Prijeđi na sadržaj

Katedralni trg u Pisi

Izvor: Wikipedija
Katedralni trg uPisi
Svjetska baštinaUNESCO
}}
Katedralni trg u Pisi
(krstionica,katedralaikosi toranj)
Država
Godina uvrštenja1987.(11. zasjedanje)
VrstaKulturno dobro
Mjeriloi, ii, iv, vi
Ugroženost
PoveznicaUNESCO:395
Koordinate43°43′24″N10°23′43″E/ 43.72333°N 10.39528°E/43.72333; 10.39528
Katedralni trg u Pisi na zemljovidu Italije
Katedralni trg u Pisi
Katedralni trg u Pisi

Katedralni trg u Pisi(talijanski:Piazza del Duomo), također poznat i kao "Trg čudesa" (Piazza dei Miracoli) je glavnitrguPisi;kulturno, vjersko i turističko središte grada. God. 1987., upisan je naUNESCOvpopis mjesta svjetske baštine u Europi.

Piazza dei Miracolije velikim dijelom okružen zidinama izsrednjeg vijeka,a na trgu su četiri glavne zgrade:

Kosi toranj

[uredi|uredi kôd]
Unutrašnjost katedrale

Kosi toranj u Pisi se započeo nagibati i prije nego što je sagrađen 1173. god. Ipak, nastavio se graditi do dovršenja 1350. god. Toranj je visok 58 metara, a najveći omjer mu je oko 5 metara. God. 1900., toranj se počeo naginjati još više, a pristup je bio godinama zabranjen. Nakon stoljeća tonjenja, restauratori su ga danas doveli so stanja mirovanja, a pristup mu je ponovno ograničen.

Katedrala

[uredi|uredi kôd]

Katedrala Uzašašća sv. Marije je započeta 1064., a posvećena je u 1118. god. Ovaj bisertoskanskeromaničke arhitekturejepetorobrodnabazilikas trobrodnimtranseptom.Fasadaje od sivogmramorai bijelogkamenasinkrustracijamašarenog mramora, a ukrasio ju je s četiri galerije nižućiharkadamajstor Rainaldo. Naportalusu dvoja drvena i središnja brončana vrata s prizorima izIsusovaživota koje izveoBonanno Pisano.

Unutrašnjost je popločana bijelim i crnim mramorom,korintskikapitelisu ratni plijen izdžamijeuPalermu(1063.), asvodje pozlaćen, dok jekupolaoslikanafreskama.Apsidaje ukrašena mozaicimaCimabuea,a unutra je i slavna mramorna romanička propovjedaonica koju je izveoGiovanni Pisano.Nakon požara 1595. god. ukrašena je slikama umjetnika kao što jeAndrea del Sarto.

U katedrali se nalaze grobovi sv.Rainerija,sveca zaštitnika Pise, caraHenrika VII.i papeGrgura VIII.,ali i relikvije tri sveca vezana zakrižarske ratove(Abibo, Gamaliel i Nikodem).

Katedrala je imala odlučujuću ulogu u određivanju početka pisanske Nove godine. Naime, od 10. st., pa sve do 1749. god. kada je reformiran toskanski kalendar, Pisa je koristila svoj kalendar koji je imao 9 mjeseci, a godina je započinjala na Gospino Uzašašće, 25. svibnja. Točan trenutak Nove godine bio bi kada sunčeva zraka, točno u podne, kroz prozor s lijeve strane katedrale, obasja jajastu policu iznad propovjedaonice Giovanija Pisana, na desnoj strani katedrale.

Vjeruje se da jeGalileo Galileiutjelovio svoju teoriju o kretanjuklatnagledajući ljuljanjelusterakoji je visio sa svoda glavnog broda katedrale. Taj luster, manji i jednostavniji od onog što se danas nalazi na njegovom mjestu, čuva se u kapeli Aulla groblja Camposanto.

Katedrala se, poput mnogih građevina u Pisi, također znatno ukosila.


Krstionica

[uredi|uredi kôd]

Krstionica sv. Ivana Krstitelja, kružna građevina od bijelogmramora,započeta 1153. god., a završena u 14. stoljeću (arhitekt Diotisalvi), najveća je u Italiji (107,25 m), a viša je i od kosog tornja. Gotičku kupolu s filijalama, reljefima koji prikazuju sv. Ivana Krstitelja i Gospu okružene anđelima, te propovjedaonicu unutra iz 1260. god., izveo jeNicola Pisano.Unutrašnjost je začuđujuće jednostavna i jako akustična. Oktogonalni baptisterij je iz 1246. god., a u njegovom središtu se nalazi brončana figura sv. Ivana Krstitelja.

Camposanto Monumentale

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiKatedralni trg u Pisi

Monumentalno groblje (Campo Santo), na sjevernoj strani trga, izgrađeno je od 1278. do 1464. god. okoklaustrau kojemu se navodno nalazi brodski tovar zemlje sGolgotekoju je izJeruzalemadonionadbiskupPise tijekomčetvrtog križarskog rata.Vanjski zid ove uzdužne građevine se sastoji od 43 slijepe arkade i samo dvoja vrata na dužim zidovima iznad kojih su bogati gotički ciboriji. Zidovi peristila iznutra su ma oslikanima s nekoliko izvanrednih gotičkih fresaka koje su nedavno obnovljene, nakon što su strašno stradale u savezničkom bombardiranju 1945. god.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]