolof,i nešto elegantnijimbubbili veliki boubou.[3]

Marokasni kaftan, ženska je nošnja, uobičajena kod Marokanki. U jugoistočnoj Aziji nalazimo batik kaftan za čiju se izradu preferira svila, i cvjetni i apstraktni dizajn, a danas su uzor za izradu suvremenih ženskih kaftana.

Najpoznatijikaftanibili su oni koje su nosiliosmanskisultani,i drugi visoki dostojanstveniciOsmanskog Carstvakoji su se razlikovali po boji, dekoraciji i dugmetima. Jer se morala poštovati stroga hijerarhija u odijevanju, pa se pokaftanu- odmah vidio društveni status.

Kurdskiefendijau kaftanu

Tipičnikaftanimao je duge široke rukave i bio je otvoren na prednjem dijelu, ali se je najčešće mogao trakama (ili vezicama) i zakopčati.

Kaftanimasu se također zvali i crni mantili koje su nosiliHasidijski Židoviodeuropskog srednjeg vijeka. Kako se širiloOsmansko Carstvotako se širilo nošenjekaftana,pa se nosio i poPoljskoj,Ugarskoj,Rusijii po čitavomBalkanu.

Kaftanisu se raširili i poZapadnoj Africipa je to postala tipična nošnjaMarokanki,i dostojanstvenika narodaWolofuSenegalu(kaftan sabador). Kaftanisu se raširili sve do jugoistočneAzijegdje se radio -batik kaftanodsvile,s cvjetnom ili apstraktnom dekoracijom.

Kaftanse zvao do gležnja dugi ženski kaput, sa širokim rukavima koji je postao moderan sredinom 20. stoljeća.[2]

  1. kaftan(engleski). Turkish Dictionary Net. Inačicaizvorne stranicearhivirana 8. ožujka 2016.Pristupljeno 28. listopada 2012.
  2. abcCaftan(engleski). Encyclopædia Britannica.Pristupljeno 28. listopada 2012.
  3. Expanded Profile of the Wolof People.Inačicaizvorne stranicearhivirana 19. travnja 2012.Pristupljeno 28. svibnja 2009.journal zahtijeva|journal=(pomoć)

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiKaftan