Prijeđi na sadržaj

Karoten

Izvor: Wikipedija
Trodimenzionalni dijagram štapića β-karotena.
Karoten je odgovoran zanarančastubojumrkvei boje mnogog drugogvoćaipovrća,pa čak i nekihživotinja.
ManjiflamingosiukrateruNgorongoro,Tanzanija.Ružičasta boja divljih flamingosa nastala je zbog astaksantina (karotenoida) kojeg uzimaju iz svojeprehrane- slanihkozica.Ako se hrane prehranom bez karotena, one postaju bijele.
α-karoten.
β-karoten
γ-karoten
δ-karoten
Farmealgiu Whyalli, u JužnojAustraliji,koriste se za proizvodnju β-karotena.

Karoten(C40H56) smjesa je karotena α, β i γ. Sastav ovisi osirovinii postupku dobivanja. Najviše ima β-karotena (najčešće oko 85%), a najmanje γ-karotena (obično manje od 1%).Izomerikarotena imajutališteoko 180°C,a teško se izoliraju jedan od drugog. Sirovi karoten (C.I. 75130) dobiva se izkorijenamrkvei izuljaplodaafričkeuljne palme(lat.Elaeis guinensisi drugih vrsta.) Osim toga, sirovi karoten nalazi se usjemenkamadjeteline,a zajedno sksantofilomiklorofilomu djetelini,koprivii nekim drugimbiljkama.Izolacijom iz sirovina dobiva sekristaliziranikaroten (od 75 do 90% karotena) ili uljni ekstrakt (od l do 20% karotena). Kristalizirani karoten i različiteotopinekarotena u biljnim uljima upotrebljavaju se za bojenjemastiiulja,sladoleda,mliječnihifarmaceutskih proizvoda,zavitaminiziranjemargarina(β-karoten je provitamin A) i kao dodatakstočnoj hraniza mladunčad.[1]

Karotenoidi

[uredi|uredi kôd]

Karotenoidi(karotenodfr.carotène,odcarotte:mrkva) je skupina prirodnih žutih, narančastih i crvenihpigmenatavrlo raširenih uprirodi,posebno u tamnozelenomelisnatompovrćute u žutonarančastomevoćui povrću. Poznato ih je više od 700, od kojih se 50 može upijati (apsorbirati) imetaboliziratiu ljudskom organizmu. Smatra se da imaju preventivan učinak nakarcinogenezu.Po kemijskoj su građialifatskiili alifatsko-alicikličkiugljikovodiciili njihovikisikoviderivatis politerpenskom strukturom i s mnogobrojnim konjugiranim (povezanim)dvostrukim vezama.Većina karotenoida ima umolekuli40ugljikovihatoma.Dobivaju se iz prirodnihmaterijalaekstrakcijomotapalimaikromatografskomadsorpcijom.Najznačajniji je spoj u toj skupini karoten (β-karoten, C40H56), redoviti pratilacklorofilau zelenimbiljkama;ima ga i u mnogimcvjetovimaiplodovima,umrkvi,a ujetrise pretvara uvitamin A.Ksantofil(C40H56O2)žutijepigment(jesenska žuta boja lišća) koji se nalazi u biljnimkloroplastima,likopen(C40H56) dajecrvenubojurajčiciilubenici,fukoksantinirodoksantinnalaze se usmeđimicrvenim algama.[2]Karotenoidi upijajusvjetlostvalne duljinekoja odgovara plavom ili plavo-ljubičastomspektrusvjetlosti. Neki karotenoidi u tijelu čovjeka mogu imati uloguantioksidansa,dok β-karoten sadrživitamin Akoji pomaže u održanjuvida.Biljke koje su bogate karotenoidima najčešće imaju nisku razinulipida.

Polienska prirodna bojila

[uredi|uredi kôd]

Karotenoidi su glavna polienska prirodna bojila. To su žuti do tamnocrvenikemijski spojevitetraterpenske strukture s dugim nizom konjugiranih dvostrukihkemijskih veza.H. Wackenroder (1831.) izolirao je obojenikemijski spojizmrkve(lat.Daucus carota), a skupinu kojoj taj spoj pripada nazvao jeM. S. Cvet(1911.) karotenima.R. Willstáttersa suradnicima (1906. – 1914.) odredio je brutokemijske formulemnogih karotenoida.H. von Euler-Chelpin(1928.) otkrio je da je karoten provitamin A, a iste godineP. KarreriR. Kuhnutvrđuju kemijsku građu mnogih karotenoida. Nakon prvihsinteza(P. Karrer i Hans Herloff Inhoffen, 1950.) naglo se razvila industrijska sinteza karotenoida. Većina prirodnih karotenoida, od kojih je za približno 300 poznata kemijska građa, ima molekule s 40atomaugljika,koje se sastoje od središnjeg dijela s 20 atoma ugljika i različitih krajnjih skupina s 10 atoma ugljika. Osim toga, postoje kemijski spojevi, dobiveni razgradnjom, s manje od 40 atoma ugljika, paksantofili,koji su također tetraterpeni, koji imaju još jednu ili više oksiskupina ilikarbonilnih skupina,odnosno po jednu oksiskupinu i karbonilnu skupinu.

Izvori karotena

[uredi|uredi kôd]

Sljedeća hrana sadrži karoten u značajnim količinama:

  1. "Tehnička enciklopedija" (Prirodna bojila), glavni urednik Hrvoje Požar, Grafički zavod Hrvatske, 1987.
  2. karotenoidi,[1]"Hrvatska enciklopedija", mrežno izdanje, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, enciklopedija.hr, pristupljeno 10. 6. 2020.

Poveznice

[uredi|uredi kôd]